Ćwiczenia kompanii pożarniczej pod kryptonimem WODA 2017

W dniu 18 listopada br. na kompleksie leśnym Nadleśnictwa Lipka w okolicach miejscowości Bługowo-Batorowo przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, policji, służb leśnych oraz gminnych władz samorządowych

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych podczas pożaru lasu. Głównym założeniem taktycznym do realizacji przez zadysponowane jednostki OSP i PSP było dostarczanie wody na duże odległości na dystansie 1800 metrów metodą przepompowywania z wykorzystaniem zbiorników przenośnych stanowiących bufory wodne, od wyznaczonego punktu czerpania wody na naturalnym cieku wodnym do odcinka działań gaśniczych w jednym z oddziałów leśnych. Równocześnie praktycznie przećwiczono formowanie pododdziału pożarniczego, jego przemieszczenie z miejsca koncentracji na teren działań a także tworzenie sztabu akcji i organizację łączności na potrzeby Kierującego Działaniem Ratowniczym (KDR). Łącznie w działaniach zaangażowanych było blisko 100 strażaków wspartych przez sł. Policji, kadrę Nadleśnictwa oraz władze samorządowe w tym Wójta Gminy Lipka.

Całość realizowanych działań nadzorował osobiście Komendant Powiatowy PSP w Złotowie kpt. Jarosław Kołak. Ćwiczenia były praktycznym elementem doskonalenia w zakresie wdrażania w życie powiatowej koncepcji w zakresie sposobów i metod dostarczania wody na duże odległości przez wyznaczone jednostki OSP z terenu powiatu. Realizowane założenia w zakresie organizacji łączności wsparli także strażacy z KP PSP w Pile, którzy w oparciu o posiadane mobilne wyposażenie w zakresie łączności wspierali bezpośrednio pracę sztabu.

Do działań zadysponowano łącznie 6 zastępów PSP ze Złotowa i Piły a także 13 jednostek OSP – Batorowo, Osowo, Łąkie, Wielki Buczek, Lipka, Zakrzewo, Ługi, Wersk, Zalesie, Radawnica, Pniewo, Tarnówka, Śmiardowo Krajeńskie.

Przeprowadzone ćwiczenia przyniosły szereg wniosków i doświadczeń, niezwykle cennych do dalszego wdrażania w/w koncepcji, jako istotnego elementu w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w ramach zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej powiatu złotowskiego.

zdjęcia KP PSP Złotów

zamieścił st.asp. Kazimierz Wiebskowski

tekst: mł.kpt. Krzysztof Olczak

      

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu