Wypadek śmiertelny podczas przewożenia drewna

Do nieszczęśliwego wypadku doszło 19 maja br. w Brzeźnicy. Podczas prac związanych z przewozem drewna mężczyzna prawdopodobnie usiłował wskoczyć na będącą w ruchu przyczepę podłączoną do ciągnika rolniczego, niestety pośliznął się i wpadł prosto pod jej koła

Wypadek śmiertelny podczas przewożenia drewna
Wypadek śmiertelny podczas przewożenia drewna

Pomimo szybkiej pomocy 49-latek nie przeżył wypadku. Funkcjonariusze razem z prokuraturą wyjaśniają okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynika z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale także z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń. Jak więc przygotować się do sezonu prac polowych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków i często ich bardzo kosztownych konsekwencji?. Przede wszystkim powinniśmy zminimalizować ryzyka będące najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy. Jeśli więc większość z nich powstaje na skutek upadku, warto zadbać o odpowiednie obuwie – antypoślizgowe oraz chroniące kostki przed skręceniem. Równie istotne, szczególnie podczas pracy z wykorzystaniem maszyn rolniczych, jest odpowiednie dopasowanie odzieży. W żadnym w wypadku nie możemy zakładać luźnych, powiewających ubrań. Na ile to możliwe, powinny przylegać do ciała - szczególnie nogawki i mankiety – które mogą zostać wciągnięte przez wirujące części maszyn, równie ważne jest korzystanie z elementów ochronnych – jak rękawice, maski, okulary, fartuchy czy słuchawki ochronne – jeśli pracujemy w środowisku dużego natężenia dźwięku. W związku z trwającym sezonem prac apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a czasami nawet życia. Wraz z nadejściem wiosny również na naszych drogach możemy spotkać więcej sprzętu rolniczego. Pamiętajmy, że wyjeżdżając takim sprzętem na drogę musi on być sprawny technicznie. Nie możemy bagatelizować niesprawności np. w oświetleniu pojazdu czy układzie hamulcowym. Mają one bardzo kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Niesprawny kierunkowskaz czy też oświetlenie może być przyczyną tragedii, jaką jest niewątpliwie wypadek drogowy. Kolejnym zagrożeniem bezpieczeństwa są nieczystości, które zostają naniesione przez koła maszyn rolniczych. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawierzchnia na której zalega np. glina czy piach jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna. Dlatego zwracamy się również z apelem do rolników, aby zanim wyjadą z pola na drogę oczyścili koła swoich pojazdów. Zgodnie z art. 91 kodeksu wykroczeń za zanieczyszczenie drogi przewidziany jest mandat w wysokości do 200 złotych.
Aby uniknąć przykrych zdarzeń, których konsekwencje mogą być nieodwracalne, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględniając przerwy na wypoczynek, a co najważniejsze rozsądnie i poważnie podchodźmy do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby praca była przede wszystkim bezpieczna. Chcąc uniknąć poważnych zdarzeń apelujemy do rolników korzystających z maszyn rolniczych, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Apelujemy także do kierujących pojazdami, aby pamiętali, że zwłaszcza w okresie wiosennym na drogach można często spotkać przemieszczające się maszyny rolnicze i by w związku z tym zachowali szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa.

 

KPP Złotów

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu