Policja nie pobiła?

Wstrząśnienie mózgu, siniaki i niedosłuch - to wyniki rzekomego pobicia Mirosława S. przez policję. Prokuratura zakończyła postępowanie w tej sprawie

Mirosława S. policja zatrzymała w marcu 2012 roku. Był podejrzanym w sprawie podwójnego zabójstwa w leśniczówce Płociczno (gmina Krajenka). Mężczyznę zwolniono gdy okazało się, że nie miał nic wspólnego ze śmiercią leśniczego i jego żony.

Zwolniony mężczyzna oskarżył policjantów o pobicie. 27 kwietnia 2012 roku postępowanie przygotowawcze w sprawie niedopełnienia obowiązków oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wolsztynie.

Śledczy przesłuchali 49 świadków. Zasięgnęli też opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej.

[[reklama]]
Prokuratorzy rozpatrzyli dwie skargi.


Pierwsza dotyczyła „(...) znęcania się poprzez stosowanie przemocy fizycznej, kopanie, przyduszanie obutą stopą, spowodowanie rozlanych zasinień na przyśrodkowej powierzchni ramienia lewego, zasinienia z otarciem naskórka w okolicy stawu nadgarstkowego prawego i lewego, otarć naskórka na prawym talerzu biodrowym, dyskretnych zasinień w okolicy stawu kolanowego prawego, psychicznej poprzez ubliżanie, poniżanie, grożenie, celem uzyskania przyznania się do czynu, na szkodę Mirosława S.” Postępowanie to umorzono. – Wobec stwierdzenia, iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa – czytamy w uzasadnieniu prokuratora rejonowego Urszuli Świąder.

Druga nawiązywała do „zaistniałego w okresie od 24 do 25 marca 2012 roku w Dziembowie, gm. Kaczory, Pile, Złotowie, woj. wielkopolskiego, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji – uderzanie rękoma po głowie oraz kopanie kolanami po głowie, i spowodowania u Mirosława S. obrażeń ciała w postaci: rozlanych zasinień z dyskretnym obrzękiem okolicy skroniowej lewej, dyskretnych zasinień obu okolic oczodołowych, pęknięcia lewej błony bębenkowej, wstrząśnienia mózgu, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni.” Postępowanie umorzono „wobec nie wykrycia sprawcy/sprawców”.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Łukasz Opłatek

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu