:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
Samorządowcy, Zmiana relacjach powiatem - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 11/05/2019 17:30

Sesję Rady Gminy Złotów odwiedzili starosta, przewodniczący rady powiatu i jego zastępca. Zapewniali o dobrej współpracy z gminą. Przekazali też informacje na temat drogi Nowy Dwór – Stare Dzierzążno.

Sesja rozpoczęła się inaczej niż zwykle. Sławomir Czyżyk, przewodniczący Rady Gminy Złotów, prowadzący obrady, w pierwszej kolejności udzielił głosu przedstawicielom powiatu złotowskiego. Julian Brewska, przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego zdementował, że na linii powiat – gmina miało dość do załamania współpracy. Wskazał przy tym, że na około 500 kilometrów dróg powiatowych aż 90 biegnie przez teren gminy Złotów i w powiecie znane są problemy, które ich dotyczą. Mówił także o remoncie odcinka Skic – Kleszczyna. Podkreślał, że doszło do niego właśnie dzięki dobrej współpracy gminy z powiatem. Przyznał, że póki co to samorząd gminy ma tam większy wkład, bowiem zabezpieczył kruszywo na poszerzenie. Po stronie powiatu rozstrzygnięty ma być przetarg na zaklinowanie tego odcinka asfaltem. Julian Brewska zaznaczał też, że ma na uwadze drogę Nowy Dwór–Stare Dzierzążno. Dodał, że zapadła decyzja o wspólnym tworzeniu dokumentacji na tę drogę. Jej remont mógłby zostać przeprowadzony, gdy wykonane zostaną już opracowane odcinki w gminach Jastrowie i Lipka. Trakt w gminie Złotów miałby się znaleźć w kolejnym rozdaniu. Wskazał jednak, że powiat to nie tylko drogi, lecz również szpital, który w ostatnim czasie wymagał kosztownych inwestycji, by spełnić stawiane mu przez NFZ wymagania. Wyliczał też pozostałe jednostki powiatu, m.in.: PCPR, POPP, wydział komunikacji czy wydział budownictwa.

Ryszard Goławski wskazywał z jakimi wyzwaniami finansowami musi się zmagać powiat


Tę wypowiedź uzupełniał Ryszard Goławski. Starosta zapewniał, że „dobra współpraca była, jest i będzie”. Zaznaczył też, że powiatu nie należy postrzegać tylko przez pryzmat Powiatowego Zarządu Dróg. Wskazał, że informacje, mówiące o potężnych pieniądzach na drogi lokalne, w ramach programu rządowego, które przekazywane są głównie za pośrednictwem telewizji sprawiają, że starostwo zalewane jest petycjami dotyczącymi remontów dróg. Pod wątpliwość poddał, czy kierowane z góry środki faktycznie są tak duże, by wystarczyły na wszystkie potrzeby. W nawiązaniu do drogi Nowy Dwór – Stare Dzierzążno stwierdził, że jest to jedna z najgorszych dróg w powiecie. W ramach spotkania z wójtem i radnymi podjęte mają być konsultacje, by inwestycja ta wykonana była w dobrym standardzie. Nadmienił, że liczy, iż obietnice rządu mówiące o tym, że remonty dróg lokalnych będą dotowane rok w rok, się potwierdzą. Nawiązał jeszcze do tematów związanych z oświatą, mówiąc, że pojawiają się problemy ze spływaniem na czas subwencji, co też sprawia, że w prowadzeniu inwestycji należy zachować ostrożność.

Ze strony gminy do informacji jako pierwszy odniósł się Sławomir Czyżyk.

– Takie spotkania powinny być na porządku dziennym, bo wiele sobie wyjaśniamy. Lepiej realizować jedną rzecz, a porządnie, niż wiele obiecywać – stwierdził przewodniczący rady. Zadowolenie, że coś drgnęło w sprawie drogi Nowy Dwór – Stare Dzierzążno wyraził Jacek Januszewski.

– Rozumiem, że powiat ma wiele zadań. Ludzie chcą jednak jeździć po normalnych drogach, nie chcą, żeby pękały im domy. Wiem, że ta inwestycja nie zostanie wykonana w rok, jednak jeżeli chodzi o wsparcie z naszej strony, to gmina nigdy nie chowała głowy w piasek i pewnie tak będzie i tym razem.

Do dyskusji włączył się Tadeusz Brzeziński. Radny przekazał, że gruntowy, powiatowy trakt Radawnica – Stara Wiśniewka często bywa nieprzejezdny. Podziękował za usunięcie zakrzaczeń i zwrócił się z prośbą o usuwanie drzew przy drogach powiatowych. Na koniec nawiązał jeszcze do sytuacji, gdy gmina miała zabezpieczone pieniądze na wykonanie chodnika przy drodze powiatowej, jednak powiat nie podjął się zadania ze względu na brak pieniędzy.

– W dyskusji idą uprzejmości, więc nie jest aż tak źle – odpowiedź rozpoczął Julian Brewka. Wyjaśniał, że procedura wycinki drzew jest długa i skomplikowana, głównie ze względu na obwarowania środowiskowe. W kwestii inwestycji wskazał, że faktycznie zdarza się, że powiat, skupiając się na dużym zadaniu, kumuluje na nie środki, których może potem nie wystarczyć na inne, drobniejsze rzeczy. Ryszard Goławski uzupełniał, że rolą samorządowców powinno być wyjaśnianie mieszkańcom zawiłości i długotrwałości różnych procesów administracyjnych, czy to związanych z dofinansowaniami, czy z wycinką drzew. Zapewniał też, że przez pięć najbliższych lat coś z powiatowej infrastruktury na ternie gminy Złotów zostanie zmodernizowane.

– Taka jest nasza rola – stwierdził. W finale debaty Julian Brewka dodał, że skoro tematem wiodącym są głównie niektóre dziurawe drogi, to nie jest jeszcze aż tak źle.

Tadeusz Brzeziński argumentował kwotę dotacji dla parafii w Radawnicy


Więcej dla Radawnicy

Po debacie z gośćmi głos zabrał wójt. Piotr Lach mówił, że podpisane zostały umowy z firmami, które instalują instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne w ramach programu, który realizuje gmina. Rozpoczęły się już pierwsze instalacje. Efekt, w przypadku kolektorów, jest widoczny już następnego dnia. Wójt nawiązał też do strajku nauczycieli, mówiąc, że spotkał się z dyrektorami, objechał też szkoły. Wszędzie przeprowadzone zostały egzaminy, była też zapewniana opieka. Ze strony rodziców do samorządu nie wpłynęły skargi. Ponadto Piotr Lach wskazywał, że gminę może niebawem czekać potrzeba zakupu nowej równiarki. Przedstawiciele samorządu spotkali się z producentem sprzętu, by poznać jego parametry. Wójt zachęcał też, by osoby, które chciałyby się pozbyć nadmiaru ziemi, po kontakcie z urzędem dostarczyły ją na budowę świetlicy wiejskiej w Stawnicy. Specyfika terenu sprawia, że dodatkowy grunt do wyrównania działki może się tam przydać.

W dalszej części obrad rozmawiano na temat dotacji na obiekty zabytkowe. Sławomir Czyżyk pytał, dlaczego, skoro miały być one wspierane kwotą 10 tys. złotych, w przypadku Radawnicy jest to aż 28 tys. złotych. Ripostował Tadeusz Brzeziński, wyjaśniając, że wniosek był formułowany na podstawie kosztorysu. Ponadto w kościele w Radawnicy, którego dotyczy wniosek, znajduje się wiele drewnianych, zabytkowych elementów, które wymagają remontu, jednym z nich jest konfesjonał. Radny wskazywał, że parafianie także dokładają się i angażują przy tych pracach. Sławomir Czyżyk nawiązał do remontu kościoła w Kleszczynie, pytając, czy tam nie ma zaangażowania mieszkańców. Dodał przy tym, że parafia w Sławianowie wystąpiła z prośbą o dotację na poziomie 10 tys. zł. Głosowanie w sprawie nie było jednomyślne. W przypadku wniosku dotyczącego Radawnicy dziewięciu radnych było „za”, dwóch „przeciw”, a czterech wstrzymało się od głosu. W przypadku wniosku ze Sławianowa zagłosowano jednogłośnie „za”.

Jest susza, trzeba interweniować

Na koniec Jacek Januszewski dziękował za to, że doszło do debaty z władzami powiatowymi. Przedstawił też problem suszy, która może w podobnym do ubiegłorocznego stopniu uderzyć w rolników i ich uprawy.

– Zaczyna się robić bardzo źle. Szósta klasa już wyschła. Piąta wygląda coraz gorzej. Czekając na deszcz powinniśmy podjąć pewne kroki administracyjne, żeby później, tak jak to było w zeszłym roku, nie zarzucono nam, że samorządy przespały temat – mówił. Do sprawy odniósł się wójt. Piotr Lach także obserwuje sytuację w rolnictwie i pamięta zeszłoroczne zrzucanie odpowiedzialności na samorządy. Dodał, że w przypadku gminy Złotów tak nie było, bowiem informacja o problemach i suszy była kierowana do władz wojewódzkich z dużym wyprzedzeniem. Stwierdził, że podobnie powinno być i tym razem, by do Poznania skierować wniosek zawierający stanowisko rolników i komisji rolnictwa.

– Nie ma o czym dyskutować. Sprawa jest bardzo poważna – skwitował.

Sz. Chwaliszewski

Reklama

Zmiana w relacjach z powiatem? komentarze opinie

 • gość 2019-05-11 18:54:58

  Dużo więcej jest dróg do remontu.Nowe ,szersze też są potrzebne.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-11 19:39:33

  Rozmowa ma być rzeczowa i konstruktywna,a dobra to może być zupa pieczarkowa.

 • Jan - niezalogowany 2019-05-11 20:25:47

  Jaki remont wykonano na drodze Kleszczyna - Skic? Chyba jakieś brednie...

 • Gość - niezalogowany 2019-05-12 09:40:42

  ...ostatnimi czasy boję się otworzyć lodówkę w obawie, że wyskoczą z niej dwaj panowie. Zgadniecie o kim mówię?

 • Gość - niezalogowany 2019-05-12 10:37:56

  Niby dobre relacje a dlaczego starosta wszędzie z wojtem gminy Lipka i gminy Tarnów ka a gdzie wojt gminy Złotów

 • gość 2019-05-12 18:15:11

  Złotów jak Złotów. Brewka startował z komitetu razem z Wojtiukami, a mimo to relacje na linii powiat-gmina Jastrowie są bardzo chłodne i dziwne. Więcej skakania do oczu niż rozmowy. Dlaczego?

 • Gość - niezalogowany 2019-05-12 18:55:35

  Dlatego, że Jastrowie ma dosyć wieloletnich niespełnionych obietnic i teraz poszli po całości i zmuszają władzę powiatu do działań. W końcu ruszył temat remontu drogi Nadarzyce - Sypniewo oraz Brzeznica - Sypniewo. Poklepywanue się z Panem Starostą przez minione lata nic nie dało, więc widać zmiana taktyki.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-12 23:01:44

  Jak zwykle głupoty opowiadają do gazety i ludziom makaron na uszy wciskają. To już nie są te czasy. Ludzie już więcej się teraz interesuja i więcej rozumieją.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 21:15:13

  Cała strategia powiatowych decydentów to tylko i wyłącznie obietnice. I tak również jest i będzie w przypadku gminy Złotów.\

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"