:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C

Ultimatum dla jastrowskiej szkoły średniej - minimum 40 uczniów!

Edukacja, Ultimatum jastrowskiej szkoły średniej minimum uczniów! - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 06/11/2019 18:30

Jastrowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie szkoły średniej. Burmistrz przestrzegał, że aby szkoła mogła istnieć, w przyszłym roku musi do niej trafić minimum 40 nowych uczniów.

W uchwale czytamy, że Rada Miejska w Jastrowiu wyraża zgodę na podjęcie działań zmierzających do przejęcia od powiatu złotowskiego zadania z zakresu edukacji publicznej w kierunku prowadzenia przez gminę i miasto Jastrowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Hipolita Cegielskiego w Jastrowiu, Technikum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Jastrowiu, Branżowej Szkoły I stopnia im. Hipolita Cegielskiego w Jastrowiu. Oznacza to, że od 1 września przyszłego roku szkoła będzie podlegała pod samorząd lokalny Jastrowia, który postanowił zrobić wszystko, by nie dopuścić do zamknięcia szkoły. W uzasadnieniu do uchwały napisano, że władze lokalne, podejmując decyzję o przejęciu szkoły, wychodzą naprzeciw młodym ludziom, dając im możliwość kontynuacji nauki w szkole ponadpodstawowej w swojej gminie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na dojazdy czy pobyt w internacie. Czy to przekona absolwentów jastrowskich szkół podstawowych do nauki w Jastrowiu? To okaże się już wiosną, kiedy prowadzony będzie nabór. Jastrowscy samorządowcy deklarują, że zadbają o rozwój szkoły i stworzą kilka atrakcyjnych kierunków nauczania pod potrzeby lokalnego rynku pracy.

Ważną informacją jest fakt, że około 70 procent uczniów uczęszczających obecnie do jastrowskiej szkoły (w sumie w szkole uczy się 93 uczniów) to mieszkańcy gminy Jastrowie. Wszyscy uczniowie pozostaną w szkole, chyba że któreś z nich będzie chciało dobrowolnie zmienić placówkę. Radni Jastrowia są dobrej myśli, uważają, że szkołę pod egidą miasta uda się utrzymać. Dodajmy, że w tej chwili w klasach ósmych w gminie uczy się 92 uczniów, w klasach siódmych – 138, natomiast w klasach szóstych – 156.

Zdaniem burmistrza Piotra Wojtiuka, aby szkoła mogła zacząć funkcjonować we wrześniu przyszłego roku, musi do niej trafić minimum 40 absolwentów szkół podstawowych.

– Szanowni państwo, zwracam się do was z apelem – lobbujcie za tą szkołą w swoich środowiskach – prosił zebranych na sali obrad. Mówił to również w kontekście głosów, które szkole nie dają większych szans istnienia.

– Słyszę to pesymistyczne krakanie, słyszę je od osób, które są osobami opiniotwórczymi w naszej gminie. Z takim podejściem na pewno się nie uda – przestrzegał. Burmistrz zapowiedział, że w najbliższym czasie uda się wraz ze współpracownikami i radnymi do szkół ponadpodstawowych, które zostały przejęte przez gminy. Chcemy zobaczyć, jak funkcjonują, chcemy skorzystać z ich doświadczenia – podkreślał. Zapowiedział również:

– Jeśli mieszkańcy nie wykorzystają tej szansy, my jako samorząd nie mamy zamiaru dokładać, aby ta szkoła mogła istnieć.

Mariusz Leszczyński

Reklama

Ultimatum dla jastrowskiej szkoły średniej - minimum 40 uczniów! komentarze opinie

  • gość 2019-11-06 19:12:30

    Bardzo dobre info.Oby się powiodło.Szkoła na miejscu, jestem jak najbardziej za.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-06 20:26:02

    Tylko kadry brakuje.

  • gość 2019-11-06 20:36:52

    Dziś, po katakliźmie, który dotknął jastrowską oświatę, szkoła średnia w Jastrowiu może przetrwać wyłącznie wtedy, gdy będzie filią innej uznanej szkoły średniej, np. ogólniaka z Piły, ze Złotowa, albo z Wałcza. Warunek taki, że musieliby uczyć w tej filii nauczyciele tych szkół. Rodzice nie poślą swych dzieci do szkoły, która ledwo dyszy.

  • gość 2019-11-06 20:55:17

    Jeżeli Pan Burmistrz, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele i inne znaczące osoby zapiszą swoje dzieci, wnuki, dzieci ze swoich rodzin do tej szkoły, to przekona pozostałych, że warto. Zapiszą?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-06 21:44:18

    40 uczniów budynek na kilkuset hahahaha

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 05:20:45

    Po co szkoła???
    Od razu na magazyny Dino

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 07:10:56

    A czytać ze zrozumieniem potrafią ? Jestem ciekawy jaką szkołę niektórzy wyżej komentujący skończyli ?

  • gość 2019-11-07 07:59:21

    Znowu o Jastrowskiej Szkole ! Czy ktoś wykupił jakiś abonament na te informacje ! Przecież Radni już przegłosowali przejęcie budynku , tak sobie , w ciemno ! Nigdy nie słyszałem publiczne wypowiedzi tych , którzy decydują argumentów za i argumentów przeciw tylko ciągle jakieś wstawki ! Czy w Urzędzie Miasta odbyła się kiedykolwiek konkretna, rzeczowa i zakończona ostatecznymi wnioskami , oparta o opinie wszystkich stron w tym autorytetów w tym temacie dyskusja , czy ciągle będziemy wyczytywać różne wyrywkowe wypowiedzi ! Trzeba podjąć jednoznaczną decyzję , a nie bujać w sferze domysłów i pomysłów ! Za czym głosowali nasi Radni ! Siądżcie raz , dyskutujcie do skutku i opublikujcie ostateczne decyzje ! Chyba , że nie macie czasu, chęci albo kompetencji ! Pomysły walki o Szkołę trwają już kilka lat i nie macie ciągle jasno sprecyzowanych argumentów !

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 10:22:29

    Najważniejszy argument, to zatrzymanie w Jastrowiu, jak największej liczby młodzieży i dobre ich wykształcenie. Jeśli, to się nie uda, to Jastrowie stanie się całkiem miasteczkiem emerytów( z całym szacunkiem ) i dzieci z podstawówek. Nie od dziś wiadomo, że nasze społeczeństwo( nie tylko, w Jastrowiu ) starzeje się, a podstawą są młodzi, wykształceni ludzie, w sile wieku.
    A tu sprawa jest prosta, nabór 40 osób, szkoła rusza, a potem ciężka praca, żeby szkołę utrzymać i rozwijać.

  • gość 2019-11-07 15:45:15

    Jeżeli ta szkoła wróci do kształcenia mechaników, mechatroników (elektryków samochodowych), zarówno dla młodzieży męskiej jak i żeńskiej, to sukces gwarantowany. Ten rynek jest tak chłonny dla tych absolwentów, że w chwili obecnej wchłonie nawet od zaraz 20 - 30 tys. nowych pracowników. Za granicami kraju będą w tyłek całowani bo taki deficyt tych fachowców występuje. Potrzebują ich nie tylko warsztaty, ale spedycje, producenci aut, kooperanci w branży motoryzacyjnej, przemysł rolniczy. Aktualnie co szósty pracownik w Szwajcarskim serwisie to kobieta. Otwórz ogłoszenie w Niemczech, to co trzecie dotyczy mechanika lub mechatronika. Absolwent zaczyna średnio ze stawką 16,30 € za godzinę. Szkoła w Jastrowiu w przeszłości miała swój charakter i renomę.

  • gość 2019-11-07 19:19:47

    Już dawno temu poruszałem problem kierunków kształcenia w przypadku jastrowskiej szkoły ! Podejmujący decyzję o przejęciu szkoły jakoś dziwnie nie wspominają o tym chyba najważniejszym fakcie ! Zbędne będzie namawianie kogokolwiek do podjęcia nauki jeżeli uczone będą deficytowe, atrakcyjne zawody ! Elektryk samochodowy , elektryk wyższych napięć, mechanik samochodowy , zawody rzemiosła drzewnego m,in, cieśle, stolarze , zawody kształcące specjalistów w zakresie opieki i pomocy osobom starszym , hydraulik to zawody przyszłościowe jako baza do otwierania własnego interesu ! Tylko skąd wziąć dobrych nauczycieli zawodu, baza techniczna, praktyka zawodowa na wysokim poziomie !

  • gość 2019-11-08 15:09:39

    Przypomnę dwie szkoły samochodowe w Polsce sponsorowane przez BMW i Volkswagen co minister nazywał te szkoły miejscami wyłudzania Polski fachowców. Mają największe wzięcie i po 20-30 kandydatów na jedno miejsce. Zapewniam, że jak szkoła będzie dobrze kształcić to i będzie sponsor który zainwestuje w park szkoleniowy dla uczniów. Chyba, że znowu jakiś komunista taką szkołę ograbi po hasłem nacjonalizacji. Wszystko co dobre zniszczyli a zaimportowali najgorsze rozwiązania.

Dodajesz jako: |