Z młodzieżą o cyberzagrożeniach

Żyjemy w dobie Internetu. Bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw oraz zapewnić sobie rozrywkę. Niestety tym samym również jesteśmy narażeni na rożnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z podawaniem swoich danych osobowych czy prywatnych informacji

Z młodzieżą o cyberzagrożeniach
Z młodzieżą o cyberzagrożeniach

Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą wykorzystać złodzieje do tego, by sprawdzić czy nie jesteśmy na wakacjach lub jaki samochód stoi na naszym podjeździe. Zdarzą się także przestępstwa gospodarcze, wszelkiego typu wyłudzenia lub oszustwa na serwisach aukcyjnych. Bywa, że opublikowane zdjęcie staje się powodem zazdrości i nienawiści, a wtedy może dojść do gróźb czy pobicia.

O tych aspektach zagrożenia w Internecie rozmawiała policjantka Zespołu Prewencji Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Złotowie z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie.

Podczas spotkania z uczniami przekazano głównie informacje na temat cyberprzemocy i związanych z tym konsekwencji, jakie dotykają ofiarę oraz konsekwencji prawnych ciążących na sprawcy tego czynu. Omówiono również kwestie cyberzagrożeń oraz związanych z tym naruszeń obowiązującego prawa. Dzieci i młodzież słuchały informacji na temat poszanowania własnego wizerunku, kolegów oraz innych osób. Wiedzieć bowiem trzeba, że rozpowszechnianie wizerunku, może mieć również negatywne skutki. Po jakimś czasie może okazać się, że osoby, które nas nie lubią mogą te zdjęcia, bądź filmy wykorzystać i nadać im inny charakter niż był zamierzony. Czym jest cyberprzemoc?

cyberprzemoc jest formą przemocy, w której używane są media elektroniczne, głównie Internet i telefony komórkowe. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa cyberbullying, składającego się z członów cyber (wskazującego na związek ze świtem wirtualnym, szczególnie Internetem) i bullying (oznaczającego zastraszanie, znęcanie się). Problem cyberprzemocy dotyczy nie tylko dorosłych, szczególnie dotkliwy jest dla dzieci i młodzieży. Wśród młodych internautów ponad połowa przyznaje, że doświadczyła przemocy w Sieci.

Do cyberprzemocowych zachowań możemy zaliczyć:

·     obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego;

·     robienie kompromitujących zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie ich przy użyciu telefonu;

·     podszywanie się pod kogoś w Internecie;

·     włamania na strony internetowe lub prywatne konta (np. na portalach społecznościowych);

·     rozpowszechnianie krzywdzących nieprawdziwych informacji w sieci lub przy pomocy telefonu komórkowego;

·     cyberprześladowanie (wysyłanie zastraszających wiadomości za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego. 

Narzędziami cyberprzemocy są więc blogi, strony internetowe, fora, listy i grypy dyskusyjne, komunikatory internetowe, czaty i portale społecznościowe, SMS-y oraz MMS-y, a nawet gry sieciowe typu multiplayer i platformy e-learning'owe.

Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających cybeprzemocy.

Problemu tego nie należy więc bagatelizować. Warto wiedzieć jak chronić dziecko przed tym zjawiskiem oraz jak reagować, gdy dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy.

Mini-poradnik bezpiecznego korzystania z Internetu:

Co zrobić, by nasze dzieci były bezpieczne w sieci? Jak możemy zadbać o to, by unikały zagrożeń i nie stały się ofiarami cyberprzemocy? W tym mini-poradniku chcielibyśmy przedstawić kilka rad, które mogą Wam pomóc ochronić Wasze dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci.

·     Rozmawiaj z dzieckiem nie tylko o zagrożeniach w sieci, ale też o jej możliwościach, by bezpiecznie uczyło się i bawiło się w świecie wirtualnym.

·     Uczcie się od siebie nawzajem i razem odkrywajcie wirtualny świat.

·     Zapoznaj dziecko z podstawami etykiety i sam stosuj te zasady w sieci. Bądź dobrym przykładem do naśladowania!

·     Przypominaj dziecku, by chroniło swoje dane osobowe oraz nie publikowało w sieci swoich zdjęć i nie udostępniało ich bez Twojej zgody.

·     Poznawaj wyrażenia i skróty internetowe, dowiedz się co oznaczają poszczególne emotikony. Bądź ciekawy świata wirtualnego!

·     Razem z dzieckiem wyszukujcie ciekawe strony internetowe.

·     Jeżeli Twoje dziecko rozmawia w sieci z innymi internautami (np. korzysta z czatów lub komunikatorów internetowych) przypomnij mu o tym, że nie powinno się do końca ufać osobom poznanym w sieci. Zachęcaj dziecko, by rozmawiało z osobami, które zna.

·     Interesuj się tym gdzie i z kim wychodzi Twoje dziecko. Naucz je dystansu do poznanych osób w Sieci, dbaj o to by na spotkaniach z takimi osobami dziecku zawsze ktoś towarzyszył.

·     Zachęcaj dziecko, by informowało Cię o niebezpiecznych treściach napotkanych w Sieci. Zdobądź zaufanie dziecka, by zawsze mogło powiedzieć Tobie o tym, co złego lub wstydliwego spotkało je w wirtualnym i realnym świecie.

Opis zdjęcia

 

·     Razem z dzieckiem rozmawiajcie o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z komputera, Internetu i telefonu komórkowego. Wspólnie ustalcie zasady i dbajcie o ich przestrzeganie.

·     Rozważ zainstalowanie jednego z programów typu cyberniania, które zapewniają bezpieczny dostęp do zasobów dostępnych w sieci. Wspólnie z dzieckiem zapoznajcie się z działaniem takich programów.

·     Zapoznaj się ze stronami internetowymi poświęconymi tematyce bezpieczeństwa w Sieci i cyberprzemocy, znajdziesz na nich wiele ważnych i ciekawych informacji.

·     Dbaj o bezpieczeństwo w Sieci wszystkich internautów, nielegalne lub krzywdzące treści zawsze zgłaszaj policji.                              

Jeżeli Twoje dziecko stało się ofiarą cyberprzemocy lub masz takie podejrzenia - zareaguj!

Przede wszystkim wysłuchaj swojego dziecka, doceń to że podzieliło się z Tobą bardzo trudnym i wstydliwym doświadczeniem. Zachowaj dowody przestępstwa (obraźliwe e-maile, adresy stron, na których opublikowane są wstydliwe zdjęcia lub filmy, sms-y z groźbami, itd.) i niezwłocznie zgłoś wszystko policji osobiście lub telefonicznie.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu