Walka trwa. Okoliczne gminy walczą o czyste powietrze

Smog to problem nie tylko Złotowa

Gminy mają swoje sposoby na walkę ze smogiem. Same jednak z nim nie wygrają (fot. pixabay)
Gminy mają swoje sposoby na walkę ze smogiem. Same jednak z nim nie wygrają (fot. pixabay)

Jak zauważa burmistrz Krajenki Stefan Kitela, nie potrzeba nawet specjalnych badań, aby stwierdzić, że ten problem istnieje. Gdy tylko pojawi się niż atmosferyczny i deszczowa pogoda, dymi się niemal w całej gminie. Tak samo jest w Złotowie*, Tarnówce, Okonku itd.. W Pile natomiast, gdzie najbliżej powiatu złotowskiego znajduje się czujka do pomiaru jakości powietrza, okazuje się, że przeważnie jest ono na poziomie bardzo dobrym. Takie dane widnieją na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (dane z 28 listopada).

Na Złotowszczyźnie jest ta komfortowa sytuacja, że przebiegają przez nią korytarze powietrzne, które rozganiają dym. Problem jednak jest. Być może rzadziej widać go we wioskach, gdzie skupiska mieszkaniowe są rozrzucone. W mieście natomiast nie da się tego ukryć. Jeśli miałbym wskazać miejsca, w których jest najgorzej, byłyby to tzw. Winiary. Co nie oznacza, że i na ul. V Dzielnicy tego nie można zauważyć

– mówi burmistrz Krajenki. Pomiar smogu w poszczególnych miejscowościach powiatu złotowskiego, a także Łobżenicy, odbywa się głównie na „wyczucie”. Specjalnych przyrządów monitorujących to zjawisko nie ma. Zdaniem wielu włodarzy, nawet nie warto w nie inwestować, bo przecież problem widać gołym okiem. Zresztą widzi to cała Unia Europejska. Jak wskazują badania Europejskiej Agencji Środowiska, Polska nie ma powodu do dumy. Jakość naszego powietrza jest jedną z najgorszych w porównaniu do innych krajów Starego Kontynentu (mapa jakości powietrza dostępna na stronie airindex.eea.europa.eu).


Pozostało jeszcze 70 % tekstu...

To tylko fragment artykułu (pozostało 7265 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu