:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
Policja - komunikaty i akcje, Zmiany przepisach dotyczących kontroli drogowej - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 07/11/2019 10:32

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.


Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

KGP/MF

Reklama

Zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej komentarze opinie

  • gość 2019-11-07 11:21:00

    Z tym trzymaniem rąk na kierownicy to idiotyczny pomysł, potrzebny w krajach np USA gdzie każdy obywatel ma dostęp do broni palnej i w każdej chwili może ja wykorzystać. Chyba że w Polsce już wprowadzono ustawę zezwalającą na nieograniczony dostęp do tego typu akcesoriów, bo inaczej to następne narzędzie do nabijania kasy. Teoretycznie: zatrzymuje policjant, mam bardzo głośno ustawione radio i zamknięte szyby, siedzę i trzymam ręce na kierownicy, policjant coś do mnie mówi a ja nie słyszę, nie znam języka migowego i co? Czekamy aż ktoś straci cierpliwość? Jak opuszczę ręce, otworzę okno albo drzwi i dostanę mandat 500zł? Policjant wyrwie drzwi albo zacznie do mnie strzelać?

  • gość 2019-11-07 11:55:55

    teoretycznie wedlug przepisow radio powinno grac na tyle glosno abys slyszal np karetke na bombach i podczas kontroli tak abys rozumial polecenia funkcjonariusza. A jezeli wiesz ze jest kontrola i celowo masz radio glosno to oznacza ze jestes typowym burakiem ktorego sie powinno spalowac jak psa za cwaniactwo :) i arogancje

  • do powyżej - niezalogowany 2019-11-07 12:15:10

    Radio można tak nastawić że będzie słychać głośne sygnały pojazdów uprzywilejowanych, niektóre współczesne samochody mają podwójnie klejone szyby że praktycznie zewnętrznego głosu np policjanta nie będzie słychać (chyba że użyje megafonu). Najwidoczniej jesteś aroganckim tępym policjantem-sadystą którego jedynym argumentem jest pała i paralizator. Jeśli nagrywasz swe ,,interwencje\'\' jak ci policjanci z Gdańska, to uważaj bo i tobie zabiorą się do czterech liter. PS - kontrolującego a nie kontrolowanego nazywają potocznie psem.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 12:36:47

    Kiedy beda mieli mundurowi obowiązkowe kamery pdoczas kontroli i interwencji ? Skonczy sie ich patologia. Sad potem lyka jak pelikan co powie policjant bo im wierzy na slowo a kowalski musi udowodnić..

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 12:51:46

    Przyłączam się do sugestii powyżej odnośnie trzymania rąk na kierownicy.
    Jednak nie zrozumiałe jest też to że policjant nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. A skąd kierowca po uchyleniu okna nie widząc radiowozu tylko utajniony samochód, będzie wiedział że to faktycznie jest policjant?.
    Co do dopuszczenia policji do postoju w zabronionym miejscu to żadna nowość gdyż jak napisano dzieje się tak od dawna.
    Natomiast to że nieoznakowany samochód policyjny nie będzie traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego i będzie mógł łamać przepisy ruchu drogowego to chyba jakieś nieporozumienie.
    Skąd typowy, zwykły kierowca widząc że przed nim lub za nim ktoś w osobowym nieoznakowanym samochodzie łamiący przepisy ruchu drogowego to policjant?.
    Przecież te zmiany w żadnym stopniu nie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa lecz wprowadzą więcej stresu a zatem i zaskakujących reakcji wśród kierowców.
    To już rzeczywiście dziki zachód i być może lepiej byłoby uchwalić krótką ustawę wg której policję nie obowiązywały by żadne przepisy.
    Coś ta wolność nam się nie udała.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 13:04:35

    Policjant po tajniaku ma obowiazek sie wylegitymowac na zadane kierowcy. W mundurze i w oznakowanym radiowozie nie ma juz takiej koniecznosci

  • gość 2019-11-07 13:28:21

    Niektorzy policjanci, zachowuja sie jak bandyci. 6 takich bandytow z SRD zatrzymano w Gliwicach. To tylko czubek gory lodowej. Na co dzien sa zagrozeniem dla obywatela. Co roku zwieksza sie liczba spraw przeciwko policji. A minister mowil, ze to szeregi pelne patologii. On sie nie mylil.

  • Szczecinek - niezalogowany 2019-11-07 14:17:14

    https://iszczecinek.pl/pl/11_wiadomosci/18874_obwodnica_szczecinka_oficjalnie_otwarta_wideo_zdjecia.html
    U nas kontrole przeprowadza BMW na numerach z DrawskaPomorskiego. Przypominam na obwodnicy obowiązuje 100km/h.

  • do policjanta - niezalogowany 2019-11-07 14:47:53

    za niemanie świateł też lejesz pałą kierowcę?

  • gość 2019-11-07 16:22:37

    nie uważam by to miał być dobry pomysł, sam już sobie zamówiłem yanosika xs, żeby zawsze móc korzystać i mieć pewność, że nigdzie nie trafię na policję

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 16:33:43

    Już czują się bezkarni a kolejne rozporządzenia tylko dodają im odwagi...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 17:51:14

    I znow beda stali po krzakach i suszyc z 1200 metrow ultralyte na zakręcie przez wiadukt i las

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 19:32:25

    To macie odp na temat rozbitej insygni oni mogli leżeć w rowie na dachu....

  • gość 2019-11-07 20:16:22

    widac kto slucha a kto nie slucha, policjant nie bedzie mial obowiazku legitymowania sie lecz jezeli obywatel bedzie tego rzadal to funkcjonariusz bedzie sie musial wylegitymowac a nie jak teraz np patrzac po tvn turbo uwaga pirat ze przed przystapieniem do czynnosci sie legitymuje

  • Gość - niezalogowany 2019-11-07 20:16:59

    Jeb*** panstwo policyjne i opresyjne robi pis trzeba kase zabrać od ludzi by dac ludziom

  • gość 2019-11-08 03:25:11

    Dla wszystkich , którzy czują się upokarzani przez obowiązujące prawo drogowe oraz nadmierne wg nich zaostrzenie przepisów proponuję kilka samochodowych wycieczek na Zachód wtedy przestaną zgrywać pokrzywdzonych ! Każdy kierowca odbierając prawo jazdy podpisuje swoją zgodę na obowiązujące przepisy ! WG ostatnich bardzo wnikliwych badań 82 procent kierowców można nazwać kierowcami niekonfliktowymi , natomiast te pozostałe 18 proc, to łachudry za kierownicą ! Zaostrzać przepisy do maksimum ! Czy każdy nawet nienormalny szaleniec musi być potencjalnym DROGOWYM zabójcą ! Popatrzcie chociażby na ostatnie wydarzenia drogowe z tragicznymi skutkami ! Najlepszym sposobem na piratów są nieoznakowane pojazdy policyjne z kompetentnymi załogami ! Główną przyczyną tragedii na drogach jest duża prędkość , brawura , telefon przy uchu i zwykłe chamstwo ! W UBIEGŁYM TYGODNIU DEBIL W DOSTAWCZAKU NA TRASIE NAKŁO- BYDGOSZCZ BEZ KIERUNKOWSKAZU SKRĘCIŁ NA MÓJ PAS JAZDY TUŻ PRZEDE MNĄ ,CO ZMUSIŁO MNIE DO BARDZO OSTREGO HAMOWANIA ! Jak można nazwać tego typu debila !?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 09:42:00

    Idąc Waszym tokiem myślenia, jeżeli jeden facet dokonał gwałtu, to profilaktycznie należy wszystkim facetom uciąć jaja. Nie tędy droga. Tak kolega ma rację. Żyjemy w państwie policyjnym i nie mamy żadnej wolności oraz praw zagwarantowanych nam w Konstytucji. Najświętsze prawo własności jest fikcją. Prawo do wolności jest fikcją. Sprawiedliwość w sądach to fikcja. I niech mi żaden debil nie napisze, że mam wyjechać na Białoruś, bo rozważam tą możliwość. Nie wiem jak jest z kontrolą w USA, ale wiem jedno, nie zatrzymuje się pojazdu do kontroli drogowej, jeśli nie złamał przepisów. O podejściu policji do kierowców w Kanadzie, mogę piać o ich uprzejmości, ilości pouczeń godzinami.

  • gość 2019-11-08 15:20:21

    Polski absurd. Wg. ustawodawcy policjanci mogą stać w miejscu, gdzie jest to zabronione .... potem interpretacja dotycząca bezpieczeństwa. To już wystarczy aby mieć pogląd na to, jak wygląda "patologiczna organizacja", która ma stać na straży bezpieczeństwa ale to wyrażenie jest dla nich obce. Powiem tak, policjant to zagrożenie dla obywatela a życie mamy jedno.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 22:29:32

    W Polsce potrafią zatrzymać na pasie awaryjnym albo rozbiegowym na autostradzie . To jest bezpieczne zatrzymanie i kontrola ?? by wlepic mandat i stoja przed zatrzymanym zamiast za nim by ostrzegać innych. Na zachodzie zjazd na najbliższy parking albo zjazd ...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 11:51:47

    A na baczność też trzeba stanąć?

  • gość 2019-11-14 19:19:43

    kolego z góry jeszcze im pałę będziesz czyścił za niedługo tak jest jak się kurwy w rządzie wybiera dlatego jestem szczęśliwy że nie żyje w kraju w którym obywatel NIE MOŻE NIC
    Choć tęsknie bardzo ale wole żyć na poziomie normalnego cywilizowanego człowieka i nie być jebanym w dupę na każdym kroku przez kochanych rządzących

Dodajesz jako: |