:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 14°C
Czy zakład tego typu powstanie w granicach administracyjnych Złotowa?
Portal zlotowskie.pl 14/10/2018 08:34

... Gdzie te Wielkopolskie Zdroje? To będzie fabryka raka – tak o powstaniu w granicach Złotowa wytwórni mas mineralno–bitumicznych mówi Jacek Poniecki

Wytwórnia mas mineralno–bitumicznych powstać może przy granicy Złotowa i gminy Złotów. Na terenie inwestycyjnym stworzonym przez miasto – na działce o powierzchni ok. 2,5 hektara, od ulicy Powstańców do nasypu kolejowego. Firma Strabag planuje tam postawienie zakładu o mocy produkcyjnej wielkości 160 Mg/h, z zapleczem technicznym w postaci kontenerów biurowych i socjalnych.
W Urzędzie Miejskim w Złotowie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W sierpniu władze miasta zwróciły się o wydanie opinii na temat inwestycji do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Złotowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Pile.

Znamy opinię „Sanepidu”. Jego zdaniem wykonanie oceny wpływu inwestycji na środowisko jest wskazane. Pracownice Inspekcji wskazały na dwa zagrożenia – hałas i wydobywanie się szkodliwych oparów.

Hałas generować ma głównie transport. W ciągu doby do i z zakładu wyjeżdżać ma około pięćdziesięciu ciężkich pojazdów.

– Wskazujemy na to w kontekście planu zagospodarowania, który dopuszcza w pobliżu powstanie zabudowy usługowo–mieszkalnej– zauważa PPIS w Złotowie. Ochrona akustyczna mówi o dopuszczalnym hałasie 55 dB w ciągu dnia i 45 dB w nocy.

– Chcemy chronić tych, którzy tam mieszkają lub będą w przyszłości mieszkać – dodaje.

„Sanepid” chciałby także sprawdzenia, czy i w jakim stopniu na środowisko i mieszkańców wpływać będą wydobywające się z kominów zakładu pyły i opary.

– Mówimy o zakresie wydobywania się oparów, siarkowodoru, amoniaku i pyłów PM 10 i PM 2,5. Czy to się ograniczy do terenu zakładu? – pytają pracownice inspekcji sanitarnej.

Nie w gminie, to w mieście

Na pytania te rzecznik firmy Strabag już raz nam odpowiedziała. Wtedy, gdy budowę wytwórni mas planowała na działce przy oczyszczalni ścieków, w granicach gminy Złotów, zupełnie niedaleko.

– Zgodnie z obowiązującym prawem złożyliśmy Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, która obliguje inwestora do przedłożenia informacji o najbardziej niekorzystnym wpływie planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Dla tego typu zakładów z planowaną maksymalną produkcją obliczenia wskazały maksymalną ilość pojazdów transportowych oraz maksymalną emisję gazów i pyłów do atmosfery. Według opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, planowana inwestycja przy maksymalnej produkcji nie będzie powodowała przekroczeń standardów jakości środowiska, w tym standardów akustycznych. Naszym celem jest obsługa wyłącznie rynku lokalnego pod kątem budowy, modernizacji i remontów dróg, dlatego przewidujemy, że przedłożony w karcie informacyjnej wariant maksymalnej produkcji będzie występował bardzo rzadko lub wcale – wyjaśniła rzecznik. Ustaliliśmy, że materiały do produkcji miałyby być przechowywane w silosach z filtrami workowymi, asfalt w zbiornikach ogrzewanych elektrycznie, a odpady z odzysku byłyby szczelnie przykryte plandekami. Ponadto wskazywano, że nie będzie odcieków przemysłowych, a spaliny z suszarki będą odpylane w filtrze tkaninowym. Dokument wskazywał także, że normy hałasu nie zostaną przekroczone. Zakład pracować miałby wyłącznie w porze dziennej, tj. w godzinach od 6:00 do 22:00.

W gminie Złotów jednak przeciwko powstaniu wytwórni zaprotestowali rolnicy i sadownicy. Zostali uznani za stronę w postępowaniu i domagali się przygotowania raportu oddziaływania na środowisko tej inwestycji, opracowanego przez niezależną firmę.

– Do tej pory uznawano, że nie jest potrzebny, opierając się jedynie na karcie informacyjnej. Jesteśmy odmiennego zdania – mówił nam pełnomocnik (zastrzegł anonimowość) osób, które nie chcą mieć w sąsiedztwie pól wytwórni mas bitumicznych.

W Złotowie sytuacja rozwija się inaczej. „Sanepid” podpowiada burmistrzowi, by ten zażądał raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko, również RDOŚ  tym razem wyraził opinię, że istnieje taka potrzeba. Ma ona wykazać jaki będzie poziom hałasu, wielkość emisji substancji, ilość i rodzaj odpadów poprodukcyjnych, a także wpływ na bioróżnorodność tego terenu i przyległych.

Mieszkańcy zaprotestują?

Zaniepokojony sprawą jest Jacek Poniecki, mieszkaniec Blękwitu. Mieszka on tuż przy Głomi, przy łące.

– Chciałem spokojnie mieszkać na wsi, a tu takie coś! – oburza się.

– Kwestia szkodliwości takich instalacji jest dyskusyjna. Wiemy, że szkodzą, choć możemy nie wiedzieć do końca, jak bardzo. Faktem jest, że takie instalacje emitują całą gamę substancji rakotwórczych! Oficjalnie wszystkie normy mogą być spełnione, ale i tak zagrożenie skażeniem takimi substancjami może występować w promieniu nawet kilku kilometrów. Tymczasem działka 72/4 jest oddalona w linii prostej 120 metrów od promenady, 380 metrów od szpitala, 180 metrów od pierwszych zabudowań w Blękwicie. Do tego położona jest na niczym nie osłoniętym, najwyższym w okolicy wzniesieniu, co sprawia, że „pole rażenia” będzie duże – pan Jacek twierdzi, że przeciwko takim inwestycjom „ludzie protestują jak kraj długi i szeroki”. On nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. Proponuje powołanie stowarzyszenia i staranie się o uznanie za stronę postępowania.

– Nic jeszcze nie jest przesądzone, ale są duże szanse na to, że wytwórnia mas bitumicznych, czyli obrazowo mówiąc: fabryka raka, powstanie właśnie na tej działce. Wprawdzie mamy tu już turbiny wiatrowe i dużą sortownię śmieci z całej okolicy, wytwórnia asfaltu właściwie pasuje do kompletu, ale nijak nie pasuje do podobno ekologicznej marki miasta – mówi pan Jacek i zachęca mieszkańców Złotowa i Blękwitu do wspólnych działań.

– Jesteśmy to winni nie tylko sobie, ale także naszym dzieciom i wnukom! Czy miejsce pracy dla być może kilku osób i podatki od nieruchomości do budżetu miasta czy gminy są warte dodatkowego ryzyka nas wszystkich? – pyta.

Ostateczna decyzja, czy ma być wykonana ocena oddziaływania na środowisko wytwórni mas mineralno–bitumicznych w granicach Złotowa, należy do burmistrza.
 
Łukasz Opłatek

Reklama

- Będzie smród, trucie i hałas... komentarze opinie

 • henryk - niezalogowany 2018-10-14 09:45:41

  Kto ściągnął tę firmę do gminy Złotów? Czy ja jest ta działka? Wszędzie tylko piszą o "lokalnym polityku". Myślę, że trzeba to w końcu ujawnić.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 09:48:24

  Jakie to ma znaczenie jak pół złotowa i osiedli dalej palą w śmieciucha a mogliby mieć zainstalowane przyłącza gazowe. Tym może trzeba było by sie zająć

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 09:50:33

  Brak dotacji na pseudo ogniwa fotowoltaiczne i brak dotacji na wymianę kotłów do spalania śmieci to jest właśnie cały złotów

 • gość 2018-10-14 10:47:00

  zdjecie jakies z lat 80 dali....

  a 2 palenie w piecach syfem jest ok i eko...

  idac tokiem myslenia niektorych ludzi w zlotowie nic nie powstanie ani wiekszy zaklad ani firma bo halas smrod i wiecej tirow

  zlotow by chcial byc takim malym zasciankowym miastem...z 1 strony ludzie narzekaja na brak miejsc pracy ( brak konkretnej duzej firmy cy by cos otworzyla , i dala miejsca pracy i dobra place, bo to co prywaciarze placa to kazdy wie, oraj oraj pracuj za najnizsza, bym ja sie dorobil , ) brak miejsc parkingowych, brak atrakcji

  a z 2 grupa ludzi mowi wykorzystac walory turystyczne miasta , JA SIE PYTAM JAKIE ? co tu w miescie jest do zwiedzania ? turysci wala dzrzwiami i oknami

  jest centrum miasta, dzielnice miasta z domami i blokami, i obrzeza gdzie sa zaklady przemyslowe, produkcyjne, uslugowe, tzw. zony przemyslowe, skupiajace zaklady roznego typu

  ale nie w zlotowie....

 • gość 2018-10-14 10:59:35

  Produkcja asfaltu na drogi nie odbywa się 6-22. Produkcję zaczyna się 2-4 w nocy by o 6-tej mógł wyjechać na drogi i o 7-mej zacząć go układać.
  Ogólnie wydaje mi się, że to nie jest miejsce na taka inwestycję.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 17:35:13

  Złotów powinien się rozwijać bo u nas nie ma zakładów pracy są jedynie janusze prywaciarze którzy wykorzystują uczniów i zatrudniają ukraińców.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 18:33:28

  Bardzo dobrze będzie praca dla ludzi

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 22:34:10

  I jak blisko materiał na nasze drogi... Kij ma dwa końce..

 • gość 2018-10-15 08:35:16

  Czy to prawda ze działka nalezy do p. Daniela Sztych? I kto wogole wydal zgode zeby taka inwestycja powstala przy oczyszczalni?!

 • gość 2018-10-15 16:27:22

  No ale z drugiej strony to może jest szansa na dodatkowe miejsca pracy. Czy ta wytwórnia jest rzeczywiscie tak szkodliwa dla środowiska?

 • Brath-PIT 11 - niezalogowany 2018-10-15 23:44:34

  Ośrodki rehabilitacyjne dla chorych, czyste lasy, jeziora, zwierzyńce. Pomijając coraz mniej śmierdzących zimą starych pieców, to nasze Wielkopolskie czyste płuca, Dbajmy by zostało tak już na zawsze. Czysty Złotów Precz z fabryką Raka i Chorób..

 • Gość - niezalogowany 2018-10-16 20:18:40

  Kilka osób będzie miało pracę a co z resztą mają chorować na raka i to nietylko w Złotowie ale i okolice gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych mamy piękne jeziora i lasy to powinno być naszym atutem a nie jakieś tam fabryki raka zniszczymy przyrode i co dalej gdy wycięte zostanie ostatnie drzewo i ostatnia ryba złowiona zrozumiemy że pieniędzy nieda się jeść

 • Gość - niezalogowany 2018-10-16 20:19:21

  Kilka osób będzie miało pracę a co z resztą mają chorować na raka i to nietylko w Złotowie ale i okolice gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych mamy piękne jeziora i lasy to powinno być naszym atutem a nie jakieś tam fabryki raka zniszczymy przyrode i co dalej gdy wycięte zostanie ostatnie drzewo i ostatnia ryba złowiona zrozumiemy że pieniędzy nieda się jeść

 • gość 2018-10-17 08:40:22

  Pomijając coraz mniej śmierdzących zimą starych pieców.... juz mozna przejsc sie wieczorem i zobaczyc czym ludzie pala i jaki smrod wiec hahha

 • gość 2018-10-17 08:41:03

  ja jestem za budowa bo juz ktos mi obiecal tam prace, wiec asfaltownia musi powstac

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. instalacje sanitarne.


Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"