:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
Samorządowcy, Zakrzewie podatki górę - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 17/11/2019 18:40

O 3 procent wzrosną od nowego roku podatki zakrzewiaków. Wzrasta także podatek „za oddychanie”. Radni byli jednogłośni.

Uchwałą numer XII z 28 października zakrzewscy rajcowie jednogłośnie podnieśli w górę stawki wszystkich gminnych podatków od nieruchomości. Co za tym idzie Rada Gminy Zakrzewo uchwaliła, że z dniem 1 stycznia 2020 roku podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w gminie, od 1 m² powierzchni, wynosił będzie 0,84 zł. Od gruntów pod wodami powierzchniowymi od 1 ha ich powierzchni – 4,71 zł, a od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje OPP, od 1 m² powierzchni stawka będzie wynosić 0,40 zł.

Kolejne wzrosty wyglądają następująco: od gruntów niezabudowanych, od 1 m² ich powierzchni, podatek będzie wynosił 3,15 zł, od budynków mieszkalnych lub ich części, od 1 m² powierzchni użytkowej – 0,78 zł, od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od 1 m² powierzchni użytkowej – 21,35 zł, od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym, od 1 m² powierzchni użytkowej – 11,18 zł.

Natomiast od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych od 1 m² powierzchni użytkowej ich właściciele zapłacą 4,83 zł. Także właściciele budynków letniskowych zapłacą od nowego roku więcej, to jest od 1 m² powierzchni użytkowej – 8,05 zł. Podatek roczny od budowli o 2 % ich wartości określonej na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z nowym rokiem wzrośnie także podatek miejscowy, popularnie zwany podatkiem „za oddychanie” lub też „za świeże powietrze”. Obecnie wynosi on 1,00 zł za dzień rekreacyjnego pobytu w gminie Zakrzewo, wzrośnie do 1,50 złotych.

Wójt Marek Buława podniesienie podatków tłumaczył wzrostem cen, a także obniżeniem  podatku dochodowego i  zwolnieniem z podatku dla osób do 26 roku życia planowanych przez rząd RP.

– Nie są to stawki maksymalne – mówił przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Doroszuk – które mogliśmy ustalić, bo te proponowane przez Ministerstwo Finansów to dużo wyższe kwoty i progi. Podobne stanowisko w tej sprawie przedstawiła radna Ewelina Orzechowska, przewodnicząca komisji budżetowej.

– Nad stawkami dyskutowaliśmy dwa razy – mówiła – radni muszą dbać o dobro gminy i jej finanse. Wzrost o 3 procent nie jest zbyt wygórowany. Pragnę też zaznaczyć, że podatek rolny zostaje na tym samym poziomie, który był w roku poprzednim.   

Julita Milczyńska

Reklama

W Zakrzewie podatki też w górę komentarze opinie

  • Gośćxxx - niezalogowany 2019-11-17 18:59:39

    Biednego będą za 100zl komornikiem straszyc. Wszyscy najbogatsi zwolnieni z podatków. Brawo!!!!

  • Gośćxxx - niezalogowany 2019-11-17 19:00:54

    Biednego będą za 100zl komornikiem straszyc. Wszyscy najbogatsi zwolnieni z podatków. Brawo!!!!

  • gość 2019-11-17 20:14:20

    No jestem tylko ciekawy ci wszyscy co tam siedza czy maja tyle pieniedzy aby placic,
    Z jednej strony rzad daje a trzy krotnie zabiora i tak dalej bedzie najwazniejsze ze przy korycie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-17 20:40:40

    Ofensywa POKO Totalnej Opozycji TRWA!!!!!
    Zniechęcić podwyżkami mieszkańców do Rządu Zjednoczonej Prawicy.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-17 22:15:33

    Głupia wymówka zwolnienie z podatków do 26 roku dlatego brak pieniędzy w budżecie a cała młodzież pracuje za granicą to jest polityczne oszustwo ale głupi to kupi

  • Gość - niezalogowany 2019-11-17 23:49:08

    Wogóle jesteśmy przez samorządy robieni w bambuko. Oni robią wszystko dokładnie odwrotnie niż przedstawia Rząd RP.
    Gdzie my żyjemy, kogo my wybieramy oni myślą że głupich mają przed sobą.
    Jeśli robią wszystko przeciwko Polakom z nadania jakiejś tam opozycji sterowanej przez pajaców z PE.
    Ciekawe jak będzie po ewentualnym zwycięstwie dzisiejszej opozycji.
    Teraz mamy Polskę podzieloną dokładnie na pół co odzwierciedla Senat. Dziś my mamy oczy, jedziemy do Niemiec, Anglii po socjal i pracę a jak nam to dają w Polsce wybieramy ludzi którzy n to zabierają.
    Trzeba się temu przeciwstawić i zarządzać nowych wyborów samorządowych.
    Nie bądźmy głupi.

  • gość 2019-11-18 10:51:18

    do powyżej.Głupoty piszesz.W kościele jakby ci ksiądz tak powiedział to byłoby o.k.

  • gość 2019-11-18 11:01:36

    Zakrzewo pięknie wyglądacie,Brawo.Panowie w garniturach,panie w kostiumach,odpowiednio do pory roku,buciki macie eleganckie,Brawo.
    W Złotowie na Świecie Niepodległości ,na koncercie w żółtych trampkach,w smierdzącej brudnej kurtce,z włosami smierdzacymi-tak niektóre młode wyglądały.
    MOPS powinien uczyć higieny osobistej i jak sie ubrać do kina,do sklepu a jak wieczorem na koncert.
    Miejsc jest zawsze za mało w małej salce kinowej i usiąść koło takiego brudasa i wytrzymac godzine to katorga .Brudasy nie maja internetu i tego nie przeczytają dlatego prośba do MOPSu.

  • gość 2019-11-18 13:57:48

    Pani Paulina jaka szczuplutka! Mega! :)

  • Gość - niezalogowany 2019-11-18 23:20:49

    Do tego od księdza i ok.
    Jakbyś miał czas to się do niego przejdź, może jak cię prześwięci to będziesz wiedział co jest ok.
    Ludzie płacą podatki, daniny oraz opłaty stałe także po podwyżkach i to normalne, tylko wszystko musi wynikać z prawa i rzeczywistych powodów a nie z widzi mi się samorządów.
    Dlaczego tam gdzie nie rządzą radni PiS, tam wszyscy śpiewają pieśń o 26 latkach którzy to są winni podnoszeniu opłat za zadania i czynności które nie ułatwiają życia mieszkańcom. Jak można z tego powodu podnosić opłaty za te same śmieci z tym samym programem śmieciowym. Przecież nikt tych podwyżek nie uzasadnia tego brakiem sprzętu, rąk do pracy czy podrożeniem benzyny.
    Gościu cóż powiedzieć, napij się wódki to może wtedy będziesz trzeźwo myślącym w tak ważnych dla wszystkich mieszkańców sprawach.

  • Max - niezalogowany 2019-11-18 23:43:54

    No to brawo jebnie.. Ty ciemnyvnarodzie polski macie swoje 500+ emeryturka itp moze wkoncu debile jedne otworzycie oczy!!!!!! H.. Mnie obchodzi ze jebniet. Y pis podniesie nawet place min jak wszystko drozeje ale ciemny narod dostaje kase ktora i tak trzeba oddac przez wzrost wszystkiego. Moze za sranie na kiblu tez bd placic to dotrze do waszych mozgow cos. A pamietajcie ze dostajecie z naszych podatkow to di h.. Ja. A teraz wieksze oplaty bo trzeba odsac to!!!! Powodzenia wam zycze debile co za pisem sa wasz czytelnik MAXIU

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 08:37:16

    Max i za to wszystko co wyłączyłeś powinieneś płacić.
    Co do objawów w stosunku do PiS to proszę idź do lekarza bo to wskazuje na ciężką do wyleczenia chorobę.

Dodajesz jako: |