W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, IUNG-PIB stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -90 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 21 mm.
Najniższe wartości KBW w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, osiągając od -200 do -209 mm. Duży deficyt wody wynoszący od -170 do -199 mm odnotowano na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Duże niedobory wody wynoszące ponad 150 mm notowano na bardzo dużych obszarach Polski.
Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:
zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych.We wskazanym wyżej okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą (w odniesieniu do całego kraju) występowało wśród upraw zbóż jarych. Szczegółowiej - w województwie wielkopolskim, jak wynika z komunikatu IUNG-PIB, susza wystąpiła we wszystkich 226 gminach. Dla Wielkopolski podobnie sytuacja wygląda w przypadku upraw zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych - jako zagrożone suszą wskazano wszystkie gminy.
Więcej informacji na stronie IUNG-PIB: http://www.susza.iung.pulawy.pl/mapy/
Na podst. inf. IUNG Puławy
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ja 20 lat prosiłem o zasówę na rowie melioracyjnym i wszyscy to w dupie mają. Rów 3 metry głęboki i 5 klasa ziemi. Farsa.
meloracje zrobiły swoje działają w jedna stronę woda płynie w jednym kierunku a gdzie zbiorniki . tamy itd kiedys było w każdej wsi po kilka stawów meloracja i problem z głowy....... woda do rzeki i dalej............. brak gospodarza w kraju powiecie itd
Ja 20 lat prosiłem o zasówę na rowie melioracyjnym i wszyscy to w dupie mają. Rów 3 metry głęboki i 5 klasa ziemi. Farsa.
meloracje zrobiły swoje działają w jedna stronę woda płynie w jednym kierunku a gdzie zbiorniki . tamy itd kiedys było w każdej wsi po kilka stawów meloracja i problem z głowy....... woda do rzeki i dalej............. brak gospodarza w kraju powiecie itd