:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 14°C
Inwestycje w powiecie, Powstanie masztu przesądzone - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 11/06/2019 07:00

W sąsiedztwie ulicy Ogrodowej ma stanąć maszt telefonii komórkowej. Chociaż część mieszkańców jest przeciwnych tej inwestycji, wójt zapewnia, że jej powstanie jest zgodne z prawem.

Konstrukcja ma mieć około sześćdziesiąt metrów. Ma być posadowiona na prywatnym gruncie. W ostatnim czasie w Tarnówce zrobiło się sporo szumu w tej sprawie, dlatego że dopiero, gdy kilkanaście dni temu prowadzono prace związane z wylaniem fundamentów pod konstrukcję, o jej powstaniu wielu mieszkańców w ogóle się dowiedziało. Miejscowi obawiają się o to, jak maszt może oddziaływać na ich zdrowie.

Najbardziej oburzył ich fakt, że nic nie wiedzieli o mającej powstać inwestycji. Wójt przyznaje, że społecznych konsultacji w tej kwestii nie przeprowadzono, ale, jak twierdzi, nie było takiego obowiązku.

– Zawiadamianie mieszkańców bezpośrednio nie było wymagane. Było obwieszczenie na tablicach, w takich sytuacjach takie mamy procedury – Jacek Mościcki zapewnia, że przeprowadzenie formalności odbyło się zgodnie z prawem.

– Wydaliśmy warunki zabudowy, natomiast uprawniony urbanista przygotował procedurę – zaznacza też, że w starostwie powiatowym wydano pozwolenie na budowę.

– Taka stacja ma oddziaływanie jedynie blisko swojego terenu – uspokaja wójt Jacek Mościcki


Nie było konsultacji, nie było protestu

Sołtys Sylwester Sławski uważa, że skoro formalności zostały dopięte, wszystko musi toczyć się zgodnie z prawem. Jak przekonuje, zapewne doszłoby do konsultacji z mieszkańcami, gdyby powstanie inwestycji wiązało się z koniecznością ich przeprowadzenia.

– Żadnej informacji do sołtysa w temacie konsultacji nie było. W sprawie budowy masztu nie podjęto poprzez sołtysa społecznego dialogu – podkreśla również, że żaden z mieszkańców nie zgłaszał się do niego z zastrzeżeniami w tej sprawie.

Nasze rozmowy z miejscowymi potwierdzają jednak, że część z nich ma żal, że w ramach procedury pominięto indywidualne zawiadamianie mieszkańców, którzy, ich zdaniem, powinni być uznani za strony postępowania. Tym bardziej, że…

– Są przypadki, gdzie starostwa powiatowe nie wydają zezwoleń na takie inwestycje. Wiem to od osób, które mieszkają w miejscowościach, gdzie tak się stało – mówi przewodniczący Rady Gminy Tarnówka, Marcin Nowosielski. Zainteresowany jest tematem tym bardziej, że w jego Płytnicy w ostatnich latach stanęły trzy takie maszty, a ostatni w ubiegłym roku.

– Gdy mieszkańcy otrzymują wcześniej informację, mogą wyrazić swój sprzeciw. My nie mieliśmy nic, więc nie było co oponować – przewodniczący rady podkreśla w kontekście obowiązujących przepisów.

Skutki?

Zgodę na powstanie inwestycji wydano w wydziale budownictwa złotowskiego starostwa. Jego podstawą była decyzja o warunkach zabudowy wydana właśnie przez wójta gminy Tarnówka. Zapytaliśmy dyrektora wydziału o to, czy wójt powinien był przeprowadzić konsultacje. Leszek Kasprowicz odparł, że nie jest jego kompetencją, aby rozstrzygać tę kwestię. O samej inwestycji mówi jednak, że maszty telefonii komórkowych nie są szkodliwymi dla środowiska.

– Przy tych konstrukcjach najbardziej sporny punkt znajduje się na wysokości około pięćdziesięciu metrów – podkreśla, że wiązka rozchodzi się jeszcze nieco w dół, ale nadal pozostaje zdecydowanie nad wysokością przebywania ludzi.

Maszt ma stanąć w sąsiedztwie ulicy Ogrodowej. Wśród mieszkańców pojawiają się informacje, że wójt nie przewidział skutków pozytywnej dla inwestora decyzji. Skutków dla gminy, czym będzie brak rozwoju budownictwa mieszkalnego w tej części miejscowości. Podczas gdy to tutaj miało ono kwitnąć.

– Kto się tam wybuduje? – padają pytania. Podkreśla się też, że maszt ma stanąć jakieś sto metrów w prostej linii od szkoły.

– Niektórzy już mówią, że nawet do szkoły nie dadzą tutaj dzieci – usłyszeliśmy od jednej z mieszkanek.

– Taka stacja ma oddziaływanie jedynie blisko swojego terenu. Nie sądzę, żeby w jakikolwiek sposób lokalizowanie masztu w tym miejscu mogło zaburzać plany rozwojowe dla tej części miejscowości – wójt podkreśla, że w zasadzie bardziej dotyczą one drugiej części ulicy Ogrodowej.

Piotr Steffen, fot. Pixabay

Reklama

Powstanie masztu przesądzone komentarze opinie

 • GośćOkienny - niezalogowany 2019-06-11 08:34:26

  Technologia 5G i pole elektromagnetyczne o tym nie słyszeli co?Zacznijcie działać zanim będzie za późno...

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 08:37:12

  To mikrofalówka tylko otwarta

 • gość 2019-06-11 08:48:58

  Sołtys Sylwester zawsze był za konsultacjami społecznymi a w teraz wszystko dobrze po cichu .Jak miały zostać przedstawione wnioski o konsultacje jak nikt nic nie wiedział o budowie masztu .To wójt podpisał i dał zgode mógł postawić koło swojego gospodarstwa jak nadajnik jest mało szkodliwy .Przestańcie mydlić oczy i robić z ludzi głupców wybory tuż tuż.

 • Angelika - niezalogowany 2019-06-11 10:06:29

  Ciekawe na czyim polu to stanie i kto na tym skorzysta bo z całą pewnością ktoś na tym zyska dlatego było to zrobione po cichu....

 • gość 2019-06-11 10:12:12

  A ja się pytam czy panowie wierzą w to co sami mówią ,może niech pan wójt postawi sobie to koło swojego gospodarstwa i informuję panów ,że czy większa wysokość tym większy promień oddziaływania,panie sołtysie dziwię się panu strasznie ,ale wiadomo ja też chodziłem do tej samej SP tam nie uczyli nas o tym ,ale teraz w dobie internetu ,porażka.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 10:50:13

  Transakcja wymienna

 • RADIOAKTYNE - niezalogowany 2019-06-11 11:37:54

  Nic nie jest przesądzone albo przyjedzie redakcja TVN Uwaga lub Polsat "Państwo w Państwie" i dopiero będzie żenuła i kompromitacja dla władz gminy. Gdzie jest udostępnony dokumet z Ministerstwa Srodowiska o braku szkodliwości i oddziaływania na Ludzi i środowisko."Leszek Kasprowicz odparł, że nie jest jego kompetencją, aby rozstrzygać tę kwestię." bo o bublu budolano architektoniczym który szkodzi na zdrowie się nie dyskutuje tylko wydaje zezwolenia u tego pana koło domu nie bedzie stał

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 11:49:38

  Wiem , że 2 lata temu miał powstać taki maszt w środku Sypniewa na prywatnej działce obok stacji paliw, ale mieszkańcy z burmistrzem Jastrowia zablokowali jego powstanie. Sprawa podobno ciągnie się w sądach bo firma telekomunikacyjna nie odpuszcza. Ale można jak widać przyblokować taką inwestycję.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 12:29:08

  A kto u nas w gminie czy mieście cokolwiek tak ważnego dla mieszkańców miasta i gminy konsultuje. One są ale zawsze po fakcie, przypomnijcie sobie STARBAG.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 12:45:59

  Przed wydaniem zezwolenia, idzie zapytanie do właścicieli sąsiednich działek, czy nie wnoszą sprzeciwu co do budowli. Takie jest prawo. Jak budowałem ganek, oczyszczalnię, to tak było.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 15:08:30

  Wasze telewizory emitują bardziej szkodliwe promieniowanie niż ten maszt

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 16:14:18

  Godzinka z komórką przy uchu zrobi Ci więcej szkody niż całe życie pod masztem

 • gość 2019-06-11 16:27:03

  Trzeba sie rozwijać a sieć 5G przyczyni się bardziej w tym momencie do rozwoju niż nowe drogi. Nie wiem czy niektórzy zdają sobie sprawe jakie prędkości internetu można osiągnąc za pomocą 5g. A za pomocą internetu można dziś osiągnąć prawie wszystko. W sumie nawet z domu nie trzeba wychodzić. Zrobisz zakupy, założysz konto w banku, etc.

 • CBA - niezalogowany 2019-06-11 19:47:01

  No i w końcu adwokaci się ujawnili. Cwaniaki zapewniają ale żaden by się na to nie zgodził żeby u sąsiada postawić nadajnik.

 • Precz Z Nadajnikiem - niezalogowany 2019-06-11 21:57:07

  Trzeba zgłosić sprawę do telewizji komuś z tych upałów białka w mózgu ścięło i nadajnika 5G od zabudowań 150m chce postawić . Pieniądze to nie wszystko może na samochodzie zamontować albo na traktorze . Można a nawet trzeba się rozwijać ale nie kosztem Ludzi czasy równych i rowniejszych się skończyły. Już jeden wójt był co wszystko po cichu i dla wybranych załatwiał teraz już 5 kadencji takich nie będzie.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 22:54:51

  Sejmowa komisja infrastruktury ustaliła że wiatraki mają stać 10 ciokrotnosc wysokości od zabudowań czyli ok 1.5 2 km od zabudowań bo P.S twierdzi ze sa szkodliwe a wieże telekomunikacyjne stawjaia ludziom pod nosem i to jest ok.Ktos na tym nieźle zarobi A my to odczytujemy

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 22:55:15

  Sejmowa komisja infrastruktury ustaliła że wiatraki mają stać 10 ciokrotnosc wysokości od zabudowań czyli ok 1.5 2 km od zabudowań bo P.S twierdzi ze sa szkodliwe a wieże telekomunikacyjne stawjaia ludziom pod nosem i to jest ok.Ktos na tym nieźle zarobi A my to odczytujemy

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 23:19:31

  Wiatraki sa Eko ale malo hajsu daja.A firmie tele. Się oplaca

 • Nie dla nadajnika - niezalogowany 2019-06-12 00:05:20

  Chcemy grillowania a nie być grilowani. Gdzie dobro wspólne dla wszystkich.Gdzie był sołtys z informacją o budowie wiedział a nic nie mówił.Dlaczego wójt zezwolił bez konsultacji.Wiatraki mają 10 krotność stać od zabudowań .Ta inwestycja skaże ul.ogrodową na zagładę.Nie dla radioterapii. Będzie blokowanie budowy jak wycinka Puszczy białowieskiej.Tarnowiacy właczjcie się na Facebooku Instagramie YouTube i gdzie się da. Nie dla nadajnika

 • Do gościa od rozwoju 5g - niezalogowany 2019-06-12 00:14:33

  A można skosultowac później nowotwór z lekarzem przez ten nadajnik 5g jak to takie cudo i wyleczyć raka.Elektryczne kotły w piekle to też postęp

 • GG izi - niezalogowany 2019-06-12 01:03:15

  Czytając niektóre komentarze o 5G czuje się jakbym czytał fanpage płaskoziemców lub antyszczepionkowców. Bawi, ale też przeraża, że tacy ludzie funkcjonują wśród nas.

 • gość 2019-06-12 05:49:43

  A gdzie jest napisane, że to będzie 5G? W Tarnówce - nie sądzę. 5G się montuje w mocno zurbanizowanym terenie, bo umożliwia podłączenie znacznie większej ilości użytkowników i o to szczególnie chodzi (choć także o prędkość).
  Co do reszty (większości) komentarzy - zaścianek!

 • Gość - niezalogowany 2019-06-12 08:19:41

  Jestem za , a nawet przeciw.Istnienie tej Gminy w tej formule jest groźniejsze niż teren po Czarnobylu. Kumoterstwo i nepotyzm, a reszta jakoś musi sobie radzić.Plany,konsultacje,projekty urbanistyczne nie mają nic wspólnego z logiką. Zacznijmy dyskusję o podłączeniu do sieci gazowej,która istnieje w pobliżu.Słaby sygnał eliminuje Gminę z dalszych inwestycji,drogi powiatowe w opłakanym stanie. Dobrze,że wreszcie coś drgnęło w zaopatrzeniu w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Przyjdą burze i nadmiar wody pokaże,że trzeba budować kolektory do jej odprowadzania.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-12 08:20:11

  Jestem za , a nawet przeciw.Istnienie tej Gminy w tej formule jest groźniejsze niż teren po Czarnobylu. Kumoterstwo i nepotyzm, a reszta jakoś musi sobie radzić.Plany,konsultacje,projekty urbanistyczne nie mają nic wspólnego z logiką. Zacznijmy dyskusję o podłączeniu do sieci gazowej,która istnieje w pobliżu.Słaby sygnał eliminuje Gminę z dalszych inwestycji,drogi powiatowe w opłakanym stanie. Dobrze,że wreszcie coś drgnęło w zaopatrzeniu w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Przyjdą burze i nadmiar wody pokaże,że trzeba budować kolektory do jej odprowadzania.

 • Tarnówka to nie - niezalogowany 2019-06-12 08:37:54

  Mieszkańcy ludzie obywatele wyborcy nie chcą nie zgadzają się są przeciwni tej inwestycji,
  ale wójt zapewnia, że jej powstanie jest zgodne z prawem gdyby nie podpisał pozwolenia wójt tego problemu by nie było .Wójcie stworzyłeś problem to go rozwiąż,my mieszkańcy nie chcemy tego nadajnika tak blisko zabudowań .Prawo jest dla Ludzi czy Ludzie dla prawa.
  Tarnówka to nie PGR =Prywatna Gmina Rządzących
  Podpisał zezwolenie bo im się należało

 • gość 2019-06-14 23:24:14

  Hej wsioki!
  5G to się montuje na latarniach ulicznych, nie na masztach, i to jakieś 100-200 m jedno od drugiego! To są niewielkie nadajniki, które nie zwracają uwagi ludzi. Ale macie rację. Po pierwsze, że każdy maszt tel. kom. to nie manna z nieba (chociaż są to podatki dla gminy), tylko jedno wielkie gówno - fale elektro- i nie tylko magnetyczne. Tak samo jak Wi-Fi, dzięki któremu teraz się komunikujemy i możemy sobie popisać komentarze. A gdyby ktoś nie miał Wi-Fi, to zawsze może korzystać z przekazu tel. kom., właśnie dzięki takim masztom. I jest coś w tym, że to jest to samo, co otwarta mikrofala (chociaż to niemożliwe, bo wtedy ,,nie nadaje,,), bo rozpierdala nasz system immunologiczny. Wybór należy do nas. Albo zdrowie, albo HGW jak to będzie.

 • WSIOK to ty - niezalogowany 2019-06-17 11:52:16

  Hej wsioki! Włóż słomę do butów i kapelusz na głowę od nadmiaru słońca białka się scieły. Wyłącz komputer nie pij więcej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. instalacje sanitarne.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"