:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C

Skandynawskie płace w budżetówce

Samorządowcy, Skandynawskie płace budżetówce - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 12/08/2019 07:00

Andrzej Jasiłek zmienił zasady wynagradzania pracowników. – To jest pieniądz publiczny i nie ma tu niczego do ukrycia – mówi

Burmistrz Jasiłek postawił sprawę jasno: kierownicy jednostek budżetowych oraz samorządowego zakładu budżetowego w gminie zarabiać będą maksymalnie 8 tys. zł brutto. Takie zarządzenie podpisał 26 czerwca. Chciał w ten sposób skończyć z nierównościami.

– Chodzi o to, żeby nie było różnic płacowych – mówi.

Do tej pory osoby pracujące na podobnych stanowiskach w gminnych jednostkach oraz urzędzie miejskim miały różne pensje zasadnicze. Niekiedy o kilkaset złotych, co budziło kontrowersje i niezdrowe emocje.

– Przyjąłem więc zasadę, że inspektor ma tyle, pracownik gospodarzy tyle pensji podstawowej – decyzja włodarza Okonka obowiązuje od 1 lipca.

Niektórzy urzędnicy na tym zyskali. Burmistrz tłumaczy to tak. Załóżmy, że dorównywaliśmy do 3800 zł zasadniczej. Były osoby, które już ją miały i one nie dostały nic więcej, ale inne miały 200 czy 600 zł mniej. Dla nich zmiana ta wiązała się więc z podwyżką. Co ciekawe, regulacja ta pokazała, że Andrzej Jasiłek wcale nie ma najlepszej „podstawy” w gminie. Wyższą pensję zasadniczą od niego mają nie tylko skarbnik i sekretarz, ale również dyrektorzy.

– Ale mi ustalił ją Jarosław Kaczyński, a rada tylko to przyklepuje – burmistrz przypomina o regulacji płac wójtów i burmistrzów, dokonanej przez rząd.

Zmiana wprowadzona przez A. Jasiłka przypomina rozwiązania skandynawskie, gdzie informacje o płacach są jawne i ogólnodostępne. Zdaniem burmistrza takie postawienie sprawy wyjdzie wszystkim na dobre.

– Moim pracownikom powiedziałem, kto ile ma płacy zasadniczej na poszczególnych poziomach zatrudnienia, łącznie z burmistrzem, sekretarzem i skarbnikiem. Dlaczego to nie ma być jawne? Ktoś może powiedzieć, że RODO, ale ja uważam, że to są pieniądze publiczne i nie ma tu niczego do ukrycia – twierdzi.

Łukasz Opłatek

Reklama

Skandynawskie płace w budżetówce komentarze opinie

  • gość 2019-08-12 07:34:45

    pora aby budżetówka w złotowie poszla tym krokiem

  • gość 2019-08-12 08:00:43

    dobre. poproszę też to dla Jastrowia.

  • gość 2019-08-12 09:43:49

    Super. Ciekawe jak inni włodarze na to zareagują

  • gość 2019-08-12 10:56:42

    Rzeczywisty powód ograniczenia płacy do ośmu tysięcy jest prawdopodobnie taki, że Jaiłek zapewne nie mógł przeżyć, że ktoś w kierowanym przez niego urzędzie miał więcej od niego :)

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 11:17:19

    Panie Jasiłek dobry ruch ale skoro pan to robi z własne woli to dlaczego za swoją pensję obarcza pan . J. Kaczyńskiego. Powinien pan mu podziękować za to że jako prekursor likwidacji różnic płacowych w budżetówce umożliwił panu przeprowadzenie dobrego ruchu który nikomu nic nie zabiera jedynie dokłada tym którzy do tej pory byli pokrzywdzeni.
    Ciekawe kiedy pracownicy fizyczni którym niejednokrotnie pot leje się po tyłku będą zarabiali podobnie.

  • gość 2019-08-12 11:21:39

    w zlotowie to nie przejdzie

  • gość 2019-08-12 11:41:53

    8 tyś brutto? za co?

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 11:45:49

    Wystarczy popatrzeć na tych dyrektorów co niektórzy ledwo średnie wykształcenie maja i zielonego pojęcia o niczym. Jeden to nawet lubi spać w fotelu.

  • Gośćhotdog - niezalogowany 2019-08-12 11:53:55

    Moim skromn zdaniem powinna byc najnizsza krajowa.Naprawde uwierzcie mi ze wieple osob np.ja chetnie zarobie mniej ale przynajmniej za dobre godziny .Moze jest tu jakis przepracowany sflustrowany i zarabiajacy najnizsza urzednik?Chetnie przejme jego niedole

  • Wlaczamyniskieplace - niezalogowany 2019-08-12 12:11:21

    Szukacie oszczednosci ?Zrobie te robote inspektora czy innego urzedasa za polowe jego stawki.Chyba nie potrzeba byc profesorem nadzwyczajnym aby piastowac takie stanowisko?Kazdy sie tam trzyma rekami i nogami.Zero podwyzek niech sie zwolnia .Bez pronlemu znajda sie chetni

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 12:19:24

    Zrobisz za połowę stawki? Najpierw naucz się porządnie po polsku pisać, baranku.

  • gość 2019-08-12 12:48:22

    Ktoś pytał jak inni \"włodarze\" postąpią otóż nie postąpią podobnie ponieważ występuje kolesiostwo ,kumoterstwo i rodzinne powiązania no mały plus dla Jasiłka.

  • Baranek - niezalogowany 2019-08-12 16:08:01

    W mojej pracy sie zapiep wiec pisze sie na jedno oko na smartfonie pod stolem a nie 3 kawa i spacery po korytarzach

  • gość 2019-08-12 16:27:29

    8 tyś. zł brutto ??? A kto w którym urzędzie, w której gminie tyle zarabia , oprócz burmistrza czy wójta ???

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 18:54:40

    Widać w komentarzach ukryta głupotę. Przecież burmistrz wyrównuje place bo umie docenić koniugacje i znajomych tzw kolesi.
    Jak by im mógł spojrzeć w twarz kiedy po wyczyszczeniu urzędu jego ludzie mieli by takie zarobki jak ich poprzednicy.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 18:58:51

    W tytule chyba miało być kosmiczne zamiast skandynawskie...

  • Gość - niezalogowany 2019-08-12 19:00:24

    W tytule chyba miało być kosmiczne zamiast skandynawskie...

  • Praworządny - niezalogowany 2019-08-13 07:28:08

    W Krajence powinni obniżyć wynagrodzenie burmistrzowi. Dodatkami tak sobie podciągnął wynagrodzenie, że ustawa Kaczyńskiego niczego nie zmieniła w stosunku do wcześniejszych lat.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 10:04:25

    Zlikwidować fotele do spania w OCK!!!!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 10:18:17

    Zlikwidować fotele do spania w OCK! !!!!!!

  • gość 2019-08-13 10:47:40

    Ktos powyzej chwali 70letniego emeryta Kaczyńskiego,który ma 32 tysiace Emerytury i zarobki z seju powyżej 200 000 zł.Uchwalili w Semie sobie ustawę dla Rządzących o bardzo wysokich płacach a drugi sort najniższe krajowe pensje.\nZapytaj mame ile ma emerytury?

  • gość 2019-08-13 13:04:57

    a może by tak płacić za wykonaną pracę, a nie za zajmowane\nstanowisko, często otrzymywane przez nepotyzm lub kolesiostwo ?

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 13:40:10

    Jak panu nie wstyd, że ludzie w Okonku tylko wegetują bo na nic gminy nie stać oczywiście oprócz płac dla kadry. Proszę zobaczyć jak prosperuje kultura u sąsiadów za miedzą, a w Okonku? spacer na cmentarz. WSTYD!!!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 16:01:14

    Ktoś zasugerował, że jeden z dyrektorów śpi w fotelu w pracy...zastanawiało mnie, który to taki zmęczony, po ostatnim komentarzu wnet mnie olśniło

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 16:01:50

    Okonek umiera społecznie, gosppdarczo i kulturalnie. Smutna prawda niestety....

  • Gość - niezalogowany 2019-08-13 16:10:36

    Ktoś zasugerował, że jeden z dyrektorów śpi w fotelu w pracy...zastanawiało mnie, który to taki zmęczony, po ostatnim komentarzu wnet mnie olśniło

  • gość 2019-08-13 18:23:51

    https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezes-pis-jaroslaw-kaczynski-zrezygnowal-z-wysokiej-emerytury/n2hcwy

  • Obserwator - niezalogowany 2019-08-13 22:11:44

    Jaki burmistrz taka gmina. Okonek zatrzymał się w latach 70-tych.

  • gość 2019-08-14 14:24:09

    Czas na inne gminy.... Burmistrzowie i Wójtowie do akcji!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 08:11:44

    Szkoda, że w urzędach wynagrodzenia nie odpowiadają wynagrodzeniem rynkowym, nie oceniam kwot. Ustalenie.pensji równo to utopia. Nie działa motywująco. Płacą powinna odpowiadać umiejętnościom. W ten sposób wracamy do powiedzenia: czy się stoi czy się leży... . Do urzędu nie trafiają specjaliści i fachowcy tylko komformisci.

  • gość 2019-08-18 12:52:57

    Chciał skończyć z nierównościami??? Dotychczas maksymalną pensją dla kierowników jednostek było 7 tys. brutto, czyli i tak prawie dwa razy więcej niż zarabiali inspektorzy. Rozumiem, że w ramach walki z nierównościami, kierownicy dostali po 1000 zł podwyżki, a zwykli urzędnicy po 200 zł albo nic. Taka Skandynawia jaki burmistrz...

  • gość 2019-08-21 19:58:55

    Ja się nie dziwię,że pracownicy Urzędu Powiatowego w Złotowie,którzy mają wyższe wykształcenie,niż starosta zarabiając ponad 2.000 tysiące złotych na rękę,ze stażem około 20 lat,składają wypowiedzenie.Jak się dowiedziałem,starostwo Złotowskie jest zadłużone na 20 milionów złotych.To Starostwo Złotowskie,to nic innego jak komitet PZPR.Pracownicy z rodowodem komunistycznego PZPR i ZSL,ze średnim wykształceniem bez żadnego doświadczenia,zarabiają 2 krotnie więcej niż np.inżynier.Starostwem Złotowskim rządzi mafia złodziejska postkomunistyczna.

Dodajesz jako: |