:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -0°C
Administracja, ścieki będą droższe - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 01/03/2019 07:00

W najbliższych latach czekają nas podwyżki taryfy za wodę i ścieki.

Do pierwszej dojdzie już w tym roku.

– Zmiana taryfy będzie konsekwencją zmiany warunków ekonomicznych – prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Złotowie Edyta Iwańska mówi o zmianach wynikających ze wzrostu kosztów ponoszonych przez zakład. Przede wszystkim energii, ale też podatków od nieruchomości, odpadów. Jak dużego wzrostu kosztów energii, póki co w spółce nie wiedzą, ponieważ zakład nie zna jeszcze nowych warunków umowy z firmą dostarczającą energię. Między zakładem a dostarczycielem energii obowiązuje, póki co, stara umowa. W spółce już wiedzą jednak, że te warunki się zmienią i będą wnosić do Wód Polskich o zmianę taryfy (to tutaj zapadają obecnie decyzje dotyczące wysokości opłat, a nie jak dotychczas, w radach miast i gmin).

– Prawdopodobnie stanie się tak, kiedy zamkniemy poprzedni rok i będziemy mieć wynik finansowy. Gdy będziemy wiedzieć też, jakie będą pozostałe koszty – mówiąc przede wszystkim o energii prezes przyznaje, że w perspektywie najbliższych lat podwyżki najprawdopodobniej będą następować dość regularnie, być może nawet co roku. E. Iwańska zapewnia jednak, że nie będą to duże wzrosty taryf. Do pierwszej ma dojść już w okolicach sierpnia.

Zdecydowanie bardziej będzie odczuwalna podwyżka, jaka nastąpi po zakończeniu i rozliczeniu rozpoczętej niedawno, rozłożonej na blisko trzy lata, największej w historii Złotowa inwestycji wodno–kanalizacyjnej, której istotną częścią jest także modernizacja złotowskiej oczyszczalni ścieków. Podwyżka będzie konsekwencją naliczenia amortyzacji. Nie jest jeszcze znana dokładna wysokość tej podwyżki, ale wstępnie mówi się o około dwunastoprocentowym wzroście za metr sześcienny wody i ścieków w porównaniu z obecnymi opłatami.

Twardy rynek

Taryfy rosną podobnie jak koszty wspomnianej inwestycji. Jeszcze niedawno mówiło się o puli ponad 36 mln zł, ostatecznie wartość ta wyniesie około 51 mln zł! Automatycznie wzrasta też udział miasta w zadaniu. W ostatnim czasie radni dali zgodę, aby zwiększyć ten wkład z początkowych ponad 11 mln zł do ostatecznych około 16 mln zł, które będą wydatkowane przez cały okres trwania inwestycji. Na szczęście spółce udało się pozyskać zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zwiększyło się ono również dzięki temu, że miasto zapewniło zwiększenie wkładu po swojej stronie. Podczas komisji, które poprzedziły niedawną sesję Rady Miejskiej Złotowa prezes Iwańska odpowiadała na pytania radnych w tej sprawie i wyjaśniała okoliczności wzrostu inwestycyjnych kosztów, wśród których kluczowa kwestia, jak wyjaśniała, związana jest ze wzrostem usług budowlanych.

– Dzisiaj jest bardzo trudno o wykonawców. Na rynku zostali wyłącznie duzi gracze – wyjaśniała rajcom.

Prezes Iwańska podkreśla, że inwestycja realizowana przez MZWiK nie jest wyjątkiem. Jak stwierdziła, właściwie wszystkie podmioty, które otrzymały dofinansowanie z NFOŚiGW, złożyły wnioski o dodatkowe pieniądze, tak znacząco zmieniły się warunki finansowe od momentu, gdy inwestycje były kalkulowane przed dwoma–trzema laty. Prezes podała przykład jednego z samorządów w zachodniopomorskim, gdzie inwestycja została skosztorysowana na 16 mln zł, a przetargowa oferta opiewa na 25 mln zł.

– W tej chwili z terenu budowy zeszła tam już piąta firma. Ogłosiła upadłość – nawiązała do rynkowej sytuacji. Przypomniała, że pierwotnie zakładano organizację czwartego konkursu naboru wniosków w NFOŚiGW, ale najprawdopodobniej nie będzie miał miejsca, ponieważ wszystkie pieniądze wyczerpano w związku z dodatkowymi wnioskami, jakie złożono w ostatnim naborze.

Piotr Steffen

Reklama

Woda i ścieki będą droższe komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 08:56:20

  Tłumaczenie z dupy.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 09:00:26

  Dziwne ze to się zgrało z obietnicami Kaczyńskiego. Powiedzcie prawdę - że chcecie oskubać ludzi bo będzie z czego.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 09:02:20

  W nowych blokach tbs i developerow po 25 pln w blokach adm z wielkiej płyty
  Po 50
  Argumentacja taka ze smieszna

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 10:34:39

  Nie do wiary. Wielka inwestycja a w związku z tym wielkie podwyżki i tłumaczenie do mieszkańców jak do tłumoków.
  A gdzie się podziały przez lata płacone pieniądze za wodę od 1989r. kiedy to weszła gospodarka wolnorynkowa z ogromnymi podwyżkami złodziejskiego planu Balcerowicza. Gdzie pozyskane pieniądze z opłaty za wodę plus ścieki które od kilkudziesięciu lat podrożały kilkaset procent i to już w Wolnej Polsce. Czy zostały przeżarte bo przecież na inwestycje płacimy co miesiąc i to nie małe stawki za tzw. kranówkę i jej ścieki. Do tego jeszcze chcą opłat za deszcz który pada nie z naszej winy.
  Wolny kraj, wolna gospodarka to nie dziki zachód w którym zabiera się ludziom oszczędności, nikłe podwyżki płac pod pretekstem wprowadzania porządku inwestycyjnego. Przecież po takich lokalnych dążeniach do podnoszenia wszelkich opłat podrożeje wszystko. Pytanie czy to jest proces walki z rządem który robi wiele aby ulżyć polskim rodzinom. Czy to jest sposób na pośrednią walkę z PiSem. Czy chodzi o to aby zabrać ludziom to co przez trzy lata zyskali. Jaki jest cel takiego działania aby wszystkie podwyżki zapadały bez konsultacji z mieszkańcami za ich plecami. Czy rzeczywiście nie ma innych sposobów pozyskania środków finansowych na inwestycje które do tej pory nie były tak mocno artykułowane. Trzeba mieć nadzieję że do tak wielkich, zapowiadanych podwyżek jednak nie dojdzie. Może nie dopuści do tego Złotowska opozycja PiS oficjalnie sprzeciwi się temu, aby niechętne władze i struktury samorządowe torpedowały poczynania rządu Zjednoczonej Prawicy. Rządu Zjednoczonej Prawicy który za priorytet przyjął walkę z biedą wprowadzając godne życie dla rodzin. Jak to ma się do tego co jest zapowiadane i przekazywane w formie zastraszenia ogromnymi podwyżkami opłat które ponosimy każdego miesiąca.
  Oczekujemy że władze opozycyjne w naszym powiecie nie stwierdzą # Nas na te i inne podwyżki stać # a można odnieść takie wrażenie gdyż dotychczas w związku z wdrożonymi już podwyżkami minn. za wywóz śmieci pomimo sprzeciwu społecznego nie zabrała żednego stanowiska. W każdym bądź razie mieszkańcy nic o tym nie wiedzą.
  Mieszkańcy w sprawach dla nich ważnych oczekują dialogu.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 17:13:57

  Nieprawda że Pzl24 blokuje wpisy czy wprowadza cenzurę. Żaden bezmięsny komentarz nie został zablokowany choć wiele obrzydliwych, wulgarnych i obrażających osoby publiczne jak i te nie publiczne zgodnie z regulaminem tej strony nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
  Pan Janusz widząc jak świńskie potrafią być wpisy także pod jego adresem, wykazuje się wielką tolerancją i wiele ich przez dłuższy czas pozostawia na stronie. Osobiście uważam że to błąd gdyż słowo pisane niektórych osób w komentarzach wyrządzą wiele zła dlatego na bieżąco powinny być usuwane co nijak miało by się do znanej z PRL-u Cenzury.

 • gość 2019-03-01 19:10:12

  Znowu się odezwał ten postkomunista z pl.Paderewskiego,który służył w komunistycznym wojsku,przyrzekał wierność Leninowi i ZSRR oraz się chwalił że był w ZOMO.Ten typek postkomunistyczny,który został wyrzucony z PIS,zajadle atakował PIS oraz członków oczerniał jadem nienawiści jak z bojówki PO..

 • gość 2019-03-01 19:36:04

  Teraz się ujawnił,ten kapuś który pisał o godzinie 17:13:57,podając się za cenzora komunistycznego PZL24 i kneblując wolność słowa.To jest już zwolennik KOD,PO a udaje wielkiego demokraty rodem z PRL.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 22:30:13

  Widziałam że to ten Jęzor, pisze o cenzurze w PZL24. Jest takie powiedzenie uderz w stół a nożyce się odezwą. Wiedz nienawistny człeku piszący raz za razem po sobie że to nie twój upiorny sen z Paderewskiego ani żaden z opisanych przez ciebie obrzuconych nie do powtórzenia obelgami człowiek którego znasz cię rozszyfrował.
  Ja jestem młodą kobietą która cię zna tak jak wielu i podtrzymuję swoją opinię że zablokowanie IP takiemu wynaturzeniu pozbawionemu człowieczenstwa na stronach internetowych to obowiązek każdego administratora.
  Mam głęboką nadzieję że złotowskie. pl też to uczyni.

 • zainteresowany - niezalogowany 2019-03-02 08:15:27

  A może ktoś zainteresuje się tematem dlaczego po godzinie 24.00, 0:30 jakoś tak temperatura wody cieplej znacznie spada? A płacimy kupę kasy za ciepłą a nie letnią wodę. Sprawdźcie w swoich kranach.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-02 08:49:01

  Dla Pani Iwańskiej cena wody nie ma znaczenia, przecież ona mieszka w Szczecinku to co ją obchodzi ile za wodę płacą Złotowianie. Na spacery po promenadzie nie chodzi to i ludziom w oczy nie musi patrzeć. Dlatego prezesem powinien być mieszkaniec Złotowa który ma stały kontakt z mieszkańcami tego miasta.

 • gość 2019-03-02 23:02:54

  Burmistrza też mamy z gminy Złotów. Nie będzie stawał w obronie mieszkańców Złotowa.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..


Skup pilarek uszkodzonych

Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.


Podziękowania i życzenia

Składamy gorące podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe w rehabilitacji Krzysztofa Dołęgi. Z okazji..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"