:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
Administracja, Toaleta blisko - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 18/07/2019 18:30

Zdaniem radnych wydanie takiej kwoty na publiczny szalet byłoby niezasadne.

Chodzi o toaletę publiczną, jaka znajdzie się na Półwyspie Rybackim. Inwestycja będzie zrealizowana zgodnie z wnioskiem, jaki w ramach budżetu obywatelskiego zgłosili złotowscy seniorzy. Wedle tego wniosku inwestycja ma kosztować 150 tys. zł. W trakcie przygotowań do zadania w mieście uznano, że taka pula nie wystarczy na realizację inwestycji w odpowiednim standardzie. Gdy kilka miesięcy temu rada miejska uchwalała tegoroczny budżet, radny Stanisław Wełniak uznał, że… „to będzie najdroższe sikanie w Europie”. Przed ostatnią sesją władze miasta próbowały jeszcze bardziej zwiększyć pulę na to zadanie – o kolejne 130 tys. zł. Już jednak podczas komisji poprzedzających sesję radni dali jasno do zrozumienia, że nie godzą się na taką propozycję. Burmistrz ostatecznie wprowadził na sesję autopoprawkę do uchwały o zmianach w budżecie, w której sam zaproponował rezygnację z dokładania 130 tys. zł na to zadanie i przeznaczenia tych pieniędzy na inne inwestycje – zwiększenie puli na realizację drugich etapów modernizacji ulic Łowieckiej i Wodociągowej.

Dwie minuty na potrzebę

Gdyby burmistrz nie wprowadził tej autopoprawki, radni i tak mieli przygotowany projekt uchwały zmierzający do tego samego. Mimo wszystko, zanim głosowano, Wiesław Orciuch z magistratu wyjaśniał, skąd proponowany wzrost planowanych nakładów na tę inwestycję. Stwierdził, że ta byłaby wprawdzie powszechnie już stosowaną w wielu miejscach, ale jednak jak na warunki Złotowa bardzo nowoczesną. Urzędnik szczegółowo opisał jej technologię, łącznie z całym procesem automatycznego czyszczenia (ta szczegółowość opisu wywoływała zresztą uśmiechy radnych). Najwięcej śmiechu wzbudziła informacja o dzwonku alarmującym o przekroczeniu czasu przeznaczonego na załatwienie potrzeby (dwie minuty) i tym samym zabezpieczeniu przed tym, ażeby nikt nie próbował w niej spać.

– Ciepło, czysto – zdaniem W. Orciucha dla niejednego mogłoby to być zachęcające.

Trudno obecnie ocenić, w jakim zakresie będzie wykonana toaleta, która ostatecznie znajdzie się na Półwyspie Rybackim i będzie miała kosztować maksymalnie około 150 tys. zł. Zdaniem radnych ta w wersji za około 280 tys. zł nie była do przyjęcia nie tylko dlatego, że byłaby za droga, ale też miała poważne ograniczenie – stanowiłaby ją tylko jedna kabina. To sprawiło by, że w przypadku masowych imprez i tak trzeba byłoby korzystać z przenośnych toalet.

– Znajdziemy rozwiązanie przy pieniądzach, jakie zostają – podsumował burmistrz.

Rozliczanie

Burmistrz wprowadził autopoprawkę, ale w nawiązaniu do tego, że inwestycji zarzucano brak celowości (Krzysztof Żelichowski stwierdził, że koszt byłby niewspółmierny do tego, co miałaby prezentować inwestycja), wypomniał, że w przeszłości miasto realizowało już zadania, nad których celowością można byłoby się zastanawiać. Mówił o kaczkach na Kaczym Dołku, fontannie na placu Paderewskiego czy o basenie, do którego trzeba było dołożyć milion złotych.

– Mamy więcej takich tematów – podsumował, na co natychmiast odpowiedział były burmistrz Stanisław Wełniak.

– Chciałem już wyrazić panu uznanie za to, że szuka pan kompromisu i chce pan rzeczywiście współpracować, co by oznaczało dobry prognostyk na przyszłość. Ale znowu pan zaczął prowokować. Mówi pan o prehistorii. I do tego jeszcze w taki sposób, że pan stwierdza fakty, które nie miały miejsca. Bo na ten temat pan może mieć swoje zdanie, ja inne. (…) Prosiłbym pana, żeby pan się wyzbył tej złej maniery wracania do historii, która nie ma żadnego znaczenia dla przyszłości – apelował do Pulita.

– To nie są złośliwości. To są rzeczy, które są bolesne i ciężko się przeżywa tego typu wydatki, gdy tych potrzeb jest wiele – burmistrz zapewnił, że zależy mu na dobrych relacjach.

– Mówię o tym, bo pewne rzeczy się zadziały i miały miejsce – podsumował.

Piotr Steffen

Reklama

Toaleta za blisko 300 tys. zł komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-18 19:50:16

    Pojeb*** z ta cena? Na zachodzie w miastach i wsiach stoja publiczne toalety i nie kosztowały wiecek niz 100 000 pln

  • Gość - niezalogowany 2019-07-18 20:14:32

    W Złotowie są potrzebne publiczne toalety. Nie tylko na półwyspie. Ale ta cena jest śmieszna.

  • gość 2019-07-18 20:39:27

    Uwazam, ze za malo wydali na kibel. Powinni 10 razy wiecej a reszte kasy w tym nowym kiblu spuscic. W koncu to nie ich prywatne pieniadze tylko publiczne.

  • gość 2019-07-18 21:06:20

    Wełniak miał racje, że to najdroższe sikanie. Toy Toy z umową na rok około 300 pln za miesiąc.

  • gość 2019-07-18 21:08:28

    Planują stawkę 100 zł za sikanie i myślą że szybko się zwróci. Dalej wszystkie bramy i zakamarki będą obszczane .

  • gość 2019-07-18 21:17:46

    Powiem krótko brak kompetencji.

  • Hotdog - niezalogowany 2019-07-18 21:21:22

    Ile bedzie platnosc za "dwojke"?

  • Gośćhotdog - niezalogowany 2019-07-18 22:05:53

    "Dwojka " 3 gzyle. Dla mieszkancow Zlotowskich Zdrojow 2.5 a na karte wedkarska 1.5

  • Gość - niezalogowany 2019-07-18 22:45:40

    A na gwoździu będą wisieć tego typu idiotyczne uchwały?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-18 22:59:07

    Te fontanny z bata gdzie woda miesza się z psimi sikami należy jak najszybciej zamknąć.
    Jako klientka rest. miś nie raz odwracam się tyłem do fontanny szczególnie w upalne dni.
    Jak widzę że rodzice dają swoim dzieciom paplać się w jej wodach to przechodzą mnie ciarki.
    Gdzie jest sanepid a zapomniałam to instyt. też uzależniona od Burmistrza.

  • gość 2019-07-19 08:27:27

    za tą kwotę wybudowałam dom 100 m2 z działką...

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 08:51:47

    A my kasę mamy to ją wydamy i w gdzieś wszystkich mamy. Opłaty za ścieki i śmieci podniesiemy i takich kibli setki zbudujemy.
    Czy to na tym polega?
    Gdzie konsultacje?
    Gdzie informacje kto ostatecznie podjął decyzję o budowie toalety za tyle pieniędzy?

  • gość 2019-07-19 08:58:33

    Jak to kto... gajowy

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 09:14:33

    I bardzo dobrze że pan Pulit przypomniał o złych inwestycjach wcześniejszego burmistrza. Kaczy dołek za (o ile dobrze pamiętam) 80 tys zł... I napis który o mało kogoś nie zabił, spadając na przejeżdżające samochody. Milion zł na basen to kryminał. Czemu w Polsce milion idzie w las a nikt nie pójdzie siedzieć. 0 odpowiedzialności za publiczne pieniądze. Co do toalety to zgadzam się, 300 tys za jedną kabinę to zdecydowanie za dużo i nie zaspokoi potrzeb

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 09:16:41

    O jakiej prehistorii mówi welniak? Ja za stary nie jestem i wszystko doskonale pamiętam. Sprawa basenu chodzi za zlotowem do teraz

  • gość 2019-07-19 09:47:46

    Poczekaj parę lat, zacznie się psuć to co dziś sprawne, zobaczymy czy będziesz tak pisał na Pulita. Poczeka poczekaj.

  • gość 2019-07-19 09:48:09

    Na skrywane skromne upamiętnienie miejscowej postaci historycznej o ogromnych zasługach dla Polski wydano 70 000. Na to WC planuje się wydać 300 000. Pozostaje brać przykład z Piły, tam w tych i innych sprawach panuje pełna kultura.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 11:18:16

    Jeżeli po Pulicie zacznie się wszystko psuć to oczywiście również to skrytykuje. Chodzi mi głównie o to że publiczne pieniądze są wydawane i nikt nie ponosi odpowiedzialności. Coś się zacznie psuć... Ok, ale sprawa basenu to nie że zaczęło się psuć. To był bubel od początku. PS. Jak po Pulicie zacznie się coś psuć to wielkiego płaczu nie będzie, bo co ma się popsuć? Kaczkomat? Wcale nie jestem zwolennikiem obecnego burmistrza. Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 12:29:02

    Przecież Kaczkomat to był ostatni hit Burmistrza pulita który w TV w ramach promocji JA zachwalał jego istnienie tylko zapomniał dodać kto był jego promotorem i wykonawcą.
    Właśnie Wełniak tak jak i wielu innych inwestycji mniej czy bardziej udanych.
    Nie jest tak że dom zbudował ten co przybił ostatnią deskę w budynku.
    Każdy powinien ponosić odpowiedzialność za rzeczy oddane do użytku publicznego. I w tym przypadku prawda jest taka że gdyby nie inwestycje poprzedniego Burmistrza to obecny nie miał by przy czym się chwalić a inni krytykować tego co on dla swojej promocji uznaje za dobre.
    No jest różnica w działaniu poprzedniego i obecnego Burmistrza. Tamten dokonywał wielkich inwestycji zmieniających całe miasto obecny dokonuje miniaturowych inwencji twórczych z wykorzystaniem nie do końca potrzebnych pomysłów, projektów obywatelskich.
    Tę różnicę widać na każdym kroku.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 13:11:42

    Trafny komentarz. Bez złośliwości. Zgadzam się w 100%.

  • gość 2019-07-19 15:41:14

    Każda inwestycja posiada dokumentację zawierającą wszystkie techniczne opisy , kosztorys , opinie , ekspertyzy , uzasadnienia ! Czy Radni zapoznali się z projektem ! A może nikt z nich na tym się wogóle nie zna ! Nie jestem Złotowianinem , ale podoba mi się czystość , porządek w stosunku do miejscowości powiatu , to duża różnica ! Po promenadzie spaceruje wiele starszych osób , a było by ich napewno więcej , faktycznie rozwiązano problem toalet ! NIESTETY problemy starszego wieku często wiążą się z tego typu ,,przybytkami architektury,, ! Być może 300 tys. , to trochę dużo , ale idżcie do sklepów i zapoznajcie się z cenami , zapoznajcie się z kosztami robocizny, z podatkami ! Remontuje i wyposażam toalety indywidualnych klientów i mnie taka wartość inwestycji , to żaden szok! To mają być nowoczesne toalety , a nie jakieś kible !! Burmistrz powinien bardzo szczegółowo to wyjaśnić np P Redaktorowi , a On nam !!!

  • gość 2019-07-19 15:52:06

    Poprawiam powyższy wpis ! Jeśli chodzi o to , że cena dotyczy jednak jednej kabiny , to oczywisty skandal ! Sądziłem , że chodzi o 3 kabiny ! Trzeba to koniecznie sprawdzić !

  • gość 2019-07-19 19:25:24

    Największe wymagania stawiają ci, którzy kiedyś chodzili za stodołę.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-19 20:05:11

    Nie wiedziałem ze kibel wywoła taką dyskusje. Jestem gotowy zrobić 10 drewnianych kibli z serduszkami do srania w cenie 2000 jeden. Za 10 sraczy 20000 zł to chyba dobra cena. Skąd oni biorą te ceny to niemoralne sranie.

  • gość 2019-07-19 22:41:21

    może Pan Pulit zobaczy jak wygląda toaleta na placu Padarewskiego ...niemalże w centrum miasta ....,nie wiadomo czy to WC czy noclegownia .... ...jak bedzie wyglądała toaleta za 300 tyś złotych na obrzeżach miasta .......może by ten Burmistrz w końcu dorósł do stanowiska jakie mu powierzono , miasto ma potrzeb bez liku ....a i w samym mieście toalety nie uświadczy

  • Gośćtyi - niezalogowany 2019-07-20 09:10:45

    300 koła to wcale nie duzo jak na postawienie toalety w takim miejscu. Przeciez tam nie bedzie jeden kibel tylko pewnie pare i przynajmniej jeden dla osob niepelnosprawnych. Specjalisci pisza ze za to by wybudowali dom z działką. Dam Ci te 300 tys i wybuduj mi ten 100 m dom bo ja sobie jakos tego nie wyobrazam. Robiona jest afera o 300 tysiecy a przeciez w polsce wieksze pieniadze gina chociazby w takich aferach jak skok wolomin gdzie politycy podzielili miedzy siebie miliardy z funduszu gwarancyjnego. Takze kibel za 300 tysiecy to zadne marnotractwo. Przynajmniej bedzie sie gdzie spokojnie odlac i nie trzeba bedzie chodzic w ten labirynt z zywoplotu.

  • do Gośćtyi - niezalogowany 2019-07-20 22:10:18

    A czytałeś artykul? Ta cena to za jedną kabinę miala być. No a postawienie średniej wielkości domu dużo więcej nie kosztuje .

  • gość 2019-07-20 23:43:46

    Chyba z platyny jest to WC. Jestem ciekaw czy tak rozrzutny był Burmistrz przy budowie swojego domu. Widać brak pomysłów na inwestycje i przeciwieństwie do jego poprzednika.

  • gość 2019-07-24 22:52:54

    Oj brakuje nam burmistrza Wełniaka. Miasto powoli chyli się ku ruinie. Panie Gajowy obudź się. Złotów to nie las gdzie można spokojnie relaksować się. Tutaj potrzeba ludzi z otwartą głową. Promocja to nie wszystko. Trzeba zakasać rękawy i do dzieła. Życzę powodzenia.

Dodajesz jako: |