:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 23°C
Zdaniem proboszcza Arkadiusza Kalinowskiego główne pomieszczenie domu przedpogrzebowego jest za małe
Portal zlotowskie.pl 28/11/2018 16:30

Kaplica czy sala pożegnań? Pogrzeby poza kościołami? A może msza dalej w nich, ale bez trumny z ciałem?

Pytań jest wiele

Niebawem do użytku będzie oddany nowy dom przedpogrzebowy. Jednym z założeń jego budowy od początku było przeniesienie uroczystości pogrzebowych na cmentarz. W ostatnich miesiącach radni wielokrotnie podkreślali, że należy odciążyć ruch w mieście i zaprzestać przemieszczania się jadących za trumną korowodów, poruszających się między kaplicą przy szpitalu, kościołem i cmentarzem. Kilka tygodni temu radny Roman Głyżewski ponawiał propozycję do władz miasta organizacji spotkania z proboszczami złotowskich parafii, aby przedyskutować te kwestie. Rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu z proboszczami, którzy przyznali, że póki co o żadnym spotkaniu nie zostali poinformowani. Poprosiliśmy ich jednak o opinie w tej sprawie.

Zdaniem proboszcza Arkadiusza Kalinowskiego główne pomieszczenie domu przedpogrzebowego jest za małe


Na pewno będzie to ułatwienie

Ksiądz Jacek Salwa z parafii św. Rocha przyznał, że w poprzednich parafiach, w których sprawował posługę, normą było, że pogrzebowe uroczystości odbywały się w cmentarnych kaplicach.

– Tam była msza i stamtąd wyprowadzało się ciało zmarłego – mówi o praktykach w Nakle i Solcu Kujawskim.

– Na pewno jest to ułatwienie, przede wszystkim dla ludzi – proboszcz parafii Rocha przyznaje, że dla niego wprowadzenie takich zasad nie stanowiłoby żadnego problemu.

– Jestem do dyspozycji ludzi. Dopasuję się do ich oczekiwań – podkreśla. Kapłan zaznacza jednak, że jest to jego opinia i zanim zapadną jakiekolwiek decyzje, wolałby to przedyskutować z pozostałymi proboszczami złotowskich parafii. Tym bardziej, że od nas po raz pierwszy usłyszał o takiej inicjatywie. Zdaniem księdza Salwy istotne w tym względzie powinno być zdanie proboszcza parafii Piotra i Pawła, księdza Arkadiusza Kalinowskiego, który spośród trzech obecnych proboszczów sprawuje posługę w Złotowie najdłużej. Ksiądz Kalinowski jest proboszczem od lat, natomiast proboszcz parafii Rocha i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od kilku miesięcy.

Za mały na większość pogrzebów

Jakie zdanie ma zatem ksiądz A. Kalinowski? W jego ocenie oczywistym jest, że nie wszystkie uroczystości pogrzebowe ze względu na szczupłość miejsca da się przeprowadzić w domu przedpogrzebowym.

– Jest w nim zaledwie 50 czy 60 miejsc siedzących – zauważa, dodając, że nie będzie problemu latem, gdy przy sprzyjającej pogodzie będzie można zgromadzić się na obszernym placu przed budynkiem. W innych przypadkach będzie gorzej.

– Od początku mówiłem, że to jest za małe, tym bardziej, że jest tam miejsce na to, żeby budynek był większy. Obiekt jest zbyt mały dla większości pogrzebów – proboszcz porównuje, że w kościelnych ławkach u Piotra i Pawła może zasiąść około czterysta osób.

– I tyle jest czasami na pogrzebach – dodaje. Ksiądz zaznacza jednak, że dopasuje się do woli wiernych i nie będzie oponował z wolą rodziny zmarłego.

Vox populi vox Dei. Jak zechcą ludzie, tak będziemy postępować – stwierdza, tym bardziej, że jest przekonany, iż zdecydowana większość będzie chciała jednak, aby nadal msza pogrzebowa odbywała się w kościele, ze zmarłym w trumnie.

– Trzeba tam jeszcze krzyż umieścić, bo tego brakuje – nawiązuje do głównego pomieszczenia nowego domu przedpogrzebowego.

W ławkach nowego domu przedpogrzebowego będzie mogło zasiąść około 60 osób


Większość katolików

Dotychczas, gdy rozmawiano o tej inwestycji, używano określenia: sala pożegnań. Również w kontekście tego, aby zachować świeckie nazewnictwo. Jak będzie zatem w praktyce – główne pomieszczenie będzie salą pożegnań czy kaplicą?

Ksiądz Kazimierz Świderski, który nie ma nic przeciwko temu, żeby z pogrzebowego ceremoniału wyłączyć budynek kościoła i „uwolnić” tym samym miasto od przepraw konduktów, uważa, że główne pomieszczenie domu przedpogrzebowego powinno być po prostu kaplicą.

– Z ołtarzem, gdzie odbędzie się msza, a po niej przejście do grobu – proponuje proboszcz parafii pw. WNMP. Słyszeliśmy już opinie, że umieszczenie w budynku ołtarza czy dewocjonaliów może urażać uczucia osób, które nie są katolickiego wyznania.

– W porządku. Trzeba jednak pamiętać, że 99% spośród nas jest katolikami i byłoby chyba coś nie tak, gdyby większość miała się dopasowywać do mniejszości. Jeżeli kogoś miałoby to razić, równie dobrze można zapytać, czy nie przeszkadza obecność krzyża na miejskim cmentarzu. Gdzie konsekwencja? – porównuje.

– Przecież dla katolików może to być msza w kaplicy, a dla ateistów czy osób innych wyznań sala pożegnań – stwierdza.

Opinie księży potwierdzają, że dyskusja na ten temat i ustalenie wspólnego stanowiska są potrzebne.

Piotr Steffen

Reklama

Uroczystości pogrzebowe po nowemu komentarze opinie

  • gość 2018-11-28 16:43:55

    Jeszcze się taki nie urodził,ale fajnie ,że proboszczowie są w miarę zgodni,nie ma innej opcji jest kaplica ,jest msza i wszystko na miejscu,nie szukajmy problemów.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 18:10:17

    Fajnie ze zbudowali ten dom przedpogrzebowy a co do kleru to skoro państwo podpisało konkordat to jakim prawem biorą pieniądze za pogrzeby, chrzciny, śluby itp. Wstydu nie mają powinno być albo jedno albo drugie a nie ze kasa od państwa i jeszcze od ludzi za posługę.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 19:01:14

    Zasrany obowiązek, ostatniej posługi bez żadnych opłat dla zmarłego. Wstyd mi za takich kapłanów w wierze katolickiego, szczególnie w parafii św Piotra i Pawła. To bezczelność. Ksiądz dla nas, czy my dla księdza

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 19:08:53

    Jestem chrześcijaninem, gdy umrę nie życzę sobie obecności księdza z parafii św Piotra i Pawła, nie czystego kapłana dorabiajacego się kosztem katolików

  • Gość89 - niezalogowany 2018-11-28 19:14:30

    Ciekawe czy proboszcz wie ze wedlug przepisow sanitarnych nie powinno sie przewozic ciala do kosciola i otwierac trumny. Takze wystarczy ze sanepid zakaże tego procederu i wszystkie pogrzeby beda na cmentarzu. Gdy ciala beda trafiac na cmentarz tam po ubraniu ich beda mogly byc wystawione w otwartej trumnie.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 20:46:40

    Sala pożegnań !!!!! Ja prd jak to brzmi. Bez niczego ,nawet krzyża. To nie ameryka!! Jak ktoś mnie tak pochowa jak psa ,to będe go straszyć co noc!!!!

  • ziomal - niezalogowany 2018-11-28 20:59:34

    Jeszcze nie widziałem aby w jakimkolwiek kościele w Zlotowie trumna była otwarta. Sanepid jeśli zakazuje to otwierania trumny a nie jej wprowadzania do kościoła. Na pewno jeśli ktoś nie życzy sobie aby jego ciało było wprowadzone do kościoła to księża to uszanują wysrarczy tylko zakomunikować... a miasto chcialo miec salę pożegnań to niech sobie ma i tyle. A księża niech robią co do nich należy i też tyle. Pozdrawiam myslacych! (Antyklerykaly znowu upadają...)

  • Ziomal - niezalogowany 2018-11-28 21:13:02

    U góry ma być ujadaja a nie upadają sorry. Kościół za rzeką mi się bardzo podoba i do tego mają super brzmiące organy. Zasługa księdza i jego parafian . Tylko pogratulować! A ja bym właśnie chciał aby na moim pogrzebie kazanie powiedział proboszcz z Piotra i Pawła...

  • Parafianin - niezalogowany 2018-11-28 21:37:34

    A ja lubię jak nnasz proboszcz mówi kazanie. Nie lubię jak czyta jakieś listy.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 21:59:42

    A ja lubię jak mój ksiądz z obwisłym brzuchem mówi o pomocy potrzebującym jak wozi tyłek w drogim samochodzie za pieniądze ludzi nawet niewierzących jak codziennie żyję na koszt podatników wmawiając ludziom coś w co może nawet on sam nie wierzy. Pozdrawiam katoli mających na rękach nasienie molestowanych dzieci bo przecież utrzymują instytucje Kościoła swoimi datkami oraz obecnością

  • Gość - niezalogowany 2018-11-28 23:37:09

    Do gość: o którym księdzu mówisz? I który molestuje dzieci ? Bo ja takiego nie znam. ---- Wymyślasz żeby tylko obrazić chrześcijan---

  • Katol - niezalogowany 2018-11-29 01:17:27

    O, dyżurny antyklerykal się pojawił. Żałosny człowiek. Pozdrawiam zlotowskicb księży i życzę cierpliwości w zmaganiach z ludzką głupotą i hipokryzję. Niech żyje Chrystus Król!

  • Gość89 - niezalogowany 2018-11-29 08:06:04

    Chcąc rozładować korki należałoby zacząć od świateł na Mickiewicza do juz by wiele pomoglo.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 09:58:51

    Niech żyje Światowid. Precz z pogańskim chrystusem.
    Niech się wam nie wydaje ze skoro wasza wiara jest powszechna to musi być prawdzia.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 10:01:00

    Gdyby chrystus nie istniał ktoś musiał by go wymyślić. I PRAWDOPODOBNIE TAK BYŁO!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 10:20:15

    O następni mędrcy. Czciciele Światowida... Niech wasze bozki prowadzą Was do wieczności przeżywanej że swiatowidem. A mnie Boże obroń przed głupotą i daj moc do trwania w Chrystusowym Kościele. Pozdrawiam ludzi dobrej woli...

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 11:02:18

    Do "gościa"antyklerykała: coś ci się popier....ło, że piszesz o nasieniu molestowanych dzieci. Jak widać, nie bardzo przykładałeś się do nauki biologii w szkole. A szkoda, bo to taki ciekawy przedmiot i nie pisałbyś głupot na forach.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 14:28:28

    Ważne co chciał przekazać że należycie do sekty której członkowie robią dzieciom takie świństwa a później tuszują wszystko bez konsekwencji zaledwie z przeniesieniem tych dewiantów do ,,innego stada owieczek".

  • gość 2018-11-29 14:57:37

    Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora. Jest wielu księży, którzy pracują gorliwie i nic nie mają wspólnego z pedofilią. Jeżeli ktoś zna jakiegoś, który ma w tym względzie coś na sumieniu to proszę zgłosić odpowiednim czynnikom... natomiast nie imputować czegoś tym, którzy nie mają z tym nic wspólnego. I tylko o to chodzi. O elementarną uczciwość. Jeśli problem jest to na pewno nie w Złotowie. A jeśli o czymś wiecie o czym społeczeństwo nie wie to zapraszam do prokuratora. Niech winni poniosą odpowiedzialność!

  • gość 2018-11-29 15:33:22

    Do "gościa" 2018-11-29 14:28:28. Dlaczego uogólniasz swoje tezy zwrotem: "należycie do sekty"? Ja do żadnej sekty nie należę, zresztą mnie wcale nie znasz, podobnie jak nie znasz innych , którzy tu się wpisali. Nawiązując do twojej narracji mógłbym śmiało napisać, że... połowa komentujących to durnie. Podobałoby ci się to?

  • gość 2018-11-29 16:13:29

    No właśnie. Panie nie odbierz mi rozumu. Spraw, abym nie oskarżał niewinnych!

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:06:52

    Faktycznie sala powinna być większa. Az dziwne.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:29:55

    Gdyby ludzie nie chodzili do kościoła oraz nie korzystali z usług tych dewiantów to nie było by instytucji Kościoła a tym samym udało by się ustrzeć wiele dzieci przed pedofilią.

  • gość 2018-11-29 21:02:31

    A gdyby nie było Kościoła to o czym ty biedny i monotematyczny człowieku byś pisał. Daj już spokój bo stajesz się żałosny i śmieszny zarazem ( Do tego gościa powyżej). Zazdroszczą nam kościoła za rzeką, że taki ładny i wygodny... Ludzie sobie zasłużyli!

  • Skarabeusz - niezalogowany 2018-11-30 00:25:14

    Do kościoła nie idę dla proboszcza .czy księdza idę tam dla Boga .

  • Skarabeusz - niezalogowany 2018-11-30 00:27:29

    Do kościoła nie idę dla proboszcza .czy księdza idę tam dla Boga .

  • gość 2018-11-30 01:20:24

    Słusznie!

  • Gość - niezalogowany 2018-11-30 11:34:49

    Jak widać tu nie wypowiadają się wierni tylko ich przeciwnicy.
    Każdy katolik który pracował i żył na tej ziemi z Bogiem w sercu nie powinien być po śmierci traktowany jako rzecz świecka.
    Z tego też powodu pomieszczenie to powinno być kaplicą z wystrojem jak w kościele.
    Nie możemy sami pozbawiać się tego co najważniejsze dla katolika czyli z Bogiem żyjesz z Bogiem umierasz.
    Uważam że kombinowanie w tym przypadku nie powinno mieć miejsca.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-30 11:49:16

    Również slusznie.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-30 12:28:09

    Gdyby bóg nie istniał ktoś musiałby go wymyślić. I prawdopodobnie tak było więc nie oszukujcie się że czeka was życie po śmierci katole.

  • gość 2018-11-30 13:01:13

    Ciebie na pewno nie, skoro tak myślisz gościu powyżej, ale "Kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony i my w to wierzymy(!!!). I owszem spodziewamy się wieczności i to przeżywanej z Bogiem!

  • Gość - niezalogowany 2018-11-30 15:37:22

    Wreszcie kapłani powinni powziąć temat obrony wiernych i ochrony ich prawa do wiary jak i kultywowania tradycji wynikających z sakramentów i obrządków sakramentalnych.
    Co się tyczy ateistów i niewierzących to oni powinni mieć prawo do swojego cmentarza.
    Takie rozwiązanie dało by spokój ludziom wiary wierzącym w zbawienie i zadowolenie wierzącym inaczej czyli tych którzy wierzą w to że po śmierci jest tylko dół.


  • Sylver - niezalogowany 2018-12-01 18:51:33

    Witam wszystkich Złotowian jak i tych co się tu wypowiadali, moim zdaniem kapłan z kościoła "za rzeką" mówi w ten sposób tylko dlatego, że mu "taca ucieknie". Jasno widać , że skoro w tej sali pożegnań ma się mieścić około 60 osób siędzących plus ileś stojących to wiadomą rzeczą, że pieniążka z tacy też będzie mniej... Moje drugie zdanie takie jest, że powinna być zachowana świeckość tego miejsca... Przecież każdy z kościołów posiada "przenośny" krzyż, a inne wiary napewno swoje symbole również, więc ja nie widzę problemu, by tak pozostało jak jest dzisiaj. Wilk syty i owca cała, może poza jedną osobą

  • ziomal - niezalogowany 2018-12-01 19:27:51

    Sylver, jak tyś na te dwa "fenomenalne" zdania wpadł. Boć po treści wyraźnie widać, że w twojej "makówce" oleum brak i dlatego rozumek krótki... Żałosny gostek!

  • Sylver - niezalogowany 2018-12-01 21:40:55

    Ziomal co masz do powiedzenia do moich zdań? Ja wyraziłem swoje zdanie, a ty zaraz hejt. Ciekawe czy nie jest według obecnego powiedzenia kozak w necie ,p.... w świecie. Ja jestem całkiem innej wiary choć była wymieniona przez kolegę od Światowida-pozdrawiam aczkolwiek. A co do mojej makòwki podejrzewam, że ciebie przerastam IQ.

  • gość 2018-12-02 01:50:11

    Skoro jesteś Sylver innej - słowiańskiej wiary - to nie obrażaj nas katolików i naszych księży. My tu niczego przeciwko światowidom i innym temu podobnym nie wypisujemy. Domagasz się poszanowania, więc zacznij od autorefleksji, a potem "zmień adres"...