Ponad 1 538 000 złotych – to wartość projektu, który w okresie od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku realizowany będzie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Hipolita Cegielskiego w Złotowie
Imponuje nie tylko wspomniana kwota, ale również wysokość zawierającego się w niej dofinansowania – to ponad 1 346 000 złotych. Co ważne wkład własny szkoły, określony na poziomie niecałych 192 000 złotych, wyrażać się będzie w formie bezgotówkowej.
Całość spożytkowana zostanie na realizację projektu o tytule „Wzrost potencjału zatrudnialności absolwentów i akceleracja kształcenia zawodowego CKZiU, jako wsparcie dla rozwoju w północnym regionie Wielkopolski”. Pomysłodawcą i autorem projektu jest dyrektor szkoły Andrzej Hencel.
Co dla uczniów oznacza ten sukces? Zdecydowanie lepszą jakość kształcenia i świetne warunki do praktycznej nauki zawodu. Z kolei nauczyciele zyskają możliwość rozwoju zawodowego oraz podniesienia kwalifikacji i kompetencji.
Środki trwałe i wyposażenie
Środki z projektu przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznych urządzeń dla CKZiU o łącznej wartości ponad 300 000 złotych. Będą to: tokarka CNC, centrum obróbcze CNC, tokarka uniwersalna, spawarka MIG/MAG i spawarka do spawania metodami TIG i MMA.
Z kolei ponad 232 000 złotych spożytkowane zostaną na zakup dodatkowego wyposażenia, narzędzi i akcesoriów na potrzeby szkolenia (szkoła wzbogaci się m.in. o obrabiarki CNC, obrabiarki konwencjonalne oraz wyposażenie na potrzeby profesjonalnego blacharstwa samochodowego i spawalnictwa).
Dla uczniów
Kompetencje zawodowe trzystu uczniów CKZiU podniesione zostaną poprzez uczestnictwo w różnorodnych szkoleniach i kursach. W ofercie znajdą się szkolenia dla: operatora obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie CNC (206 000 złotych) i operatora mechanicznej obróbki skrawaniem (103 000 złotych), a także z zakresu profesjonalnego blacharstwa samochodowego (103 000 złotych) oraz spawania metodą MAG (176 455 złotych).
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie na własność (bezpłatnie) otrzymają podręczniki i materiały drukowane, materiały techniczne do ćwiczeń praktycznych, odzież roboczą i środki ochrony osobistej oraz zaświadczenie potwierdzające nabycie kwalifikacji lub kompetencji zawodowych po zdaniu egzaminu na koniec szkolenia.
Dla nauczycieli
Projekt przewiduje również istotne zaangażowanie grona pedagogicznego. Dziesięciu nauczycieli skorzysta z oferty studiów podyplomowych (na ten cel przeznaczonych zostaje 85 000 złotych). Drugim wsparciem, niezależnym od studiów podyplomowych, tym razem dedykowanym trzydziestu nauczycielom, będzie udział w tygodniowych stażach i praktykach zawodowych u pracodawcy, w przedsiębiorstwach województwa wielkopolskiego (ponad 78 tys złotych). Ostatnią – możliwość dodatkowego zarobkowania. Wszystkie zajęcia organizowane w ramach kursów mają zostać przeprowadzone przez kadrę CKZiU. Łącznie będzie to 3270 godzin zajęć przeprowadzonych za dodatkowe wynagrodzenie.
Także CKZiU dysponować będzie kwotą ponad 256 000 zł na koszty pośrednie, które dyrektor Andrzej Hencel chciałby – w większości – przeznaczyć na tak zwane twarde zakupy
np. dodatkowe obrabiarki czy inwestycje.
Warto również wspomnieć, że projekt CKZiU uzyskał (na 39 wniosków zaakceptowanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego do finansowania), 5 miejsce pod względem liczby przyznanych punktów i także 5 lokatę pod względem wielkości dofinansowania.
Pieniądze pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Gratulujemy szkole i dyrektorowi sukcesu!
Patrycja Kajewska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
W ramach tego projektu Hencel likwiduje szkołę w Jastrowiu której kiedyś był dyrektorem (nie za mile wspominany)?
Siema, a co z rolniczakiem szkoła jest zaniedbana. Kasa dla Rolada
P. Patrycjo laurki Hanclowi nie trzeba wystawiać. To nie jego praca.
9 szkół z powiatu pilskiego dostały pieniądze z tego programu, także te mniejsze. A u nas pakuje się w jedną, kosztem innych np. Jastrowia. A tak na marginesie czy powiat znajdzie 190 tyś. wkłady własnego ????
Ciekawe jakie urządzenia kupią za 300.000 PLN jeśli średniej klasy centrum obróbcze CNC kosztuje 100.000 EUR. a gdzie reszta urządzeń o których piszą. Po mimo wszystkiego mam nadzieję że coś drgnie w szkolnictwie zawodowym bo specjalistów w zakresie obsługi obrabiarek CNC brakuje nie tylko u nas ale w innych krajach europejskich, gdzie już obecnie płacą takim specjalistom od 4.000 do 6.000 EUR miesięcznie.
No to powodzenia z nadzorem z ue i obecnosciami na projekcie :V Pozdrawiam całe jwe, mame, tate i rodziców. PS: jak ktos gra w lolka to wbijac na tsa eqipa.pl na kanal 87 haslo 123.
Masakraizna normalnie szok
Siema chodze tam do szkoly jest ogolnie ok. 420- Wiecie o co chodzi :D
Dyrektor stawia na dobrze przygotowanych robotników do prac fizycznych. Firmy ,kiedys zatrudniały i uczyły a dziś szkoła musi uczyć i fizycznie przygotować do pracy.Firmy dostają wsparcie finansowe z Urzędu Miasta za przyuczenie do zawodu. Może Dyrektor stworzy jakąś Firmę Ślusarską-Spawania bo co robicie z tymi dobrze wykonanymi detalami ? Dyrektorze a kiedy Szkoła Wyższa powstanie w Złotowie ? przecież w Złotowie jest dużo ambitnych,mądrych młodych,no żeby nie musieli migrować do dużych miast. Razem ze Starostą, działajcie.
Widać Dyrektor nie zna realiów rynkowych oraz cen maszyn CNC jak również kosztów szkoleń w zakresie programowania i obsługi maszyn CNC. Jak to zauważył w powyższej opinii Gość średniej klasy obrabiarki CNC to koszt 100.000 EUR chyba że będą kupowane zdezelowane maszyny ze starymi systemami sterowania co w obecnych czasach będzie mijało się to z celem, ponieważ ich koszty eksploatacji, brak części, jak również napraw są bardzo wysokie, oraz przestarzałe oprogramowania nie są już obsługiwane przez producentów. Jest jednak prawdą że brak jest fachowców- operatorów CNC, których na obecną chwilę pracodawcy szkolą we własnym zakresie ewentualnie po przez serwisy gdzie kupowane są obrabiarki. Reasumując pomysł bardzo dobry ale środków finansowych to kropla w morzu potrzeb na realizację programu.
W ramach tego projektu Hencel likwiduje szkołę w Jastrowiu której kiedyś był dyrektorem (nie za mile wspominany)?
Siema, a co z rolniczakiem szkoła jest zaniedbana. Kasa dla Rolada
P. Patrycjo laurki Hanclowi nie trzeba wystawiać. To nie jego praca.