:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C bezchmurnie

Właściciel firmy w prokuraturze

Informacje, Właściciel firmy prokuraturze - zdjęcie, fotografia

Po blisko pięciu latach na ławę oskarżonych trafić może właściciel firmy transportowej, której ciężarówka zabiła Bartka i Mateusza

Do wypadku doszło 21 czerwca 2012 roku na trasie Złotów – Nowiny. W wyniku zderzenia z przyczepą transportującą dłużycę zginęło dwóch młodych mężczyzn – mieszkańcy Złotowa i Józefowa. Na ławę oskarżonych trafiły trzy osoby – kierowca ciężarówki, diagnostka, która dopuściła niesprawny pojazd do ruchu oraz dyspozytor z firmy transportowej.

25 kwietnia 2017 roku przed Sądem Rejonowym w Złotowie zapadł wyrok w tej sprawie. Dyspozytor został uniewinniony, gdyż w zakresie jego obowiązków nie było dbania i kontrolowania stanu technicznego pojazdów. Natomiast kierowca i diagnostka otrzymali wyroki roku więzienia w zawieszeniu. Kobieta ma także kilkuletni zakaz wykonywania pracy diagnosty.

Sprawa będzie mieć jednak dalszy ciąg. Pełnomocnik brata tragicznie zmarłego Mateusza złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela firmy transportowej. Dotąd występował on w sądzie w charakterze świadka. Właśnie jego zeznanie z sali sądowej stało się podstawą do złożenia zawiadomienia. Przedsiębiorca zeznał bowiem, że to na jego polecenie wymagany prawem stalowy dyszel łączący samochód do przewozu drewna z przyczepą zakładano tylko na czas badań technicznych. Potem go zdejmowano, a skład bez stałego łączenia ruszał w trasę. Zdaniem biegłych, po takim zeznaniu prokurator w Złotowie powinien automatycznie oskarżyć właściciela. Tego jednak nie zrobił.

Co innego jest przyjechać na przegląd techniczny i tam zamieścić ten dyszel, aby wykonać przegląd techniczny, a co innego podjąć decyzję, aby samochody już na etapie zwyczajnego użytkowania jeździły bez tego dyszla

– prokurator rejonowy Sebastian Drewicz tłumaczył dziennikarzom z TVP. Na pytanie, kto ów dyszel odczepił, nie potrafił odpowiedzieć.

Pewne rzeczy trudno jest zweryfikować. (…) brak było dowodów świadczących o tym, że za tą decyzją stał właściciel tej firmy

– mówił. Natomiast oskarżony i następnie skazany w tej sprawie kierowca ciężarówki przyznał, że ów dyszel zakładało się tylko do rejestracji pojazdu.

Właściciel powinien być pierwszy

Tak o osobach, które powinny w tej sprawie zasiąść na ławie oskarżonych mówiła na sądowym korytarzu matka zmarłego Bartka. Czy właściciel firmy transportowej zasiądzie w tej ławie? Sprawić to ma właśnie zawiadomienie złożone przez brata drugiej ofiary tego wypadku. Co ciekawe, sprawę tę prowadzi nie Prokuratura Rejonowa w Złotowie, lecz w Poznaniu.

Z właścicielem firmy transportowej nie udało nam się skontaktować. O losach tej sprawy będziemy Państwa informować na łamach „Aktualności Lokalnych” i portalu.


Właściciel firmy w prokuraturze komentarze opinie

 • Kajko i Kokosz - niezalogowany 2017-05-28 14:39:44

  jesli auto przyjezdza na przeglad wszystko ok, diagnosta podbija stempel, a ze po wyjezdzie szef czy ktos z firmy robi przerobiki, zabiera dyszel to wina diagnosty ? co to za sad qrna tragedii jest winny tylko i wylacznie wlasciciel firmy

 • emigrant - niezalogowany 2017-05-27 23:10:17

  ten dostanie w lape...tamten dostanie....i na koncu się okaże,że to wina Tuska.Wszystko w tym kraju jest załatwiane po znajomości.Już nie mogę się doczekać wyjazdu z PL. ....

 • Obywatel - niezalogowany 2017-05-26 23:44:18

  Ja kieys byłem straszony przez nastolatkę, żebym sie jej nie czepiał bo jej matka jest prokuratorem, koniec końców jest sekretarka w prokuraturze i nie ma to jak układy, układziki.

 • Ktos - niezalogowany 2017-05-26 21:42:33

  Tez uwazam ze cos jest nie tak.dwie sprawy gdzie winni na tacy i co?

 • aqq - niezalogowany 2017-05-26 14:48:25

  Kowal zawinił, Cygana powiesili?

 • mieszkaniec - niezalogowany 2017-05-26 12:22:23

  Mam jedno pytanie skoro dyszel był zakładany na czas diagnostyki to dlaczego diagnosta został skazany przecież wszystko było na przeglądzie .

 • Mnich - niezalogowany 2017-05-26 10:40:02

  Cos mi tu smierdzi. Ulomnosc w postepowaniu tak samo jak w sprawie Zdzislawa G. Juz dawno winni powinni miec wyrok a tym czasem chodza wolni i sie smieja z prokuratury.

 • wdr - niezalogowany 2017-05-26 09:40:40

  dokładnie dlaczego nie siedzi ....powinni sąd w Złotowie zlikwidować

 • niewinny - niezalogowany 2017-05-26 09:33:13

  Popieram, ja także kiedyś zostałem przez nich niesłusznie oskarżony. Nawet mnie nikt nie przeprosił, nie znają się na szukaniu prawdziwych winnych, do zwolnienia i tyle. Oszukany przez prokuraturę w Złotowie / niewinny/

 • sceptyk - niezalogowany 2017-05-26 09:11:59

  Fakt coś nie tak się dzieje w złotowskiej prokuraturze,ale chyba jest jakiś nadzór nad tą instytucją a może wymaga przewietrzenia.

 • to już było - niezalogowany 2017-05-26 08:53:53

  czuję smród...

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2017-05-26 08:38:07

  Sprawa z jastrowskiej też ciągnie się długa a już dawno sprawca śmierci dziecka powinien siedzieć!!! gdzie jest prawo?!

 • ret - niezalogowany 2017-05-26 07:42:09

  Kolejna kompromitacja złotowskiej prokuratury. Ile jeszcze ten nieudacznik będzie sprawował swoją funkcję. Ma kompetencje do sekretariatu lub pkt. ksero.

Dodajesz jako: Zaloguj się