:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Inwestycje w powiecie, Złotowie powstanie hotel Ukraińców - zdjęcie, fotografia

W Złotowie powstanie hotel dla Ukraińców. Na początek czterdzieści pokoi. - To będzie bardzo tanie miejsce noclegowe – mówi Rafał Kłosowski.

Atrakcyjne kwatery dla Ukraińców. Miejsce w pokoju dla Ukraińców. W Internecie takich ofert jest coraz więcej. Niektóre opisane są w języku sąsiadów ze wschodu. Także na naszym terenie pracownicy zarobkowi z Ukrainy wynajmują domy i mieszkania, domki letniskowe w Kujankach, śpią w budynkach gospodarczych. Nie ma u nas jeszcze takich problemów jak w Poznaniu (w 2016 roku pisała o tym „Wyborcza”), gdzie sąsiedzi skarżyli się na hotel ponad prawem na Wildzie – w budynku konsula honorowego Słowacji mieszkać miało do 30 Ukraińców. Sąsiedzi narzekali na hałas – bieganie po schodach, trzaskanie drzwiami, trąbienie samochodów, którymi ktoś przyjeżdżał po pracowników.

Według danych NBP, w 2016 r. legalnie pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców, z czego większość to mężczyźni. I choć ok. 70 proc. z nich pracuje jako pracownicy fizyczni, często są to ludzie z wyższym (37,7 proc.) lub średnim (53,3 proc.) wykształceniem. Co do szarej strefy, przybyszy ze Wschodu pracujących nielegalnie, nie ma danych.

W Złotowie oficjalnych zgłoszeń tego typu nie ma i może nie będzie. A to dzięki hotelowi, który stworzyć chcą właściciele dyskoteki Genesis. W 2015 roku kupili oni od PKP budynki położone za dworcem głównym, w kierunku Zakrzewa. W jednym z nich, dzierżawionym od 2008 roku, prowadzą dyskotekę. Drugi stoi niewykorzystany. Po zakupie panowie zaczęli się zastanawiać, jak na tych obiektach zarobić. Pierwszym odruchem było wystawienie biurowca na sprzedaż. Wstępne zainteresowanie nim wyraziła jedna z lokalnych firm handlowych, ale do transakcji nie doszło. Wiszący na obiekcie baner wywołał za to spekulacje, że Genesis jest na sprzedaż.

– Nie myśleliśmy o tym, choć gdyby pojawił się poważny kupiec na całość… – mówi Rafał Kłosowski, jeden ze współwłaścicieli budynków przy ulicy Za dworcem. Dyskoteka działa bez zmian, za to pojawił się nowy pomysł na blisko 900 m kw. powierzchni drugiego budynku.

– Zamierzamy w nim stworzyć hotel dla pracowników zarobkowych, głównie z Ukrainy. Mamy takie działalności na terenie kraju i widzimy, że jest takie zapotrzebowanie również tutaj – twierdzi pan Rafał.

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Złotowie wynika, że ilość pracowników znad Dniepru, przyjeżdżających do powiatu złotowskiego za chlebem, rośnie lawinowo. W 2014 roku przy pracy sezonowej było u nas 34 obcokrajowców (głównie Ukraińców właśnie), w 2015 roku już 223, w 2016 – 538, a w 2017 – 820. Do tego dochodzą ci pracujący na mocy złożonego wniosku o zezwolenie na pracę sezonową (253 osoby do lipca tego roku) oraz na mocy zezwolenia wydanego przez wojewodę. W sumie w powiecie złotowskim rocznie pracować może około tysiąca obcokrajowców. Jest więc o kogo „zadbać”.

– Sondujemy rynek i wychodzi nam, że taka inwestycja powinna się udać – twierdzi R. Kłosowski. Bardzo liczy on na współpracę z firmami zatrudniającymi pracowników z zagranicy oraz firmami pośredniczącymi w ich ściąganiu na nasz rynek.

– To będzie prawdziwa noclegownia dla tych pracowników, długoterminowa. Będziemy też wystawiać faktury dla firm – podkreśla.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej podaje, że pod koniec 2017 r. pracodawcom zostało wydanych przez wojewodów ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich (spoza UE). W 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

Na dwie gwiazdki

Kto jednak myśli o hotelu z recepcjonistą w liberii i pokojach z klimatyzacją i jacuzzi, ten się zawiedzie. Za dworcem powstać ma lokal dwugwiazdkowy. Schludny, zadbany, ale skromny.

– Chcemy uniknąć wynajmu w kiepskich warunkach lub nieformalnie – mówi inwestor. Na początek pan Rafał ze wspólnikami chce przygotować czterdzieści pokoi dwuosobowych. Do tego wspólne kuchnie dla kilku lokali. Z czasem liczba sal mieszkalnych wzrosnąć ma do około siedemdziesięciu. Czynsz wynosić ma 500 – 600 złotych od osoby.

– Jak za miesiąc w hotelu, w porównaniu z innymi ofertami lokali w mieście, to atrakcyjna oferta – uważa współwłaściciel Genesis.

NBP podał, że w samym trzecim kwartale ubiegłego roku cudzoziemcy przekazali za granicę ok. 3,5 mld zł – to o 1,7 mld zł więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Transfery na Ukrainę stanowiły 91% tej kwoty, czyli ok. 3,2 mld zł.

Poza pracownikami ze Wschodu Kłosowski liczy także na klientów dyskoteki. Regularnie pytają oni, zwłaszcza ci organizujący w Złotowie wieczory kawalerskie czy panieńskie, o możliwość wynajęcia miejsc noclegowych. O zapotrzebowanie na tę usługę panowie wydają się więc być spokojni. Nawet w obliczu tego, że w roku 2019 Ukraińcy będą mogli ruszyć do pracy w Niemczech. „Rzeczpospolita” pisała, że skutki wyjazdu z Polski pół miliona ukraińskich pracowników trudno sobie wyobrazić. Branże, które szczególnie mogą na tym ucierpieć, to przemysł, rolnictwo i sadownictwo. Rafał Kłosowski mówi spokojnie:

– Z badania rynku wynika, że Ukrainiec bardzo dobrze czuje się w Polsce m.in. przez podobny język. Zarobki w Polsce, przez brak siły roboczej, też będą rosły. Cześć Ukraińców pewnie wyjedzie dalej, ale podejrzewam, że z byłych republik radzieckich przyjedzie jeszcze więcej ludzi. Niebawem może otworzyć się Białoruś, są takie prognozy.

Obecnie inwestorzy kompletują niezbędną dokumentację. Ponieważ dla ich działki nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, wystąpią o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Teren podzielą na pół i rozdzielą działalność rozrywkową od hotelowej. Do obu stworzą oddzielne dojazdy z drogi wojewódzkiej.

– Wiosną przyszłego roku będziemy występować o pozwolenie na budowę – zapowiada R. Kłosowski. Zaraz po jego uzyskaniu ruszyć ma remont. Co ważne również dla klientów dyskoteki, objąć on ma także pomieszczenia Genesis.

Łukasz Opłatek

Reklama

W Złotowie powstanie hotel dla Ukraińców komentarze opinie

  • Czesiek - niezalogowany 2018-12-05 17:20:00

    Niestety w Niemczech pracownicy sezonowi z Polski często musieli kwaterować w zawilgoconych stodołach, przyczepkach kampingowych. I to nawet już po akcesji do UE. Zawsze twierdziłem, że Polak jest gościnny, ale nie dla własnych rodaków.

  • gość 2018-12-05 18:26:25

    banderowcy lepiej od Polakow maja naszych wywala sie na zbity pysk a banderowca jeszcze hotele sie stawia

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 19:04:10

    To kiedy robimy jakis protest pod ratuszem?! Niech nie mysla ze od tak postawia sobie tu hotel dla banderowcow a my bedziemy siedziec cicho. Pozniej stworzy sie getto do ktorego nawet policja bedzie bala sie zajrzec. Moze czas stworzyc wydarzenie na facebooku i zorganizowac cos pod ratuszem

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 20:03:52

    ZLOTOWSCY biznesmeni (Oczywiscie niektorzy)slizgaja sie na nisko oplacanych pracownikach.Nie moga zaplacic wiecej.Przed domem a raczej rezydencja auto za 500tys -rownowartosc 20 lat (240 miesiecy po 2000 na reke)przepracowanych przez robola...No ale nie moze placic wiecej...Ale robol to moze tyrac....Ukraincy tez sie wycwania ,wyjadą i predzej czy pozniej trzeba bedzie zlikwidowac 11 czy 12 lokate

  • WiochaHamstwoBurak!! - niezalogowany 2018-12-05 20:11:57

    Rysunek do artykulu obrazliwy i zenujacy...Dlaczego zul ma na koszulce 5set+ a nie KONSTYTUCJA? Normalnie rysowal to chyba uczen Urbana albo Michnika bo obraza to miliony korzystajacych z pomocy panstwa!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 20:30:04

    Kogoś tu poj***ło. Dom dla banderowców. Jeszcze czego. To największe ścieki płyną z ukrainy do polski. I proszę nie mówić że oni za chlebem przyjeżdżają bo to żaden argument skoro polakom na Wołyniu odrąbywali głowę siekierą na żywca itp. Tylko czekać na podobne sytuacje jak ta w której gruzin zabił polke i zostawił zwłoki w walizce w parku. Życie tej dziewczyny kosztowało różnice między zatrudnieniem polaka a tego ścieka. W Niemczech juz nie ma sposobu na ratunek tego kraju i u nas będzie podobnie. W następnych wyborach proszę nie głosować na PiS bo dla nich liczy się słupek wzrostu PKB a polscy robotnicy są dla nich śmieciami.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 20:35:56

    Jeżeli chcecie to zmienić i nie chcecie ukraińców w naszym kraju radze głosować na Ruch Narodowy to jedyny sposób bo PiS, PO i inne partie będą za wasze pieniądze gościć i zapewniać imigrantom lepsze warunki od waszych.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 21:06:02

    Ofiary Wołynia przewracają się w grobach...

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 21:13:21

    Gmina Złotów to patologia wśród przedsiębiorców ( zakład w przydomowym garażu itp.) A ich samych nie można tak nazwać bardziej pasuje do nich określenie prywaciarz ze zdjęciem nosacza sundajskiego. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Te małpy prywaciarskie mają nas za tych z tego obraźliwego rysunku bo nie chcemy być niewolnikami za te pieniądze podczas gdy oni drogi dom, samochód, jakuzzi itp. Kiedyś dorabiali się na uczniach.

  • gość 2018-12-05 21:24:59

    Wcale nie trzeba być ukraincem żeby być uciążliwym. U mnie na klatce schodowej mieszkają 3 rodziny polskie. Dwie wiedza jak się zachować w budynku gdzie mieszka więcej rodzin, a jedna nie wie. Imprezy co weekend z głośną muzyką, głośna muzyka w tygodniu, trzaskanie drzwiami robienie syfu przed budynkiem, darcie japy, nie liczą się z nikim. Zwracasz uwagę to obraza, a miotła parzy. Nigdy w życiu mieszkać z kimś przez ścianę.

  • Hipokryzja - niezalogowany 2018-12-05 21:34:03

    Polak narzeka, że nie traktują ich za granicą dobrze a sami tak traktujemy w naszym kraju innych ... Przerażające to jest.

  • Lol - niezalogowany 2018-12-05 21:51:18

    Nie trafiona inwestycja.W pierwszym kwartale 2019 Niemcy otwieraja rynek pracy dla 2 mln Ukraincow.Wybudujcie jotel w Niemczech.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 22:18:39

    Goście z Ukrainy mają u nas dobrze. W Holandii pracując , w okropnych nieludzkich warunkach się często mieszkało . A co do rysunku .... Cóż... autor zapewne stanu wolnego .

  • Gościu - niezalogowany 2018-12-05 23:11:10

    Tak potwierdzam. W Holandii pracowalem, mieszkalem od "po skandaliczne warunki" po super chaty z jacuzzi. Ale kuzwa wystarczyloby mi wtedy gdyby po prostu bylo normalnie., wiekszych jakichs tam wymagan nie mam mimo wszystko. Nie robic z igły widły polecam

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 23:37:12

    Nie martwcie się od stycznia Niemcy otwierają rynek pracy to i Ukraińcy wam podziekuja

  • gość 2018-12-06 00:11:07

    Proponuję wejść każdemu na stronę Wirtualnej Polonii i pooglądać sobie zdjęcia z Odessy z 2014 roku i wyciągnąć wnioski.Mi się jeszcze ręce trzęsą....

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 01:56:27

    Nie ma co czekac i ogladac sie na niemców czy otworzą swój rynek na ukrainców i liczyć na to, ze problem sam sie rozwiąże..jesli pozwolimy na wybudowanie jednego hotelu to za chwile bedzie ich juz kilkanascie, bo ktos chce na tym zarobić i ma dupie ten kraj. Zrobmy jakas manifestacje pod urzedem cokolwiek zeby to zatrzymac. To co sie wyprawia w tym kraju to jest dom wariatów. Siedziac przed tv nie zmienimy Polski. Zrobili z Polski kolonie i doja jak krowe, trzeba to powstrzymac. Polecam na youtubie kanaly: Media Narodowe W realu24 Jacek Międlar Zapisujcie sie do organizacji narodowych, Ruchu Narodowego, Onru, Mlodziezy Wszechpolskiej i nie dajcie sobie wmówić, ze jestes faszystą tylko dlatego, ze zalezy ci na dobru Polski. Jestesmy patriotami. W calej europie w czasie wojny tylko Polskie organizacje narodowe walczyly z nazizmem i komuna, nigdy nie kolaborowaly. To jakimi my jestesmy faszystami co??!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 02:19:35

    Polecam także fundacje "Wolyń", która na stronie ZRZUTKA.PL zbiera kase na billboardy informujące o ludobójswie ukrainców na polakach. Juz chyba 2 albo 3 bilboardy stoja przy autostradach na śląsku i wschodzie Polski co baaaaardzo nie podoba sie ukraincom. Pomóżmy zebrać kase!!! Wejdzcie także na strone: ukrainiec NIE JEST MOIM BRATEM. facebook Gdzie znajdziecie duzo wiadomosci o dzisiejszej ukrainie i jaki maja naprawde stosunek do Nas Polaków.

  • gość 2018-12-06 08:23:10

    w pełni zgadzam się z komentarzem: "Rysunek do artykulu obrazliwy i zenujacy...Dlaczego zul ma na koszulce 5set+ a nie KONSTYTUCJA? Normalnie rysowal to chyba uczen Urbana albo Michnika bo obraza to miliony korzystajacych z pomocy panstwa!!"....żałosny ten rysunek

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 08:38:43

    Ukrainiec nie jest bratem. Co Ty pi.epszy... Polak dla Polaka nie bratem lecz katem. Przemyśl to.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 09:05:43

    Ten rysunek przedstawia dokładnie was tu piszących i nawołujących do nienawiści. Brawo autor! Ale jak widać rysunek jeszcze za łagodnie przedstawia problem, bo mamy tu kilku, którymi już dawno powinna się zająć prokuratura. Chyba że wszystkie te idiotyczne komentarze pisze jeden bezmózgiwiec. Protestuj sobie niemawistny narodowcu ile chcesz, to prywatna inicjatywa i tobie nic do tego. A jeśli w przyszłości ktoś bedzie zakłócać spokój mieszkańcom hotelu, to łatwo będzie znaleźć sprawcę po IP autora tych wpisów.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 10:08:50

    Niektóre komentarze muszą pisać prywaciarze. Ha ha ha ha ha....

  • do Gościa powyżej - niezalogowany 2018-12-06 10:22:12

    W twojej małej główce inne możliwości się nie mieszczą?

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 11:13:09

    Panie Opłatek, nie wszyscy złotowianie to żule. Nie tędy droga, jeszcze się pan w życiu może otrzeć o opiekę społeczną, chorobę, alkoholizm i tym podobne przypadłości. Na przyszłość niech pan zostawi 500+ w spokoju bo obraża pan złotowskie rodziny z dziećmi i matki któree z tego kożystają i nie przesiadują na ławkach miejskich. Zresztą może by i pan się wziął za prawdziwą robotę a nie bezmyślne pisanie. Może potrzeba panu pracy fizycznej aby właściwy olej napłynął do rozumu.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 11:21:09

    Prokuratura powinna się zająć ale zbrodniarzami - katami z Wołynia. Nazistów państwa zachodnie i Izrael ścigają do dziś mimo że to stare dziadki. Polska powinna domagać się znalezienia i wydania sprawców pod groźbą zerwania stosunków dyplomatycznych ale jesteśmy krajem który pod prysznicem w kryminale czuje się jak w domu i upuszcza mydło raz za razem z wydziaraną na tyłku kropką oraz serduszkiem. POLKA JEST TAKIM CWELEM NA ŚWIECIE !!!

  • Andrzej Jastrowia - niezalogowany 2018-12-06 11:43:14

    Bądźmy solidarni i popedzmy tych prudasow z naszego powiatu a nie piszmy jacy kozacy jesteśmy nie chcemy ich tu więc kije w dłoń i wypierd..... Do siebie!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 11:47:22

    Tylko nieliczne kraje dostąpiły odznaczenia ,, CWELEM WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA"

  • gość 2018-12-06 13:38:37

    Kaczor dba o swoich i musi ich do Polski sprowadzić bo Rosja nie ma Żydów.To jest sprawa odgórna i nic na to nie poradzicie. W Polsce mieszka więcej niż połowa Żydów a połowa Polaków. PiS ma przewagę Żydów. Zapisujcie się do Młodzieży Wszechpolskiej-Bosaka ,do Ruchu Narodowego-Roberta, tak jak ktoś wyżej radzi.W pojedynkę nic nie poradzicie.Siła jest w dużej grupie patriotycznej. W Złotowie możecie założych Oddział Ruchu narodowego bo te Organizacje są Legalne i zgodne z Konstytucją.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 14:20:13

    A mi to nie przeszkadza. Niech sobie mieszkaja!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 14:39:21

    Większości to nie przeszkadza. Ale zawsze się znajdzie paru oszołomów powtarzających fejkowe informacje żeby wzbudzić nienawiść, bo ich to kręci.

  • gość 2018-12-06 15:52:11

    Rysunek przy artykule obrazuje, co mają w makówkach członkowie redakcji Atualności. Dla nich dodatek socjalny na dzieci to finansowanie meneli. D N O.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 16:28:31

    Zastanawia mnie jedna rzecz .po co urzad pracy jest w Zlotowie moze tam zrobic hotel ? Przeciez bezrobocia nie ma a jeszcze utrzymywac rzesze urzednikow pytam dla kogo ?

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 16:29:42

    Zastanawia mnie jedna rzecz .po co urzad pracy jest w Zlotowie moze tam zrobic hotel ? Przeciez bezrobocia nie ma a jeszcze utrzymywac rzesze urzednikow pytam dla kogo ?

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 17:22:46

    Urząd pracy jest po to aby dawać prace paniom tam pracującym a jeżeli mają jakieś oferty to chyba najgorsze z możliwych. A co do pana Opłatka to mam nadzieje ze na jego miejsce przyjmą jakiegoś ukrainca bo jest tańszy i wtedy powiem mu ze ten na rysunku to on.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 17:39:00

    W zlotowie jest wiecej ukraincow pracujacych na czarno niz komus sie wydaje a ci przedsiebiorcy ktorzy ich zatrudniaja powinni konac z glodu i ryc w smietnikach,co drugi wlasciciel firmy budowlanej w zlotowie to oszust ktory wyzyskuje ludzi a potem jeczy ze polak pracowac nie chce i zatrudnia ukrainca.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 19:35:37

    Ja przestalem kupowac w sklepach gdzie pracuja ukraincy i nie korzystam z uslug takich firm. Nie przyloze reki zeby stwarzac tutaj warunki do zycia dla ukrainców, którzy jeszcze 70 lat temu polowali na moja rodzinę na Wołyniu. Trzeba być obiektywny a nie udawać postępowego europejczyka i udawać, ze nic sie niedzieje, zwłaszcza,że dzisiaj parlament ukraiński potwierdził, ze bandera i cala reszta tego scierwa beda uznani za bohaterów narodowych. A w calym Kijowie maja być umieszczone tablice ku ich pamięci. Tu bedą pracować a w Kijowie beda skladac znicze i kwiaty pod pomnikami i pluc ze musza pracowac u lachów. Tak... zapytajcie sie jakiegos ukrainca o bandere...prawie kazdy ci powie ze nie wie o kogo chodzi i go nie zna. Na stronie ukrainiec NIE JEST MOIM bratem.facebook jest link do artykulu gdzie wypowiada sie ukrainski general, ze my polacy lepiej sie nie wychylajmy bo moga zrobic tutaj burdy o jakich nie snimy. Poczytajcie

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 20:13:07

    Nie radzę rozwiązywać problemów z ukraincami siłą chociaż dobrze by było ale w polsce za oplucie murzyna w tramwaju dostaje się najwyższy przewidziany wymiar kary. Lepiej głosować w najbliższych wyborach na odpowiednich ludzi którzy chcą rozwiązać problem ukraińskich ścieków.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 20:19:20

    Popieram to co robisz ze nie korzystasz z usług firm które zatrudniają ukraińców i nie kupujesz w sklepach w których oni pracują. To jest jakiś sposób. TAK TRZYMAĆ.

  • gość 2018-12-06 20:25:52

    Polka wyszła za mąż za ukraińca i w Polsce zamieszkali,wprowadził sie do niej.potem zabił.Jako mąż odziedziczył po niej majątek. W Złotowie koło dworca,w markecie N.kasjerka obsługująca Ukraińca(mówił słabo po polsku) to miała uśmiech od ucha do ucha i wzrok wlepiony , w niego.A jak mnie zaczęła kasowac towar to nawet pocałuj mnie w d... nie powiedziała ,pewnie zapomniała języka polskiego.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 21:59:46

    Bo ty frajerze odpychający i brzydki jesteś. A i na kilometr widać, żeś buraczek....

  • Gość - niezalogowany 2018-12-07 09:22:35

    To wina prywaciarzy. U nich wywalczyć sto złotych podwyżki to jest nie lada wyczyn a przeciez jego syn dziennie tankuje za stówke.PRYWACIARZE TO TAKIE GÓWNO.

  • gość 2018-12-09 11:18:02

    Polska podpisała z Ukrainą w 2012r, że każdy Ukrainiec który przepracuje 1 rok w Polsce dostanie od państwa polskiego najniższą emeryturę.!!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-09 11:31:05

    Do wszystkich narzekajacych na "prywaciarzy". Dlaczego Wy nimi nie zostaniecie? skoro można miec tyle pieniędzy i auto za 500 tyś przed rezydencja. I dlaczego u nich pracujecie jeżeli wiecie ze was oszukują ?

Dodajesz jako: |