:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
Administracja, Pytania śmieci odpowiedzi - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 14/11/2019 07:00

Ile zapłacimy za śmieci? Czy będzie to 23–26 zł za osobę? Tych informacji dochodził podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Złotowa Krzysztof Koronkiewicz.

Radny przyznał, że od czasu, kiedy kilka tygodni temu okazało się, że mieszkańców czekają kolejne podwyżki, dotarły do niego nieoficjalne informacje, iż taka właśnie może być nowa wysokość opłat.

– Byłaby to kolosalna podwyżka – stwierdził w trakcie sesji. Przypomnijmy, że obecnie mieszkańcy, od których śmieci odbiera MZUK (świadczy usługę dla Związku Gmin Krajny) płacą 13 zł za osobę w przypadku odpadów segregowanych i 20,50 zł za osobę za niesegregowane śmieci. Niebawem wejdą w życie zmiany, które określają, że wszyscy będą musieli segregować odpady.

Odpowiadając na pytania radnego, burmistrz ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył kwotom, jakie padły w pytaniach K. Koronkiewicza. Stwierdził, że nie chce wprowadzać nikogo w błąd w tej kwestii, jak uznał, droga do określenia stawek jest jeszcze daleka.

– Nie mamy żadnej wiedzy na temat tego, ile to będzie kosztowało – dodał, że decyzję o stawkach będzie podejmowało Zgromadzenie Związku Gmin Krajny, które składa się z dziewiętnastu osób – przedstawicieli poszczególnych gmin. Przypomniał, że zgromadzenie ma sześciu delegatów ze Złotowa (burmistrz oraz radni Stanisław Wojtuń, Janusz Justyna, Henryk Golla, Stanisław Wełniak i Grzegorz Kolera). Podkreślił, że Zgromadzenie będzie decydować o propozycji wypracowanej przez zarząd ZGK. Ta będzie konsekwencją rozmów z operatorem, który chce od Krajny o 27,5% więcej pieniędzy za swoje usługi.

Nie jesteśmy naiwni

Odpowiadając K. Koronkiewiczowi burmistrz podkreślił, że pismo z MZUK–u…

– To tylko wniosek – zapewnił, że jest on sprawdzany i do operatora kierowane są pytania o wyjaśnienia i uzupełnienia. A. Pulit przypomniał, że we wniosku operator przywołuje argumenty przede wszystkim o tym, że znacząco rośnie liczba odbieranych śmieci, wzrastają koszty związane z płacą minimalną czy z opłatą marszałkowską ponoszoną przez operatora. Burmistrz zaznaczył, że negocjacje nie będą się odbywać na takiej zasadzie, że ZGK przyjmuje pismo i automatycznie akceptuje jego treść.

– Umowa ma ściśle określone warunki – podkreślił.

– Ten, kto składał ofertę, też wyceniał ryzyko. Nie jesteśmy tacy naiwni – zapewnił, że ZGK nie przyklepie wniosku bez sprawdzenia informacji. Dodał, że na jednym z ostatnich spotkań zarządu z przedstawicielem spółki przekazano władzom ZGK, iż ze względu na niestabilne prawo, ofertowanie powinno dotyczyć maksymalnie roku, a nawet sześciu miesięcy (obecna umowa między MZUK–iem a ZGK zawarta jest na cztery lata). Adam Pulit stwierdził, że przy tylu niewidomych, wysokości stawek za odbiór nieczystości nie zadeklaruje, ale potwierdził, że ich wzrost jest nieuchronny.

Krzysztof Koronkiewicz pytał nie tylko o podwyżki stawek, ale też o to, jaki jest koszt utrzymania administracji Związku Gmin Krajny i czy nie należy zorganizować spotkania z udziałem radnych rady miejskiej, burmistrza i prezesa MZUK. Spotkania, na którym będzie można przeanalizować, jakie byłyby stawki dla mieszkańców Złotowa, gdyby podpisano umowę wyłącznie między miastem, a MZUK–iem (mówiąc wprost, chodziłoby o wystąpienie Złotowa ze Związku Gmin Krajny).

– Czy nie wyniosłoby to nas dużo taniej? – zadając to pytanie radny mówił o kosztach administracji i tych związanych ze zbieraniem śmieci w pozostałych gminach, gdzie wyższe są koszty transportu. Na te pytania, burmistrz nie udzielił już odpowiedzi podczas sesji.

Piotr Steffen

Reklama

Pytania o śmieci bez odpowiedzi komentarze opinie

  • Zlotowiak - niezalogowany 2019-11-14 08:21:02

    Czy ja dobrze czytam, nie udzielił odpowiedzi na zadane pytanie? Kim on jest żeby nie odpowiadać za kogo on się ma? On mówi że radni są przeciwko niemu? Przecież teraz jest jak na dłoni jak on szanuje radę, normalny szok że ktoś taki rządzi naszym miastem. A tak apropo o jaką podwyzszke chodzi przecież nie tak dawno chwalił się że mamy najniższe stawki a umowa jest na 4 lata więc coś mi tutaj nie gra. Niedosyc że zmiejszyli częstotliwość wywozu podwyższył opłaty to jeszcze teraz jakaś podwyżka? Oni naprawdę ludzi za durni maja, mam nadzieję że P. Koronkiewicz będzie trzymał rękę na pulsie bo to jeden z nielicznych który nie boi się powiedzieć co myśli i stoi po stronie mieszkańców. Brawo panie Koronkiewicz

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 09:11:18

    Właściwie zadane pytanie Burmistrzowi, tylko czemu nie ma na nie odpowiedzi? Myślę, że radny Koronkiewicz trafił w sam środek. Administracja ZGM napewno mało nie kosztujea odejscie z Związku Gmin Krajny byłoby najlepszym rozwiązaniem!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 09:13:15

    19 w zgromadzeniu? Żądam ujawnienia za jakie pieniądze oni tam siedzą, bo nie chce mi się wierzyć, że za friko.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 09:13:24

    Rafał Trzaskowski w TV wyraźnie powiedział że podwyżki za wywóz śmieci są wynikiem rządu PiS. Powiedział dokładnie to co nasz burmistrz, podatki muszą iść w górę bo młodzi do 26 lat nie płacą podatku PIT. To oni pośrednio są temu winni, poza tym istnieje przekaz POKO że wzrost płacy minimalnej spowoduje jeszcze większe podwyżki podatków.
    Wyraźnie widać że są grupy którym to że pracownikom fizycznym żyje się lepiej kłuje w oczy. Dzisiejsze platformerskie samorządy są za tym aby ludzie zarabiali mało, bardzo mało a do małej pensji dodali by chodniki w prezencie, tanie wino i jakieś tam dopalacze. Wszyscy widzimy jak urzędy dbają o siebie, oni uważają że dla nich musi być im się należy a jak rząd myśli o wszystkich to trzeba zaraz zabrać.
    Cóż wybraliśmy gorzej niż za Komuny ale jest nadzieja że młodzi do 26 lat widząc co się dzieje i o czym mówi się w ich rodzinach pójdą na kolejne wybory i pogonią dzisiejszych mądrali którzy za swoją nieudolność właśnie ich obciążają.
    Swoją drogą dziwi to że pracownicy fizyczni nie domagają się ujawnienia płacy pracowników budżetówki włącznie z dodatkami. Wszyscy z cichym poddaniem godzą się na drenaż kieszeni najniżej zarabiających.
    Dziwne.

  • gość 2019-11-14 09:36:46

    dokładnie P Koronkiewicz zauważył jakie koszty ponosi ten twór ZGK napewno duże sam wynajm pomieszczeń od GS na ul. Wawrzyniaka kiedys MZUK odbierał śmieci wystawiał fakturę i było super, myślę że nadał powinien obsługiwać mieszkańców nie potrzebuje biur wyposażenia itd.

  • gość 2019-11-14 09:41:49

    Jestem za rozwiązaniem ZGK po co nam on, na darmo idą tam pieniądze, powinno to przejąć MZUK i było by po temacie.
    Brawo Panie Koronkiewicz

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 10:21:20

    Brawo!!!!
    Koronkiewicz na Burmistrza!!!!
    Natychmiast !!!!

  • gość 2019-11-14 14:04:35

    Sami laicy i dyletanci. Czy MZUK nie jest przypadkiem prywatną firmą, na którą Miasto nie będzie miało później żadnego wpływu. Pan Koronkiewicz pcha nas prosto w ręce nowego monopolisty. Powodzenia później w negocjacjach stawek... W ZGK mamy 6 przedstawicieli (radnych RM) niech tam dbają o nasze interesy. Żeby wam uzmysłowić do czego doprowadzi całkowite uzależnienie od MZUK, proponuję próbować negocjować ceny dostawy prądu z ENEA :) Podstawy wiedzy ekonomicznej, a żal czytać komentarze, ludzie jak można tak nie ogarniać

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 17:02:09

    Nie tacy dyskutanci. Są miasta które samodzielnie radzą sobie z tematem. Bez związków.

  • Jili - niezalogowany 2019-11-14 17:38:58

    Dyskutanci na tym forum to ignoranci i nieuki.
    Wzrost cen za śmieci to wina naszych przedstawicieli w Związku Krajna,obecnych i poprzednich.

  • edek - niezalogowany 2019-11-14 18:03:01

    A ja się pytam ilu mamy radnych. Tylko jeden jest tam aktywny czy co .....

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 18:31:55

    Pierwsze pytanie, kto sprzedał MZUK?
    Drugie pytanie, kto sprzedał ZEC?
    Cały czas mowa o udziałach miasta w zakładach.
    Ktoś to zrobił a dzisiaj to oni dyktują miastu warunki.
    Dlaczego za czyjeś nieodpowiedzialne decyzję mają płacić mieszkańcy.
    Tłumaczenie że ten a i tamten to monopolista wydaje się płytkie bo ktoś do tego doprowadził.
    Teraz trzeba się zdecydować na jednego swojego a nie tego który skupia wiele podmiotów samorządowych.
    Inaczej wygląda segregacja i wywóz w mieście inaczej na wioskach. Tak więc jest nad czym się zastanowić.

  • Czyścioch - niezalogowany 2019-11-14 19:04:07

    Na dbałości o ekologię można nieźle zarobić, szkoda tylko, że mierzy się wszystkich jedną miarką. Dlaczego szary Kowalski, który realnie "produkuje" 15kg śmieci miesięcznie ma płacić tyle samo co szary Nowak, który "produkuje" tych śmieci 300kg/m-c? Gdzie tu wspieranie ekologicznego trybu życia?

  • gość 2019-11-14 19:06:55

    Tytuł artykułu jest manipulacją, bo przecież, co dalej można wyczytać z tekstu, burmistrz Koronkiewiczowi udzielił odpowiedzi. To Zgromadzenie i nasi szanowni przedstawiciele z rady zdecydują o tym jakie będą opłaty za śmieci. Odpowiedzi burmistrza na interpelacje: http://bip.zlotow.pl/?a=7722

  • gość 2019-11-14 19:21:06

    A co liczyliście na to, ze Chinczycy kupując zakład, będą zadowoleni z obecnych dochodów? MZUK to monopolista, więc co ich powstrzymuje przed żądaniem kolejnej podwyżki? Dodatkowo ma swoich ambasadorów w radzie miasta, którzy przy próbie zorganizowania dodatkowych rąk do pracy np.przy grabieniu liści czy pieleniu przez osoby niezatrudnione w MZUK, stawiają z jednej strony swoje weto, że przecież nie można zakładowi odbierać mozliwości zarobku, a z drugiej strony prawie co sesję występują z pretensjami, ze MZUK nie radzi sobie z wypełnianiem wyznaczonych zadań

  • kled - niezalogowany 2019-11-14 19:46:55

    Obecnie właścicielem MZUK są chińczycy?

  • kled - niezalogowany 2019-11-14 19:48:14

    Obecnie właścicielem MZUK są chińczycy?

  • kled - niezalogowany 2019-11-14 19:49:59

    MZUK i ZEC sprzedał WEŁNIAK !

  • gość 2019-11-14 20:09:34

    Odpowiedzi udzieli 8 listopada a sesja była którego. Z odpowiedzi nic nie wynika, nie znalazłem tam odpowiedzi na zadane pytania. okrągłe słowa

  • gość 2019-11-14 21:41:09

    zlikwidowali KRAJNE wodociągową , założyli śmieciwą ....

  • Gość - niezalogowany 2019-11-14 23:00:51

    Nie no nie, sam Wełniak nie mógł sprzedać udziałów ani w MZUK w ZECu.
    Wtedy o takich sprawach nie decydowała jedna osoba i co by nie mówić to za jego burmistrzowania mieszkańcy nie odczuwali opłaty śmieciowej tak boleśnie jak dzisiaj a tam wcale o tym nie myśleli.
    Dopiero teraz kiedy od piciu lat nieustannie podnosi się podatki a naj zagorzalszym orędownikiem takich wpływów do budżetu jest nowy stary burmistrz to zaczyna nas dusić. Tak tak to ten sam człowiek który pierwszą kadencję zaczynał bez pisanego programu. Jego program miał pochodzić od mieszkańców i co, pyta kto kogo o zdanie ano nie. Nie dość tego głośnym tonem oznajmia się w lokalnych mediach i na sesji że winni tego stanu są młodzi do 26-lat zwolnieni z PIT. Takie rozporządzenie Totalnej Opozycji i trzeba drzeć szaty że budżet miasta został okrojony zapominając o tym że poprzez uszczelnienie VAT-u budżet został zwiększony i to o wiele więcej niż by do niego wpłacali owi 26 latkowie.
    No cóż PRIKAZ gnębienia wspierających rząd jest to należy go na siłę wdrażać tak aby w te brednie uzasadniające podwyżki ludzie uwierzyli. Sposób na walkę z PiSem jest i o to w tym chodzi.
    Coś z nami jest nie tak.
    LGBT protestuje bo chcą ślubów, FEMINA protestuje bo to ich macica i czarne parasolki, EKO protestuje bo lubi kornika drukarza i wszyscy wychodzą na ulice a mieszkańcy co, ano segregują lub nie segregują za karę płacą uczciwie a przeciw podwyżkom nie protestują.
    Nie rozumiem.

  • gość 2019-11-15 07:37:06

    Kled, ty co wtedy robiłeś? Protestowałeś, miałeś inny pomysł na mzuk i zec, angażowałeś się w życie miasta, z twoją firmą co się stało? Pochwal się.

  • gość 2019-11-15 08:05:45

    Udziały w MZUK sprzedał obecny Prezes SM Piast.

Dodajesz jako: |