:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 14°C

Sprawa sfałszowania podpisu wyborczego umorzona

Wybory, Sprawa sfałszowania podpisu wyborczego umorzona - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 21/06/2019 18:30

Komentuje ją sam Krzysztof Nagórski.

7 marca Prokuratura Rejonowa w Złotowie umorzyła postępowanie w sprawie rzekomego sfałszowania podpisu na dokumentach składanych w związku z wyborami do Rady Miejskiej w Jastrowiu. Chodziło o podpisy Krzysztofa Nagórskiego. Śledczy nie znaleźli dowodów na to, że na informacji o złożonym oświadczeniu lustracyjnym zamiast K. Nagórskiego podpisał się ktoś inny.

Prokurator Sebastian Drewicz twierdzi, że do sprawy tej dwukrotnie powołany został biegły grafolog. Nie byli oni jednak w stanie sprawdzić, czy tzw. parafka na dokumencie jest autentyczna. Natomiast obaj przesłuchiwani panowie – autor podpisu i składający dokumenty – mówili dokładnie to samo – z ich słów wynikało, że podpis złożył K. Nagórski.

– Prokuratura wszystko sprawdziła i nie dopatrzyła się tutaj uchybień – decyzję śledczych ze Złotowa komentuje sam zainteresowany.
Przypomnijmy, że zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła Janina Haweto, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Jastrowiu. Zrobiła to 18 września 2018 roku.

Jej wątpliwości wzbudziły nie tylko różne podpisy na  wspomnianych dokumentach, ale też widniejące na nich daty. Na zgodzie na kandydowanie widniała data 12 września, a na informacji o złożonym oświadczeniu lustracyjnym – 17 września. Obiekcje przewodnicząca miała do tej drugiej daty.

– Dostałam informację, że pan nie mógł tego podpisać 17 września, bo tego pana nie było wówczas w Polsce. A kilkakrotnie spytałam pana, który składał te pisma, czy to na pewno podpisał ten kandydat, bo mam wątpliwość. Pan potwierdził, że to jest podpis tego kandydata – urzędniczka wyborcza twierdziła, że zawiadomienie do prokuratury złożyła, bo sprawa musiała być wyjaśniona, a ona starała się wykonywać swoje obowiązki solidnie.

Decyzja Prokuratury Rejonowej w Złotowie zamknęłaby sprawę definitywnie, gdyby nie niezdecydowanie byłego radnego (w wyborach 2018 roku K. Nagórski nie zdobył mandatu). Dziś nie potrafi on powiedzieć, w jakich dniach września przebywał poza granicami Polski. Mówi natomiast o pozwoleniach dla członków swojego komitetu wyborczego na „uzupełnienia, poprawki, tak jak będzie tego chciała Miejska Komisja Wyborcza”.

– Nie wiedziałem, czy mam złożyć pełne oświadczenie lustracyjne, czy tylko informację o nim. Nie było mnie w Polsce, ale to nie znaczy, że się nie przygotowywaliśmy do tych wyborów – mówi mieszkaniec Jastrowia.

Zapytaliśmy go więc wprost, czy na oświadczeniu lustracyjnym złożonym 17 września była jego parafka, czy nie?

– Moja – zapewnia.

– A pan był już wtedy w kraju?

– W czasie składania dokumentów do MKW nie było mnie w kraju. Było to także weryfikowane przez prokuratora.

Całe zamieszanie wokół jego podpisów i startu w wyborach K. Nagórski rozpatruje w kategoriach walki politycznej.

– Przewodnicząca komisji była przedstawicielem konkurencyjnego komitetu wyborczego. Została zgłoszona przez komitet Piotra Wojtiuka. Jest również jego podwładną – mówi, że gdyby Miejska Komisja Wyborcza w Jastrowiu miała uwagi do złożonych przez niego dokumentów, powinna wydać decyzję i określić termin ich uzupełnienia.

– MKW nie miała uwag, znajomi, którzy w niej zasiadali, też mi nie zgłaszali, że były tam jakiekolwiek dyskusje na temat mojej sytuacji. Nie ma też o tym żadnych informacji w protokole, bo dopytywałem o to komisarza wyborczego i w prokuraturze. Widać, że to była inicjatywa wykonana gdzieś tam po południu, żeby jak najszybciej sprawę zaznaczyć jako aferę. Inicjatywa inspirowana być może... – przypuszcza były radny.

Dla niego decyzja prokuratury jest jednoznaczna. On sumienie ma czyste.

Łukasz Opłatek

Reklama

Sprawa sfałszowania podpisu wyborczego umorzona komentarze opinie

  • gość 2019-06-21 19:59:12

    na czyje zlecenie działała Pani Haweto?

  • gość 2019-06-21 21:01:01

    karma wraca ..... nagorski ze swoimi debilami tez ma za uszami

  • gość 2019-06-21 21:47:28

    Przewodnicząca MKW to człowiek podlegający służbowo burmistrzowi i jego sympatyk, więc chodziło o wyeliminowanie konkurenta by nie obawiać się o wynik. Wybór Nagórskiego lub Wojtiuka to spadnięcie z deszczu pod rynnę.

  • gość 2019-06-21 21:52:13

    Tomaszkowi spodobał się wyraz karma i pisze go przy byle okazji. Najwyraźniej karma to jest to, co dostaje za wyniki drużyny. Jeśli chodzi ci Tomaszku o hinduskie znaczenie tego określenia to zastosuj go do siebie i swojego ojca.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-21 22:53:31

    Ty Zbyszek zawsze po imieniu tak czule walisz, jak uczniowie do ciebie w szkole.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-21 22:54:40

    Panie Nagórski może pan spojrzeć w lustro ? Tak szczerze ?

  • Gość - niezalogowany 2019-06-21 23:11:30

    I co jest pani zadowolona??

  • Gość z - niezalogowany 2019-06-21 23:51:26

    Ta sprawa jeszcze nie jest zamknięta

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 00:24:32

    Jak to jest możliwe? Jak człowieka nie ma w Polsce i są ludzie ,którzy to udowodnią i nie mógł tego podpisać. A co najważniejsze to jest zapis z monitoringu jak inny Pan wchodzi do auta podpisuje , wychodzi i oddaje jego dokumenty. Tak właśnie działa prawo w Polsce

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 07:53:25

    W tym postępowaniu o dziwo pan N. miał status poszkodowanego przez pana K. Parodia jednym słowem.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 07:54:12

    A jak to jest możliwe że przewodnicząca MKW dyktuje datę składającemu dokumenty i nikt z komisji się nie przeciwstawia mało tego nie ma tego w protokole. Czy nie jest to podżeganie do przestępstwa?

  • gość 2019-06-22 07:56:43

    A propos znajomości prawa, to ty skończyłeś już te studia prawnicze?

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 09:01:57

    Polska dziwny kraj

  • gość 2019-06-22 10:25:37

    Człowiek "poszkodowany" nie może sobie przypomnieć gdzie był w danym czasie :-) W tak ważnym dla niego samego czasie. Najgłupsze tłumaczenie jakie słyszałem w ostatnich latach. Czyżby pomroczność jasna dotknęła "poszkodowanego" ?

  • gość 2019-06-22 10:27:37

    A prokuratura ? No cóż sama wystawia sobie świadectwo.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 11:32:39

    Jest jeszcze inna prokuratura i pewien minister który lubi nadzorować takie sprawy.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 17:22:19

    I dlatego Krzysiu zaczął od pewnego czasu usilnie czynić starania o przyjęcie do PiSu. Tyle tylko że nie bardzo go tam chcą.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 23:16:36

    Takie sądy, nikt nie szuka sprawiedliwości, woła szybko zamknąć sprawę i mają spokój

  • Gość - niezalogowany 2019-06-23 08:15:15

    Typowa małomiasteczkowość. Zgnoić, opluć, zdeptać. Dwóch biegłych sprawdziło ale nie na bank się pomyliło albo mieli układy?? Patrząc na artykuły np z gminy Lipka - tam nie ma takiego jadu jak w Jastrowiu czy Złotowie ale może i dlatego że włodarz na poziomie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-23 10:31:11

    Wszyscy wiedzą , że podróbka była i tak zostanie.

  • gość 2019-06-23 11:15:02

    Każdy z mieszkańców wie jak było na prawdę dlatego nie został wybrany na radnego proste

  • Gość - niezalogowany 2019-06-23 12:15:42

    Przegrał w losowaniu madralo

  • gość 2019-06-23 12:48:50

    Ciekawe czy był to wyjazd indywidualny czy zbiorowy ? Jeżeli indywidualny to jestem w stanie zrozumieć tłumaczenie "poszkodowanego" Wypoczynek może być tak "intensywny" że można nie wiedzieć gdzie się było a nawet nie zdawać sobie sprawy z pory dnia. Ale jeżeli wyjazd był grupowy... to świadków jest aż nadto. Żeby to wyjaśnić organy powołane muszą mieć chęci. I tego chyba tego zabrakło.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-24 14:49:49

    Było z nim na wycieczce tego dnia pełno ludzi, a cwaniak nie potrafi się przyznać , niech się lepiej motylkami zajmie. A taki pobożny do kościoła chodzi i księdzu pomaga ,a tu takie rzeczy robi wstyd

  • Gość - niezalogowany 2019-06-25 00:13:36

    Umoźona ? Czy ta są jakieś żarty !

  • gość 2019-06-25 18:17:10

    DO PiSu się zapisał więc mu pomogą spokojnie