Zapowiada się, że wkrótce zakrzewskie rondo, a w dalszej perspektywie ogrody Domu Polskiego w Zakrzewie zyskają nowy wygląd. Wszystko dzięki współpracy między gminą a Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
Możliwości, jakie niesie ze sobą zapoczątkowana spotkaniem w Urzędzie Gminy w Zakrzewie współpraca trójstronna pomiędzy samorządem, Domem Polskim i pracownikami naukowymi Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu są duże. W pierwszym spotkaniu, jakie niedawno odbyło się w Urzędzie Gminy w Zakrzewie z zastępcą wójta Dorotą Murach brali udział: dr hab. prof. UAP Sławoj Dreszer – pracownik naukowy Pracowni Rewitalizacji Krajobrazu Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szopiński oraz dyrektor Domu Polskiego Barbara Matysek–Szopińska.
Na spotkaniu omówione zostały perspektywy i zasady przyszłej współpracy pomiędzy uczelnią i gminą. Efektem pobytu studentów z artystycznej uczelni w Zakrzewie miałyby być w pierwszej kolejności zmiany związane z upiększeniem ronda, w dalszej perspektywie zaś ogrodów Domu Polskiego. Wszystko to zachowane miałoby być w stylu ludowym Krajny i promującym walory miejscowości związane z Festiwalem Blues Express.
Pracownicy i studenci uniwersytetu mieliby podczas swoich prac na miejscu odbyć warsztaty i konsultacje z mieszkańcami Zakrzewa, aby także oni mogli wyrazić swoje opinie odnośnie proponowanych kierunków zmian krajobrazowych. Będą one miały duże znaczenie dla społeczeństwa lokalnego, gdyż rewitalizacja w dziedzinie krajobrazu objąć ma szereg działań związanych m.in. z kształtem struktur przestrzeni, ochroną i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych i kulturalnych.
– Konsekwencje zmian mogą wpływać też na możliwości realizowania swoich celów przez różnorodne podmioty – mówi wójt Marek Buława.
Drugim elementem współpracy mają być organizowane regularnie plenery, wystawy i warsztaty artystyczne, które, wzbogacając kulturę lokalną, staną się również elementem przygotowań prac dyplomowych dla autorów i uczestników. Pierwsza grupa młodych artystów może pojawić się w Zakrzewie już w październiku. Jest też prawdopodobne, iż w przyszłości współpraca pomiędzy gminą a uniwersytetem rozwinie się na kolejne obszary obejmujące nowe inicjatywy.
Julita Milczyńska
Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.
-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych
Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..
Sztuka przez duże S w Zakrzewie komentarze opinie
W Zakrzewie reaktywowano WUML?
Świadectwem kultury (sztuki?) nauczyciela zakrzewskiej szkoły i towarzyszących mu uczniów, jest stanie w buciorach na Pomniku Księdza Patrona w Złotowie. Podczas obozu wędrownego zorganizowanego przez PSA Zakrzewo. Z pozdrowieniami dla wszystkich mieszkańców gminy Zakrzewo!!!
Wszystko wskazuje na to, że nie chcieli fotografii z Księdzem Patronem.
Zakrzewska młodzież szkolna nie szanuje nagrobku Księdza Patrona w Zakrzewie i Jego Pomnika w Złotowie,
Działa siła wtórnej germanizacji?
Takie dorwanie do władzy i wszystko bierzemy jak leci. Bywa.