Sołtysi nieobecni na sesjach, choć dobrze opłacani

Złośliwie można powiedzieć: „czy się stoi, czy się leży, prawie tysiak się należy”. Większość sołtysów nie chodzi na sesje, choć samorządowe uposażenia mają bardzo przyzwoite

Zdaniem wójta i radnych tematem sołtysów należy się zająć - trudniej określić, kiedy i jakie znaleźć rozwiązanie
Zdaniem wójta i radnych tematem sołtysów należy się zająć - trudniej określić, kiedy i jakie znaleźć rozwiązanie

Od kilkunastu miesięcy na sesjach Rady Gminy Tarnówka próżno szukać sołtysów. Spośród jedenastu dwoje pełni jednocześnie funkcje radnych, są więc na posiedzeniach regularnie. Na sesjach często można zobaczyć sołtys Ptuszy i Plecemina, reszta bywa sporadycznie albo w ogóle. Sołtysi gminy Tarnówka mają jednocześnie jedno z najwyższych uposażeń w powiecie. Jest to efekt ustaleń samorządowców jeszcze z poprzedniej kadencji. Sołtysi otrzymują po 3.960 zł rocznego ryczałtu, a kwota jest wypłacana w czterech ratach, co kwartalnie daje 990 zł. W pozostałych mniejszych gminach powiatu uposażenia sołtysów są wyraźnie niższe. Dla porównania: w gminie Lipka sołtysi mają stałe kwartalne wynagrodzenie w wysokości 400 zł, do tego 5% z zebranych podatków (choć od dawna wiadomo, że w małych wioskach sołtysi mają z tego przysłowiowe grosze), a także 160 zł diety właśnie za udział w sesji. W Zakrzewie sołtysi otrzymują 625 zł kwartalnie, ale za nieobecność na sesji uposażenie jest potrącane o 20%.

Dodatkowo za obecność?

Już kilka miesięcy temu temat uposażeń sołtysów poruszono wśród radnych, ale bez konsekwencji. Ten moment pamięta przewodniczący komisji budżetowej Jerzy Sławski. Podziela wątpliwości co do tego, że sołtysi mają przyzwoite pieniądze, ale na sesjach ich nie widać.


Czytasz artykuł premium. Pozostało jeszcze 82% tekstu
Zostań stałym Czytelnikiem.
Zaloguj się i subskrybuj wszystkie treści portalu...

To tylko fragment artykułu (pozostało 5188 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu