Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniesz mandatu.
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.
- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.
To musisz wiedzieć!
Ważne:
Zmiany, zmiany, zmiany
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Na zachodzie od dawna można.. tak samo jak od dawna tam była 3 tablica do przewozu rowerów na stojaku na baku Trzeba było tylu lat by normalność dotarła do nas no i pisu
Ciekawe w czym jest chaczyk pewnie teraz za brak prawo jazdy czy dowodu będą ma daty X2 albo x 3 hehe bo jak by to przepuścić bez większego zarabiania
Na zachodzie od dawna można.. tak samo jak od dawna tam była 3 tablica do przewozu rowerów na stojaku na baku Trzeba było tylu lat by normalność dotarła do nas no i pisu
Ciekawe w czym jest chaczyk pewnie teraz za brak prawo jazdy czy dowodu będą ma daty X2 albo x 3 hehe bo jak by to przepuścić bez większego zarabiania