:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 12°C
Do pisma prezesa GS ustosunkowywał się wójt Piotr Lach
Portal zlotowskie.pl 15/01/2019 07:00

„Jeżeli w naszym kraju dopuszcza się do chorej, bezsensownej alokacji kapitału i niszczenia podmiotów poprawnie działających na rynku, to uważamy, że skutki takiej działalności nie powinny spadać tylko na podmioty gospodarcze, które nie są niczemu winne” – napisano w piśmie z GS w Złotowie do gminy Złotów. - Zarzuty tego typu są zupełnie nieuzasadnione – ripostował wójt

Czwartkowe, poświąteczne obrady odbyły się poza magistratem gminy Złotów. Wyjątkowo zorganizowano je w sali wiejskiej w Kamieniu. Stało się tak m.in. dlatego, by pomieścić zaproszonych na sesję gości. Wiązało się to też ze wskazaniem radnych, którzy dzięki takim wyjazdom chcieli lepiej poznać bieżącą sytuację w różnych częściach gminy. W sesji uczestniczyli m.in. starosta złotowski Ryszard Goławski oraz przewodniczący rady powiatu Julian Brewka. Panowie podsumowywali dotychczasową współpracę z samorządem gminy, uznając ją za bardzo dobrą. Przedstawiali też perspektywę na nową kadencję. Julian Brewka zapewniał, że poszerzenie drogi na odcinku Kleszczyna – Skic zostanie dokończone. Ułożony tam tłuczeń ma w 2019 roku zostać zaklinowany asfaltem. Wskazał, że najpewniej poszerzenie zostanie wykonane także za Skicem, aż do skrzyżowania z drogą na Łobżenicę. Mówił też, że wyzwaniem dla powiatu będzie zmierzenie się z zadaniami oświatowymi. W roku 2019 szkoły podstawowe opuszczać będą bowiem uczniowie klas ósmych oraz klas trzecich wygaszanych gimnazjów. To może oznaczać nawet podwojenie ilości klas w szkołach średnich, które podlegają samorządowi powiatowemu, a co za tym idzie zapewnienie warunków jeżeli chodzi o pomieszczenia i kadrę pedagogiczną. Wyzwaniem ma być też rozbudowa szpitala powiatowego, konieczna ze względu na to, by ten mógł realizować kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ryszard Goławski mówił, że w budżecie na 2019 rok, jeżeli chodzi o drogi, przewidziane jest działanie Powiatowego Zarządu Dróg oraz bieżące, raczej drobne naprawy.

– Dużych inwestycji nie planujemy – wskazał starosta, wyrażając nadzieję na uruchomienie, obiecanych przez premiera, programów rządowych na wsparcie dróg lokalnych. Radni Rady Gminy Złotów nie mieli pytań do przedstawicieli powiatu.

– Wszystko jest jasne... – skwitowali.

– Gramy w otwarte karty – stwierdził Sławomir Czyżyk, przewodniczący rady.

Inwestycje i długi

Jednym z głównych punktów obrad było uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019–26 oraz budżetu na najbliższe dwanaście miesięcy. Temat przedstawiała zastępca skarbnika Barbara Wojtasik. Plan finansowy gminy Złotów na 2019 rok zakłada, że dochody gminy ogółem przekroczą 43 mln zł, wydatki ogółem to prawie 46,75 mln zł, z czego około 10,8 mln zł przewidziano na wydatki majątkowe. Tym samym przewidywany jest deficyt na poziomie około 3,67 mln zł, który ma zostać uzupełniony kredytem. Prezentowano też dane zbierane od 2011 roku, wskazujące, że zadłużenie gminy jest proporcjonalne do podejmowanych inwestycji i nie grozi jej stabilności finansowej. Wskazywano też, że na kształt budżetu na rok 2019 duży wpływ ma program instalacji systemów odnawialnych źródeł energii, do którego przystąpiła gmina Złotów i w którym licznie udział wzięli jej mieszkańcy. Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który dofinansowuje to zadanie, po kilku miesiącach starań przesunął jego finał na wrzesień 2019 roku. Zwrot dotacji w kwocie ponad 5 mln zł może np. powiększyć pulę inwestycji w gminie Złotów. Podczas sesji wymieniano ważniejsze z nich. Pośród tych realizowanych w bieżącym roku wskazano: budowy sieci wodociągowej i kanalizacji w Świętej za 80 tys. zł i 56 tys. zł oraz budowę pomostu i slipu z zagospodarowaniem terenów rekreacyjnych w Buntowie za 61 tys. zł. Ponadto wykup gruntów pod drogę w Blękwicie za 230 tys. zł, a także wykup gruntów pod parking w Radawnicy za 125 tys. zł. Przedstawiano też wykaz ważniejszych inwestycji, których realizacja jest rozłożona na kilka lat. Znalazły się wśród nich: budowa instalacji wykorzystujących energię słoneczną na terenie gminy za 5,48 mln zł, budowa świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu w Stawnicy za 1 mln zł, budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Świętej za 1 mln zł, budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Wąsoszu za 200 tys. zł, budowa stacji podnoszenia ciśnienia w Bielawie za 160 tys. zł, budowa ścieżki rowerowej Stawnica – Złotów za 50 tys. zł, modernizacja budynku gospodarczego przy magistracie za 190 tys. zł i montaż klimatyzacji w urzędzie gminy za 100 tys. zł.

– To kompromis pomiędzy stabilnością finansową gminy a jej potrzebami inwestycyjnymi – budżet oceniał wójt Piotr Lach. Plany finansowe gminy zyskały pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu oraz komisji stałych rady. W głosowaniu radni byli jednomyślnie „za” przyjęciem WPF i budżetu na 2019 rok.

Ryszard Goławski otwarcie przyznał, że w 2019 roku w budżecie powiatu nie przewiduje się dużych inwestycji drogowych


GS chce niższy podatek

W końcówce obrad wójt przedstawił pismo, które do gminy Złotów wpłynęło z Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Złotowie. Wnioskowano w nim o obniżenie podatku od nieruchomości o 50% w Świętej, Nowej Świętej oraz w Radawnicy. Proszono też o całkowite wstrzymanie pobierania podatku od nieruchomości za obiekty GS w Kamieniu i w Józefowie, będące pustostanami. Prośbę uzasadniono faktem wybudowania sklepów sieci Dino w Radawnicy i Świętej, co miało się przełożyć na 50% spadek obrotów w Świętej, Nowej Świętej oraz Radawnicy i rezygnację dzierżawców w Kamieniu i Józefowie.

„Jeżeli w naszym kraju dopuszcza się do chorej, bezsensownej alokacji kapitału i niszczenia podmiotów poprawnie działających na rynku to uważamy, że skutki takiej działalności nie powinny spadać tylko na podmioty gospodarcze, które nie są niczemu winne. Skutki te powinny być też przełożone na administrację terenową, a w tym przypadku na gminę, na terenie której do takich absurdów dochodzi... Tak naprawdę nam spółdzielcom nie chce się już pracować w tym bardzo chorym kraju, bo po co i dla kogo? Od dłuższego już czasu jesteśmy wyzywani od komunistów i reliktu minionej epoki. Pytanie tylko za co?...” – wójt cytował pismo, pod którym podpisał się prezes GS Kazimierz Brewka. W dalszej części pisma wskazywano na tradycje spółdzielni oraz fakt, że nierzadko służyła ona pomocą lokalnemu społeczeństwu.

– Zarzuty tego typu są zupełnie nieuzasadnione – do treści odniósł się Piotr Lach. Wskazał, że rozmawiał z prezesem GS w momencie, gdy pojawiły się informacje o budowie sklepów sieci Dino.

– Poinformowałem wówczas, że jeżeli spółdzielnia albo spółdzielcy dysponują kancelariami prawnymi i otrzymamy jako gmina interpretację prawną, która pozwoli nam zapobiec tego typu działaniom, lokalizacji tego typu sklepów, to z niej skorzystamy, ustosunkujemy się do niej. Natomiast w świetle obowiązującego prawa gmina nie miała możliwości ani powodów, by odmawiać – mówił P. Lach. W przypadku Radawnicy obowiązujący od 1998 roku plan zagospodarowania przestrzennego zakładał budowę w tym miejscu obiektu handlowego, co ma pozwalać inwestorowi ominąć gminę w kwestii podejmowania się inwestycji. W przypadku Świętej inwestor spełnił warunki zabudowy, przez co gmina nie mogła mu odmówić decyzji o warunkach zabudowy.

– Nie było sprzeciwów ani uchybień jeżeli chodzi o wymaganą dokumentację. Należało wydać decyzję. Pretensje, że gmina poczyniła kroki w celu wprowadzenia obcego kapitału uważam za zupełnie nieuzasadnione. Sądziłem, że ta sprawa została z panem prezesem wyjaśniona. My nie możemy powodować braku konkurencyjności na rynku. Przykro jest nam, że tak to jest postrzegane. Te sklepy będą się też pewnie pojawiały w innych miejscowościach powiatu i niewiele jesteśmy w stanie zrobić – mówił Piotr Lach.
Pożegnanie

Na koniec za wiele lat pracy na rzecz gminy Złotów dziękowano zastępy wójta Ryszardowi Wińskiemu. Film z tej części sesji jest dostępny na naszym Facebooku.

Sz. Chwaliszewski

Reklama

Prezes pisze do wójta komentarze opinie

  • Gość1 - niezalogowany 2019-01-15 08:54:03

    MAGISTRAT dotyczy tylko i wyłącznie miasta a nigdy nie gminy wiejskiej

  • gość 2019-01-15 09:14:04

    Magistrat, że Wiewiórka tego nie wyłapała

  • kled - niezalogowany 2019-01-15 10:48:59

    Dino to polski kapitał!Obrażanie się na gospodarkę rynkową po prawie 30 latach nie przystoi?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mechanika Pojazdowa-Serwis

MECHANIKA POJAZDOWA AUTO MAR naprawa zawieszeń pojazdów naprawa układów hamulcowych wymiana sprzęgieł naprawa i wymiana układu wydechowego..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Mechanika Pojazdowa Części

AUTO MAR Warsztat samochodowy zaprasza na: Obsługę i naprawę klimatyzacji, Wulkanizacje, Wymianę zawieszeń, sprzęgieł, olejów, hamulców, pasków,..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"