:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Pan Wojciech pieczołowicie gromadzi dokumenty związane ze stanem gminnych dróg – zarówno swoje wnioski o ich naprawę, jak i odpowiedzi z urzędu
Portal zlotowskie.pl 20/10/2018 07:20

Urzędnicy oskarżyli Wojciecha Szczęsnego o zniszczenie drogi gminnej. Zażądali ukarania go i ponad 108 tys. zł. Sąd rolnika uniewinnił

Wyrok w tej sprawie uprawomocnił się 27 września tego roku po tym, gdy Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił zażalenie prawnika gminy Okonek na odmowę przyjęcia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Odmowa sędziego Jerzego Hławiczki z Sądu Rejonowego w Złotowie wynikała z braku ważnego pełnomocnictwa dla prawnika reprezentującego gminę.

Tak więc wyrok wydany 29 maja 2018 roku nabrał mocy prawnej. Czytamy w nim, że sąd uniewinnia Wojciecha Szczęsnego.

– Najgorsze jest to, że nie mieli żadnych dowodów – mówi rolnik z Pniewa. Sędzia przyznał mu 2 tys. zł tytułem zwrotu kosztów obrony. Zapłaci za to, podobnie jak za koszty postępowania, Skarb Państwa.

– Po siedmiu rozprawach, które były kosztowne i nerwowe, całe dnie zmarnowane i wielu świadków zeznawało, za to wszystko zapłaci Skarb Państwa, czyli my. Czemu nie odpowie ten urzędnik? Gdyby wiedział, że odpowie swoim majątkiem, że poniesie konsekwencje, to może by się kilka razy zastanowił. A zrobiono to, żeby zemścić się na mnie za to, że walczę z urzędem, że chciałbym, aby stan dróg był lepszy – uważa mieszkaniec gminy Okonek.

Potyczki Wojciecha Szczęsnego z Urzędem Miejskim w Okonku trwają od lat. W domu ma segregator wypełniony pismami – wnioskami o naprawienie dróg gminnych. Jedna z nich, prowadząca od jego domu do centrum Pniewa, zaprowadziła strony do sądu. Wszystko zaczęło się od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Złotowie. Po obejrzeniu drogi nakazał on gminie wykonanie profilowania i zagęszczenie nawierzchni drogi oraz poboczy, oczyszczenie przydrożnych rowów oraz uzupełnienie wybojów. Czas na to samorząd miał do 31 października 2016 roku. Z nakazu się wywiązał, zlecając zadanie firmie Terra Plus z Lipki. Zapłacił za to ponad 21,6 tys. złotych.

– Przyjechali to robić w ostatnim tygodniu października 2016 roku, kiedy to padał deszcz. Prosiłem, żeby nie ruszać teraz gruntowej drogi, bo to się rozjedzie. Powiedzieli, że się na tym nie znam, a oni muszą to zrobić – opowiada pan Wojciech. Z jego zeznań wynika, że kilkanaście dni po remoncie droga była już miejscami nieprzejezdna. Miał on wyciągać ciągnikiem ciężarówki, które nie mogły przejechać po gminnej drodze. W grudniu 2016 roku W. Szczęsnego odwiedziły dwie pracownice opieki społecznej, które, bojąc się, że utkną na tej drodze samochodem, dotarły do niego około kilometra pieszo.

Wojciech Szczęsny zgłaszał w Urzędzie Miejskim w Okonku, że stan drogi jest fatalny, ale reakcji się nie doczekał.

Tak wyglądała gminna droga krótko po remoncie za ponad 21 tys. złotych


Zniszczył, czy naprawił?

15 marca 2017 r. wziął więc sprawy w swoje ręce.

– Zbliżała się wiosna, okres wzmożonych prac polowych, następnego dnia miałem mieć transport nawozu, więc jak mogłem maszynami rolniczymi wyrównałem tę drogę. Wiedziałem, że to na jakiś czas, ale nie było kolein i dziur – twierdzi rolnik gospodarujący na 161 hektarach ziemi. Dzień później Straż Miejska z Okonka kontrolowała oznakowanie posesji w okolicy. Funkcjonariusze stwierdzili, że ktoś zniszczył drogę. Zapytany przez nich W. Szczęsny stwierdził, że to jego robota, tyle że on drogi nie zniszczył, lecz ją naprawił.

Dalej sprawy potoczyły się poza jego wiedzą. Strażnicy sporządzili notatkę, potem urzędnicy, w końcu do Komisariatu Policji w Okonku trafiła informacja o zniszczeniu mienia gminy. O tym, że sprawa ma dalszy bieg rolnik z Pniewa dowiedział się w końcu lipca 2017 roku, gdy otrzymał wyrok nakazowy. Uznano go za winnego tego, że w okresie od 10 listopada 2016 roku do 17 marca 2017 roku w Pniewie dokonał zwężenia drogi gminnej poprzez jej zaoranie. Miał zapłacić 300 zł grzywny oraz 30 zł kosztów sądowych.

– 4 sierpnia złożyłem odwołanie od tego wyroku i zaczęła się sprawa przed sądem – opowiada. Najpierw bronił się sam, w końcu sięgnął po pomoc adwokata. Uznał to za konieczne tym bardziej, że 24 lipca gmina zażądała od niego ponad 108 tys. zł tytułem naprawienia szkody.

Po blisko rocznej batalii i kilku rozprawach 29 maja 2018 roku pan Wojciech został oczyszczony z zarzutu zniszczenia ok. kilometra gminnej drogi. Tak swoją decyzję uzasadniał sędzia Jerzy Hławiczka:

– Wręcz przeciwnie, uznać należy, iż stan drogi po marcu 2017 r. uległ nieznacznej poprawie, na co wskazuje nawet treść pism gminy Okonek – między innymi z dnia 11 maja 2017 r. (k.360 akt), gdzie wskazano, że w wyniku przeprowadzonej lustracji nie stwierdzono nieprzejezdności drogi.
W związku z powyższym Wojciech Szczęsny zastanawia się, czy zażądać od burmistrz Okonka przeprosin. Małgorzata Sameć publicznie twierdziła, że zniszczył on gminną drogę.

Łukasz Opłatek

Komentarz burmistrz Małgorzaty Sameć:

Pan Wojciech Szczęsny został obwiniony o popełnienie wykroczenia z art. 100§1 k.w., zgodnie z którym:
Kto zaorywa lub w inny sposób zwęża pas drogowy lub pas przydrożny podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania w postaci wyjaśnień samego obwinionego, jak również zeznań świadków oraz zebranej dokumentacji potwierdziły, że Wojciech Szczęsny w sposób nieuprawniony naruszył powierzchnię drogi publicznej poprzez jej zbronowanie.

Nie można było zatem przyjąć, że droga publiczna została przez obwinionego zaorana. Wobec powyższego celem uznania Wojciecha Szczęsnego za winnego zarzucanego mu czynu należało ustalić, czy pas drogowy został zwężony.  

Po dokonaniu w/w ustaleń okazało się, że droga jest zbronowana, jednakże nie jest zwężona, co nie pozwoliło na ustalenie winy obwinionego w tym postępowaniu.

Istotnym jest, że Sąd karny jest związany zakresem zarzutu, sformułowanego przez oskarżyciela publicznego – w tym przypadku funkcjonariuszy policji.

Sąd ustalając okoliczności sprawy nie ma możliwości zmodyfikowania zarzutu, poprzez rozszerzenie go o przepisy prawa, zawierające inne znamiona wykroczenia.

W mojej ocenie, zarzut postawiony Wojciechowi Szczęsnemu powinien znaleźć podstawę prawną w art. 100§2 kw, zgodnie z którym:

Kto włóczy po drodze publicznej lub porzuca na niej przedmioty albo używa pojazdów niszczących powierzchnię drogi podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

W takiej sytuacji, opierając się na okolicznościach ustalonych w sprawie, Sąd mógłby uznać sprawstwo Wojciecha Szczęsnego.

Niezależnie od powyższego stwierdzić należy, iż materiał dowodowy zgromadzony w sprawie o wykroczenie będzie mógł stanowić istotny dowód w przypadku wytoczenia sprawy o odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej.

Konstrukcja przepisów wykroczeniowych i karnych nie pozwala na przypisanie winy za czyn, który nie jest wyraźnie określony w treści zarzucanego artykułu. Nie zmienia to jednak faktu, iż Wojciech Szczęsny przyznał się do dokonania ingerencji w drogę publiczną, co może stanowić podstawę do zastosowania innych, bardziej adekwatnych instrumentów prawnych.

Reklama

Szczęsny wygrał z gminą Okonek komentarze opinie

 • gość 2018-10-20 08:38:14

  Porażająca buta urzędnika. Mimo niekorzystnego dla gminy wyroku wyroku nadal grozi rolnikowi. Nie chciałbym mieszkać w takiej gminie.

 • gość 2018-10-20 08:43:09

  jak to dobrze ze wojciech nie jest juz mieszkancem jastrowia

 • Gość1 - niezalogowany 2018-10-20 10:10:08

  A z jakiej racji koszty ponosi Skarb Państwa czyli My wszyscy, a nie urzędnik?

 • gość 2018-10-20 14:37:27

  polska patologia....naprawa drogi za 21 tyś znaczy sie że Zenek z Krzyśkiem wzięli w dłoń łopaty i z przydrożnego pola wrzucili ziemie w dziury na drodze... czy też równiarka wygłaskała błoto i pojechała w cholerę....? Przecież to były DOSŁOWNIE pieniądze wyrzucone w BŁOTO!!! NAPRAWIAJĄ TAK JAK RZĄDZĄ....

 • borucino - niezalogowany 2018-10-20 16:08:03

  Szczęsny to faja i złodziej powinni mu dojebać karę nie znaće gościa a piszecie ja go znam bardzo dobrze huja kasę mi do tej pory wisi pedał z Wondołka

 • gość 2018-10-20 17:25:21

  do borucino: Łacinę opanowałeś, ale poćwicz jeszcze trochę język polski.

 • gość 2018-10-20 18:56:31

  Ten pan ,,lokalny celebryta,, jest ze wszystkimi skłócony. Nie ma roku, żeby nie miał jakiejś sprawy sądowej. On to uwielbia, wiec niech nie narzeka. Chyba taki sposób na życie. Te drogi to on sam psuje celowo, żeby tylko na jego wyszło. Bardzo nieciekawy typ. Poszukajcie w internecie filmików z jego udziałem to się przekonacie.

 • gość 2018-10-21 22:52:30

  To się zgadza sądził się z gminą, z kołem łowieckim, z sąsiadami, z rodziną i czort wie jeszcze z kim. A i jeszcze Jaworowicz sprawę chce założyć. Wszyscy źli i psychicznie. Dwójka dzieci, każde z inną kobietą i z zero kontaktu . Z takim życiorysem to powinien pod dywan się schować a nie opowiadać całemu światu o swoich nakręconych problemach. Wszystko co robi to na pokaz dla szpanu. Myśli, że jest czubkiem świata. Szkoda że Pani Burmistrz nie utarła mu nosa. O tym człowieku to można książkę napisać i seme negatywne rzeczy.

 • Obserwator - niezalogowany 2018-10-22 08:59:52

  Wojtku Brawo. Utarłeś nosa nierobom z Gminy. Oni potrafią tylko spijać kawę i nie odpowiadać za swoje postępowanie. Może to kiedyś się skończy aczkolwiek przy korycie jest teraz PiS. Partia kultu nie pracuj a i tak dostaniesz. To raczej marne szanse na poprawę. Tak trzymaj i walcz dalej.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-23 17:54:04

  Olek przestań pisać dyrdymały......

 • Damian Grunau - niezalogowany 2019-02-17 14:00:36

  Dzien dobry, Przypadkowo zainteresowalem sie sprawa i niestety po przeczytaniu komentarzy musze wrecz wyrazic swoja opinie. Nie wiem dlaczego ktokolwiek tutaj ocenia Pana Wojtka. Niewazne kim on jest w zyciu prywatnym, nie o to tutaj chodzi w tym wszystkim. Pan Wojtek w piekny sposob pokazal, jak niestety dzialaja nasze wladze samorzadowe. Jaka glupota, nieuczciwoscia, chciwoscia i zawiscia sa przesiakniete osoby tam pracujace. Przeciez to my ich wybralismy i to oni maja sluzyc nam i nam pomagac. Nam, obywatelom. Wszystkim. Przeciez nie mozna uzywac urzedu do zalatwiania swoich prywatnych spraw. Dno. Urzedy powinnismy obsadzic osobami, ktore interes calego panstwa/wszystkich obywateli postawia wyzej, niz swoje prywatne, prymitywne potrzeby. Ponadto urzednicy musza odpowiadac za swoje decyzje swoim majatkiem. Nie panstwowym. Chyba tylko wtedy sie naucza. W Polsce jest bardzo duzo rzeczy, ktore wymagaja zmiany. Cale Panstwo trzebaby wrecz przebudowac, aby w koncu wszystko zaczelo funkcjonowac jak trzeba. Stad tez fakt, ze Pan Wojciech walczy z tym systemem, pokazuje jego patologiczne oblicza - u mnie taka postawa budzi szacunek. Polska to nie jest normalny kraj. Kazdy normalny, uczciwy czlowiek sie w nim buntuje, lub tez go opuszcza, poniewaz nie akceptuje tych chorych przepisow i ustaw oraz ludzi, ktorzy mieliby tego przestrzegac. Wiekszosc urzednikow w Polsce - nieodpowiednie osoby na nieodpowiednich miejscach. Sluza sobie, nie ludziom. Zapomnieli, lub tez nigdy nie posiadali takiej wiedzy, co tak na prawde znaczy ¨piastowac urzad¨. My ich wybralismy. My ich oplacamy. Oni sa tylko po to zeby nam sluzyc. Z powazaniem, Damian Grunau

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"