:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Pożyczą miliony

Domyślna_stara, Pożyczą miliony - zdjęcie, fotografia

Prawie 22 miliony złotych kredytu zaciągnie powiat. Dzięki temu ma sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej

-Wydajemy pieniądze, które nie są w gestii tej rady – Jerzy Podmokły krytykował pomysł zaciągnięcia kredytu w wysokości blisko 22 mln złotych. Radny uważał, że jest to ruch niebezpieczny. Gdyby bank zażądał spłaty długu, to powiat byłby w sytuacji beznadziejnej.

Pozostali członkowie rady powiatu byli innego zdania. Likwidacja kredytów, które powiat ma w czterech bankach, zaciągnięcie jednego na całość zadłużenia i rozciągnięcie go w czasie ma być dobrym pomysłem. – Ten kredyt nie zwiększy zadłużenia powiatu. Jeśli w latach 2014 – 2020 pokażą się środki europejskie, to ten kredyt da nam możliwość inwestowania – udowadniał starosta Ryszard Goławski.

Uchwałę o zaciągnięciu kredytu rada podjęła przy głosie wstrzymującym Jerzego Podmokłego. Dług powiat spłacać będzie do 2030 roku. Przy udzielaniu nowego kredytu powiat nie ma ponosić kosztów przygotowawczych ani prowizji.
[[reklama]]
Szansa na stagnację

- Damy naszym następcom szansę jakiegoś rozwoju – mówił po głosowaniu starosta Goławski. Nie wszyscy wierzyli w to bezkrytycznie. – Znaleźliśmy się na krawędzi wypłacalności. Musimy wziąć jeden kredyt, nic innego nam nie pozostało – stwierdził radny Kazimierz Bieluszko.

Zadłużenie powiatu od trzech lat stopuje jego zapędy inwestycyjne. Podczas sesji zwołanej na 27 lutego radni spierali się, czyja to wina. – Dlaczego ja muszę głosować odnośnie poprzednio zaciąganych kredytów? – Ryszard Sikora nawiązywał do wypowiedzi J. Podmokłego o obciążaniu przyszłych rad.

Ten ripostował: - Proszę nie mówić, że Pan nie wiedział co zaciągamy i Pan nie ponosi za to odpowiedzialności.

Dzisiejsze kłótnie niczego nie zmieniają. Kredyt zostanie zaciągnięty. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej w roku bieżącym na obsługę długu powiat wyda ponad 1,4 mln zł, w roku 2020 nieco ponad 900 tys. zł, a w 2030 około 90 tys. złotych.

Łukasz Opłatek

Według Wieloletniej Prognozy Finansowej w roku bieżącym na obsługę długu powiat wyda ponad 1,4 mln zł, w roku 2020 nieco ponad 900 tys. zł, a w 2030 około 90 tys. złotych

Pożyczą miliony komentarze opinie

  • abc - niezalogowany 2016-01-09 22:14:46

    No to teraz Starostwo bedzie stac na utrzymanie TPS w Krajence i wkońcu u nas zapanuje spokój

Dodajesz jako: Zaloguj się