:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 21°C
Interwencje czytelników, PRGOK zabiera wielkogabarytów Prosi przechować - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 16/04/2019 11:00

PRGOK nie zbiera śmieci wielkogabarytowych, nie działają też PSZOKi, a odpady trafiają do... lasów. Za co więc płacimy?

Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami zrezygnował z mobilnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. W tym roku nie zabierał ich ani razu. Także z terenu gmin Jastrowie i Okonek. Śmieci takie jak stare lodówki, meble czy te po remontach miały trafiać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Miejsca takie powstały we wszystkich gminach, w tym u nas. Koszt jednego to ponad 1 mln złotych. Problem w tym, że żaden z trzynastu PSZOKów na terenie PRGOKu nie działa. Co więc zrobić ze śmieciami wielkogabarytowymi? O to zapytaliśmy w biurze obsługi Związku.

Zadzwoniliśmy tam jako zatroskany mieszkaniec.
– W Jastrowiu już niebawem będzie działał PSZOK, który jest na ukończeniu i trwają procedury odbiorcze – poinformowała uprzejmie pracownica Związku.

Kiedy?
– Nie umiem wskazać panu daty. No, niestety te procedury związane z zakończeniem budowy i oddaniem do użytkowania trochę trwają.

Mówi Pani niedługo... Co to znaczy niedługo? Nie wiem, czy z tym czekać, czy...
– Nie potrafię wskazać panu terminu, nie wiem, jak to długo jeszcze potrwa. Mamy nadzieję, że być może miesiąc, góra dwa. Natomiast na przełomie maja/czerwca będziemy próbowali zorganizować dla państwa jedną taką mobilną zbiórkę w tym roku. To będzie jedna jedyna. W przyszłym roku takich zbiórek mobilnych już nie będzie. Natomiast jeśli ma pan transport, może pan przywieźć te odpady do Piły na bazę Altvatera, czyli przy Łącznej 4, na tymczasowy PSZOK i tam, w ramach opłaty, którą pan wnosi, może pan te gabaryty oddać.

Tylko to jest trochę daleko...
– Rozwiązanie jest takie, że należy poczekać na tę mobilną zbiórkę, która będzie przez nas zorganizowana na przełomie tego pół roku, czyli maj/czerwiec lub do otwarcia PSZOKu.

To też może być taki termin – maj/czerwiec. A co ja mam z tym zrobić teraz?
– Musi pan je przechować.

No tak, tylko płacimy za odbieranie odpadów, a nie mogę się ich pozbyć fizycznie, prawda? Przecież płacę regularnie...
– Tak, wszyscy płacimy regularnie, natomiast koszty zagospodarowania i koszty systemu są obecnie tak wygórowane, że gdybyśmy mieli utrzymać ten standard i te usługi, które były do tej pory, czyli cztery razy do roku mobilna zbiórka, na pewno opłaty nie byłyby na tym poziomie, nawet po podwyżkach. Budujemy przecież dla państwa te inwestycje pod nazwą PSZOK, tj. 13 PSZOKów na terenie całego Związku. Proszę uzbroić się w chwilę cierpliwości i naprawdę w momencie, kiedy będzie oddane to do użytku, to dla nas wszystkich będzie to wygoda.

To na pewno, tylko co ja teraz żonie powiem...?
– Musi pan przetrzymać te odpady lub wynająć kontener, ale za to będzie pan musiał zapłacić. Jeżeli chce pan w ramach wnoszonej opłaty do Związku, to proszę zaczekać.

A ten kontener to ile będzie mnie kosztować, jeśli u państwa go zamówię?
– Nie wiem, jakie odpady pan ma, ale to nie my. To na pewno na pana terenie ZECiUK takie usługi świadczy. To już by musiał się pan tam dowiedzieć, ile taki kontener... Nie wiem, to są odpady wielkogabarytowe typu szafy, łóżka czy...?

Też. Po remoncie mieszkania. Drobny sprzęt też.
– No to proszę się już zorientować na terenie pana gminy, czyli ZECiUK taką zbiórkę prowadzi i oni podstawią panu kontener.

Zgadza się, tyle że za taką usługę trzeba zapłacić i to sporo. Spółka komunalna z Jastrowia samo dostarczenie kontenera 6 m3 ze śmieciami do Piły wycenia na około 200 zł netto.

Nic dziwnego, że mieszkańcy zaczynają ten temat oswajać czarnym humorem. Jeden z żartów mówi o tym, że dzięki działaniom PRGOKu śmieci segreguje się na dwie frakcje: te, które palą się w dzień oraz te, które palą się w nocy.

Jest też trzecia kategoria – tych, które trafiają do lasów i przydrożnych rowów.

– Zbieramy tych odpadów, szczególnie przy spółdzielni mieszkaniowej, bardzo dużo – 28 marca, podczas sesji Rady Miejskiej w Jastrowiu, burmistrz Piotr Wojtiuk mówił, że gmina wraz ze spółką komunalną stara się zapanować nad sytuacją. Wielkogabaryty wystawiane przed domy przez mieszkańców zbierane są przez Zakład Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych. Po otwarciu PSZOKu mają być tam odstawione, za darmo.

– Zadeklarował się ZECiUK, że może postawić kontener, ale gmina nie będzie płacić za utylizację tych śmieci, skoro płacimy do PRGOKu. Nie podoba mi się to zachowanie – zaznaczał włodarz gminy. Przy okazji potwierdził nasze obserwacje dotyczące powstawania dzikich wysypisk.

– Dzisiaj rozmawiałem z sołtysem Nadarzyc – pojawiła się sterta odpadów na granicy lasu i naszej działki. Pewnie my i lasy będziemy musieli ponieść koszty [sprzątnięcia i utylizacji tych śmieci – red.] – obrazował sytuację.

Nic więc dziwnego, że samorządowcy naciskają na PRGOK, by ten, mimo wszystko, zorganizował mobilną zbiórkę. Stąd pewnie słowa pracownicy biura obsługi.

– PRGOK jest odpowiedzialny za zbiórkę śmieci w naszym imieniu. Jeżeli nie robią zbiórki mobilnej, a PSZOKi jeszcze nie działają, to powinni nam coś zaproponować – uważa Andrzej Jasiłek, burmistrz gminy Okonek. Jego zdaniem Związek Międzygminny jest w klinczu, a przecież tzw. ustawa śmieciowa jasno określiła, kto jest odpowiedzialny za gospodarkę odpadami.

– Właścicielem śmieci jest gmina i to ona musi sobie z tym poradzić. A że gmina zleciła to PRGOKowi, to on powinien wywiązać się z umowy – zaznacza włodarz Okonka, w którym to, podobnie jak w Jastrowiu, stoi niby gotowy, ale wciąż zamknięty PSZOK.

Warto zaznaczyć, że wystawianie odpadów poza terminami mobilnych zbiórek stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny.

Termin nieznany

11 kwietnia rozstrzygnięty ma zostać przetarg na zarządców Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Samorządowcy liczą, że postępowania te wygrają lokalne firmy, które, tak jak ZECiUK, zajmują się gospodarką śmieciową jako podwykonawcy Altvatera. To z tą firmą z Piły PRGOK ma umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

– Mamy uzgodnione nieformalnie, że ZECiUK będzie tym operatorem – zdradził podczas sesji P. Wojtiuk.

Pytanie tylko, czy zostanie tym zarządcą będzie opłacalne. Burmistrz Jastrowia mówi, że firma ma się utrzymać z tego, co na PSZOK trafi, a to jest ryzykowne.

– A oczekiwania naszej spółki i innych operatorów są: ile na tym zarobią – burmistrz sugerował, że będzie to biznes nieopłacalny. Czy więc PRGOK znajdzie chętnych do prowadzenia PSZOKów?

– W Związku liczą, że w przetargu wyłoni się operator, ale wcale tak nie musi być... – martwi się Andrzej Jasiłek. Jego wątpliwości są tym większe, że PRGOK wciąż nie rozstrzygnął przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zadanie to odbywa się na wariackich papierach, choć 1 kwietnia wzrosły stawki za śmieci (15 zł za segregowane i 35 zł od osoby za niesegregowane).

– Jest niesamowity zastój. Do tej pory PRGOK miał, i w tym roku też ma, nadwyżkę budżetową, ale ona zostanie zjedzona przez dopłaty do ceny. Sytuacja jest naprawdę bardzo trudna – utrzymuje burmistrz Okonka.

To wszystko może sprawić, że te 13 PSZOKów wybudowanych na terenie ZM PRGOK kosztem niemal 21 mln zł (ponad 14, 4 mln zł z Unii Europejskiej) zacząć działać może dopiero w drugiej połowie tego roku (inwestycja zakończona ma być do 28 czerwca tego roku), a nie, jak zapowiadają niektórzy, na początku maja. Być może więc Związek zorganizuje, choć niechętnie (P. Wojtiuk podał, że to koszt ok. 1,5 mln zł dla całego regionu) zbiórkę mobilną wielkogabarytów. Zdaniem burmistrza Jastrowia bałagan w gospodarce śmieciowej jest totalny.

To z kolei daje paliwo sceptykom istnienia i działania PRGOKu. Do nich należy włodarz Okonka, który kolejny raz krytykuje działania Związku.

– Nie chcę robić burzy, bo może nie będę mieć racji, ale jeżeli dalej będzie taka sytuacja, to mogę PRGOK obciążać za odpady, jeżeli sami je wywieziemy. Po drugie mogę mówić, że nie bardzo interesuje mnie współpraca z PRGOKiem – mówi. Podobne głosy rozważające wystąpienie ze związku pilskiego i przystąpienie do Związku Gmin Krajny w Złotowie odzywają się także w Jastrowiu. Zachętą do takiego kroku jest choćby sama cena śmieci – w Złotowie to 15 zł za śmieci segregowane i 20,50 zł za niesegregowane od osoby miesięcznie. Ewentualna zmiana nie byłaby jednak prosta. Po pierwsze przez podpisane przez gminy umowy, a po drugie przez PSZOKi właśnie.
Dodatkowym smaczkiem zamieszania wokół Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pilskim Regionie Gospodarki Komunalnej jest to, że inwestycja ta jest nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Organizuje go Portal Samorządowy.

PSZOKi reklamowane są tam słowami: „Inwestycja realizowana przez Związek Międzygminny to największa tego typu inwestycja w Polsce. (...) Obiekty zostały w większości zlokalizowane w otoczeniu zieleni i oddalone są od zabudowy mieszkaniowej. Aby zniwelować uczucie szarości i wrażenia, że jest to obiekt przemysłowy, zastosowano różnorodne nasadzenia. Kolejnym elementem estetyki PSZOK–ów jest ścieżka ekologiczna. PSZOK–i powstały dla wygody i na potrzeby mieszkańców gmin członkowskich. Dotychczas odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne i problemowe mieszkańcy mogli przekazywać w ramach zbiórek mobilnych. Po uruchomieniu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy w każdej chwili będą mogli zawieźć odpady do punktu, bez konieczności czekania na kolejne mobilne zbiórki. Ponadto PSZOK–i będą przyjmowały zdecydowanie większy wachlarz odpadów niż były odbierane w ramach kwartalnych zbiórek, np. odpady niebezpieczne, zielone, tworzywa sztuczne, szkło. Systemem punktów objętych zostanie łącznie ponad 173 tys. mieszkańców Związku.

Aby ułatwić mieszkańcom rozładunek odpadów, na każdym obiekcie jest rampa. Pozwoli ona na wrzucenie odpadów bezpośrednio z samochodu do kontenera.”

Łukasz Opłatek

Reklama

PRGOK nie zabiera wielkogabarytów. Prosi, by je przechować komentarze opinie

 • gość 2019-04-16 13:05:12

  W gminie Krajenka to samo... Zabrano wszystkie pojemniki do segregacji odpadów, bo, cytuję "były za drogie w utrzymaniu i trafiały tam wszelkiego rodzaju odpady". Według przepisów powinniśmy je zawozić do PSZOK-ów. Które nie działają! Dlaczego nikt z PRGOKu nie ponosi za to odpowiedzialności? Według informacji PRGOKu 18 grudnia 2018 został odebrany technicznie PSZOK w Krajence, od 5 miesięcy monitoruje się 24/7 puste kosze! A gniazd selektywnej zbiórki nie można było monitorować? Wspaniały biznes, ludzie płaćcie, bo musicie, a PRGOK za nic nie odpowiada.

 • gość 2019-04-16 13:10:35

  Z odpadami robi się totalny burdel, jak widać nikt nad tym nie panuje. Koszty w górę o 50 i 100%, paliwo do pojazdów na tym samym poziomie a od teraz musisz wywozić śmieci np z Jastrowia do Piły na własny koszt .... albo do lasu. Temat do Prokuratury i UOKiK by dobrać się Altvaterowi i PRGOKowi do dupy.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 20:30:18

  Lasy kto posprząta? Do cholerny wszędzie burdel. Ludzie ogarnijcie się.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 22:04:23

  Skoro jest tak źle, to moze warto opuścić PRGOK i działać na własną rękę? Burmistrzowie Jastrowie i Okonka niby tacy zaradni a problemu starych wersalek i śmieci w lesie rozwiązać nie potrafią? Za co wam płacimy? Ruszcie cztery litery i do roboty a nie się wymadrzacie i po telewizjach lansujecie

 • Supergość - niezalogowany 2019-04-16 22:25:21

  W PRL-u starą wersalkę, czy lodówkę wyrzucało się dowolnego dnia do śmietnika przy bloku i jakoś to funkcjonowało. Dzisiaj prosta sprawa urasta do ogromnego problemu.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 08:16:50

  Z tymi śmieciami przynajmniej w Krajence to jest jakiś kabaret normalnie.nie dosyć że drogo jak diabli to nic nie działa jak powinno.PSZOK wybudowany stoi nieczynny od paru miesięcy, nie ma gdzie wywalić materiałów po remoncie albo starych mebli. Wywóz śmieci też masakra.hormonogram taki że trzeba go wkuć jak tabliczkę mnożenia.jak by nie można było jednego dnia wszystkiego zabrać.Śmieciarki jeżdżą po ulicach non stop co dziennie po kilka razy nieraz i późnym wieczorem.rozjeżdzają swoją masą ulice,hałasują i kopcą bo to stare ropniaki.gdzie tu ekologia?poza tym ten kto wybrał piłę do odbioru śmieci w Krajence powinien teraz "beknąć".

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"