:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Uroczystości obchody, Powiat złotowski pamięć Powstańców - zdjęcie, fotografia
12/02/2019 12:48

Zwłaszcza tych związanych ze Złotowem i okolicami – we wtorek mieszkańcy powiatu wzięli udział w obchodach 100-lecia Powstania Wielkopolskiego

Rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą świętą odprawioną w domu pogrzebowym na cmentarzu komunalnym w Złotowie. W południe na frontowej ścianie tego budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich spoczywających na złotowskim cmentarzu. Jej poświęcenia dokonał ksiądz Kazimierz Świderski, a odsłonięcia Roman Grzebel (wnuk powstańca Józefa Grzebla) i burmistrz Adam Pulit. Obok potomków Powstańców, w uroczystości uczestniczyli m.in. samorządowcy i liczne delegacje.

Kolejną częścią obchodów, która odbyła się już w sali kinowej Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej, była prezentacja osoby podporucznik Emilii Chłapowskiej – uczestniczki Powstania Wielkopolskiego oraz wykład Marka Fijałkowskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.
Piotr Steffen

Reklama

Powiat złotowski czci pamięć Powstańców komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 15:24:49

    Dobrze że pamiętamy, szkoda że tak niewielu mieszkańców widać informacja zawiodła. Widać internet to nie wszystko. Może gdyby ta uroczysta msza była w kościele i podstawiony autobus było by inaczej.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 16:10:48

    Patrząc ilu mieszkańców Złotowa wyjechało mieszkać i pracować do Niemiec zastanawia mnie czy nie lepiej jakby nasze miasto należało właśnie do Niemiec. Powstańcy nadaremnie walczyli.

  • gość 2019-02-12 16:54:51

    Patriotyzm już sprzedałeś więc JEDŹ też na ZMYWAK za OJRO.

  • gość 2019-02-12 17:04:19

    Jak zwykle organizacja obecnej dyrekcji muzeum zawiodła. Gdzie są czasy dyr. Chołodowskiej i Korpusik-Jelonkowej.

  • Jili - niezalogowany 2019-02-12 18:27:54

    Pani poseł Kubiak znalazła czas dla Złotowa ,aby uczcić setną rocznicę. Gdzie Chmielu,Goławski,towarzysz Cichy,Szopiński i sołtys Rudnej??? Gdzie?? Szkoda gadać!Pamiętajcie o tym jak będziecie głosować w maju do europarlamentu!!!!

  • Jili - niezalogowany 2019-02-12 18:30:59

    Chciałabym doczekać czasu(rocznik 48) jak wszyscy uczcimy każdą polską rocznicę razem!!! RAZEM!!!

  • gość 2019-02-12 18:57:34

    Wymienieni powyżej są uprzejmi dla naszego zachodniego sąsiada.

  • Jili - niezalogowany 2019-02-12 19:50:16

    To nie jest uprzejmość. Pan Tusk uznał polskość za nienormalność. Wprawdzie urodziłam się po wojnie,jednak wychowywałam się w okresie stalinizmu,wtedy też polskość była nienormalnością. Pan Tusk kłamał,kłamie i sądząc po Jego działalności w UE będzie dalej kłamał. Premier Olszewski zadał pytanie:nie jaka ma być Polska ,tylko czyja ma być Polska? Przemyślmy to,niech każdy sobie odpowie na to pytanie? Czyja ma być Polska??????

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 19:55:02

    Ci niektórzy są uprzejmi sami do siebie. Oni z walką nie mają nic wspólnego, dla nich ważne jest własne ,,Ja" i to po to aby nikomu się nie narazić. To są ludzie którzy w jednakowy sposób pływają na prawicy jak i lewicy. Wszystko zależy od tego jaka orkiestra i na jakich uroczystościach. Dla niektórych ważne jest tylko to aby zmieścić się w kadrze co będzie punktowało przy następnych wyborach. Powstańcy to nie elity lecz prości ludzie którzy upomnieli się o siebie i przyszłość potomków którzy będą siłą Polski. Niech nikogo nie dziwi że podczas tak ważnych rocznic nie ma dzisiejszych robotników i pracowników. Nie ma ich bo oni wiedzą że obecni na nich nowobogaccy działacze nie zauważają ich ani problemów z jakimi borykają się na co dzień. Uciekają od nich bowiem boją się o swoje wpływy uzyskane po wyborach. Przez takie ich traktowanie ludzie nie czują tych dni jako wyjątkowe.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 20:42:32

    Wydaje ci się ze nie wykształceni ludzie jeżdżą pracować za ojro tylko na zmywak. Otóż mylisz się są tam także wykształceni ludzie wraz z rodziną którzy pracują żeby się czegoś dorobić. Nie jak u ciebie janusza prywaciarza.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 20:51:29

    Czego sie dorobia?Nowotoru czy zawalu serca? Czlowieku ten pęd za kasa jest chory!!Jakim kosztem?Kosztem dzieci ktorzy nie potrafia mowic po Polsku?Dzieci ktorzy zostana wychowani tylko po to zeby konsumowac i dorabiac sie?To nie ma nic wspolnego z Polskoscia bo to cos qiecej niz przezarte nic nie warte zycie

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 21:22:11

    Powiat to pojechał czcić do Warszawy, za nasze pieniądze. Pojechał Goławski i Brewka i.pani od FB. Za nasze...

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 21:31:54

    Kłamiecie pisząc że powiat czcił. Organizatorem było miasto Złotów a inicjatorem R.Grzebel. Natomiast pierwsi byli kibice Lecha. Oni nie czekali na powiat i czcili powstańców od dawna.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-12 23:37:42

    A wogóle to to wszystko jest jak koszmarny sen bo; Co to jest Polska, z czym kojarzy się polskość. Wszędzie smutek żałoba i brak perspektyw to wszystko przyniosła nam długo oczekiwana wolność. Wolność która najwięcej dala tym z którymi walczyli nasi dziadkowie, rodzice jak i my. To oni wrogowie Polski Niepodległej dzisiaj oddają cześć tym którzy walczyli o polskość długo przed nami. To co u nas się dzieje to czysty cyrk, państwo polskie zmieniło szaty. Zakazany komunizm jako wroga ba zbrodnicza ideologia a jak dobrze w tym wszystkim czują się wszyscy wyznawcy Komunizmu zarówno ci czynni jak i bierni. Nie wiadomo śmiać się czy płakać jak się ogląda ten cyrk. Czy dojdzie do tego że Komuniści będą rządzić, świadczyć o Ruchu Solidarności, upamiętniać poległych także tych w Smoleńsku. To już się dzieje i dlatego historia jest tak bardzo nieważna w naszym życiu. Brak rozliczenia i gruba kreska po 1989r pokolenie solidarności spisało na straty. Toteż nie ma co się dziwić że młodzi widząc umęczenie swoich rodziców nie są zainteresowani upamiętnianiem nawet tak historycznych wydarzeń.

  • gość 2019-02-13 10:25:54

    Niewielu świętujących? A dla kogo jest uroczystość o 11.00??? Nam najlepiej wychodzi składanie kwiatów - oczywiście kupowanych na rachunek, za pieniądze podatnika. Posłanka Kubiak znalazła czas? To jej "praca". Zastanawiam się, kto przyszedłby na uroczystość po pracy, po lekcjach, np. o 18.00 i kto przyniósłby kwiaty kupione za własne pieniądze. Smutne te uroczystości organizowane na siłę, bo z powstaniem wielkopolskim to niewiele mamy wspólnego.

  • Patriota ale film z M. Gibsone - niezalogowany 2019-02-14 08:58:13

    Lepiej żeby ich dzieci nie umiały mówić po polsku niż żeby miały chodzić głodne brudne i obdarte. To ja dziekuje za taką polske i napluł bym na tego orzełka.

  • gość 2019-02-14 09:21:58

    Gorąco dziękuję Burmistrzom Złotowa za flagi Narodowe i Powstańcze na rondach i budynkach użyteczności publicznej. Była to swego czasu inicjatywa członków (kibiców) Wiary Lecha, którą wyśmiał (zohydził po swojemu) burmistrz Wełniak.

  • gość 2019-02-14 15:53:33

    Flagi są miłym akcentem, ale po ostatnich - oficjalnych Obchodach 100-lecia Powstania Wielkopolskiego pozostało przekonanie, że pracownik muzeum złotowskiego (wykładowca z sali kinowej), podobnie jak kiedyś burmistrz Wełniak nie widzi (skandalicznie) związku Ziemi Złotowskiej z Powstaniem Wielkopolskim. Nie wspomniał o 50 powstańcach z powiatu złotowskiego, którzy zginęli w Powstaniu, o wielu bohaterskich działaczach znanych z imienia i nazwiska, którzy z narażeniem życia organizowali rozszerzenie Powstania na Ziemię Złotowską, o zbiórce 40.000 marek i żywności na ten cel. Jednym słowem dawne marginalizowanie Historii Ziemi Złotowskiej przez znane środowiska trwa nadal. Przekonanie umacnia wydany ostatnio Leksykon Krajny ("wschodniej").

Dodajesz jako: |