:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
Administracja, okradanie samorządów - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 14/10/2019 18:30

Rząd obiecał nauczycielom podwyżki, ale nie dał na nie 100% pieniędzy. Różnicę pokrywają samorządy, które muszą rezygnować np. z inwestycji.

Od września nauczyciele zarabiają więcej. O wynegocjowane z rządem 9,6%. Wyższe pensje wypłacić im muszą samorządy. Teoretycznie podwyżki pokryć powinna zwiększona subwencja oświatowa, ale tak się nie dzieje.

Jastrowie wzrost płac nauczycieli kosztować będzie w tym roku (od września do grudnia) ponad 320 tys. złotych, tymczasem subwencja na ten cel wynosi blisko 178 tys. złotych. Resztę ( ok. 141 tys. zł) miasto musi wyłożyć ze swojego budżetu.

Podobnie jest w Okonku, choć tu kwoty są nieco niższe – dziura wywołana decyzją rządu wynosi 64 tys. zł, czyli ok. 30%.
– I tak jesteśmy w dosyć komfortowej sytuacji, z tego względu, że w większych ośrodkach miejskich czy gminach miejskich to dofinansowanie wynosi ok. 50%, a nawet w niektórych mniej – tłumaczy Janusz Mliczak, skarbnik Urzędu Miejskiego w Okonku. Gmina zyskała na tym, że prowadzi szkoły na terenie wiejskim. Algorytm przyznawania jej subwencji jest łaskawszy.

Gmina Zakrzewo dopłaci do podwyżek ze swojej rezerwy celowej utworzonej na podniesienie funduszu płac „tylko” 169 tys. złotych.

– To jest okradanie samorządu – uważa Krzysztof Doroszuk, przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo.

W zbliżony sposób na decyzje rządu reagują samorządowcy w całym kraju. W dużych miastach kwoty te robią większe wrażenie. Poznań – 23 mln zł, Warszawa – 51 mln złotych. Serwis oko.press przypomina wypowiedź byłej premier Beaty Szydło, która mówiła, że „samorządy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za wzrost kosztów oświaty”. I dokładają, bo nie mają innego wyjścia.

Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia:

– Sugeruje się, że to jest zadanie samorządu.

Andrzej Jasiłek, burmistrz Okonka: – Ogólnopolski związek gmin od dawna oprotestowuje te decyzje. Pisze, wysyła petycje, że samorządy są systematycznie okradane z pieniędzy, ale to jest bezskuteczne.

– Pomimo niezadowolenia i braku akceptacji takiego podziału subwencji korygującej, rozporządzenie weszło w życie uwzględniając tzw. stopień zamożności danej gminy. Dla gminy Jastrowie ten sposób podziału jest niekorzystny. Minimalnie przekroczyliśmy próg, o którym mówi się w rozporządzeniu o dochodach w przeliczeniu na jednego mieszkańca – informują urzędnicy.

Rezygnujemy z inwestycji

Doświadczenie samorządowców wskazuje, że taki jak ostatnie cztery miesiące tego roku będzie cały rok 2020 i lata kolejne. To zaś oznacza, że wspomniane dziury gmin i miast wzrosną czterokrotnie. Jastrowie do podwyżek nauczycieli dołoży blisko 430 tys. zł, Okonek niemal 200 tys. zł, a Zakrzewo prawie 400 tys. złotych. Będzie to mieć realny wpływ na poziom ich inwestycji.

– Ludziom nie zabierzemy pieniędzy z wynagrodzeń, zatem prawdopodobnie nie wykonamy jakiegoś zadania, które mieliśmy do końca tego roku wykonać. Jeszcze nie wiem, którego – mówi Andrzej Jasiłek.

Wiceburmistrz Jastrowia, Agnieszka Głyżewska–Klofik twierdzi, że konieczność dołożenia pieniędzy do oświaty nie sprawi, że miasto zrezygnuje z jakiejś tegorocznej inwestycji.

W Zakrzewie z kolei te 169 tys. zł, o których mowa, wystarczyłoby na budowę sporego chodnika. Ten kilometrowy budowany właśnie w Czernicach, w porozumieniu z powiatem, kosztuje gminę 80 tys. złotych.

Drenowanie kieszeni samorządów rodzi jeszcze jeden problem, o którym w kwietniu tego roku mówił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Jego zdaniem niektóre samorządy przez dokładanie do zadań państwa mogą mieć problemy z wykorzystywaniem pieniędzy z Unii Europejskiej. Zwyczajnie przez to mogą nie mieć wkładu własnego.

Samorządowców najbardziej w tej sytuacji irytuje fakt, że nie mogą nic zrobić. Przewodniczący Doroszuk na przedsesyjnej komisji sugerował, by gmina Zakrzewo poszła ze sprawą do sądu.

– Można, tylko co to da? – pyta wójt Marek Buława. Pewnie nic, skoro minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił w Telewizji Republika, że „...jakąś niewielką część będą musiały pokryć samorządy – z tych dochodów, które są w gestii samorządów. Przypominam, że samorządy są udziałowcami również podatków PIT i CIT, a te wzrosły”.

– Trzeba się z tym pogodzić – kwituje sprawę burmistrz Andrzej Jasiłek.

Tymczasem wydatki na oświatę rosną. W Jastrowiu w tym roku wynieść one mają ok. 11 mln złotych, a subwencja oświatowa od państwa do jakieś 8 mln złotych. Resztę dokłada i. A ma być jeszcze gorzej. Rząd obiecuje nauczycielom kolejne 6% podwyżki w drugim półroczu roku 2020. Tyle, że pieniędzy na nie nie ma w budżecie.

Łukasz Opłatek

Reklama

To jest okradanie samorządów komentarze opinie

 • gość 2019-10-14 19:33:28

  Macie potomkowie chłopów pańszczyźnianych swój PiS na który tak ochoczo głosowaliście. Zaraz 500+ będzie scedowane na samorządy kosztem dróg, chodników i innych inwestycji. Patologia nie chce iść do pracy bo ma 500+, czynsz za mieszkanie z gminy (dodatek mieszkaniowy), rodzinne, zapomoga z MOPS, dary z Caritas, bo taka jedna z drugą ,,na utrzymaniu męża\'\' a mąż pracy szuka.

 • gość 2019-10-14 22:35:09

  Wystarczyło nie kraść i jest 500 nie iść do pracy - by takie głąby wychować jak gość
  Patologia jest schowana - ubrana w moralizatorskie pseudo mądrości jak gość - POTOMEK CIEMIĘżYCIEL

 • Gość - niezalogowany 2019-10-14 22:49:52

  Nauczyciele to zmora, zlikwidowac karte nauczyciela i do roboty

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 00:18:41

  Nauczyciele to niech sie za robote wezmą a nie podwyzki w głowach. Wina nauczycieli.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 06:27:07

  "Gmina zyskała na tym, że prowadzi szkoły na terenie wiejskim." Prowadzi, ale szkołę w jednej wsi - Lotyniu. Szkoła w Pniewie prowadzona jest przez stowarzyszenie.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 07:12:49

  Nauczyciel zaczynający pracę jako stażysta będzie od stycznia zarabiał mniej niż najniższa krajowa bo nie podlega pod kodeks pracy. No ale wyższe wykształcenie i wiedzę mieć powinien. Zlikwidować nauczycieli a będziemy mieć więcej głąbów piszących durne komentarze.

 • gość 2019-10-15 07:36:18

  Za Zygmuntem Marczakiem: polski cham czuje się dumny ze swego chamstwa, polski nieuk – ze swego nieuctwa, a polski nieudacznik czuje, że winni jego porażek są ci, którzy odnieśli sukces. W każdym społeczeństwie jest margines ludzi patologicznych, niedokształconych, chorobliwie podatnych na teorie nienaukowe, nielogiczne, spiskowe, czy wręcz zwariowane. I wierzą sobie potem w kosmitów, tupolewa i co tam jeszcze. Ale Kaczyński ośmielił za bardzo bandytów, biedaków i nieuków, a stłamsił elity. I wydaje im się – debilom, że wstali z kolan, bo mówi się im to co chcą usłyszeć, bo dostali 500+ i mają troszkę więcej w portfelu. Smutno na to się patrzy...

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 08:43:35

  Gość cytujący Marczaka: Jeden z najlepszych komentarzy, jakie spotkałem w Internecie!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 10:04:47

  Trzeba pochylić głowy oddając hołd lenny nauczycielom za ich niewolnicza pracę i dać podwyżkę raz a dobrą.
  Nauczyciel powinien zarabiać co najmniej tyle ile burmistrzowie miast. Przecież on więcej zdziera gardło niż burmistrz i to nie z własnej woli tylko z musu, dlatego samorządy powinny ich sowicie wynagrodzić albo wymienić na nowych absolwentów studiów pedagogicznych minimum z tytułem magistra.
  Są dwa wyjścia albo hucpa Bodnara albo normalność zgodna z wybraną drogą.
  W Polsce nikt nauczycieli nie krzywdzi dlatego zastanawia ich frontalny atak przeciwko rodzicom którzy wybrali taki a nie inny parlament. Przypominam że wielu rodziców dzieci które oni uczą marzyli by o podobnych płacach i dodatkach jakie przysługują nauczycielom tym bardziej uwagę że wielu z nich pracuje w gorszych warunkach i znacznie ciężej od ciągle roszczeniowych nauczycieli.

 • Do powyzej - niezalogowany 2019-10-15 10:13:52

  Co z tego że szkoła w Pniewie jest prowadzona przez stowarzyszenie, skoro nie zmienia to faktu, że jest z terenu wiejskiego i sposób naliczania jest taki sam.

 • Obserwator - niezalogowany 2019-10-15 11:18:02

  I znowu złość POKOwców po przegranych wyborach. A gdzie za waszych czasów była Zielona Wyspa? A ile podwyżki dostali nauczyciele dostali przez 8 lat tych rządów? A miało być wtedy "by żyło się lepiej"

 • DoUbeka - niezalogowany 2019-10-15 11:26:01

  Drodzy czytelnicy osoba ktora tak zajadle obraza i zieje nienawiscia do wiekszosci demokratycznej udziela sie na wszelkich forach gdzie ma tylko taka mozliwosc.Obstawiam ze ta osoba albo ktos z jej otocze ia zostal pozbawiony UBeckiej emerytury !!!Dlatego przeszkadza jej silna Polska,przeszkadzaja zwykli obywatele,rodziny z dziecmi wszyscy sa Be...itd.

 • Komuch - niezalogowany 2019-10-15 18:01:41

  Ten artykuł to przygotowanie mieszkańców gmin, że będą podniesione podatki bo nie ma na oświatę. Co robią Radni gmin widzę że nic , w każdej gminie są oszczędności wystarczy trochę wysilić szare komórki mózgu a nie pi****ć o d***e maryny

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 22:25:57

  A może to samorządy okradają mieszkańców bo co Rząd da to samorząd im zabierze.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-16 15:56:39

  Zwykły szwindel bo nauczyciele nie dostali za strajk kasy no to gminy podniosą podatek

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl.-serwis, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników pokojowych TECH .


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"