Ważne, że nie mylą nazwiska - wywiad z radnym Arkadiuszem Tomke

Wpadki i wypadki nauczyły go życia, więc może być lepszym radnym. – Zabrali mi prawo jazdy, abym drugi raz nie wjechał pod pociąg – żartuje Arkadiusz Tomke i zapowiada start w wyborach

- Nie wiedziałem, że polityka polega na obiecywaniu - mówi A. Tomke
- Nie wiedziałem, że polityka polega na obiecywaniu - mówi A. Tomke

Po pierwsze nie szkodzić. Znasz tę maksymę?

Znam i powiem, że jeśli mam zrobić komuś krzywdę np. mówiąc nieprawdę, to wolę nic nie mówić.

Mieszkaniec Osowa, z którym rozmawiałem odniósł ją do Ciebie. Gdy zapytałem, jak ocenia Twoją pracę w Radzie Powiatu Złotowskiego odparł: Eee, nie szkodzi nam…

Tylko tyle? Dla jednego jestem może zbyt cichy, a dla drugiego moje działania są wystarczające. Staram się ludziom pomagać. Praca w radzie powiatu była i wciąż jest dla mnie wyzwaniem i lekcją. Na pewno nikomu nie szkodzę.

Czy to nie za mało po trzech latach w radzie?

Za mało. To zastanawiające, że mówi tak mieszkaniec Osowa, bo tutaj działania powiatu z ostatnich trzech lat widać np. w postaci chodnika. Jest to zasługa lokalnego społeczeństwa, wniosków sołtysów Elżbiety Tomke i  Jana Muchy, pieniędzy z funduszu sołeckiego na część inwestycji.

Wkrótce przyjdzie czas rozliczyć się z wyborcami. Co im powiesz?

(Śmiech) Ojców sukcesu jest wielu, lecz mogę powiedzieć, że w tej kadencji powiat zrobił wiele chodników, drogę do Wielkiego Buczka, drogę w Czyżkowie. Boli mnie, że nie zrobiliśmy poboczy z Łąkie do Kiełpina, drugiej części drogi do Białobłocia, nowej nawierzchni do Trudnej oraz ronda w Lipce. Inwestycje w infrastrukturę są najbardziej widoczne.

Mówisz tylko o gminie Lipka, a co z Zakrzewem i Okonkiem? Te gminy także reprezentujesz.

Współpraca z burmistrz Małgorzatą Sameć jest bardzo dobra i jako rada zrobiliśmy tam wiele inwestycji. W Zakrzewie natomiast powinniśmy rozwiązać problem  skrzyżowania w centrum wsi. Pomysły są dwa: stworzenie nowego ronda przed kaplicą bądź prostsze, tańsze i bez ograniczeń miejsca przy kaplicy, wprowadzenie ruchu okrężnego znakami. Konsultacje społeczne i pomoc dobrego planisty będzie niezbędna.

Zakładam, że jest Ci łatwiej mówić o inwestycjach w gminie Lipka, bo nad sobą masz Ryszarda Goławskiego, który regularnie przeznacza dla niej pieniądze z budżetu powiatu.


Z dalszej części rozmowy dowiesz się m.in. o sposobie wprowadzania podwyżek w starostwie, o byciu gwiazdą internetu, przyszłorocznych wyborach i obietnicach z nimi związanych...

To tylko fragment artykułu (pozostało 10876 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu