Targowisko będzie, ale później

Gmina zdobyła dofinansowanie na budowę targowiska w centrum Zakrzewa. Nie da rady jednak zrobić go w tym roku

Tu na razie jest... goły plac, ale będzie targowisko z prawdziwego zdarzenia
Tu na razie jest... goły plac, ale będzie targowisko z prawdziwego zdarzenia

Zakrzewo
3 listopada wójt Henryk Dobrosielski podpisał umowę na dofinansowanie budowy targowiska w Zakrzewie. 108 tys. zł do inwestycji wycenionej na ponad 170 tys. zł dołoży Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rynek powstać miał do końca roku, ale tak późne podpisanie umowy to wyklucza. Urzędnicy już piszą wniosek o przedłużenie terminu realizacji. Do połowy przyszłego roku.
Targowisko zlokalizowane ma być przy ul. Jana Edmunda Osmańczyka, obok sklepu Lewiatan, przy transformatorze. Plac pod nie zostanie utwardzony, oświetlony i ogrodzony. To ostatnie rozwiązanie mieszkańcy Zakrzewa zaakceptowali podczas zorganizowanego na początku roku zebrania, na którym zmienili plan odnowy wsi. – Kilka osób miało wątpliwości, czy teren ten powinien zostać ogrodzony, ale ostatecznie w czasie głosowania jedynie jedna osoba wstrzymała się od głosu – mówił nam kilka miesięcy temu sołtys Jan Wojciechowski.
Dzięki wsparciu PROWu na wspomnianym placu wyznaczonych zostanie kilka zadaszonych stanowisk targowych. Połowa przeznaczona będzie dla rolników, 10% dla producentów żywności ekologicznej, a reszta dla pozostałych handlujących. Przy placu stanie toaleta.
Rocznie w Zakrzewie handlować ma około stu pięćdziesięciu osób, głównie warzywami, choć nie brak odzieży, drobnego sprzętu czy ryb. – Nie potrzebujemy wielkiego targowiska, ale musimy tę sprawę uporządkować – twierdzi wójt Henryk Dobrosielski. – To też podstawa do tego, by pobierać od handlarzy opłaty – włodarz gminy liczy, że inwestycja w plac targowy zachęci do przyjazdu do Zakrzewa nowych targujących. Opłaty, tzw. postojowe, kiedyś zbierał od nich sołtys. Wynosiły one 10 zł za dzień, w co wliczone było sprzątanie placu. Jaka będzie ich wysokość po inwestycji – trudno dziś wyrokować. Natomiast wójt deklaruje, że targowisko w centrum Zakrzewa czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 18:00.
Łukasz Opłatek

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu