Pastuch elektryczny to jeden z najbardziej popularnych systemów ogrodzeniowych pastwisk. Jest on niezwykle pomocny w pilnowaniu zwierząt - dzięki zastosowaniu pastucha elektrycznego nie musimy martwić się, że jakieś zwierzę wyjdzie lub wejdzie z pastwiska. Z czego jednak składa się pastuch elektryczny? Wszystkie potrzebne informacje znajdą Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Wiele osób uważa, że jest to sposób niezwykle bolesny dla pilnowanych zwierząt. Jest to jednak niezgodne z prawdą. Porażenie prądem wywołane dotknięciem linki ogrodzeniowej jest co prawda nieprzyjemne, jednak nie jest niebezpieczne dla życia i zdrowia zwierząt. Ma ono jedynie na celu zniechęcić zwierzęta przed przechodzeniem przez ogrodzenie. Zwierzęta bardzo szybko uczą się, że dotknięcie pastucha powoduje nieprzyjemne uczucie, dlatego do próby przejścia dochodzi tylko kilka razy. W późniejszym czasie zwierzęta unikają spotkania z drutem ogrodzeniowym, dlatego pastuch elektryczny jest bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie pastwiska. Co ciekawe, jeżeli pastuch przestanie działać, zwierzęta bardzo szybko to zauważają i ignorują ogrodzenie.
Przed omówieniem poszczególnych elementów pastucha elektrycznego należy zapoznać się z ogólnymi zasadami działania tego typu ogrodzenia.
Na nieizolowanym przewodzie rozchodzi się impuls elektryczny generowany przez elektryzator. Impulsy posiadają bardzo krótki czas trwania o częstotliwości poniżej jednego herca. Napięcie i energia takich impulsów uzależniona jest od typu elektryzatora, który dobiera się do zwierząt. Przeciwny biegun elektryzatora jest uziemiony, przez co pastuch tworzy zamknięty obieg. Napięcie działa zarówno na obiekty żywe, jak i nieożywione. Po dotknięciu, impuls przechodzi przez obiekt i powoduje nieprzyjemne uczucie. Ze względu na to, że pastuch działa również na obiekty nieożywione, bardzo ważne jest zbudowanie takiego ogrodzenia, które nie ma kontaktu z trawą, gałęziami itp. W innym wypadku możemy spowodować zmniejszenie skuteczności pastucha lub zupełną jego bezużyteczność.
Pastuch elektryczny - z czego się składa?
Praktycznie każdy element pastucha jest nieodłącznym komponentem tego typu ogrodzenia. Właśnie dlatego niemal wszystkie części pastucha elektrycznego są niezastąpione. Na budowę takiego ogrodzenia składa się: elektryzator, przewodniki (druty, taśmy, plecionki lub linki, siatki), izolatory, paliki, systemy bramowe, złączki i napinacze, baterie i akumulatory. Wszystkie potrzebne produkty do stworzenia pastucha elektrycznego znajdą Państwo w internetowym sklepie rolniczym Poltechparts.pl - https://poltechparts.pl/ogrodzenia-pastuchy-elektryczne. Wybór odpowiednich elementów uzależniony jest od wielkości i miejsca, w którym chcemy zbudować ogrodzenie, zwierząt, które chcemy ogrodzić i źródła energii, które wykorzystamy do zasilenia pastucha.
W dzisiejszych czasach na rynku znajduje się bardzo szeroka oferta elektryzatorów. Jeżeli mamy możliwość przyłączenia elektryzatora do sieci, najlepiej wybrać elektryzatory sieciowe 230 V, które są tanie w utrzymaniu (nie trzeba wymieniać akumulatorów, ładować itp.). W wypadku, gdy nie możemy podłączyć elektryzatora do sieci, warto pomyśleć o nowoczesnych elektryzatorach z bateriami słonecznymi. W ten zyskujemy tanią energię słoneczną i nie musimy przejmować się wyższymi rachunkami za prąd. Jeżeli lubimy tradycyjne rozwiązania, możemy zdecydować się na elektryzatory akumulatorowe, które nie muszą być podłączane do sieci. W ten sposób możemy zbudować nasze ogrodzenie elektryczne z dala od naszego gospodarstwa. Gdy chcemy ogrodzić zwierzęta, które są dosyć wrażliwe, najlepiej zdecydować się na mniejsze elektryzatory bateryjne. Co ciekawe, niektóre z takich elektryzatorów posiadają regulację mocy, dzięki czemu można je stosować do większych i silniejszych zwierząt. Na rynku istnieją również elektryzatory, które są połączeniem elektryzatorów sieciowych i akumulatorowych. W ten sposób zabezpieczamy się przed czasowym brakiem energii z sieci.
Podobnie jak elektryzatory, przewodniki występują w kilku rodzajach. Aby wybrać odpowiedni typ, musimy zastanowić się do jakich zwierząt będziemy stosować nasze ogrodzenie oraz jak duży obszar chcemy ogrodzić. Najbardziej wytrzymałym rodzajem przewodnika pastucha jest drut ogrodzeniowy. Wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali nierdzewnej oraz aluminium. W zależności od wykorzystanego materiału, drutu różnią się od siebie zdolnościami przewodzenia prądu, wytrzymałością na warunki atmosferyczne itp. Stosuje się je przy stałych ogrodzeniach, dlatego warto zwrócić uwagę na ich rozciągliwość (pod wpływem temperatury). Innym rodzajem przewodników są specjalne linki ogrodzeniowe, wykonane z profesjonalnych materiałów bardzo dobrze przewodzących prąd. Nowoczesne linki są łatwe w montażu i charakteryzują się często lepszymi parametrami przewodzącymi niż druty. Kolejnym typem przewodników są taśmy, które stosuje się do mniejszych obszarów. Są one szersze, przez co stają się bezpieczniejsze dla zwierząt (niskie szanse skaleczenia).
Bardzo ważnym elementem każdego pastucha są odpowiednie izolatory. Pozwalają one na przymocowanie przewodników do palików bez zmniejszania napięcia ogrodzenia. Wykonane są z odpowiedniego tworzywa sztucznego, które nie przewodzi prądu. Posiadają najczęściej ocynkowane wkręty, dzięki którym w łatwy sposób można je zamontować do palików i słupków ogrodzeniowych. Złączki i napinacze pozwalają na połączenie dwóch przewodników bez zmniejszenia napięcia. W ten sposób możemy tworzyć bardzo duże ogrodzenia bez potrzeby używania kilku elektryzatorów. Systemy bramowe są oczywiście niezwykle potrzebne do bezpiecznego otwierania i zamykania ogrodzenia. Są to pewnego rodzaju uchwyty z hakiem, którym zamykamy bramy. W zależności od rodzaju przewodnika, musimy dobrać odpowiednie paliki lub słupki ogrodzeniowe. Do drutu oczywiście idealnie sprawdzą się drewniane pale, jednak przy linkach i taśmach lepiej skorzystać ze słupków wykonanych z tworzywa sztucznego. Są one bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż drewniane paliki, jednak są one bardziej narażone na złamanie.
Jak widzimy, budowa pastucha elektrycznego nie jest zbyt skomplikowana, jednak polecamy wykorzystać do montażu takiego ogrodzenia elementów najwyższej jakości. W ten sposób stworzymy bezpieczne i sprawne urządzenie, które ochroni nasze zwierzęta.
Materiał sponsorowany
Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka
-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych
Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.
Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..