:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -1°C

Społeczna lodówka

Seniorzy, Społeczna lodówka - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 04/07/2019 07:00

Pomysł jest prosty: masz za dużo jedzenia – wkładasz je do lodówki, a każdy, kto ma go za mało, może się nim poczęstować.

Na pomysł społecznej lodówki w Okonku wpadł Marek Zalewski, emerytowany żołnierz, prezes osiedla mieszkaniowego numer 1.

– Zaproponowałem to rozwiązanie u nas, gdyż jest wśród nas wiele osób potrzebujących – mówi organizator akcji – po drugie dlatego, że wiem z obserwacji i telewizji, ile jedzenia ludzie wyrzucają. Uważam to za bardzo niedobre, biorąc pod uwagę bezdomnych i biedę niektórych ludzi. Sam jestem z wielodzietnej rodziny, wiem i pamiętam, co znaczy brak chleba. Ponadto, będąc na wojnie w Iraku, widziałem wielki głód – opowiada pan Marek.

Przy kole emerytów

Lodówka społeczna to będzie przeszklona witryna chłodnicza, stojąca przy biurze Koła Emerytów i Rencistów, a więc w miejscu ogólnodostępnym. Ogólnodostępnym, ale jednocześnie oświetlonym, monitorowanym i lekko na uboczu.

– Ta lokalizacja – zapewnia Marek Zalewski – gwarantuje jednocześnie stały dostęp do lodówki, jest tu też duży ruch pieszy (obok Biedronki). Z biura koła, za zgodą burmistrza, pobierany będzie także niezbędny prąd. Każda taka lodówka potrzebuje jednak opiekuna, który zajmie się chociażby utrzymaniem jej w czystości.

– To będzie już na mojej głowie – mówi Marek Zalewski – ja tu jestem kilka razy dziennie i będę jej doglądać. Jeśli jednak ludzie będą niszczyć – będziemy zmuszeni ją zlikwidować, ale mam nadzieję, że tak nie będzie! Jestem optymistą!

Lodówka od sponsora

Pan Marek podkreśla, że wszystko szybko udało mu się załatwić: zgodę burmistrza Andrzeja Jasiłka, miejsce na lodówkę, wreszcie samą lodówkę, którą pozyskał od sponsora.

– Zachęcam zatem – mówi – jeśli macie Państwo za dużo produktów długoterminowych – wstawcie je do lodówki, a na pewno ktoś potrzebujący z nich skorzysta – puentuje Marek Zalewski, członek komisji mieszkaniowej przy Urzędzie Miasta Okonek, który zna problemy ludzi w Okonku z bliska. Lodówka społeczna ma ruszyć na dobre w tym tygodniu.

Julita Milczyńska

Reklama

Społeczna lodówka komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 07:24:37

    Smaczne i zdrowe. Ja ugotuje i jak się zepsuje to zostawię w lodówce. Sanepid tu już nie jest potrzebny?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 07:54:57

    I znowu zaczyna się krytyka,co się nie zrobi to krytyka,ludzie opamiętajcie się,jeśli nie znacie głodu i niedostatku to się nie wyśmiewajcie,co to znaczy zepsutą zupę postawię?!!
    Włożę do lodówki to co sama mogłabym zjeść a nie to zepsute, gratuluję Panu pomysłu i zaangażowania a mieszkańcom życzliwości i uśmiechu dla drugiego człowieka.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 08:17:38

    Uważam ze bardzo dobry pomysł. Nie jestem z Okonka ale popieram. Ludzie zawsze będą marudzić i krytykować. Jak dla mnie szacunek dla tego Pana !

  • Do gościa od zupy - niezalogowany 2019-07-04 08:39:07

    Obyś sraczki dostał nawet po suchym chlebie cymbale.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 08:53:57

    Może lepiej otworzyć taka charytatywna akcję u siebie przy swojej posesji. Pozwoli to na stałą kontrolę i jakości żywności jak i stanu lodówki.
    Społeczeństwo w większości stara się być uczciwe są jednak jak widać z wpisów i tacy którzy już teraz stanowią zagrożenie dla tego pomysłu żywności dla potzebujacych w terenie.
    Widząc co dzieje się z innymi instalacjami charytatywnymi jak i miejskimi, nie można oczekiwać że to rozwiązanie się sprawdzi.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 08:55:23

    Świetny pomysł. Mamy takich seniorów którzy wszystko wkładają w swoje dzieci i wnuki że zaponinają o sobie ( albo chcą zapomnieć).

  • Wera - niezalogowany 2019-07-04 09:17:17

    Wpadł? Chyba ściągnął pomysł, w Warszawie takie lodówki są w kilku miejscach. Nie dawno było o tym głośno w TV. Ale cóż teraz to on będzie słyszał oklaski.

  • Gość z serwisu - niezalogowany 2019-07-04 10:31:54

    Pan Marek każe płaci swojej mamie za obiad!!!


  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 10:38:24

    super sprawa sama coś przyniosę do lodówki.
    Nie przejmować się durniami.
    Tak trzymać.
    Powodzenia

  • Mieczyk - niezalogowany 2019-07-04 11:09:48

    Super sprawa . Bedąc w Dubaju tez takowe lodówki są.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 12:44:12

    Nieraz nakupi sie pełno jedzenia potem temriny leca a nie ma sily sie zjesc wszystkiego zamiast wyrzycic mozna oddac do lodowki

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 13:46:51

    Seniorzy nie kupują sobie nawet gaci tylko oddają pieniądze swoim dorosłym dzieciom dlatego takie akcje są organizowane.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 13:52:57

    Do Wery. Skoro słyszałaś o takich lodówkach w Warszawie to trzeba było samej coś takiego zorganizować i samej słuchać oklasków.
    Świetny pomysł, gratuluję. Jeśli mogę coś podpowiedzieć panu Markowi, to byłoby fajnie zorganizować wzorem innych miast wieszaki, na które można odwiesić niepotrzebne kurtki, ubrania.
    Pozdrawiam i życzę wytrwałości

  • gość 2019-07-04 14:02:48

    Piękne idee gdy się o nich mówi i planuje, czy dla poklasku czy też z prawdziwej potrzeby serca : nieistotne .Ważne natomiast, aby to w praktyce zadziałało. Znając życie i realia jestem sceptyczny. No ale cóż, skoro jest taka wola ludu. Czas pokaże, życzę powodzenia.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 15:12:34

    Popieram.Bardzo dobry pomysł.Nie jestem z Okonka,ale podoba Mi się podejście Tego Pana.Życzę powodzenia.Napewno się to przyda.

  • gość 2019-07-04 16:19:59

    A lodówka dopuszczona przez senapid.Kto ponosi konsekwencję za zatrucia produktami tam składowanymi??? No chyba że ten kto pozwolił ją tam postawić.Sprzątanie,dyzenfekcja kto wg.prawa będzie za to odpowiadał???

  • gość 2019-07-04 18:22:46

    Oj tam. Zaraz straszycie sanepidem. Tam nie pracują straszaki tylko normalni ludzie. Dzielić należy się z osobami dorosłymi, które są głodne a nie z dziećmi. Takie dzielenie się nadmiarem żywności jest w wielu krajach. mnie to się podoba.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 20:23:53

    Bardzo dobry pomysł , ponieważ w naszym społeczeństwie jest bardzo wiele potrzebujących. Więc trzeba im pomagać.

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-07-05 00:11:14

    Bardzo dobry pomysł.

  • gość 2019-07-05 00:16:14

    Pijaczki się ucieszą :)

  • gość 2019-07-05 08:23:47

    zobaczcie z czyjego IP wypływają te pochlebne komentarze.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 08:55:11

    Załóżmy, że mam za dużo pierogów, oddam. A co jesli przyjdzie kuzyn brata szwagierki mojego męża i weźmie? Po moim trupie! Jemu nie dam! I sru w kibel. Takimi jesteśmy ludźmi? Serio? Jak masz nadmiar jedzenia to wolisz wyrzucić byle tylko ktoś nieodpowiedni nie zjadł?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 10:37:17

    Nie kupuję nadmiaru jedzenia. Żona wzorowo prowadzi gospodarstwo domowe.

  • gość 2019-07-05 11:42:42

    To po prostu nie oddasz. Problem nie dotyczy Ciebie, nie kłopocz się nim

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 16:28:53

    Więc kogo dotyczy w Okonku ten problem, że MOPS i Caritas nie wystarczy?. A może pracy brakuje? Ale szacun za dobre chęci. Gołąbki pójdą, pomidorowa zostanie.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 17:36:39

    Tych, którzy z jakiegoś powodu maja nadmiar i chcą się podzielić zamiast wyrzucać. Jak mam dobre ubrania, których nie nosze a komuś mogłyby sie przydać, to nie mogę nikomu dać bo jest MOPS i Caritas?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 17:57:13

    Oddaj do lumpeksu.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-08 14:57:58

    Głupi pomysł pewnie Ewka . A będzie chodziła i za czyjeś pieniądze będzie żarła za darmo

Dodajesz jako: |