:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 14°C
Jednym z miejsc wskazanych pod budowę Sali Królestwa jest miejska działka przy ulicy Jastrowskiej, naprzeciwko pałacu Działyńskich
Portal zlotowskie.pl 08/02/2019 18:30

Złożyli do burmistrza wniosek o sprzedaż działki pod budowę obiektu na cele wyznaniowe.

Pismo złożył pełnomocnik związku wyznaniowego Świadków Jehowy w Polsce (siedziba w Nadarzynie). Dotyczy oferty sprzedaży przez miasto nieruchomości, którą związek chciałby przeznaczyć na budowę, mówiąc wprost, kościoła. Choć w tym przypadku słowo kościół nie jest właściwym, bo zebrania zborowe, w jakich uczestniczą Świadkowie Jehowy, odbywają się w obiektach nazywanych Salami Królestwa.

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o określenie warunków sprzedaży nieruchomości, celem wybudowania przez Związek budynku usługowego na cele wyznaniowe” – pisze w dokumencie pełnomocnik, wskazując, że z uwagi na potrzeby miejscowej społeczności Świadków Jehowy, odpowiednią nieruchomością będącą w zasobach złotowskiego magistratu są dwie działki. Gdzie w Złotowie miałaby powstać Sala Królestwa?

Jastrowska, Kujańska – prośba o bonifikatę

W pierwszej kolejności we wniosku wskazano grunt o powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Jastrowskiej – chodzi o teren przeznaczony pod zabudowę usługową nieuciążliwą, planowany do zbycia w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, naprzeciwko pałacu Działyńskich. Druga wskazana nieruchomość to działka położona u styku ulic Kujańskiej i Ogrodowej. Większa niż przy Jastrowskiej, bo licząca około 3,2 tys. metrów kwadratowych. Dla terenu przy zamku (który jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) przewidziano działalność usługową, natomiast planu nie ma dla gruntu przy Kujańskiej/Ogrodowej (dla którego studium także przewiduje usługową działalność).

Mający powstać budynek ma mieć długość ponad dwudziestu pięciu metrów i szerokość blisko dwunastu metrów. Wysokość do kalenicy ma mieć niecałe osiem metrów. Złotowska Sala Królestwa ma mieć ponad trzysta metrów kwadratowych powierzchni.

„Ponadto zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości przedstawienia oferty zbycia nieruchomości przy zastosowaniu art. 37 ust 2 pkt. 10 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, który przewiduje sprzedaż gruntów związkom wyznaniowym na cele działalności sakralnej w trybie bezprzetargowym za cenę rynkową. Proszę również o rozważenie możliwości zastosowania bonifikaty do ceny sprzedaży, zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy” – wnosi w imieniu Związku pełnomocnik.

Wszystkich równo

Treść wniosku była dyskutowana przez radnych podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, Budżetu i Gospodarki Miejskiej. Wiceburmistrz poprosiła jej członków o opinię w tej sprawie. Stanisław Wełniak zaznaczył, że wszystkie wyznania należy równo traktować i nie ma podstaw do odmowy.

– Natomiast jeśli chodzi o jakieś ulgi, trzeba się nad tym zastanowić – uznał były burmistrz Złotowa. Radny przyznał jednak, że dyskusyjne jest to, czy przeznaczyć na taki cel akurat te dwie wskazane we wniosku nieruchomości.

– Teren przy zamku absolutnie nie powinien wchodzić w rachubę – stwierdził radny Krzysztof Żelichowski.

– Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia lokalizacji i uzgodnień, które wchodziłyby w rachubę – dodał radny Wełniak, który podkreślił, że miasto powinno też mieć określoną swoją „politykę” działań w tym zakresie.

Radni uznali, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wskazanie innej nieruchomości, formalnie zgodnej na takie przeznaczenie.

Aby wielbić Boga

Zresztą w piśmie do burmistrza pełnomocnik Związku również wskazał takie rozwiązanie: „Alternatywnie prosimy o wskazanie innej nieruchomości będącej w zasobach Urzędu, dla której Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje zabudowę usługową, która byłaby odpowiednia pod budowę obiektu usługowego na cele wyznaniowe. (...) Zgodnie z art. 7 pkt. 2 Statutu, Związek „prowadzi biblijną działalność edukacyjną, organizując bezpłatne szkolenia, kursy, wykłady, publiczne zebrania (…) służące wielbieniu Boga aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła (Kapłańska 23; 2 Tymoteusza 3:16, 17; Hebrajczyków 10:23–25)” – czytamy w dalszej treści wniosku.

We wtorek, kilka godzin przed zamknięciem tego wydania „Aktualności Lokalnych”, skontaktowaliśmy się z pełnomocnikiem, który w imieniu Związku złożył pismo do magistratu. Wyjaśnił, że nie jest uprawniony do udzielania w tym względzie informacji. Skontaktowaliśmy się także z rzecznikiem prasowym Świadków Jehowy w Polsce. Na kilka zadanych pytań padła odpowiedź, że póki co Związek nie mam sprecyzowanych planów w zakresie koncepcji realizacji obiektu na złotowskich nieruchomościach.

– Na tę chwilę analizujemy istniejące potrzeby i możliwości – dodał rzecznik.

Wniosek od pełnomocnika Związku wpłynął do magistratu w połowie grudnia ubiegłego roku.

Piotr Steffen

Reklama

Świadkowie Jehowy chcą budować świątynię komentarze opinie

 • Kasia - niezalogowany 2019-02-08 19:31:38

  I co jeszcze może meczet?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-08 19:33:52

  Kasia jakbys wiedziała maja SJ juz miejsce zgromadzeń w Zlotowie ale chcą wybudować nowsze.
  A ty bys pewno wolala meczet i sniadych opalonych i gwalty jak maja ludzie w Koloni w germanistanie

 • Gość - niezalogowany 2019-02-08 19:35:12

  Lepiej oni niz imigranci i meczety. Jak budowali kosciol na 8 marca kolejny to wam nie przeszkadzalo katolicy
  Swiadkowie nie przeszkadzają mi. Niech buduja

 • katol. - niezalogowany 2019-02-08 20:12:02

  Ktoś usunął mój komentarz, w którym stwierdziłem, że niektórzy głoszą mocno wypaczoną karykaturę Boga. A ja wolę swojego - katolickiego, czczonego w Polsce od zarania dziejów, a nie nowinki głoszone od XIX wieku! Pozdrawiam uczciwych Katolików!!!

 • gość 2019-02-08 20:57:03

  Takich jak ty?

 • gość 2019-02-08 21:05:38

  a czemu nie ?! religia jak kazde inne ! a po za tym przeciez tez wierza w Jezusa !

 • Ateista - niezalogowany 2019-02-08 21:19:40

  Mieszkam z takim jednym z NICH i w jednej kamienicy od 10 lat i powiem wam że nie ma nic gorszego. Niby tacy grzeczni, niby tacy kulturalni a gdy się odwrócisz to by ci szpilę w plecy wbili. Wierzą oni że tylko 144 tysiące ludzi będzie zbawionych ale tylko spośród NICH , gdzie samych ICH są miliony, więc kaźdy NiCH wierzy że to będzie właśnie on, co już jest chore. Włączciie youtube i zobaczcie zeznania byłych świadków a zobaczycie do czego są ZDOLNI INACZEJ ci ONI.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-08 21:46:34

  Jeżeli mamy cztery kościoły katolickie to niech i Jehowi mają swoją Świątynie

 • Gość - niezalogowany 2019-02-08 21:47:53

  Powoływanie się na równość prawa wyznaniowego i stawiania się w roli biznesowej nijak się ma do woli mieszkańców mieszkających w pobliżu wskazanych nieruchomości.
  Demokracja to nie tylko prawo to także wsłuchanie się w głos mieszkańców a ich zdanie powinno mieć decydujące znaczenie w tej sprawie. Należy przypomnieć że dokonywane były w przeszłości próby wybudowania kościoła katolickiego przy ul Chojnickiej lub Kujańskiej wraz z utworzeniem nowej parafii i co za sprawą grupki mieszkańców nie zamieszkujących tych rejonów po donosach do kurii kościoła nie wybudowano czym ukarano mieszkańców tych ulic. Teraz w nowej odsłonie chce się z urzędu zgodnie z prawem mieszkańców tych samych rejonów uszczęśliwić królestwem SJ.
  Jak widać w całej tej odsłonie prawnej po raz kolejny zapomniano o mieszkańcach.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-08 22:09:15

  144 000 ludzi pojdzie do nieba a reszta na ziemi w raju bedzie żyć.. ale juz siejesz nienawiwc i hejt

 • Rabin - niezalogowany 2019-02-08 23:32:23

  Niech kazdy przypomni sobie czy kiedykolwiek zostal okradziony,zwyzywany,i obgadany przez tych ludzi?a potem niech pomysli o nas ,o naszysz katolickich sasiadach,gdzie zlodziejstwo i pijanstwo jest w kazdym bloku i co drugim domu.A tak nawiasem mowiac jakos nie widzialem zeby chodzili po miescie ,przeklinali i chlali browara pod blokami a potem darli mordy w domach na swoje baby.Za to naogladalem sie naszych katolickich meneli w obsranych spodniach od chlania ktorzy nic nie robia latami.Na koniec ciekawe ilu Jehowych siedzi w naszym areszcie?obstawiam ze zaden.

 • gość 2019-02-08 23:46:03

  To jest sekta. Oni wyznają fałszywą religię, ponadto są bardzo źle nastawieni do reszty ludzi. Udają uprzejmych, bo muszą, są w mniejszości. Jednak ich wrogość jest nierozłącznie związana z ich doktryną. Nie bez powodu praktyki tej sekty są zabronione w wielu krajach. To naprawdę są ekstremiści, traktują cię jak opętanego i niewartego splunięcia, gardzą tobą. tylko dlatego , że nie należysz do ich fałszywej sekty. Tak postępują wszyscy, bo muszą tak robić, zbór ich rozlicza z czynienia zła.
  Poczytajcie o tzw. ostracyzmie u jehowych. Łajdacy!

 • gość 2019-02-09 00:49:31

  A nich sobie budują co za problem. Jedni chodzą do kościoła inni do ich świątyni.

 • gość 2019-02-09 07:36:12

  Prosiłem wielokrotnie odwiedzających domy świadków jehowych, że mojego domu mają nie odwiedzać, bo jestem w ogóle niezainteresowany. Powiedzieli, że mogę za każdym razem powiedzieć "dziękuję, nie jestem zainteresowany". A ten pocztowiec z ul.N. Żołnierza przy każdej kolędzie nawet nie otwiera księdzu drzwi i nie stać go na te słowa co mi proponują mówić. Sekta i tyle w temacie.

 • gość 2019-02-09 08:00:44

  Uważam, że często można brać z nich przykład, a może oddać im jeden z Kościołów np. ten za rzeką, może przynajmniej te niby dzwony wyłączą i zlikwidują te nadajniki wymalowane w kolorze cegieł, za co mogą zyskać spore grono zwolenników, Przecież zbędny hałas nikomu nie sprzyja.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-09 09:25:04

  Będzie jak będzie. Lekarstwem na wszystko Burmistrz choć przecież gmina czy powiat ma sporo terenu toteż sprawy tego obiektu mogą potoczyć się podobnie jak w przypadku STARBAGU i Starosta lub Wójt załatwią sprawę.

 • gość 2019-02-09 09:35:49

  Co jak co ale na rondzie wybudować im świątynię to już przesada ..

 • Gość - niezalogowany 2019-02-09 13:04:22

  Raz zaprosilem ksiedza na kolende. Jak usłyszał ze jestem swiadkiem to powiedzial ze on nie przeszkolony do rozmow. Przysle specjalistę. Ten special ksiadz idzie już 15 lat do mnie..
  Świadek

 • Gość - niezalogowany 2019-02-09 14:16:47

  A ja jak do mnie przychodzi Jehowy to nie robię go w konia, mówię jak jest i się kulturalnie żegnamy.
  Widać z ciebie taki świadek którego trzeba gonić.

 • gość 2019-02-09 15:34:02

  Prawda jest taka świadkowie Jehowy,to nie jest żadna religia a sekta walcząca z chrześcijaństwem,wspomaga finansowo przez masonerię z USA.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-09 16:21:19

  Te dzwony kościelne na kosciuszki to mnie mecza juz 7 lat. Wkrótce przeprowadzka. Ciagle bija i gwalca moje uszy. I wyja megafony jak w meczecie.

 • gość 2019-02-09 20:04:52

  do osoby podającej się za ŚJ, która czeka 15 lat na rozmowę z księdzem - ja czekam blisko trzydzieści lat na spotkanie z waszą tzw. "pierwszą owcą"; świadkowie mi to przyrzekli, kiedy jednak ich naciskałem, powiedzieli, że to niemożliwe; po drugie, ŚJ nie są chrześcijanami, bo nie wierzą w to, że Jezus Chrystus jest jedną z postaci Boga; to wyznanie przypomina islam, bo nawiązuje tak jak islam do chrześcijaństwa, jednak w celu dokonania reinterpretacji w duchu starotestamentowym; moim zdaniem judaizm, islam i ŚJ są sobie dość bliscy: po trzecie, po co im nowy zbór? Przecież oni wierzą, że za chwilę będzie koniec świata. Może nie zdążą tego budynku nawet zbudować.

 • gość 2019-02-09 20:31:03

  Wiadomo,że świadkowie Jehowi,są bardzo nachalni którzy wręcz na siłę wchodzą do mieszkań i obiecują RAJ.To nie jest żadna religia i wiara,to jest SEKTA.

 • Ateista - niezalogowany 2019-02-09 23:08:22

  Każda wiara w życie po życiu jest chora. Urodziliśmy się wszyscy tylko po to żeby się rozmnażać w celu przedłużenia istnienia naszego gatunku. Tak jest ze wszystkimi gatunkami na tym BOŻYM świecie. A to że człowiek wymyślił sobie Boga ,Jezusa czy innego Buddę lub Allacha ,to dlatego że nie umiemy zrozumieć że jesteśmy przemijalni jak czas którego nie można cofnąć. Pa.

 • gość 2019-02-10 11:42:18

  pseudo dzwony i melodie, niech każdy kto za tym przepada, niech sobie nastawi w swoim mieszkaniu, a nie zakłóca spokój innym. Ciekawe, że inne parafie mogą być kulturalne i nieuciążliwe.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-10 11:42:33

  "Ateista,, ten twój wywód ma tyle samo wartości co twoje życie.
  Tak ty żyjesz dla życia ale jako ateista wstydzisz cię nawet przyznać że jako człowiek pochodzisz z Małpy a do ludzi wierzących dołączyłeś za sprawą ewolucji.
  Dobrze że choć jedno uważasz za właściwe to to: ,, idźcie i rozmnażajcie się" czyli zgodnie z tym co zostało powiedziane w imię Boga. Z tego też powodu może któreś z twoich dzieci powróci na ścieżkę wiary czym przyczyni się do łaski jaką będziesz mógł otrzymać za sprawą ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa od tak wyśmianego przez ciebie Boga.
  Ps.
  Nie szydź z wiary ojców naszych dla których Bóg, Honor, Ojczyzna to najwyższe wartości życia.

 • Ateista - niezalogowany 2019-02-10 12:18:32

  Jesteś opentany przez to co wpoili ci gdy byłeś dzieckiem. O tym że nie ma nic po śmierci i tak się nie przekonasz bo gdy umiera mózg przestajesz istnieć. Wszystkie religie świata manipulują swoimi wiernymi. Nie odPISuj.

 • gość 2019-02-10 15:21:14

  kto to jest jechowy który nie da w rodzinie przetoczyć krwi w razie konieczności woli patrzeć jak człowiek umiera jakaż to musi być zatwardziała ciemnota i co wy tu niedouki piszecie.

 • gość 2019-02-10 15:21:14

  kto to jest jechowy który nie da w rodzinie przetoczyć krwi w razie konieczności woli patrzeć jak człowiek umiera jakaż to musi być zatwardziała ciemnota i co wy tu niedouki piszecie.

 • gość 2019-02-10 16:13:02

  Fakty są takie,że świadkowie Jehowi,nie są uznawani za jakąś religie,na świecie.Jest uznawana jak sekta,która powstała w USA blisko 1900 roku.Ona zwalczała wszystkie wyznania finansowane przez MASONERIE w USA.

 • Chrześcijan - niezalogowany 2019-02-10 17:12:48

  Świadkowie Jehowy są prawnie zarejestrowanym związkiem wyznaniowym w Polsce. Swoje wierzenia opierają na Piśmie Świętym. Nie chcą budować żadnego kościoła, tylko tzw.Sale Królestwa w której odbywają się zebrania. Wszyscy, którzy nazywają ich sekta niech zapoznają się z definicja tego słowa. W Polsce panuje wolność słowa i wyznania, każdy ma prawo do praktykowania swojej religii. Przejawiając nawet w komentarzach nienawiść do człowieka tylko dlatego, że jest Ś. J łamiecię przykazanie nakazujące miłować bliźniego.
  A chyba tego religia nie uczy?!

 • gość 2019-02-10 19:12:53

  Fakty są takie,że świadkowie Jehowych,to nie jest żadna religia.Oni całe pismo święte przekręcają i fałszują.To jest sekta antychrześcijańska.Kiedyś z tymi świadkami dyskutowałem.Dostałem szoku jak oni głoszą kłamstwa i manipulacje.

 • goviehść - niezalogowany 2019-02-10 20:04:18

  i dobrze , rośnie konkurencja dla katolickich klechów !!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 09:18:09

  Mają pieniądze niech budują. Ludzie.tacy sami jak inni.

 • Jili - niezalogowany 2019-02-11 17:25:06

  Podziękować byłej Pani architekt Złotowa.Kompletna kompromitacja.
  Najpiękniejsze miejsca w mieście zrujnowane architektonicznie.
  Wszelkie mniejszościowe związki wyznaniowe powinny być sytuowane poza miastem.
  Jako prawniczka jestem przeciwna sprzedaży gruntów komunalnych na działalność poza komunalną.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 14:44:35

  Proszę o podstawy prawne.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 13:18:59

  Czytam wasze wypowiedzi i nie moge nuz tego "słychać"
  Niby naród polski taki tolerancyjny a zabkrczy jak szlag. Jestes katolikiem jeden z srugim bo urodziles sie tu gdzie jestes. A gdybys sie urodzil w chinach to nie bylbys katolem. Nie przyawoiles religii a wlali ci w ten pusty leb od kołyski. Swiadkowie czytaja , ucza sie i stoauje sie do zadad. Nie czytaj i nie slychaj co mowia inni. Poznaj ich blizej sam. Nikt z was nie jest tak uczciqy jak oni. Wybuduja sobie swiatynie wlasnymi tekami za swoje pieniadze
  A ty dasz na tace Rodzynkwi ktory termy otworzy i pojezdzi Benkiem a ty bedziesz biede klepal lażąc nadal na piechote. Zadek ksiadz ci nie pomoze a oni tak. Zalosni jesteście

 • Faust - niezalogowany 2019-02-28 14:20:37

  Towarzystwo Strażnica zarabia na nieruchomościach.Ta działka nie pozostanie własnością miejscowej społeczności ŚJ, lecz po wybudowaniu obiektu prędzej czy póżniej przejdzie na własność organu prawnego podlegającego amerykankiemu Stowarzyszeniu. Jest to ich podstawowy sposób bogacenia się. Nieruchomości należące do towarzystwa Strażnica z całego świata trfiają w postaci papierów wartościowych na rynek kapitałowy. Towarzystwo Strażnica z kapitałem założycielskim wartym dziesięć milijonów dolarów obecnie szacowane jest na półtora miljarda dolarów. Zgodę wydał bym pod warunkiem podpisania zobowiązania pozostawienia własności w rękach miejscowej społecznośći. Po tem nie będą cisnąć na takie intratne gunty miasta. Szeregowi ŚJ mniemają że ich ugrupowanie nie prowadzi działalności dochodowej. Pozdrawiam ZŁOTÓW.

 • gość 2019-03-15 22:48:24

  LEPIEJ ONI NIZ MUSLEMY!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników pokojowych TECH .


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"