:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
Edukacja, Zamiast szkole mówimy nienawiści - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 11/02/2019 07:00

Atmosferę podgrzał Andrzej Hencel, który wystosował do przewodniczącego RM Jastrowia niewiarygodne pismo. Nic dziwnego, że starosta zamknął mu usta.

W połowie stycznia Rada Miejska w Jastrowiu wystosowała do władz powiatu pismo w sprawie szkoły średniej w Jastrowiu. Radnych zaniepokoiło to, że Rada Pedagogiczna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie (w jej skład wchodzi szkoła) podjęła uchwałę o rezygnacji z naboru na rok szkolny 2019/2020. Rajcy nie tylko wyrazili swój sprzeciw wobec takich działań, ale również potępili sposób zarządzania Centrum przez dyrektora Andrzeja Hencla.

–  Uważamy, że podejmowane kroki przez dyrektora Andrzeja Hencla bardzo negatywnie wpływają na wizerunek szkoły i przyczyniają się do celowego zmniejszenia naboru, co jest nieetycznym i karygodnym zachowaniem. Proceder ten jest zauważalny od wielu lat i dalsze tolerowanie takiego stylu zarządzania nie powinno mieć miejsca – czytamy w dokumencie podpisanym przez Krzysztofa Bzowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Jastrowiu.

Na reakcję dyrektora Hencla, który otrzymał to pismo do wiadomości, nie trzeba było długo czekać. Publikujemy obszerne jego fragmenty.
„Pana pismo jest adresowane do wielu osób i przez ten fakt nie tylko zawiera mowę nienawiści, lecz posunęło się o krok dalej, ono rozsiewa mowę nienawiści; jest to ten sam kierunek, ta sama droga, na końcu której, kilka dni temu Samorządowiec, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zamordowany. (…) Pana pismo zawierające w zdaniu trzecim i w zdaniu czwartym mowę nienawiści, napisane jest językiem pogardy i poniżania, bo autorem/autorami tego listu są ludzie pozbawieni empatii i szerzący mowę nienawiści, ostracyzm, być może nawet karmiący się poniewieraniem innych” – jednocześnie A. Hencel sugerował, że nie K. Bzowski jest autorem tych słów.

Dalej jednak wciąż zwracał się bezpośrednio do niego. „W tygodniu, w którym cała Polska pokryta żałobą, w części także żałobą państwową, flagi opuszczone do połowy masztów z kirem (w Jastrowiu na budynku Urzędu także) i milczeliśmy od mowy nienawiści, Pan samorządowiec jak śp. P. Adamowicz podpisuje pismo w zaciszu swojego gabinetu i rozsyła je do wielu; pismo w którym jest nienawiść do drugiego człowieka. Jest to niebywałe! A może jest celowe, bo krwi za mało zostało rozlanej?”

Menadżer CKZiU stwierdził, że dopóki przewodniczący nie wycofa się z tych słów, pozostanie ich właścicielem i gospodarzem.
„W zdaniach tych przewijają się insynuacje niczym nie uzasadnione, po prostu puste merytorycznie w treści, mające za cel li tylko poniewieranie człowieka; jakże zachwiana jest w tych zdaniach moralna równowaga, jak wiele w tych słowach jawnego i ukrytego, zatruwającego współżycie jadu i hejtu, którego niezliczona liczba w internecie. Zgroza!”

Co ciekawe, w ostatnim akapicie pisma, dokumentu oficjalnego, z pieczęciami CKZiU i adresowanego do kilku osób (starosta R. Goławski i wicestarościna M. Sameć, przewodniczący rady powiatu J. Brewka, przewodniczący komisji oświaty RM w Jastrowiu Łukasz Cyruk) A. Hencel niejako wycofuje się ze wszystkiego co napisał.

„Kończąc pragnę Pana, Panie Rady Miejskiej w Jastrowiu zapewnić, że celem mojej reakcji nie było naruszenie Pańskiego dobrego imienia, mowa nienawiści jest mi obca, bo jest ohydna w swej naturze; nie mniej – jeżeli którymś zdaniem lub słowem poczuł się Pan – przeze mnie – urażony, z serca przepraszam i proszę Pana oraz wszystkich adresatów, aby takie treści uznać za niebyłe.”

Przewodniczący Bzowski pismem dyrektora Hencla jest wyraźnie zbity z tropu. Przecież nie o to radnym chodziło...


O komentarz do tego pisma poprosiliśmy przewodniczącego Bzowskiego. Rozmawiał on na ten temat niechętnie, nie wiedział co ma powiedzieć, by nie eskalować konfliktu.

– Ubolewam, że to pismo ujrzało światło dzienne – mówił nam 29 stycznia.

– Ciężko to komentować, może to jest bardziej do analizy dla kogoś… na pewno nie dla ludzi od oświaty czy samorządu. Nie ma w tym piśmie mowy na temat, który poruszyliśmy, czyli utrzymanie szkoły ponadpodstawowej w naszej gminie – powiedział.

Niewiele bardziej rozmowna była Małgorzata Sameć, która w powiecie złotowskim odpowiada za oświatę. O ewentualnych konsekwencjach dla dyrektora Hencla nie chciała mówić. Ani w kontekście przytoczonego pisma, ani też wywołanej przez niego wcześniej uchwały o braku naboru (tę drugą starosta Goławski nazwał niepotrzebnym zamieszaniem).

– Nie udzielę odpowiedzi na to pytanie, dlatego że w tym momencie nagradzanie, karanie pracownika i tak dalej nie musi być debatą publiczną – mówiła wicestarościna. Potwierdziła jednak nasze informacje, że A. Hencel ma zakaz wypowiadania się na temat szkoły w Jastrowiu i zaistniałej sytuacji.

Małgorzata Sameć uznała jednak, podobnie jak starosta, że dyrektor wyszedł przed szereg.

– Jesteśmy organem prowadzącym i jeżeli już mają być tego typu odpowiedzi na pisma, to powinny one być konsultowane tutaj – rozmawiała na ten temat niechętnie. Poprosiliśmy mimo to o komentarz do słów o mowie nienawiści i przelanej krwi. Te radnym z Jastrowia trudno zaakceptować.

– Podobnie jak pismo radnych, na które odpowiedział pan Hencel  – odparła zastępczyni R. Goławskiego. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? – Może nie do końca w taki sposób, niemniej jednak zrobiła się niepotrzebnie zła atmosfera wokół tego wszystkiego. Sądzę, że pan Hencel działał w emocjach pisząc to pismo – stwierdziła.

Będzie debata

Mimo wszystko są pozytywne aspekty zamieszania wokół szkoły ponadpodstawowej w Jastrowiu. Pierwszy z nich to deklaracja M. Sameć, że nabór do placówki zostanie przeprowadzony.

– Nasza wiedza w grudniu była niepełna, żeby nie powiedzieć szczątkowa w tym zakresie, dlatego ta opinia rady pedagogicznej była przedwczesna – podkreśliła ponownie. W ubiegłym tygodniu spotkała się ona m.in. z burmistrzem Jastrowia. Ustalili, że konieczne jest zorganizowanie szerokiej debaty na temat oświaty, co zresztą na naszych łamach zapowiadał już R. Goławski. Odbyć się ma ona 28 lutego (termin ustalony ze względu na plany urlopowe starosty) w Jastrowiu. Z udziałem władz powiatu i miasta, nauczycieli, rodziców, fachowców z dziedziny oświaty oraz przedsiębiorców. Strony mają więc czas, by się do niej przygotować.

Jak zdradziła nam M. Sameć, pomysłów na funkcjonowanie szkoły średniej w Jastrowiu jest kilka. Szczegółów jednak zdradzać nie chce. Być może część z nich poznamy 28 lutego.

Łukasz Opłatek

Reklama

Zamiast o szkole, mówimy o nienawiści komentarze opinie

 • gość 2019-02-11 08:03:24

  Hencla wywalić ,Szkołę w Jastrowiu niech zostawi w spokoju,Jego pogonić do urzędu pracy niech pomacha łopatą to zmądrzeje.

 • stazystka - niezalogowany 2019-02-11 08:39:35

  OJ andrzej nie pij juz tyle , bym ci przypomniała cos, ale powiesz ze to mowa nienawisci wiec zachowam to

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 08:58:47

  Pan Hencel się broni, szkoła do likwidacji i co, nie pasują słowa jednej strony bo drga strona ma rację Jak jest ok to góra zbiera miód jak coś nie tak to udaje że ula nie ma.
  To co najbardziej uderza w tej demokracji to to że wobec podległych stosuje się zakazy wypowiadania i pisania a samemu szasta się słowami nie przynoszącymi poprawy sytuacji lecz przekonującymi że szkołę należy zlikwidować.
  No cóż jak widzimy tak już mamy wszyscy czy to dyrektor czy zwykły człowiek i musimy przyjąć do wiadomości że u nas ; punkt pierwszy mówi że Władza ma zawsze rację a punkt drugi mówi że Skoro Władza nie ma racji to po co jest punkt pierwszy.
  Ten system demokracji stosowany jest w wszystkich urzędach a jak ktoś ma opory co do tej metody to proszę do Sądu, Gersdorf ma to ci da.......
  Taka jest prawda.

 • gość 2019-02-11 09:04:40

  Hencel likwidator jego zlikwidować ze stołka bo się nie nadaje .Szkoła była i będzie.A Hencla na taczkę i wywalić.

 • gość 2019-02-11 09:56:12

  Hencel płodząc te wypociny nie był po ,,coś tam, coś tam''? Wplótł się w ostatnio modny temat ,,mowy nienawiści'' i zaczyna politykować, a ,,my tu o niebie a on o chlebie''.

 • gość 2019-02-11 11:50:17

  Brak naboru w Jastrowiu. Ludzie wolą Piłę, Wałcz, szczecinek, a nawet Złotów. I tyle. Do kogo pretensje, do Hencla?

 • gość 2019-02-11 12:00:14

  Hencel wyciera sobie usta prezydentem gdańska.... ładny dyrektor...

 • gość 2019-02-11 12:00:55

  Nie ma to jak wycierać sobie ust śmiercią prezydenta gdańska... Brawo Panie dyrektorze- jak najszybciej proszę odejść.

 • do powyżej - niezalogowany 2019-02-11 12:02:24

  Polityka starostwa doprowadziła do degradacji tej szkoły, chcą wszystko mieć w Złotowie.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 14:41:07

  A na koniec Starostwo niech same się zlikwiduje.

 • Bara Bara - niezalogowany 2019-02-11 15:46:11

  A. Hencel- jest osobą nie kompetentną na te stanowisko.. Kompletnie ten człowiek się nie nadaje ... poprzez takie pismo jak i wypowiedzią o zamknięciu szkoły. To jest wystarczający powód- żeby odwołać takiego człowieka że stanowiska.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 15:52:41

  P. Hencel wstyd- te Pańskie wypiciny to nieporozumienie. Chyba za daleko Pan idzie powołując sie na zmarłego prezydenta Gdańska. Pana przełożony powinien wyciągnąć odpowiednie kroki w stosunku do Pana.

 • gość 2019-02-11 16:47:04

  Hencel wstyd ! Nie mieszaj Pana Adamowicza to swoich brudnych gierek! WSTYD!!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 17:14:46

  Na emeryturę idź chłopie...

 • gość 2019-02-11 20:15:21

  071
  Hencel z wiadomych względów już nie ma szarych komórek.
  Samorządowcy z Jastrowia dajcie sobie spokój z tą szkołą. Sprawa i tak jest już dawno przesądzona. Szkoda Waszego czasu i nerwów.

 • Pa. Pa - niezalogowany 2019-02-12 00:16:25

  Pa pa p. H.

 • gość 2019-02-12 10:20:37

  O takich ludziach się mówi delikatnie - "rozchwiany emocjonalnie".

 • gość 2019-02-12 11:02:08

  i tak to wygląda, że współczesna młodzież ( w większości) potrafi obsługiwać tylko smartfony....

 • gość 2019-02-13 13:30:35

  Najlepiej likwidować... ciekawe jakie działania podjął żeby ratować szkołę w Jastrowiu? O już zamkniętych nie wspomnę.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mechanika Pojazdowa Części

AUTO MAR Warsztat samochodowy zaprasza na: Obsługę i naprawę klimatyzacji, Wulkanizacje, Wymianę zawieszeń, sprzęgieł, olejów, hamulców, pasków,..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Mechanika Pojazdowa-Serwis

MECHANIKA POJAZDOWA AUTO MAR naprawa zawieszeń pojazdów naprawa układów hamulcowych wymiana sprzęgieł naprawa i wymiana układu wydechowego..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"