:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
Drogi i komunikacja, Rondo najlepszą opcją - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 10/06/2019 07:00

Jeden zawraca, drugi przechodzi, trzeci parkuje, gdzie chce – tak wygląda obecnie ruch na ulicy Kościuszki. Jest tam bardzo niebezpiecznie.

Temat przebudowy skrzyżowania ulic Kolejowej i Kościuszki w Lipce toczy się od 2010 roku. Powstała pełna dokumentacja i projekt. Rondo ma kosztować 5 milionów złotych. Powiat może pozyskać na to przedsięwzięcie 80 procent dofinansowania. Przebudowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa i… poprawę odwodnienia. Są jednak do niego zastrzeżenia. Do przewodniczącego gminnej Komisji Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Krzysztofa Olczaka wpłynęło niedawno pismo dotyczące zastrzeżeń do projektu przebudowy drogi Kościuszki i Kolejowej oraz drogi do Bługowa. Zwołano pilne posiedzenie komisji w poszerzonym składzie.

Czas na dyskusje już był

– Jestem zaniepokojony po rozmowie z panem Klimkiem – mówił starosta Ryszard Goławski – że akurat teraz ma on inne zdanie. Temat ten jest znany od dawna. Uważam, że czas na dyskusję już był i ta dyskusja wytypowała takie a nie inne rozwiązanie. Wspólnie ustalono, że dla poprawy bezpieczeństwa właśnie wariant ronda jest najlepszy. Starosta zaznacza, że oczywiście można mieć do niego pewne uwagi i drobne korekty, ale projekt w jego głównej postaci nie jest już do zmiany.

– To jest dotacja – mówił dobitnie – jak „na górze” zobaczą, że my się tu „na dole” spieramy, to możemy nic nie dostać… – mówił wyraźnie zawiedziony.

Gejzer

– To miejsce, gdy pada silny deszcz – mówił Przemysław Kurdzieko – to istny gejzer. Tam spływają wszystkie wody ze wsi. Dostajemy zdjęcia od mieszkańców, liczne uwagi i sugestie, by to poprawić i uregulować. To ostatni czas, by to zmienić. Wójt wyjaśniał także, że początkowym impulsem do przebudowy była właśnie poprawa odpływu deszczówki.

– I od tego zaczęła się w ogóle dyskusja o przebudowie całego skrzyżowania – dodawał, jednocześnie tłumacząc, czemu wybrano akurat budowę ronda.

– Nie ma prostego rozwiązania: droga jest za szeroka, by po prostu pomalować pasy, a ruch jest nieuregulowany i powstał tam naturalny deptak, ale niebezpieczny. Kierowcy zawracają tam, skręcają do Bługowa, myśląc, że mają pierwszeństwo – tłumaczył.

– W naturalny sposób powstało rondo. A rondo w Polsce jest najmniej kolizyjnym skrzyżowaniem, jednocześnie z zachowaniem największej przepustowości. Wójt dodał także: – Jeśli teraz nie sięgniemy po te pieniądze, to prawdopodobnie już nigdy.

Nie jesteśmy przeciw

– Bank nie jest przeciwnikiem ronda – mówił wyraźnie Norbert Klimek.

– Rada Nadzorcza wyraziła tylko obawy, że rondo będzie usytuowane za blisko wejścia do banku, tym bardziej, że z tej strony jest akurat podjazd dla osób niepełnosprawnych. Podniósł też temat miejsc postojowych na czas przebudowy.

– Nie walczę w interesie swoim tylko klientów – zapewniał, wymieniając, że z przejeżdżających obok tirów leci często lód czy piasek. Prezes banku miał też wątpliwości co do jakości rozrysowanego przez projektanta projektu, przywołując inne przykłady źle zaprojektowanych miejsc w Lipce, za które, jak to określił, „projektanci nie są pociągnięci do odpowiedzialności”.

– Ja tylko zwracam uwagę, bo wiem, jak czasem w praktyce wyglądają projekty – wyjaśniał.

– Muszę zadbać o bezpieczeństwo klientów banku. Tylko tyle – stwierdził.

Koziołki na rondzie

– Obecnie najnowocześniejszym i najlepszym systemem ruchu drogowego są właśnie ronda – mówił obecny na spotkaniu Mirosław Jaskólski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Złotowie. Następnie szczegółowo wyjaśniał zebranym, jak rondo będzie usytuowane, omawiając mapę.

– Rondo jest odsunięte od banku tyle, ile można było to zrobić – zapewniał.

– Podświetlane lampami, z przebudowanymi ścieżkami dochodzącymi, przejściami dla pieszych i wysepkami oraz obniżonymi krawężnikami – opisywał.

– Na środku ronda będzie pięciopalczasta lampa, która oświetli cały teren. Mirosław Jaskólski podkreślił także, że aby w ogóle pozwolić sobie na plany o projekcie, należało poruszać się w granicach działek gminy i powiatu, a także niektóre przejąć z PKP.

– A to nie jest takie proste – zaznaczał.

– Jest to teraz jedyna okazja, żeby móc zrobić z tym miejscem totalny porządek. Początkowo braliśmy pod uwagę budowę samych pasów rozjazdowych, ale to by niewiele zmieniło dla poprawy bezpieczeństwa, odwodnienia i budowy drogi w kierunku Bługowa. Ten projekt jest kompleksowy. Ludzie tam kręcą koziołki samochodami i nadal by to robili. Teraz będą mogli to robić, ale na rondzie. To skończy ostatnią inwestycję drogową w Lipce. Dyrektor podkreślił także, że rondo ma jeszcze jeden cel – wyhamować ruch, zwłaszcza tiry.

Posłuchać CD radia

– Rondo ma zalety i wady – mówił Stanisław Kierzek, prywatny przedsiębiorca z Lipki, zajmujący się właśnie transportem ciężkim.

– Pod górę już teraz bardzo ciężko się wjeżdża, a jak do tego będzie wąsko i z zakrętami? – pytał retorycznie.

– Czy takie auto będzie mogło się łagodnie włączyć do ruchu? Czy krawężniki będą obniżone, a nie 15–centymetrowe? Dodawał ironicznie:

– Każdy projektant drogowy, zanim coś zaprojektuje, powinien najpierw posiedzieć na CB radiu i posłuchać kierowców samochodów ciężarowych. Przedsiębiorca dodał, że projekt budowy ronda popiera, ale prosi, by wziąć pod uwagę opinie i zdanie ludzi.

– Należy także poprawić wyjazdy z posesji i widoczność – mówił na koniec.

– Muszę po prostu bronić swoich interesów.

– Konieczna jest poprawa wyjazdu z ulicy Ogrodowej, żeby nic się nikomu nigdy nie stało. Dyrektor Jaskólski zaznaczył, że szerokość ronda ma mieć 9 metrów.

Rondo Michty?

Tadeusz Michta, również obecny na spotkaniu w urzędzie gminy, przypomniał zebranym historię pomysłu przebudowy skrzyżowania.

– Sięga ona dokładnie 11 października 2010 roku, kiedy to złożyłem do starostwa powiatowego pierwsze pismo w tej sprawie. Cieszę się, że w końcu ten temat może być sfinalizowany. Dodał także, że zgadza się z przedmówcami w kwestii wybranego rozwiązania drogowego.

– Nie ma lepszego rozwiązania co do inżynierii drogowej jak rondo – mówił.

– Czekam z niecierpliwością na przecięcie wstęgi.

Jakie jest zdanie innych mieszkańców Lipki zapytaliśmy na naszym redakcyjnym FB. Zdecydowana większość opinii jest pozytywna, aczkolwiek pojawiały się też opinie stawiające pod znak zapytania zasadność takiego wydatku. „Jakie rondo w tym miejscu? Wykonanie oznakowania poziomego na odcinku drogi do torowiska i po sprawie. No chyba, że gmina nie ma ważniejszych potrzeb” – pisał jeden z czytelników. „Tylko po co tam rondo?” – pytał drugi.

– „Nie szkoda kasy?”.

Droga do Bługowa

– Ja byłam wiele lat cierpliwa – mówiła na spotkaniu Anna Grubich, wieloletnia sołtys wsi Bługowo, teraz właścicielka nowego pensjonatu „Zakątek Lipka”.

– Bardzo się cieszę, że wreszcie będzie zrobione to, co musi. Ludzie, jak do nas jadą, myślą, że się pomylili i że to koniec świata. Zaznaczyła także, że sam długi remont będzie na pewno dla jej wsi i interesu uciążliwy, bo nie będzie dobrego przejazdu.

– Ale nabierze to w końcu prestiżu, Lipka to XXI wiek, a nie PRL! Głos zabrał także obecny na sali Jacek Bieluszko.

– My się męczymy z tą drogą już od paru lat, a kolejka do remontów dróg jest długa – wyjaśniał, kierując swoje słowa do prezesa Banku Spółdzielczego.

– Osobiście widzę, że na 10 samochodów zjeżdżających z centrum Lipki w kierunku Bługowa, zdecydowana większość kierowców myśli, że ma pierwszeństwo. Jak się raz zderzą z tirem lub traktorem, to dopiero wtedy będą zagrożeniem dla banku, bo do niego wpadną – zobrazował dosadnie.

Na czym stoimy?

Wójt, starosta i dyrektor PZD zapewniali raz jeszcze zebranych, że projekt zrobiono najlepiej jak tylko można było i według obowiązujących przepisów.

– Jestem przekonany, że jeśli będą niedociągnięcia, to się je poprawi – mówił Ryszard Goławski.

– To nie jest rondo dla samego projektu czy też Goławskiego czy Kurdzieki, tylko dla ludzi i poprawy ich bezpieczeństwa. Razem z wójtem Lipki podejmujemy czynne działania, by ten wniosek przeszedł – dodał.

– Na etapie realizacji można wnieść pewne korekty – mówił wójt Przemysław Kurdzieko.

– Życie samo pokazuje, że trzeba pewne rozwiązania korygować, ale w ramach projektu zamiennego, a nie przewracając go do góry nogami – kończył.

– Najgorsze są decyzje niepodjęte – powiedział na zakończenie Krzysztof Olczak, prowadzący spotkanie.

– Był czas na rozmowy i na decyzje. Pora na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa, odwodnienia i poprawy wyglądu miejscowości – podsumował.

Julita Milczyńska

Reklama

Rondo najlepszą opcją komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 12:17:18

  Juz dawno powinnien byc zrobiony porzadek z tym kawalkiem ulicy

 • gość 2019-06-10 13:14:20

  Michta w formie! Hahaha :)

 • maker - niezalogowany 2019-06-11 19:36:00

  Najpierw poprawić oznakowanie poziome i pionowe. Wyznaczyć linie jezdni i miejsc do parkowania. Zmienić organizacje ruchu i poczekać chwilę aby mieszkańcy śie do niej przyzwyczaili . Kwota jak i sama przebudowa jest dla mnie osobiście nie do przyjęcia w tym zakresie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-13 18:00:30

  Z czego to rondo ma być zbudowane że szczerego złota? Wystarczy zrobić na środku wyspę i oznakowanie informacyjne że jest ruch okrerzny i cały koszt!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"