:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie
Portal zlotowskie.pl 16/08/2019 08:00

W czwartek w wiosce pojawiły się transparenty z hasłami przestrzegającymi przed skutkami postawionego niedawno masztu telefonii komórkowej.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o powstającej w Tarnówce inwestycji, jak również o tym, że część mieszkańców sołectwa jest temu przeciwna. Władzom gminy zarzucano przede wszystkim to, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Niektórzy są zaniepokojeni o skutki, jakie ich zdaniem może powodować dla ich zdrowia postawienie masztu – są pełni obaw, że będzie tutaj zastosowana technologia 5G.

Transparenty pojawiły się na postawionej w centrum miejscowości przyczepce i słupie ogłoszeniowym – widnieją tutaj m.in. hasła: „W Tarnówce jak w mikrofalówce” i „Tarnówko walcz!”

Piotr Steffen

Reklama

telefonia, komórkowa, technologia, usmażyć, walcz, hasła - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 08:24:27

    W Tarnowce jak w lesie

  • gość 2019-08-16 08:44:49

    Śmieszne, że ludzie w takie rzeczy wierzą. Najlepiej to mieszkać w kościele i oddać całą technologie......Szkoda gadać

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 08:49:12

    Nigdy nie udowodniono negatywnego wpływu fal radiowych na zdrowie i życie człowieka. Wręcz przeciwnie są one dla nas całkowicie obojętne. Od prawie 200lat ludzkośc ma z nimi do czynienia i nic złego się nie dzieje. Nie rozumiem więc idei takiego protestu. Na zachorowalność, np. na raka mają wpływ przede wszystkim modyfikacje genetyczne jedzenia, stopień jego przeyworzenia, używanie niedozwolonych nawozow, chciwość oraz niewiedza przemysłu spożywczego.

  • gość 2019-08-16 08:50:55

    Zresztą nawet księża nie boją sie technologi. Ja już nie wiem skąd te mohery sie biorą. Już nawet nie z kościoła. Nawet nie z wiosek. Tacy ludzie są chowani w lesie. Boją się 5G ale jak córunia dzwoni i nie ma zasięgu to wyzywają operatorów albo muszą stać na dworze żeby zasięg złapać. Kończą rozmowe i potem wypisują takie głupoty. Jak to nazwać? Hipokryzja? Rozdwojenie jaźni? Dwubiegunowość?

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 08:51:28

    Zapytuje czy nikt w Tarnowie nie ma tel. Komórkowego zacofana wioska

  • gość 2019-08-16 08:59:07

    Ludzie boją się że umrą od 5G, ale nadal palą papierosy i piją alkohol.

  • gość 2019-08-16 09:17:10

    Jest to maszt operatora sieci Play, a na chwilę obecną nie jest to 5G,bo po co wieszać anteny,których nikt używać nie będzie.Kto w Tarnówce ma sprzęt przystosowany do 5G?

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 09:48:59

    Do gościa. Wioska nie jest zacofana skoro wie czym to grozi popieram taki sprzeciw. Kto daje takie durne zezwolenia na budowę masztu w środku gminy nie licząc się ze zdaniem i opinią mieszkańców naszej gminy. No kto jest odpowiedzialny za to ????. Niech się wytłumaczy ???. Ofszem maszt mógł stać ale 2 czy 3 km, za gminą i by było ok.

  • Do gościa powyżej - niezalogowany 2019-08-16 09:53:43

    Ofszem?? Co to za słowo od fszów??

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 09:58:21

    Stoi blisko centrum bo właścicielowi tego pola tak się oplacalo i w dupie ma wszystkie inne wzgledy. Gdzie jest inspektorat ochrony środowiska? Tym komentującym cwaniakom co to tacy są postepowi to proponuje postawic sobie takie ustrojstwo we własnym ogródku.

  • gość 2019-08-16 11:00:39

    https://www.youtube.com/watch?v=RQEMyutwyZM&t=1176s

    zachęcam do lektury

  • Ja się znam! - niezalogowany 2019-08-16 11:21:21

    Obawy co do technologii 5G są zasadne gdyż jest to nowość i nikt tego głębiej nie zbadał- przynajmniej oficjalnie.

    Co do samego masztu to każdy taki musi spełniać odpowiednie normy. Jeżeli taki ktoś sobie postawił na polu za domem to widocznie norma został spełniona.

    Bulodupce pewnie zazdrosny że sąsiad sobie załatwił kasiorke za taki masz albo inne profity - można. Oto całą awantura.

  • młode pokolenie - niezalogowany 2019-08-16 11:29:00

    ludzie im starsi tym głupsi. coś dobrego się dla nich robi a oni protestują. przeczytała jakaś Grażyna w internecie na jakiejś stronie że to groźne a tak naprawdę to nie szkodzi. Plotkujcie sobie dalej o sąsiadach a nie kompromitujecie naszą wioskę. Składam nie szczere pozdrowienia ludziom odpowiedzialnych za ten cyrk i proszę o poprawę. Trzeba w końcu wyjechać ze średniowiecza. pozdro 500

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 12:12:36

    W Holandia a dokladnie w den haag tesz byla Altena i internet 5 g i ptaki pozdychaly .wycofano sie narazie z tego.wiec obawy są sluszne

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 12:31:52

    Z innej beczki. Czy przy ulicy Ogrodowej nie miały powstawać kolejne domy w Tarnówce?
    Ciekawe kto koło takiego nadajnika się teraz wybuduje? Brawo!!!!

  • GośćÓ - niezalogowany 2019-08-16 12:51:49

    To nie są fale radiowe tylko mikrofalowe.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 13:18:01

    A wiecie o tym, że to nie fale 5G? Rozpętała się burza, że fale 5G będą szkodzić. Zapomniano o podstawie : ten maszt nie obsługuje fal 5G. Burza bez wiedzy merytorycznej. Ojoj, ktoś chyba prywatnie nie lubi Pana Wójta i szuka jak podkopac dołek. Szkoda tylko, że brakuje mu podstawowej wiedzy i próbuje zniszczyć człowieka, który dużo dla gminy robi.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 13:19:22

    Tu bardziej chodzi o to że wszystko odbyło się w tajemnicy przed mieszkańcami. Nikt nie wie co to za maszt i co się na nim znajduje. Maszt jest potrzebny Bo bez telefonu dziś ciężko,ale czy musi stać w centrum wsi? Gmina ma grunty na obrzeżach Tarnówki i można było tam postawić, a nie przy samej szkole i nowej ulicy która miała być kierunkiem rozwoju zabudowy jednorodzinnej. Teraz już i tak śliwki po obiedzie bo wieża stoi i bedzie stała. Jako mieszkańcowi Tarnówki jest mi przykro, bo jak odwiedził mnie obecny wójt chodząc szukając poparcia w poprzednich wyborach zapewniał mnie ze wszystkie ważne dla mieszkańcow decyzje będą konsultowane, a tu okazało się że ani sołtys ani radni nic nie wiedzieli....

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 14:13:56

    Hahaha ja wiem co boli tych mieszkańców. Kiedyś przejazdem przez tarnówke podsluchalem rozmowę dwóch sąsiadów. 'Panie, wiesz Pan ile on dostanie za tą wierzę? Cały 1000 zł'. To was boli, wy tylko liczycie na 500+ a jak ktoś uczciwie zarobi to strajk na całą wioskę. Tfu

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 16:09:29

    Dokładnie jest tak jak ktoś napisał wcześniej. Stalo się bardzo źle że nikt nie wytłumaczył co powstaje, po co, kiedy. Każdy z Was by się zdziwił gdyby nagle zobaczył taka budowlę przy swoim domu...
    W ten sposób tak ważnych spraw się nie załatwia...

  • gość 2019-08-16 17:39:02

    Ty powyżej co przejeżdżałeś przez Tarnówkę i słyszałeś ,że będzie wierza? zobacz do słownika jak się pisze wieża.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 17:45:30

    Jak u nas postawili maszt to każdy sie cieszył bo sie zasięg poprawił a oni zamiast sie cieszyć że zasięg lepszy to protestują

  • gość 2019-08-16 19:15:47

    nie byłoby tego zamieszania we wsi gdyby sołtysi i radni wytłumaczyli mieszkańcom dlaczego ten maszt jest stawiany. ta wiedza się mieszkańcom należy. A tak wdarł się niepokój. Ludzie na wsi nie są ciemni, nie można pewnych spraw przemilczeć. Sołtysi i kandydaci na radnych są aktywni gdy chcą wdrapać się na stołek a potem . . . . .

  • gość 2019-08-16 19:28:27

    w wielu miejscowościach wPolsce dzięki aktywności radnych i sołtysów udało się zablokować wiele niechcianych inwestycji .W opinii naukowców 5G nie jest obojętne dla zdrowia. Wystarczy tylko poczytać. W naszej gminie nie ma problemu z zasięgiem ani z internetem. Od kilku lat jesteśmy w posiadaniu światłowodów, tak więc wywody w stylu że nie posiadamyzasięgu są śmieszne i głupie. Nasze zdrowie jest priorytetem i wartością nadrzędną.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 19:29:06

    5g czy 10 g zara bd 8y

  • przebudzony - niezalogowany 2019-08-16 20:56:37

    Tu nie chodzi wcale tylko o Tarnówkę. Problem jest globalny i gadanie tekstów o zacofaniu i średniowieczu świadczy tylko o ubogiej wiedzy komentującego. Jednym się to podoba bo myślą, że ,,internet będzie szybszy\'\' inni natomiast ,,chcą mieć lepszy zasięg w telefonie\'\', pytanie tylko po co ? Mamy już światłowody więc prędkość internetu jest bardzo przyzwoita, jak na warunki wiejskie mamy też bardzo dobry zasięg w telefonach. Po co nam więcej i więcej i więcej, do czego? Ludzie zamiast cieszyć się życiem, spędzać wolny czas na powietrzu wśród rodziny i przyjaciół chcą jeszcze bardziej poddać się technologii. Według wielu naukowców technologia ta jest bardzo szkodliwa i myślę, że powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej a nie bagatelizować. Myślicie, że kto poinformuje ludzi o szkodliwości takich fal? Operator, który to wprowadzi ? Telewizja ? a może radio ? no dajcie spokój ludzie !
    Tak więc prosiłbym wszystkich niedowiarków do trochę głębszego zapoznania się z tematem i wyciągnięcia wniosków.
    Podsyłam kilka linków na początek i pozdrawiam kumatych )

    https://www.youtube.com/watch?v=63FQc6Onges

    https://www.youtube.com/watch?v=r-gmRmbVZOs

    https://www.youtube.com/watch?v=irpq3M9HDZQ

  • mieszkaniec - niezalogowany 2019-08-16 21:02:50

    Przyjechałem, miesiąc mnie nie było w domu, rano wstaje patrze przez okno i wtf? Przecieram oczy i ze zdziwieniem zaczynam ogarniać. A teraz przejdę do meritum. Pomijając
    polepszenie zasięgu (co mnie nie obchodzi, ponieważ zawsze był wystarczająco doby), zwracam wagę na aspekt wizualny, osobiście jestem neutralny, ale uważam, że taka konstrukcja dla niektórych osób będzie najzwyczajniej w świecie brzydka. Lecz jak ktoś chce uzyskać szybki internet radiowy to jest to dobra opcja ( rozwiązanie to jest ciekawe dla osób które nie mają z jakiś przyczyn światłowodu). A co do zdrowia, to ma to jakiś wpływ na nie lecz jest to pomijalne ze względów na moc nadajnika liczoną zaledwie w kilowatach.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 22:24:28

    Jeden głupszy od drugiego. Po pierwsze to maszty nie obsługują na ta chwilę 5G. Po drugie maszty z 5G muszą być blisko odbiorców bo są to fale które działają na krótki dystans. Po trzecie osoba która podaje argumenty oparte na filmiku z youtube to najgorszy sort człowieka. Może jakiś artykuł? Książka? Wszystko ale nie youtube bo to jest platforma to nagrywania śmiesznych filmków. Wszystkie szanujące się instytuty mają swoje strony na których nie ma dowodów na to że 5g szkodzi. Ptaki zdychają? Jakbym wsadził wróbla do mikrofalówki też by umarła a to są te same fale a jakiś każdy w domu ja ma xd

  • gość 2019-08-16 22:40:24

    do gościa powyżej. Poczytaj o 5g a potem zabieraj się za pisanie. Po pierwsze edukacja a dopiero potem popisy na forum.

  • gość 2019-08-16 22:43:27

    w każdej chwili mogą zacząć obsługiwać, nie trzeba wymieniać masztu żeby zaczął obsługiwać 5G, wystarczy odbiornik i ustawienie odpowiednich częstotliwości i już. Jeśli mówisz o artykułach, opracowaniach itp to oczywistą oczywistością jest to że nie ma tego na tą chwilę gdyż jest to nowość i tak naprawde prawdziwe wyniki i skutki poznamy po latach jeżeli nie zostaną utajone oczywiście przez ludzi którzy chcą aby tak było. Mniej polemiki, więcej zdrowego myślenia

  • Osówka - niezalogowany 2019-08-17 07:24:02

    ciemnota. Psy dupami szczekają. Ciemnogród Tarnówka.

  • gość 2019-08-17 08:33:28

    do powyżej. Chyba myślisz o sobie! Rozumu ci Bozia nie dała.

  • gość 2019-08-17 08:37:31

    ciekawe kto wyraził zgodę na postawienie masztu tak blisko wsi?

  • gość 2019-08-17 08:48:39

    5G to prawie to samo co wifi w domu (na 5GHz). Oczywiście większej mocy. Nie rozumiem protestów - mamy w domu wifi, mikrofalówki, telefony komórkowe, telewizory - wszystkie te urządzenia coś tam emitują. Wdychamy także cały dzień chemię w postaci odświeżaczy powietrza, jemy pomidory z supermarketu, chodzimy ulicami, na których pełno spalin samochodowych. A tu nagle wielki protest w sprawie głupiego masztu!

  • gość 2019-08-17 11:30:59

    Słuszny protest, a to, że jesteśmy w obecnej chwili na każdym kroku truci, narażeni na różnego typu promieniowania ze sprzętów gospodarczych itp.(w większości na swoją prośbę, bo nie jesteśmy doinformowani) nie znaczy to, że mają nam jeszcze dowalać z masztów,... tak jak mowa o sieci 5G!. Ludzie myślą, że ta cała technologia jaką nam sprzedają jest tak cudowna i nie szkodliwa dla społeczeństwa.

  • gość 2019-08-17 12:09:21

    Widać ,że są też ludzie myślący w Tarnówce . Tylko wiedza nas uratuje.

  • gość 2019-08-17 16:05:16

    Jak ktoś ma problem z sieciami opartymi o mikrofale to może wywalić wszystkie urządzenia używające wi-fi, bluetooth a w okół domu może zbudować klatkę Faraday\'a.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-17 16:29:54

    20 tego o 19 :00 Tarnówka 1 ,odbędzie się zebranie Sołtysa będzie wójt obecny można porozmawiać na ten temat i zadać parę pytań.

  • gość 2019-08-17 16:34:50

    Ooo, ktoś się obudził !!! Czy nie za póżno? Trzeba było takie zebranie zrobić wcześniej. . . .

  • Z.Starzyński - niezalogowany 2019-08-17 21:52:28

    Wójt ani też sołtys nie jest stroną tej inwestycji więc domaganie się organizowania zebrania w tej sprawie nie jest pomysłem trafionym. Jeżeli inwestycja spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, a jestem przekonany, że tak jest, to wójt nie jest w stanie zablokować tej budowy. Tym bardziej, że teren pod zabudowę został pozyskany od osoby prywatnej. Jeżeli potrzebne wam zebranie to organizatorzy protestu mogą i powinni je zorganizować. Rozumiem, że organizatorzy tej akcji kochają zdrowe środowiskp. W takim razie dlaczego transparenty umieszczono na przyczepce, a nie ekologicznym wozie drabiniastym i pewnie jeszcze była ciągana samochodem, który dla tegoż środowiska nie jest obojętny. Poważnie jednak - przestańcie straszyć ludzi. Technologia 5G jeszcze w powijakach, więc kiedy i kto prowadził badania jej wpływu na człowieka? Dom to jedna wielka skrzynka pola elektromagnetycznego, jedzenie to prawie tablica Mendelejewa i jeszcze te durne etykietki "Produkt Polski" sugerujące, że zdrowszy od innego, a on taki sam albo gorszy. Jakoś nie słyszałem, żeby miłośnicy zdrowego środowiska zorganizowali zebranie z miejscowymi rolnikami, aby ci przestali stosować środki chemiczne.

  • Jan. - niezalogowany 2019-08-17 23:03:45

    Chciałbym Pana poinformować ,iż wójt gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy wskazując lokalizację inwestycji !!!. Powiat na tej podstawie wydaje pozwolenie na budowę i zawiadamia wszystkie strony o tej inwestycji. Czyli wójt musiał wydać ......i nie musiał wydać ....decyzję na warunki zabudowy. Tak to wygląda ze strony prawnej. A jednak wydał bez konsultacji z mieszkańcami naszej gminy. Uważam że nie ładnie postąpił. Przecież to on nas reprezentuje i powinien się liczyć ze zdaniem naszych mieszkańców. Zresztą obiecał to nam joko wyborcom naszej kochanej gminy.

  • ad vocemgość - niezalogowany 2019-08-18 01:12:40

    Przeczytaj dokładnie co sam napisałeś. Warunki zabudowy jak sama nazwa wskazuje nie są równoznaczne z zezwoleniem. Jeżeli inwestycja jest realizowana na prywatnym gruncie nie narusza ogólnych norm budowlanych w tym nie ogranicza praw właścicieli sąsiednich działek, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie stwarza zagrożenia ogólnego bezpieczeństwa, to w czym problem? Przecież cały czas zmierzamy do ograniczenia ingerencji urzędniczej w prawa jednostki, w tym prawa własności. Swoją drogą jak będziesz chciał coś budować na własnej działce nic nie stoi na przeszkodzie abyś zorganizował zebranie wiejskie i poinformował o swoich zamiarach. Podejrzewam, że po części chodzi o coś innego, a mianowicie dlaczego akurat "Kowalski" zarobił na tej inwestycji, a nie ja.

  • gość 2019-08-18 10:59:27

    nie odwracajcie kota ogonem. mieszkańcy muszą wiedzieć jakie inwestycje są planowane na terenie gminy a zwłaszcza stawianie masztu blisko zabudowań.Nie jesteśmy ciemniakami i wiemy jakie kontrowersje budzi stawianie tego typu budowli w innych miejscowościach w kraju.

  • gośćZ.Starzyńsk - niezalogowany 2019-08-18 14:35:31

    Odpowiem tak - wypowiadasz się "mieszkańcy" co może sugerować, że wypowiadasz się w imieniu bliżej nieokreślonej liczby osób. Z komentarzy powyżej wynika, że poglądy są różne. więc trudno powiedzieć jak duża liczba osób identyfikuje się z Twoim stanowiskiem. Może tylko dwie i domagasz się aby wójt lub sołtys przed Tobą się tłumaczył, bo Ty jesteś "mieszkańcy". Ba, ma natychmiast zwołać zebranie, bo "wy" - czyli kto?, nie jesteście ciemniaki. Całkiem wyżej przeczytałem w jednym komentarzu, że jest zupełnie odwrotnie. Chcesz informacji, Urząd czynny, wójt zapewne przyjmuje, sołtys mieszka też przy tej ulicy - idź i zapytaj. Reprezentujesz kogoś więcej niż siebie i kumpli lub kumpele, to Ty zorganizuj zebranie i zaproś wójta i sołtysa aby odpowiedzieli na Wasze wątpliwości. Tak to powinno działać w normalnym świecie. I jeszcze jedno, kiedy piszesz o planowanych inwestycjach na terenie gminy, to w tym przypadku miej raczej pretensje do operatora sieci, która maszt buduje bo to ich plan. Z planowanymi inwestycjami gminy możesz zapoznać się na stronie internetowej UG, jeżeli oczywiście jako pro-ekologowi korzystanie z internetu nie jest wbrew Twoim przekonaniem (znowu maszt).

  • Gość - niezalogowany 2019-08-18 15:05:16

    To są lizuski bronią dupska wielkiego wodza !!!.

  • gość 2019-08-18 19:18:09

    nie mam pretensji do operatora sieci gdyż on może chcieć ale ktoś musi wyrazić zgodę.

  • gość 2019-08-19 10:31:06

    Mieszkańcy masztu nie chcą ale zasięg to by chcieli... Jeżeli boją się fal radiowych to dlaczego używają smarfonów? Nie rozumiem tego... Brak słów na takie osoby, totalny ciemnogród.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-19 11:34:33

    Zasięg mamy dobry i bez wieży...
    Wydaje się, że komentarze o tym ciemnogrodzie to jakby pisane ciągle przez tą samą osobę...

  • gość 2019-08-19 13:16:40

    Dlaczego macie zasięg? Odpowiadam, bo gdzieś u kogoś w sąsiedztwie już stoi maszt, który daje Wam zasięg i korzystacie z tego. A co w sytuacji, gdy ten maszt ulegnie awarii? Stracicie wówczas swój dobry zasięg, i pretensje będziecie mieć do operatora. Im więcej masztów w okolicy tym zasięg jest lepszy. Jeżeli wszyscy podchodziliby do sprawy masztów ja Wy, mieszkańcy Tarnówki, to by nigdzie nie było zasięgu. Najlepiej korzystać w myśl zasady "maszty wszędzie, byle nie blisko mnie". Ja mieszkam w bliskim sąsiedztwie masztu i jakoś, żyje i nic mi nie jest. Dla mnie jeżeli ktoś nie chce w swoim sąsiedztwie masztów, to powinno się na takim terenie ustawiać zakłócacz sygnału GSM, aby przeciwnicy fal radiowych nie korzystali z nich, jeżeli to takie dla nich szkodliwe.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-19 22:30:32

    W łeb się jebnijcie proszę.
    W dupach się ludziom poprzewracało i myślą, ze o byle gowno można strajkować!

  • w łeb się - niezalogowany 2019-08-20 07:34:10

    do w łeb się.Skończ pić i wyłącz komputer postawili gówniany i zagrażający zdrowiu nadajnik bo właściel działki pare srebników potrzebuje jak zdrowie zacznie zawodzić zdrowaśki nie uleczą amen

  • Gość - niezalogowany 2019-08-23 08:26:36

    Musimy działać dalej w tej sprawie.

Dodajesz jako: |