:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sprawca wypadku na Jastrowskiej, w którym zginął dziesięcioletni chłopiec, został osadzony

W maju minęły trzy lata od chwili, gdy 10–letni Karol zginął na Jastrowskiej. Pod koniec września sprawca wypadku trafił za kraty
Portal zlotowskie.pl 18/10/2018 18:00

Sprawca wypadku na Jastrowskiej, w którym zginął dziesięcioletni chłopiec, został osadzony. Na razie jednak za wcześniejsze potrącenie kobiety. Sprawa śmierci chłopca jest w toku – skazanego mają zbadać biegli

Latem pisaliśmy o tym, że mimo zasądzonego wyroku mężczyzna nie trafił za kratki. Twierdził, że nie pozwala mu na to zły stan zdrowia. Gdy rozmawialiśmy wtedy ze Zdzisławem G., podkreślał, że jest po dziewięciotygodniowej hospitalizacji.

– To co miałem obowiązek zapłacić zadośćuczynienia, wszystko im pospłacałem. Leczę się, jestem po czterech koronografiach i zawale serca, jestem po leczeniu w oddziale psychiatrycznym i co będzie dalej – nie wiem. Nie unikam więzienia. Jestem chory i chcę się wyleczyć. Jeszcze raz przepraszam za to, co się stało – mówił na naszych łamach.

Bezradna rodzina tragicznie zmarłego chłopca wystosowała w mediach społecznościowych apel odnoszący się do faktu, że mimo prawomocnego wyroku skazany nie trafił do więzienia, gdzie miał się zgłosić 26 marca. Ponieważ skazany złożył wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku ze względu na zły stan zdrowia, w złotowskim sądzie, gdzie Zdzisław G. złożył stosowane dokumenty, zdecydowano o wstrzymaniu wykonania kary. Dokumenty miały zweryfikować badania biegłych. Nie pierwszy raz, bo w trakcie procesu biegli oceniali już stan zdrowia Zdzisława G.

– Sąd uznał, że przesłanki są na tyle ważne, że należy wstrzymać wykonanie kary – wyjaśniał nam wtedy prezes Sądu Rejonowego w Złotowie, Marcin Dziamski.

Stawił się w sądzie, trafił za kraty

Należy przypomnieć, że Zdzisław G. potrącił 10–letniego Karola w warunkach recydywy – wcześniej był sprawcą potrącenia kobiety. Właśnie tamto zdarzenie miało kluczowe znaczenie dla faktu, że przed kilkoma dniami złotowianin trafił za kraty.

– Zarówno w tamtej sprawie, jak i tej związanej ze śmiertelnym potrąceniem chłopca orzeczone są prawomocne kary pozbawienia wolności i powinny być wykonane – wyjaśnił nam w ubiegłym tygodniu prezes Sądu Rejonowego w Złotowie. Marcin Dziamski dodaje, że sąd zlecił badanie biegłych w odniesieniu do sprawy śmierci Karola O., natomiast w odniesieniu do pierwszej sprawy sąd takiej opinii nie zlecał, uznał bowiem, że będzie mógł się posiłkować opinią sporządzoną w sprawie śmierci chłopca. Prezes Dziamski dalej wyjaśnia:

– W tamtej sprawie, dotyczącej wcześniejszego skazania, pan G. nie złożył wniosku o wstrzymanie wykonania kary. Sąd, uznając, że nie ma przesłanek, żeby jej nie wdrażać do wykonania, kazał sporządzić nakazy doprowadzenia, które były sporządzone jeszcze w sierpniu. Z jakiejś jednak przyczyny, prawdopodobnie dlatego, że nie zastano tego pana, policja go nie doprowadziła do odbycia kary.

Sędzia Dziamski podkreśla, że pod koniec września w złotowskim sądzie odbyło się posiedzenie we wcześniejszej sprawie, tej o potrącenie przez Zdzisława G. kobiety.

– Pan G. stawił się na posiedzenie. Okazało się, że nie został jeszcze przebadany przez biegłych. Nie wiem, z jakiej przyczyny, to jest ustalane. Natomiast sąd najzwyczajniej w świecie doprowadził do wykonania tych nakazów, czyli faktycznie po posiedzeniu 27 września, kiedy sąd zarządził wykonanie kary, pana G. zatrzymano i doprowadzono do zakładu karnego – precyzuje prezes sądu.

Zdzisław G. zasłaniał się niemożnością odbycia kary ze względu na zły stan zdrowia


Zbadany, przyjęty

Zatem póki co Zdzisław G. odsiaduje wyrok za pierwsze zdarzenie, potrącenie kobiety (1,5 roku pozbawienia wolności). Za zabicie Karola O. na przejściu dla pieszych Zdzisławowi G. zasądzono trzy lata pozbawienia wolności. Zatem ile łącznie spędzi czasu za kratami? – Z tego co wiem, nie ma tutaj możliwości orzeczenia kary łącznej, czyli pan G. prawdopodobnie będzie odbywał te kary po kolei, więc rzeczywiście te okresy się zsumują – wyjaśnia prezes złotowskiego sądu, zaznaczając, że za śmiertelne potrącenie chłopca wykonanie kary wciąż jest wstrzymane do czasu zakończenia zleconych przez sąd badań biegłych, zresztą z różnych dziedzin medycyny.

– Podejrzewam, że zostanie ona wprowadzona do wykonania dopiero po uzyskaniu opinii tych biegłych, jeśli biegli nie stwierdzą przeciwwskazań zdrowotnych do odbywania kary w zakładzie karnym – przypuszcza prezes sądu rejonowego.

Gdzie odbywa karę Zdzisław G? Przypomnijmy, że od kilku miesięcy złotowski areszt jest oddziałem zamiejscowym Zakładu Karnego w Czarnem.

– Doprowadzenie następuje do najbliższej placówki od miejsca zamieszkania, w tym przypadku był to złotowski areszt. Nie posiadam informacji, czy pan G. nadal w nim przebywa, czy trafił już do innego zakładu. Wiem natomiast, że koresponduje z sądem, pisze, że mamy go niezwłocznie zwolnić – prezes przyznaje, że skazany powołuje się na zły stan zdrowia.

– Sprawa dotycząca śmierci chłopca toczy się więc dalej, z tą tylko różnicą, że pan odbywa już karę. Oczywiście zostanie zbadany przez wszelkich lekarzy. Zwracam też uwagę, że gdy skazany przyjmowany jest do zakładu karnego czy aresztu śledczego jest badany celem ustalenia, czy przyjęcie nie wywoła bezpośrednich, negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Takie badania mają pokazać, czy taką osobę można w ogóle przyjąć. Pan G. został przyjęty – mówi prezes Dziamski.

Okoliczność łagodząca

Jak wygląda potencjalny scenariusz zakładający, że skazany opuści miejsce zamknięcia przed pełnym wykonaniem kary? – Teoretycznie, jeśli biegli zbadają tego pana i uznają, że nie może odbywać kary w warunkach, jakie są w zakładzie, może być zwolniony. Natomiast czy tak się stanie, nie wiem. Jest instytucja zwana przerwą w karze, której udziela się również ze względu na stan zdrowia. Trudno mi określić, co ustalą biegli – odpowiada prezes Sądu Rejonowego w Złotowie. Pod koniec ubiegłego tygodnia rozmawialiśmy także z mecenasem skazanego. Przyznał, że ani Zdzisław G., ani nikt z jego bliskich z nim się nie kontaktował. Z rozmowy z prawnikiem wynikało, że od nas dowiedział się o tym, że jego klient odbywa karę pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że gdy we wrześniu ubiegłego roku złotowski sąd uznał Zdzisława G. winnym śmiertelnego potrącenia 10–latka i zasądził wyrok trzech lat pozbawienia wolności, za okoliczność łagodzącą uznał m.in. to, że chłopak, wjeżdżając na przejście dla pieszych rowerem, niejako przyczynił się do spowodowania wypadku. Sąd drugiej instancji podtrzymał ten wyrok w styczniu 2018 roku.

Piotr Steffen,
fot. P. Steffen, Ł. Opłatek

Reklama

Sprawca wypadku na Jastrowskiej, w którym zginął dziesięcioletni chłopiec, został osadzony komentarze opinie

 • Rrrrr - niezalogowany 2018-10-18 20:32:41

  Do pierdla odsiedziec swoje a nie symolowac dziad jeden

 • Kasia - niezalogowany 2018-10-18 20:50:51

  Szkoda, ze byl na tyle zdrowy, ze dał rade wsadzic dupe za kierownice i zabic tego chlopca. Do jazdy zdrowy, do siedzenia w kiciu chory. Ciekawy przypadek

 • Gość - niezalogowany 2018-10-18 21:00:25

  I prawidłowo to sa cwaniaki

 • gość 2018-10-18 21:19:48

  Był milicjantem.Kiedy pracował to zastanawiało mnie, kto go zatrudnił. To zdarzenie tylko potwierdza,że w tym resorcie nie powinien pracować, Poruszał się wówczas CZ-tką i hodował ...kury. To było właściwe miejsce dla niego.Szkoda mi go.

 • Kierowca - niezalogowany 2018-10-18 21:36:11

  Do kasi - z całym szacunkiem dla jak to napisałaś " zabitego chłopca", ale jednak są w wyroku sądu okoliczności łagodzące bo chłopak jednak wjechał na PRZEJŚCIE dla PIESZYCH , a to jest niedopuszczalne przy takim natężeniu ruchu. Winni tej sytuacji są też rodzice chłopca bo nie uczulili go na takie zagrożenie. Ja nikogo nie bronię, ale w Złotowie jest chyba najwięcej potrąceń rowerzystów na przejściach dla pieszych w województwie, a to świadczy o braku edukacji od podstawówki.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-18 21:48:31

  W półrocznym odstępie potrącił dwie osoby na przejściu dla pieszych, więc jak to nazwiesz? Pech? Wjechał czy nie, powinien reagować. Nie zrobił tego, nie hamował, bo nie miał czym. Rodziców zostaw w spokoju, bo dziecko nie było bez opieki. Tragedia.

 • Kierowca 2 - niezalogowany 2018-10-18 22:08:34

  Kierowca - winny bezapelacyjnie. Diagnosta który dopuścił pojazd do ruchu- winny i ukarany. Dziecko-winne bo przejeżdżało przez pasy. Rodzice lub opiekun -winny. WSZYSCY KIEROWCY POWINNI OBOWIĄZKOWO CO ROKU PRZECHODZIĆ PSYCHOTESTY DOPUSZCZAJĄCE DO KIEROWANIA WSZELKIMI POJAZDAMI.ROWERZYŚCI TEŻ. KROPKA W TEMACIE.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-18 22:10:49

  Do Kierowca Z tym się zgodzę ale najlepsze jest to że starsi ludzie nie ważne czy rowerem czy pieszo, nawet nie spojrza a wchodzą na pasy. Przejezdzilam już tyle miast i jeszcze nie spotkałam się z taką sytuacją. A tak wgl żal chłopaka a Pan G moim zdaniem za niska karę dostał. Pozdrawiam

 • Bartłomiej Ro Nski 2018-10-18 22:41:42

  Dożywocie za to powinien dostac tempak. Karolka ktorego poznalem przez mojej siostry syna bo byli kumplami najlepszymi gdy go widzialem byl zawsze wesoly usmiechniety radosny mial 10 tylko lat a ten tempak dostal tylko 3 lata? Co to k...a za Sprawiedliwosc doslownie smiech na sali. Massakra

 • Do koksa na plaży - niezalogowany 2018-10-19 00:18:16

  A " smiech na sali " to niby z czego ?

 • gość 2018-10-19 09:33:55

  Nie szkodzi że są pasy ale kierowcy też powinni trochę uważać na pasy bo może ktoś nagle wtargnąć i wtedy kierowca ma wine to jest też wina ludzi bo same się pchają widzą że jedzie samochód poczekaj a nie pchaj się pod koła miej oczy wkoło siebie a nie telefonem baw się ,,,APEL do kierowców uważajcie ,,bo ludzie nie umią przechodzić przez pasy

 • Gość - niezalogowany 2018-10-19 10:59:08

  Po kleju to można się śmiać z niczego.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-19 11:01:12

  Po co tyle nienawiści, to jest bardzo trudny i bolesny temat dla obu stron. Wasze często krzywdzące komentarze nic nie zmienią, chłopczykowi życia nie wrócą. Proszę się dwa razy zastanowic zanim skrytykujecie rodziców chłopca czy też sprawcę zdarzenia, nie wyobrażam sobie co czują rodziny czytając nie które komentarze. Życzę dużo siły i spokoju dla tych ludzi. Milczenie jest złotem

 • Do kosa na plaży - niezalogowany 2018-10-19 21:43:46

  Masz racje u nas w kraju nie ma sprawiedliwości. A lewy możliwe ze skażony spirytus to można sprzedawać co??

 • Gość - niezalogowany 2018-10-20 11:45:36

  Spoko. Jego brat chyba już dawno zwinął interes a jeśli nie to go namierzą.

 • Kasia - niezalogowany 2018-10-22 12:02:11

  Prawda jest taka, że ludzie mają w dupie pasy, zasady poruszania się na tych pasach. Dużo razy spotkałam się z tym, jak w Zlotowie człowiek widzi pasy i wpada na nie, nie zastanawiając się czy samochód jest 10 metrów od pasów, czy 5 metrów, jaką jest nawierzchnia... Poprostu ma pasy, to wlezie, nie patrząc! A przecież tu chodzi głównie o jego życie... Ja chodząc po mieście nie wpieprzam się pod koła, bo poprostu chce żyć

 • Do kosa na plaży - niezalogowany 2018-10-23 14:58:52

  Co to za sprawiedliwość?? Podobno kilka osób częściowo utraciło wzrok po wypiciu lewego spirytusu od twojego brata. Mam nadzieje ze go złapią i pójdzie siedzieć.

 • Do kosa na plaży - niezalogowany 2018-10-23 19:27:59

  Co to za sprawiedliwość? ? Podobno kilka osób częściowo straciło wzrok po wypiciu lewego spirytusu od twojego brata. Mam nadzieję że go złapią i pojdzie siedzieć.

 • Do Bartłomieja - niezalogowany 2018-12-20 21:25:10

  Twoja dziewczyna musi być desperatką.

 • Gość - niezalogowany 2019-01-23 02:07:00

  do 13roku życia zawsze odpowiada kierowca za zdarzenie drogowe... jak czytam te nie które komentarze to aż plakac się chce jak rodzice winni skoro pasy to niech kierowca też uważa... bo to kierowca jak potraci dziecko jest winny wypadkowi

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"