Ukradli biżuterię i oszczędności

Pomysłowość złodziei jest ogromna - wchodzą do mieszkań pod wieloma pretekstami. W poniedziałek przekonała się o tym 87-letnia mieszkanka gminy Krajenka

Ukradli biżuterię i oszczędności
Ukradli biżuterię i oszczędności

Do drzwi jej mieszkania zapukała kobieta, której wygląd wskazywał na to, że jest cudzoziemką. Kobieta pod pretekstem sprzedaży perfum i koca odwróciła uwagę starszej Pani, w tym momencie inna osoba, prawdopodobnie mężczyzna, spenetrowała dom. 87-latce ukradła biżuterię oraz oszczędności - 2600 złotych. Złodzieje nie zatrzymywani przez nikogo opuścili mieszkanie i odjechali ciemnym samochodem osobowym wyposażonym w charakterystyczny spojler.

Osoby, które mogły widzieć obcokrajowców w rejonie miejscowości Krajenka oraz Łońsko, poruszających się ciemnym samochodem osobowym z charakterystycznym spojlerem proszone są o kontakt osobisty z Komisariatem Policji w Krajence lub telefoniczny pod numerem (67) 26-50 340, bądź numerem alarmowym 997.

Apelujemy do wszystkich, aby dbali o swoje mienie.

Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własny dobytek:

1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju szafkach, bieliźniarkach, torebkach czy też za obrazami.

 2. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazane jest zamontowanie domofonu albo instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

3. Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

4.Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś poznanych w ten sposób ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

5. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

6. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

7. Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

8. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

9.Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

10.Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu