:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 25°C
Rekreacja wypoczynek, Spór pomosty - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 01/05/2019 18:30

Pływające czy na palach? Radni miejscy są podzieleni, burmistrz powołuje się na zdanie projektanta.

Potwierdziło się to, o czym informowaliśmy na naszych łamach – badania dna Jeziora Dużego (koszt – ponad 30 tys. zł) pokazały, jak niepewny jest tam grunt. Stabilne podłoże znajduje się na głębokości 21 metrów. Doświadczenia z tym niepewnym gruntem miał Wiesław Puzio, który zarządza tym terenem od ponad 20 lat. Wspomina on ostrzenie całych dłużyc z tartaku i ich wbijanie w grunt.

– Tam są podwójne dna, bo nie idzie, nie idzie, wbijaliśmy to taką „babą”, a raptem idzie na 3 m w głąb... Paskudne jest dno. Jak wymienialiśmy piasek na plaży, to też fadroma się topiła, na łyżce się podpierała, wychodziła jakaś maź. Warunki ziemne są tam straszne – twierdził 18 kwietnia, podczas posiedzenia komisji stałych rady Miejskiej w Jastrowiu.

Czy więc wbijanie ponad dwudziestometrowych metalowych słupów miałoby sens? Kto podjąłby się tego zadania i ile by ono kosztowało? Na te pytania burmistrz Piotr Wojtiuk 18 kwietnia nie znał odpowiedzi. Mówił za to o budowie pomostów pływających. Powoływał się przy tym na opinię projektanta.

– Według jego oceny tylko taka możliwość istnieje – stwierdził włodarz Jastrowia.

– Mówiliśmy panu Kowalskiemu, że interesują nas drewniane pomosty, ale on uzależnił to od wyników badań – dodał.

Koncepcja przebudowy pomostów przy plaży miejskiej zakłada ich przesunięcie. W dwóch kierunkach – w prawo, tak by wejście na molo znajdowało się na wysokości zejścia na plażę (na tym pomoście będzie wieżyczka ratowników) oraz do przodu, bliżej lądu. Do pływania pozostanie 23–metrowe kąpielisko. Całe pomosty mają mieć długość 99 metrów. Po to, by kąpieliska strzec mogli dwaj ratownicy (powyżej 100 metrów musiałby być ich trzech). Duży basen ma mieć 50 m długości. Co do tego radni, omawiający wstępny projekt, nie mieli zastrzeżeń.

Nowe pomosty usytuowane będą bliżej brzegu jeziora


Te pojawiły się przy rozmowie o formie pomostów. W części mają być one drewniane, posadowione na metalowych słupach, a w części pływające.

– Na specjalnych kotwicach i obciążnikach – tłumaczył P. Wojtiuk. Tych drugich radni jakby się obawiali. Mówiła o tym Monika Ruta–Zygiel.

– Jak wykonamy teraz te pływające, to one będą na amen – debiutantka w radzie chciała wiedzieć, jaka jest różnica w kosztach budowy jednych i drugich. Nawet gdyby trzeba było wbijać słupy ponad te 21 metrów. Zastrzeżenia zgłaszał także Łukasz Cyruk.

– Pływające będą plastikowe – oznajmił.

– Mieszkańcy mówili, że chcą mieć na palach. Musimy słuchać ludzi, którzy nas wybrali – argumentował przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Pomosty pływające kojarzyły im się z czymś niestabilnym, bujającym się, a przez to uciążliwym w użytkowaniu. Część radnych obawiała się, że mieszkańcy takiego rozwiązania nie zaakceptują.

W toku dyskusji jednak okazało się, że ich wątpliwości wynikały z niedostatecznej wiedzy. Tę uzupełnić próbował burmistrz Wojtiuk: – Z tego co mi mówił pan Kowalski, jest to tworzywo sztuczne, ale nie plastik. Konstrukcja będzie tak stabilna, że przy tym jeziorze, które nie ma jakichś wielkich fal (to nie jest morze), będzie stabilna, że nie będzie widać różnicy.

Wiesław Puzio, kierownik Referatu Sportu, Promocji, Rekreacji i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Jastrowiu dodał, że pomosty pływające wykończone będą deską modrzewiową, pięćdziesiątką, identyczną jak na reszcie konstrukcji. Zdaniem radnego Michała Pawłowskiego wszelkie wątpliwości w twej kwestii rozwiać mogłaby wycieczka do Szczecinka. Na tamtejszym jeziorze są pomosty pływające właśnie.

Ostatecznym argumentem za takim rozwiązaniem ma być odpowiedzialność. Pod projektem budowy nowych pomostów podpisać się musi osoba z odpowiednimi uprawnieniami. W tym przypadku projektant Kowalski, który realizował podobne inwestycje w regionie, np. na Jeziorze Harcerskim w Mirosławcu. Burmistrz Wojtiuk wierzy w jego doświadczenie, stąd badania gruntu, które zlecił firmie ze Szczecina. Dlatego też zaprosił go do Jastrowia, by osobiście wyjaśnił radnym wszelkie wątpliwości.

Nowe pomosty nad Jeziorem Dużym gotowe miałyby być na kolejny sezon kąpielowy. Najbliższy, który zacząć ma się w połowie czerwca, mieszkańcy i turyści spędzą nad wyremontowanym dotychczasowym molo.

Na opisaną inwestycję Piotr Wojtiuk zamierza zdobyć pieniądze spoza budżetu gminy i miasta.

– W drugiej połowie roku złożymy taki wniosek – zapowiedział.

Łukasz Opłatek

Reklama

Spór o pomosty trwa komentarze opinie

 • gość 2019-05-01 20:36:17

  Ja mam prośbę ! Róbcie to po Polsku , czyli tak jak zawsze, że za 2 lata trzeba bedzie znowu te pomosty naprawiać. To nasza firmowa Polska marka. Bo jak my Niemcy przyjedziemy to zrobimy to tak, że 70 lat wytrzymają..

 • Gość - niezalogowany 2019-05-01 20:46:41

  Pływające to słabo.... A robienie pomostu pod dwóch ratownikow to juz wogole lipa.... Lepiej zainwestowac w pomost normalny i wiekszy... Im wiekszy tym lepszy no i trampolina koniecznie... Jak kiedyś... I będzie git. Na plywajacym trampoliny nie mozna zrobic. O. Aa i tego dziada co tam mieszka przegonic.... Temu to nigdy nic nie pasuje...

 • Gość - niezalogowany 2019-05-01 21:27:53

  Extra ,super już nie mogę się docZekać

 • gość 2019-05-01 22:13:20

  W temacie trwałości.
  https://iszczecinek.pl/pl/659_wideo/2102_remont_pomostu_przy_wyciagu.html

 • gość 2019-05-02 03:47:42

  Plastik to potoczne określenie tworzywa sztucznego p. Wojtiuk, więc określenie ,,to tworzywo sztuczne, ale nie plastik'' jest albo brakiem wiedzy, albo celowym wprowadzeniem w błąd. Tworzywo sztuczne jest może i bardziej trwałe od metalu czy drewna, ale mniej stabilne jak elementy pływające. Ile lat już trwa dyskusja na temat wymiany pomostów? Kaczyński szybciej przekopie Mierzeję Wiślaną jak ten problem rozwiążą władze Jastrowia.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 07:20:07

  Zrubcie co koleiek bo jezioro mamy piękne a pomost i plaża odstrasza.przydal by się mały placyk przy wodzie do zabawy dla dzieci

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 08:33:44

  Zrubcie coś z matołami co do szkoły nie chodzą.

 • Byly ratownik - niezalogowany 2019-05-02 09:24:19

  Moze lepiej zasypac i zaorac i nie bedzie problemu. I tak ta woda to jedno wielkie szambo. Ludzie chorobska dostaja przez kapiel.

 • gość 2019-05-02 12:52:14

  Po co 2 ratowników. Jeden będzie jeszcze mniej kosztował. Skrócić pomosty do 20 m i wystarczy. Jeszcze taniej będzie zamknąć kąpielisko, zlikwidować kładki i obejdzie się bez ratowników! ŻAŁOSNE PLANY OSZCZĘDNOŚCI DLA UZYSKANIA MIERNOTY I TANIZNY, ZAMIAST JAKOŚCI I KOMFORTU DLA TURYSTÓW I MIESZKAŃCÓW!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 16:02:07

  Może jeszcze molo w Jastrowiu wybudować ?

 • gość 2019-05-02 17:17:23

  Miernota ten burmistrz woli kasę dać synkowi na Polonię i utrzymywać straż miejską która łapie pieski.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 18:56:08

  Wojtiuk jak zwykle udaje najmadrzejszego później wypuści bubla i trzeba będzie naprawiać ale co tam przecież to kasa podatników

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 20:09:21

  A coś trzeba było już naprawiać po nim ? Bo wydaje mi się, że raczej po jego poprzedniku.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-03 09:47:34

  Oświetlenie na plaży już nie działa

 • gość 2019-05-03 11:42:40

  Burmistrz kasę woli wydawać na piłkarzyki bo tam rządzi jego synuś.Wstyd za takie pomosty a rada cicho siedzi bo burmistrz karty rozdaje a oni tylko diety biorą a opozycja mało ma do gadania.Turystyka siada w Jastrowiu.Taki burmistrz i jego radni to porażka.

 • gość 2019-05-03 14:59:42

  A projektant jakie ma doświadczenie w projektowaniu i budowie pomostów. Od kiedy i ile ich zaprojektował i gdzie. Może do tej pory projektował garaże albo place zabaw?

 • Gość - niezalogowany 2019-05-03 18:30:35

  A ty co zaprojektowaś w życiu ? Chyba wczorajszy melanż. Przestań pisać o sprawach o których nie masz zielonego pojęcia.

 • gość 2019-05-04 05:02:08

  Za co radni biorą diety za słuchanie swojego guru.Pieniądze na nowy pomost są tylko trzeba z paru rzeczy nie rentownych zrezygnować tzw.zabawki burmistrza straż miejską i itp.

 • gość 2019-05-04 08:43:10

  Właśnie dlatego że się nie znam na projektowaniu pomostów nie piszę o tym, pytam czy projektant jest kompetentny, ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Pomost na jez. Harcerskim to był przypadek w karierze czy też specjalizacja projektanta Kowalskiego, pomost to nie garaż to budowla wodna i urządzenie hydrotechniczne. Chciałbym aby to był ktoś kto nie popełni błędu przy projektowaniu - czy to dziwne że się o to pytam tak chyba myśli każdy i nie koniecznie po imprezie.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-04 11:51:19

  To przyjdź na sesję i zapytaj, a nie anonimowo zza klawiaturki tylko marudzisz. Trochę odwagi cywilnej.

 • gość 2019-05-04 13:02:45

  A Ty kto urzędnik? To nie ten portal, to dla nas Złotowiaków został stworzony abyśmy mogli komentować wydarzenia i wszystko co dzieje się w Powiecie. Widzę, że trafiłem w sedno z projektantem skoro tak Cię to ubodło, że pytam o jego kwalifikacje w zakresie projektowania pomostów i stąd wnoszę, że nie ma On uprawnień hydrotechnicznych do projektowania takich budowli.

 • Wojska Polskieg - niezalogowany 2019-05-04 15:04:19

  dziwne ,że od zawsze był pomost drewniany, zawsze była "ósemka" i "dla dzieci", wszystko było dobrze , przyszli nowi "zarządcy' i kombinują , problem mają ,że belki trzeba wbić w grunt...zróbcie to porządnie , ładny drewniany pomost ze stylowymi barierkami , może jakieś lampy ładne,mamy takie ładne jezioro ,wykorzystac to trzeba ,a nie oszpecić, zainwestujcie ,niech to stoi z 50 lat ,a nie wszystko aby taniej ,aby prowizorka, co za myślenie...pływający pomost kto wpadł na tak głupi pomysł?

 • wtras - niezalogowany 2019-05-04 15:07:21

  może jeszcze pływający urząd miasta niech zrobią?

 • gość 2019-05-04 17:26:45

  Ta rada to pływa cała w obłokach.Zero pomysłów na Jastrowie.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-04 18:31:24

  Masz pomysł, przedstaw. Startuj do Rady, a może nue wybrali ? Masz pecha ? Wolisz teraz hejtować ? Pewnie że lżej, takie to proste.

 • gość 2019-05-05 11:25:02

  Masz tu przedstawionych kilka pomysłów , zajrzyj w górę , do rady nie trzeba startowac to rajcy mają słuchać ludzi i ich pomysłów ,a ty nie słuchasz...

 • gość 2019-05-07 14:34:56

  Radni to przecież są naszą ręką w radzie miejskiej. Powinni słuchać głosu ludu !

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"