:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorządowcy, Rysiek zrób porządek - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 13/03/2019 18:30

Starosta nie wierzy, że wyrzucą go z partii – z ruchu, w którym jest od trzydziestu dziewięciu lat. Z Ryszardem Goławskim rozmawia Piotr Steffen

Chyba Pan przesadził przy okazji ostatnich wyborów i nie chcą dłużej Pana w PSL. Wie Pan już coś o tym?
Jestem członkiem PSL, a tak w ogóle ruchu ludowego, od 1980 roku. To jest trzydzieści dziewięć lat, więc ci, którzy dziś w PSL mówią, że mnie nie lubią, nawet tylu lat nie mają. Od początku jestem w ruchu ludowym i nikt mnie z PSL nie wykreślił.

Ale wiemy już, że są do tego przymiarki.
Nie ma przymiarek. Wobec tego, co Pan mówi można by zapytać, czy kiedy startowałem z PSL do parlamentu to byłem PSL–owcem dobrym, a teraz jestem złym, bo nie ułożyła się koalicja z PSL? Zresztą zapytałem niedawno kolegów: skąd ja jestem? Milczeli. To odpowiedziałem: jestem z PSL.

Jakich zapytał Pan kolegów?
Swego czasu odbyło się spotkanie z wicemarszałkiem, wiceprzewodniczącym sejmiku Jarosławem Maciejewskim i posłem Krzysztofem Paszykiem.

Odwiedzili Pana w tej sprawie?
Przyjechali zanim jeszcze zawiązaliśmy porozumienie z Koalicją Obywatelską Platformą Nowoczesną.

Naciskali, żeby trzymał się Pan z PSL–em, a Pan poszedł jednak swoją drogą?
Przyjechali po informację, dlaczego w koalicji nie będzie PSL–u. To nieprawda. Trzeba pamiętać, że Ryszard Król jest członkiem zarządu powiatowego PSL, ja jestem członkiem PSL, z kolei Andrzej Pietrzak jest sympatykiem tej partii. Oznacza to, że co najmniej trzech członków koalicji jest związanych ze stronnictwem. Przecież Porozumienie Samorządowe, które stworzyliśmy, wywodzi się z PSL.

Z tego co obecnie się dzieje wynika jednak, że góra nie zaakceptowała tego, co wydarzyło się przy okazji wyborów.
Zawsze uważałem, że samorządy, również w tego typu sprawach, powinny działać niezależne od zewnętrznych wpływów i nacisków politycznych. Jesteśmy dla ludzi.

Co się stanie, jeśli Pana faktycznie wyrzucą? Będzie to dla Pana jakiś problem czy spokojnie Pan to przyjmie, bo niespecjalnie Panu na tym zależy?
A dlaczego mieliby mnie wyrzucić? Do mnie nic konkretnego, póki co, nie dociera, jedynie plotki. Poza tym widzę i obserwuję.

Co Pan obserwuje?
Jeżeli pan marszałek Krzysztof Grabowski w ostatnim czasie był dwukrotnie na terenie powiatu i nie zamierzał spotkać się ze starostą, to jest to dla mnie sygnał o pewnym niezrozumiałym rozluźnieniu więzi, które dotychczas były silne. Jestem zdania, że sprawy czysto partyjne nie powinny mieć wpływu na działalność samorządową. Zawsze byłem i jestem otwarty na współpracę z przedstawicielami wszystkich opcji politycznych.

Wspomniany marszałek ma ponoć do Pana żal, że tak potraktowaliście Daniela Sztycha i PSL przy okazji wyborów. Może to, że dwa razy był i się nie pokazał w starostwie, nie zaproszono też Pana do udziału w tych wizytach, jest tego dowodem.
Ale o co może mieć żal? Tak się ułożyło po wyborach. Jest taka koalicja, jaką mamy, tak wyszło i tyle. Polityka właśnie na tym polega, że schodzi się jakaś większość i układa swoją wizję na całą kadencję.

Nie obawia się Pan negatywnych konsekwencji dla powiatu, np. braku dofinansowań dla inwestycji?
Wierzę, że PSL nie będzie blokował rozwoju powiatu złotowskiego, tylko dlatego, że powiatowa koalicja wygląda tak, a nie inaczej. Wszyscy działamy przecież dla społeczeństwa, a nie w celu realizacji własnych ambicji. Nie widzę niebezpieczeństwa marginalizowania spraw powiatu złotowskiego na forum województwa.

Woli Pan współpracować z Henrykiem Szopińskim niż z Jarosławem Maciejewskim, budować relacje z członkami zarządu województwa, którzy są z Koalicji Obywatelskiej i pomijać członków z PSL: Wojciecha Jankowiaka i Krzysztofa Grabowskiego?
Jak mówiłem, jestem otwarty na współpracę ze wszystkimi samorządowcami. Z Henrykiem Szopińskim znamy się od wielu lat, obaj mamy spore doświadczenie samorządowe, więc nic dziwnego, że nasze kontakty są bardziej intensywne.
Jeśli w najbliższych dniach czy tygodniach rzeczywiście będzie informacja, że wyrzucono Pana z PSL–u…
Tak się nie może stać.

Dlaczego?
Ponieważ nie ma do tego podstaw. Znam statut Polskiego Stronnictwa Ludowego i nie ma tam żadnych zapisów, które mogły by być podstawą do wyrzucenia mnie z partii. W całej tej sytuacji chcę zaznaczyć, że jest wręcz przeciwnie. Otóż mam telefony z Poznania – bo skoro jestem w PSL–u tyle czasu, to znam wiele osób, z którymi mam kontakt – i mówią mi wprost: Rysiek, zrób z tym wreszcie porządek. Więc być może jak będzie zjazd powiatowy PSL, to sobie porozmawiamy.

Kiedy się odbędzie?
Nie wiem. Od kilku lat reprezentuję Porozumienie Samorządowe i dlatego nie będę aspirował do zwoływania posiedzeń czy tym bardziej tworzenia nowych struktur PSL. Są młodzi ludowcy, niech działają. Ja byłem prezesem przez pierwsze trzy kadencje i wystarczy. Wiem jedno – ze szczebla powiatowego nikt mnie nie wyrzuci, bo członkiem zarządu powiatowego nie jestem. Ale jestem zwykłym członkiem PSL i dlatego na takie posiedzenie mogę się wybrać. I żeby sprawa była jasna: ruchu ludowego się nie wypieram, do żadnej innej partii się nie zapisuję. A jeśli rzeczywiście mnie wyrzucą, będę szukał, bo człowiekowi ciężko byłoby całkowicie wyjść z polityki, gdy w niej od tylu lat funkcjonuje.

Czyli nie byłoby Panu przykro?
Po 39 latach jednak tak, ale to i tak nie zmieni faktu, że jestem ludowcem.

Póki co to Pan musiał najwidoczniej sprawić komuś przykrość.
Ktoś mi kiedy powiedział, że do polityki trzeba mieć smak. Niektórzy nie są doświadczeni i widocznie na razie go nie mają, dopiero go nabywają.

Gdyby ktoś postawił Panu zarzut, że zdradził Pan PSL tym, co stało się w ostatnich wyborach, zgodziłby się Pan z nim?
Nikogo nie zdradziłem. Porozumienie Samorządowe działa od lat i wywodzi się z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od lat funkcjonujemy w powiatowych strukturach w tej formie i jakoś dotychczas nikomu to nie przeszkadzało.

Może sytuacje z ostatnich wyborów były kropką nad „i”, a sprawienie, że Daniel Sztych nie jest wicestarostą przelały jednak czarę goryczy?
Żal to może ma pan Sztych, bo z PSL–owcami złotowskimi się znam i od nich takich pretensji nie słyszę. Zarząd powiatowy liczy czternaście osób i nie wszyscy mają pretensje. Owszem, niektórzy dziwią się, że tak się stało z tą koalicją, ale to dlatego, bo pan Daniel miał inną wizję, ale o tym już pisaliście w poprzednim wywiadzie, więc nie będę tego powtarzać.

Skoro nie zapraszają Pana na spotkania organizowane w powiecie z udziałem marszałków, chyba jednak niektórzy na górze myślą podobnie jak Sztych.
Być może. Mogę jedynie tak zapytać: od kiedy marszałek Grabowski jest w PSL–u? Ja prawie od czterdziestu lat, a on jest niewiele starszy.

Gdy usunięcie z partii, w co Pan nie wierzy, stanie się jednak faktem…
Nie będę siedział bezczynnie, tylko pojadę na zarząd wojewódzki i zapytam, czy rzeczywiście tak ma to wyglądać, powiem też, co o tym myślę.
Dzisiaj wiem jedno – jeśli radny Daniel Sztych zaprasza marszałka województwa wielkopolskiego, z którym spotyka się w różnych miejscach powiatu, to uważam, że skoro wicemarszałek jest samorządowcem i ja jestem samorządowcem, warto byłoby się spotkać i porozmawiać. Nigdy nie odmówię rozmów o sprawach powiatu złotowskiego.

Reklama

Rysiek, zrób z tym porządek komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 18:56:54

  Jestem ciekaw, czy pan starosta też popiera pedałów ilisbijki jak jego partia

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 19:01:00

  Drogi Danielu może czas pogodzić się z porażka może nie nadajesz się do polityki?? Daj spokój już z tymi twoimi wojnami bo to nie przedszkole, człowieku daj żyć a nie afery mącisz wszędzieco Ci to da?? Pogódź się z porażka i zajmij się porządna robota a nie tylko wyzywaniem obrażaniem i szukaniem dziur ojj dużo straciłes w mych oczach

 • zona - niezalogowany 2019-03-13 19:13:12

  Podoba mi się postawa starosty Goławskiego , który wie co mówi i robi. Faktem jest , że jest elastyczny w kontaktach z różnymi opcjami politycznymi i to bardzo dobrze. Część jego PSL- owskich kolegów znana jest z historii , że maja tylko w głowie stołki nade wszystko.I stad to zamieszanie.

 • gość 2019-03-13 19:13:36

  Tak jak w moich Rysiek stracił. Też dużo, albo jeszcze więcej. Tak to jest - jedni za PIS, inni za PO, a jeszcze inni za/przeciw PSL.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 19:53:24

  Sztych to gamoń dlatego Goławski go wyrzucił to gość co ma słomę w butach. Sam nie jest lepszy już nie pamiętam jak chciał zrobić wała z działką.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 19:57:23

  Sztych niech się weźmie do roboty a nie za Politykę. Z tego co wiem i w zeznaniach wynika to ma trochę ziemi i zadłużenia niech pracuję w polu tam jest jego miejsce. A nie za Politykę gowniaz się bierze

 • Gościem - niezalogowany 2019-03-13 20:16:24

  oj oj Rysiu dlaczego kłamiesz

 • Jesionowa - niezalogowany 2019-03-13 21:54:23

  Asfalt pod sam dom mam, więc teraz możecie mi skoczyć

 • gość 2019-03-13 22:25:22

  Krętacz i matacz, nic nie wart kłamczuch i nepota.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 22:46:04

  To już wiemy dlaczego Ryszard spierdziela z PSL. Mając takich wyborców komentujących też uciekłbym chociażby do Józefowa i zmieniłbym nazwisko. Józefowo to wiocha ale kementujący są chyba z Bielawy :)))

 • gość 2019-03-14 07:34:17

  To już nie trzeba wykupywać subskrypcji artykułów, żeby czytać je w całości -- czy od czego to zależy ??? - Redakcjo ????...............

 • gość 2019-03-14 07:35:31

  To już nie trzeba wykupywać subskrypcji artykułów, żeby czytać je w całości - --- czy od czego to zależy ??? Redakcjo ???? ...........................

 • gość 2019-03-14 09:18:42

  To już Ryszard nie gdzie iść się wypłakać tylko do lewaków. Mężczyznę poznaje się jak kończy a on poszedł się poskarżyć..... Tęgi polityk....

 • gość 2019-03-14 10:48:46

  Daniel jeszcze zostanie premierem, zobaczycie! I kto dostanie kontrakt na budowę nowego hotelu sejmowego? Wszystkim będzie łyso i H...! :)

 • gość 2019-03-14 11:54:57

  39 lat...o 30 lat za dużo, komunistyczne nawyki psują teraźniejszą Polskę

 • Obserwator - niezalogowany 2019-03-14 12:48:55

  "Ryszard Ty draniu...!"

 • Gość - niezalogowany 2019-03-14 14:39:12

  A co się dzieje z córką p. Ryszarda? Wróciła do Polski? Nie pytam złośliwie, to moja dawna znajoma, bardzo miła, spokojna dziewczyna i wszelki kontakt się urwał. Ktoś wie?

 • gość 2019-03-14 17:10:01

  Rysiu to stary komuch,który zapisał się w 1980 do komunistycznego ZSL.On już się wypalił i zostanie już na stare lata jaka komuch.Daniel to jest jeszcze młody chłopak,który ma szanse wyjść z tego komunistycznego szamba.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"