:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Administracja, Radni chcą płacić pijanych - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 16/05/2019 07:00

Ponad 38 tys. zł na utrzymanie „izby wytrzeźwień” w Pile to dla nich za dużo.

Swój sprzeciw radni wyrazili podczas posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Jastrowiu. Sprzeciw zaskakujący, bo kilka tygodni wcześniej jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Piła. Nie mieli co do niej żadnych zastrzeżeń. Jednak po artykule, w którym poinformowaliśmy, że Jastrowie wyda ponad 38 tys. zł na realizację zadania „z zakresu postępowania z osobami nietrzeźwymi, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają zdrowiu lub życiu innych osób”, w społeczeństwie zawrzało. Mieszkańcy dotację tę potraktowali jako błąd samorządu.

Stąd pewnie refleksja Piotra Kurzyny. Podczas komisji radny zaproponował, by zrobić coś, aby nie ponosić tak wysokich kosztów utrzymania mieszkańców w „izbie wytrzeźwień”. Sugerował, że Jastrowie powinno porozumieć się w tej kwestii z sąsiednimi gminami, które także muszą korzystać z usług Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile.

– Może warto by było stworzyć miejsce dla nietrzeźwych w Piecewie, by nie wozić ich do Piły? – zastanawiał się rajca z klubu „Aktywne Jastrowie”.

W Piecewie działa oddział terapii uzależnienia od alkoholu będący częścią Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie. Aby tam trafić, alkoholik musi spełnić kilka warunków. Jednym z podstawowych jest „przybycie w wyznaczonym dniu i godzinie w stanie pełnej abstynencji”. Na to też radnemu Kurzynie uwagę zwracał burmistrz Piotr Wojtiuk. Posługiwał się przy tym doświadczeniem swojego byłego zastępcy. Do niego, jako szefa komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przychodzili panowie i prosili: „Odwieź mnie pan, bo ja nabrałem rozumu i chcę iść się leczyć.”

– Burmistrz Klimczak wielokrotnie odwoził różnych delikwentów i z tymi delikwentami wracał, bo po przedmuchaniu okazało się, że są oni „po” – mówił włodarz Jastrowia. Jego zdaniem propozycja radnych (P. Kurzynę poparł Łukasz Cyruk) to są fantazje.

– Nie spotkałem jeszcze takiego czegoś, żeby przy szpitalu czy przy oddziale szpitalnym była izba wytrzeźwień – orzekł. Wątpił też, by na takie rozwiązanie, by w jednym budynku działał oddział terapii od alkoholu i izba wytrzeźwień, zgodził się narodowy Fundusz Zdrowia. A to z jego pieniędzy utrzymuje się szpital.

– Też nie wiem, czy to możliwe, ale myślę, że warto by było to sprawdzić. Możemy być pionierami... – żartował radny Kurzyna.

– Warto by było się pochylić nad tym tematem – dodał radny Cyruk.

W ubiegłym roku do Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile trafiło 113 mieszkańców miasta i gminy Jastrowie.
Stawka dzienna gotowości dyżurowej w 2019 r. wynosi 105,26 złotych i to ona ma główny wpływ na koszty, jakie musi ponieść gmina. Liczba osób przyjętych do Ośrodka w minionym roku też ma znaczenie. W ciągu ostatnich pięciu lat trafiło do niego 514 osób z terenu Jastrowia i okolicznych miejscowości (75 w 2014, 92 w 2015, 134 w 2016 , 100 w 2017 i 113 w 2018). Koszty, jakie z tego tytułu poniósł samorząd, to: rok 2014 – 10.400 zł, 2015 – 12.750 zł, 2016 – 19.228 zł, 2017 – 28.676 zł, 2018 – 26.700 złotych.

Łukasz Opłatek

Reklama

Radni nie chcą płacić za pijanych komentarze opinie

  • Gość678th88 - niezalogowany 2019-05-16 09:01:05

    W Piecewie są ludzie ktorzy chcą wyjsc z alkoholizmu . I teraz mieliby tam trafiac menele na wytrzezwialke

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 09:31:07

    Pan uśmieszek I jego genialne pomysły... Hihihi

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 09:51:03

    Izba wytrzeźwień powinna powstać w Jastrowiu bo tam najwieksza patologia i alkoholizm! Wojska Polskiego budynek po mow. Dobre miejsce, tyle ośrodków w jastrowiu to izba tez się przyda, a tylko 2 policjantow na służbie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 10:08:09

    Nie dziwię się ze nie chcą radni płacić. Lepiej podzielić te kasę między siebie i do kieszeni schować

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 10:19:06

    Jak stac go na picie to niech zaplaci za siebie na izbie a nie jeszcze tyle pieniedzy im sponsorowac

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 12:04:42

    Nie płaci się za pobyt pijaczkow, tylko za to , że tych pijaczków ktoś chce przyjąć i przetrzymać ich do wytrzeźwienia. Gmina dzieli się kosztami stałymi utrzymania wytrzeżwiałki w Pile. Zresztą inne gminy z powiatu też tak płacą.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 13:21:56

    Niech śpią pod mostem albo na ławce. Dostanie taki później zapalenia płuc itp. i będzie jedenego odważnego patola po alkocholu mniej.

  • gość 2019-05-16 15:15:02

    Też nie wiem, czy to możliwe, ale myślę, że warto by było to sprawdzić. Możemy być pionierami... – żartował radny Kurzyna... tak to już jest, że zanim choćby się chciało "zażartować" warto zdobyć elementarną wiedzę, bo potem taki "żart" udowadnia tylko ignorancję radnego :(

  • gość 2019-05-16 15:16:20

    Też nie wiem, czy to możliwe, ale myślę, że warto by było to sprawdzić. Możemy być pionierami... – żartował radny Kurzyna... tak to już jest, że zanim choćby się chciało "zażartować" warto zdobyć elementarną wiedzę, bo potem taki "żart" udowadnia tylko ignorancję radnego :(

  • gość 2019-05-16 15:19:36

    "Też nie wiem, czy to możliwe, ale myślę, że warto by było to sprawdzić. Możemy być pionierami... – żartował radny Kurzyna..." tak to już jest, że zanim choćby się chciało "zażartować" warto zdobyć elementarną wiedzę, bo potem taki "żart" udowadnia tylko ignorancję żartującego :( A swoją drogą, to wygląda na to, że "selekcja negatywna" jest przeprowadzana przy wyborach na radnego...

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 17:39:34

    Pan uśmieszek hihi

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 06:10:13

    Straż miejska niech się takimi też zajmie bo nic nie robi za co im płacić za nierobstwo.

  • gość 2019-05-17 07:25:56

    Dobrze, że są Radni,którzy potrafią się zreflektować i nie wydawać naszych pieniędzy gdy nie trzeba. Brawo Panie Kurzyna, trzeba mieć jaja, a nie siedzieć jak cipy zależne od prezesa W

  • gość 2019-05-17 07:39:20

    Dbanie o takich ludzi jest istotne dla opcji rządzącej w gminie. To elektorat, wystarczy spojrzeć. Zaraz powstaną kolejne inwestycje socjalne ,a zero inwestycji . Powstało jedno Dino i na tym ciągłość kadencji ma być na kilka lat?

  • gość 2019-05-17 08:32:30

    Za patologię trzeba bulić,życie.

  • pijak - niezalogowany 2019-05-17 09:52:51

    Wytrzeźwiałka nie rozwiązuje problemu alkoholowego. Ta opłata jest nieobowiązkowa. Czy burmistrz był tam i widział jak są wydawane pieniądze? Nie ma pieniędzy na inne inwestycje, a to co nieobowiązkowe to jest ok? Słuszne wątpliwości radnych.

  • gość 2019-05-17 10:25:17

    Dlaczego Pan burmistrz nie chce rozwiązać problemu tak wysokich opłat dla pijusów? Cyruk z opcji rządzącej mówi że jest problem, Kurzyna z opcji opozycyjnej mówi że jest problem , a włodarz nie chce podjąć tematu. Czy ktoś z Was był i widział na co są wydane dokładnie pieniądze? Czy radni bez wątpliwości i burmistrz jako dobry gospodarz odwiedzili ten ośrodek? Wątpię.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 15:35:14

    Kurzyna to wiele tyle ile w internecie wyczyta. To jest jego cała wiedza. Lepiej wg. niego zostawiać w domu pijanych awanturników, ale jak dojdzie do tragedi to wszyscy będą winni. Taki śmieszek z niego wtedy będzie ?

  • gość 2019-05-17 16:00:49

    Gościu powyżej, co ty pierdzielisz. Piszesz na Kurzynę inwektywy z tego samego konta i wtrącasz coś o uśmieszkach. Skoro się uśmiecha, to dobrze. Najgorsze są jednak takie gbury jak Ty co klepią głupoty siedząc za klawiaturą jako anonimowy troll. Opanuj się dziadu.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 17:43:43

    Śmieszek nie denerwuj się, zrobią ci się zmarszczki.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 18:56:27

    Pan uśmieszek hihihi

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 20:33:42

    Zlikwidować Piecewo ja bylem tam raz i wiecej nie zamierzam nie pije alko juz 6 lat i dobrze mi z tym

  • Gość - niezalogowany 2019-05-17 22:17:41

    Jeżeli,alkohol jest trucizną, to osoba zatruta powinna być poddana zabiegowi medycznemu. Pojawiły się uslugi na rynku komercyjnym - usuniemy kaca w godzinę!Podając kroplowkę-koszt 200 zł.Coż takiego,aby przy szpitalu nie zorganizować takiej placówki.W Anglii osobę zatrutą alkoholem traktują jak zatrutą, a w Polsce za pijaną.Trzeba być zatrutym codziennie , wtedy będzie się chorym. Paradoks z dawnej epoki.,, MIŚ

  • Degustator - niezalogowany 2019-05-18 08:29:32

    Dopoki sami tam nie wyladuja! A swoja droga za hotele sie placi ! Niech placa i pijusy !!!

  • gość 2019-05-18 13:22:22

    Człowiek pijany często prawie upojony żyje. Kiedy na siłę przychodzą mu z pomocą Straż Miejska lub Policja to po kilku godzinach taki człowiek nie żyje. W 2017 roku po interwencjach Policji życie straciło 47 osób, a danych za podobne działania straży miejskiej nie ma. Słowem czasem lepiej pijanym leżec na ławce niż maja przyjechać bandyci którzy po słowem "pomoc" odbiorą tobie życie.

Dodajesz jako: |