:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -1°C

"Przepraszam" po dwóch latach. Przeprosiny i rezygnacja Janusza Siwaka

Samorządowcy, Przepraszam dwóch latach Przeprosiny rezygnacja Janusza Siwaka - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 16/04/2018 07:00

Skargi, dyskusje, kłótnie, pisma do wojewody – dwa lata trwały formalne przepychanki zanim sprawę skargi na Janusza Siwaka rozwiązano w najprostszy sposób

Czytasz tekst premium, który został udostępniony dla wszystkich Czytelników portalu.
Zostań stałym Czytelnikiem.
Zaloguj się i subskrybuj wszystkie treści portalu .


5 maja 2016 r. Ryszard Król został wyproszony z posiedzenia komisji rewizyjnej przez jej przewodniczącego Janusza Siwaka. Radny uważał, że został potraktowany niezgodnie z prawem i w związku z tym złożył skargę na przewodniczącego komisji. Ten jednak przez długi czas stał na stanowisku, że było to posiedzenie kontrolne, na którym osoby spoza komisji nie miały prawa być i podkreślał, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Sprawa skargi przez długi czas zajmowała radę. Strony wymieniały pisma, pisały do wojewody, przytaczały różne argumenty prawne, powołano specjalną komisję do rozpatrzenia skargi, a mimo to rada miejska nie była w stanie wypracować jednolitego stanowiska.

Speckomisja

Ktoś kiedyś powiedział, że komisja to grupa ludzi nieprzygotowanych, powołana przez niekompetentnych do wykonania zadań niepotrzebnych. To zdanie można odnieść także do niniejszego przypadku. W toku dotychczasowej dyskusji i wymiany pism padło już tyle argumentów i sprawę opisano tak dokładnie, że trudno się było spodziewać, aby komisja odkryła coś nowego. Zgodnie jednak z rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody skargą miała się zająć rada, więc ustalono, że spośród radnych powoła się komisję, która wypracuje stanowisko, które potem zostanie poddane pod głosowanie. Sęk w tym, że większość radnych już od początku zwracała uwagę, że zarzuty, które pojawiły się w skardze Ryszarda Króla, dotyczą zagadnień prawnych, na których oni się nie znają i widać to było także podczas prac komisji, w której skład weszli: Agnieszka Kazberuk jako przewodnicząca, Łukasz Cyruk, Jolanta Łatka, Zofia Pawłowska i Krzysztof Nagórski. Uchwała stanowiąca podsumowanie prac tego zespołu została napisana w oparciu o opinię współpracującego z urzędem radcy prawnego Waldemara Kosowickiego. Gdy dokument trafił pod obrady całej rady okazało się, że zastrzeżenia do jego treści i pracy komisji w ogóle mają nie tylko dotychczasowi sprzymierzeńcy Ryszarda Króla w tej sprawie, ale także część pozostałych radnych.

Zdanie odrębne

Za kompromitację sposobu działania komisji uznano przede wszystkim fakt, iż nie wysłuchała ona wyjaśnień Ryszarda Króla. Radny, którego dotyczy sprawa i który złożył skargę, przychodził na posiedzenia komisji i kilkakrotnie wnioskował o to, aby go wysłuchać, lecz przewodnicząca konsekwentnie mu odmawiała i, zgodnie z wolą większości członków komisji, uznała, że radny swoje racje wyłuszczył już na piśmie i nie ma potrzeby dopytywania go o cokolwiek. Podczas dyskusji na wspólnym posiedzeniu komisji rady wskazywano jednak, że skoro przed speckomisją mógł wypowiedzieć się Janusz Siwak, to powinno się wysłuchać także i drugiej strony.

To jest normalne, że jak jest spór, to wysłuchuje się dwóch stron

– mówił Bogdan Osiński, a podobne opinie wyrażali także Krzysztof Nagórski, Michał Kruszyński, Piotr Kurzyna i Grzegorz Hundt. Zastrzeżenia miano także do samej treści projektu uchwały, który stwierdzał, że w sprawie ograniczenia dostępu do informacji publicznej skarga powinna zostać rozpatrzona przez sąd administracyjny, zaś w zakresie prawidłowości organizacji prac komisji skarga została uznana za niezasadną. W uzasadnieniu powoływano się m.in. na wynikające ze statutu rady prawo przewodniczącego komisji do zapraszania gości, a więc ustalania grona osób mogących uczestniczyć w jej pracach, choć z drugiej strony wskazywano także na konieczność poprawienia statutu w zakresie dotyczącym organizacji prac komisji rewizyjnej. Z taką uchwałą nie chciał się zgodzić m.in. członek doraźnej komisji Krzysztof Nagórski, który przedstawił radnym 12–stronicowe zdanie odrębne w tej kwestii. Wzywał w nim do odrzucenia uchwały i rzeczowej analizy dokumentów dotyczących sprawy, czego, jego zdaniem, komisja nie dokonała. Radny wskazywał też m.in. na to, że nie można powoływać się na postanowienia statutu, jeśli nie są one zgodne z prawami wyższej rangi, zapisanymi w ustawach i konstytucji. Podobnego zdania był zresztą przewodniczący rady miejskiej.

Co zrobił prawnik z tym uzasadnieniem? Napisał bełkot prawniczy niezgodny z prawem. Nie zagłosuję za czymś takim, bo to jest bubel prawny, a ja nie chcę do tego przyłożyć ręki

– Piotr Kurzyna uważa, że radnego Króla wyproszono z posiedzenia komisji rewizyjnej przedwcześnie, gdyż czynności kontrolne związane z ochroną danych osobowych były zaplanowane w dalszym punkcie porządku prac komisji rewizyjnej.

Jeszcze raz powiem: to było posiedzenie kontrolne. To było planowane przez radę posiedzenie kontrolne

– Janusz Siwak jak mantrę powtarzał jednak, że w związku z kontrolnymi uprawnieniami prowadzonej przez niego komisji miał prawo wyprosić radnego, nie będącego jej członkiem.

Drodzy państwo. Moim zdaniem ten argument, że to było spotkanie kontrolne, to tylko wymówka. To jest jedyna wymówka, jaką się pan przewodniczący komisji rewizyjnej broni. Bez wątpienia zostały ograniczone chociażby prawa konstytucyjne Ryszarda Króla. (…) Wiem, że może nie jest to bardzo poważna sprawa, ale nie możemy sobie na to pozwolić, pomimo sympatii czy też jej braku, żeby się tak traktować. Powinniśmy stać na straży prawa

– argumentował z kolei Michał Kruszyński.

Magia Świąt

Mimo wielu zastrzeżeń projekt uchwały miał zostać poddany pod głosowanie podczas sesji rady miejskiej. Zanim jednak do tego doszło, do pojednania wezwał jeszcze Adam Dzbuk, który uważał, że choć rada nie jest w stanie rozstrzygnąć tej kwestii, to nie powinno się doprowadzić do tego, aby spór trafił przed sąd i apelował do Ryszarda Króla oraz Janusza Siwaka, aby w obliczu nadchodzących świąt wielkanocnych pogodzili się.

Tak nawiasem mówiąc, kolego, gdyby tak drugi raz było, to by pan to znowu uczynił?

– zapytał się w końcu radnego Siwaka.

Nie uczyniłbym tego. Wiem, że błąd popełniłem. Dlatego powtórzę to, co już wcześniej sugerowałem, że jestem w stanie przeprosić

– przewodniczący komisji rewizyjnej, który przez dwa lata powtarzał, że nie popełnił błędu, zmienił zdanie i wyraził skruchę. Janusz Siwak kilkakrotnie powtórzył jeszcze, że może przeprosić Ryszarda Króla pod warunkiem, że ten wycofa skargę przeciwko niemu.

Panowie, podajcie sobie ręce. Życie jest zbyt piękne, żeby się takimi głupotami zajmować

– zachęcał dalej Adam Dzbuk. Czując, że mediacja może się powieść przewodniczący rady zarządził przerwę w obradach. Początkowo sceptyczny wobec propozycji przeprosin Ryszard Król udał się z Januszem Siwakiem i Adamem Dzbukiem na stronę. Po dłuższej rozmowie podali sobie ręce i powrócili na salę. Po wznowieniu obrad wstał i głos zabrał Janusz Siwak.

Po pierwsze: rezygnuję z członkostwa w komisji rewizyjnej. Złożę to na piśmie i przepraszam radnego Ryszarda Króla w obliczu całej rady i zaproszonych gości za to, że wyprosiłem go z posiedzenia komisji rewizyjnej

– po tej deklaracji radny otrzymał brawa i jeszcze raz, tym razem oficjalnie, uścisnął dłoń z Ryszardem Królem, który następnie oznajmił, że skargę wycofuje.

Tak się powinny kończyć wszystkie spory. Gratuluję i ogromnie się cieszę

– podsumował uradowany Adam Dzbuk.
W ten oto sposób po dwóch latach zakończyła się sprawa skargi z 2016 r.

Reklama

"Przepraszam" po dwóch latach. Przeprosiny i rezygnacja Janusza Siwaka komentarze opinie

 • Gustaw - niezalogowany 2018-04-19 23:17:54

  Skamieniali jak dinozaury

 • Ula - niezalogowany 2018-04-17 20:31:26

  Radni są lustrzanym odbiciem swoich wyborców. Jeżeli uważacie , że są "gó..wno" warci to wy jako wyborcy jesteście tyle samo warci. Wracając do tematu, skoro Pan Król miał rację to nie rozumiem oburzenia pozostałych? Dialog to nie cecha Polaków to problem dla społeczeństwa umieć rozmawiać. Zauważyłem , że już większość ma tak długie nosy, że nie zauważa swoich wad.

 • Josito - niezalogowany 2018-04-17 15:51:03

  Prawników w Radzie mamy całą masę. Do wyboru, do koloru. A najlepszy jest ten zielony - internetowy.

 • Zorro - niezalogowany 2018-04-16 23:07:45

  No niech zostanie ,chociaż śmiesznie będzie, bo on chce byc na pierwszych stronach gazet.

 • Class - niezalogowany 2018-04-16 22:53:11

  No kto ? Król mądrala.

 • Iwo - niezalogowany 2018-04-16 22:50:23

  Pewnie jakiś prawnik, albo osoba znająca się na przepisach. Oby nie Kazberukowa bo się splamiłana maxa. Ehh

 • pan - niezalogowany 2018-04-16 21:53:26

  Kto teraz za Siwaka będzie?

 • Gustaw - niezalogowany 2018-04-16 21:30:52

  Pan Ryszard powinien być wyproszony z miasta za takie głupoty i powinien wrócić na swoją wieś i byłby święty spokój z takimi śmiesznymi scenami.

 • Suso - niezalogowany 2018-04-16 20:41:29

  Wzięli by się za normalną prace dla mieszkańców , a nie głupotami się zajmują. My chcemy konkretów Państwo Radni !

 • Edek - niezalogowany 2018-04-16 20:39:35

  W ogóle się nie interesuje co dzieje się u niego w okręgu, dlatego rozliczymy go przy wyborach !!

 • C.P - niezalogowany 2018-04-16 17:20:40

  Kruszyński - strażnik prawa ! A z posiedzeń komisji dalej wychodzi po kwadransie ?

 • recepta - niezalogowany 2018-04-16 16:12:22

  Marko ty masz objawy typowej sraczki. Najlepszy na nią jest węgiel - najlepiej kilka ton...... do przerzucenia.

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-04-16 14:29:12

  Tzn

 • Wiesia - niezalogowany 2018-04-16 13:25:18

  Pan Tomasz Guhs pisze dla siebie i wtajemniczonych.

 • j - niezalogowany 2018-04-16 13:23:19

  Nauczcie się wreszcie pisać z jakiej to gminy jest. To nie jest pierwszy raz.

 • Ferdek - niezalogowany 2018-04-16 13:03:27

  przewodnicząca jest po WSP. wie co robi.

 • hak - niezalogowany 2018-04-16 13:02:02

  już miała emigrować ale cały misterny plan w piz....u.

 • Malmi - niezalogowany 2018-04-16 11:43:47

  Ona zadaje sobie pytanie: co ja robie tu uuu co ty tutaj robisz? ...

 • marko - niezalogowany 2018-04-16 11:30:17

  Wstyd za taką radną.Sama powinna ustąpić ale ona nie zna co to jest honor.

 • Henryk - niezalogowany 2018-04-16 11:20:43

  Radna z pierwszego planu płacze ze szczęścia czy z rozpaczy?

 • Franc - niezalogowany 2018-04-16 10:53:55

  I co teraz będzie?

 • Franc - niezalogowany 2018-04-16 10:53:54

  I co teraz będzie?

 • jastrowiak48 - niezalogowany 2018-04-16 08:11:56

  Zgodnie z art. 116 ustawy o Samorządzie gminnym oraz istniejących orzeczeniach Sądów Administracyjnych , a także w kontekście art. 61 ust.2 Konstytucji R.P. OBRADY WSZYSTKICH ORGANÓW WŁADZY PUBLICZNEJ , W TYM RADY I POSZCZEGÓLNYCH JEJ KOMISJACH , RÓWNIEŻ REWIZYJNEJ SĄ JAWNE !!!!!!!!!!! W obradach tych mogą uczestniczyć inne osoby nawet spoza rejonu danej gminy / oczywiście jako obserwatorzy/ ! Wszystkie narady i posiedzenia mogą być rejestrowane w postaci dżwięku lub obrazu przez uczestników ! ZACHOWANIE POLEGAJĄCE NA ODMOWIE WSTĘPU NA POSIEDZENIA KOMISJI /w tym REWIZYJNEJ/ stanowi NARUSZENIE KONSTYTUCYJNEJ ZASADY JAWNOŚCI działań organow władzy publicznej !!!!!!! Dwa lata sporów, niepewności , powoływania specjalnych Komisji ! Energia Radnych winna być kierowana na ważniejsze dla Miasta problemy , a nie jałowe dyskusje na temat oczywistych ,jasno sprecyzowanych prawem kwestii ! Czy w tej Radzie nie ma naprawdę kogoś z przysłowiowymi ,,ja..mi !!

 • Aga - niezalogowany 2018-04-16 08:09:47

  Hahaha. Pogonić to ty się możesz sam.....

 • marko - niezalogowany 2018-04-16 07:52:48

  Radna Kazberuk działa jak rasowa komunistka wstyd za nią .Kto ją wybrał .Pogonić tą radę miejską paplecznicy burmistrza.

 • gość 2019-10-11 13:44:41

  Whatsapp tylko: +48 732 100 387

  Pozdrowienia najznakomitsze
  Za wszystkie potrzeby pomocy lub potrzebujesz kredytu
  Skontaktuj się tylko z WALDEMAR MROZEK
  I nie będziesz zawiedziony.
  Z tym wspaniałym człowiekiem WALDEMAR MROZEK
  Otrzymałem kwotę 120 000 zł kredytu
  nie było łatwo, ale dziękuję BOGU
  Nazywam się MONIKA ZAJAC
  Jest człowiekiem serca, który zawsze szanuje swoje zobowiązania.
  On jest człowiekiem swojego słowa
  I bardzo dziękuję Bogu
  Aby postawić go na mojej drodze. Zawsze będę mu dziękować za wszystko.
  Zawsze będę mu wdzięczny.
  Więcej informacji
  Skontaktuj się przez e-mail pod adresem:
  [email protected]
  Lub skontaktuj się z pożyczkodawcą, aby uzyskać więcej informacji
  [email protected]
  Jeśli nie potrzebujesz kredytu
  Możesz poinformować swoje rodziny, swoich braci, przyjaciół.
  dziękuję

 • gość 2019-11-07 18:39:02

  czytam po latach i Siwak jednak dał pośladki na całego. Głupia sprawa ale stał w obronie nie tej osoby, wkręcony został i lojalnie się trzymał. W sumei do zaoferowania ma tylko lojalność i nic więcej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Skup pilarek uszkodzonych

Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.


Podziękowania i życzenia

Składamy gorące podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe w rehabilitacji Krzysztofa Dołęgi. Z okazji..


Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..


REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"