Reklama

Świetlik odwiedził Złotów

03/11/2018 18:14

Wybitny polski fotografik Andrzej Świetlik wpadł dziś na jednodniową wizytę do rodzinnego miasta.

Andrzej Świetlik urodził się w 1951 roku w Złotowie. Ten znakomity polski fotografik pracował z awangardowo-anarchistyczną grupą artystyczną Łódź Kaliska. Od lat zajmuje się fotografią artystyczną, reklamową, użytkową i prasową. Głównym tematem jego zdjęć jest człowiek (portret, akt, impresja). Autor wielu wystaw np. Portrety świetlisteCiszej niecoJak dzieci oraz Nadziei pięć.

W Złotowie pan Andrzej Świetlik odwiedzał groby bliskich. Z miastem łączą go sentymentalne wspomnienia. W jednym z wywiadów Artysta mówił: "Moje dotychczasowe życie to cztery miasta: Złotów, Koszalin, Warszawa, no i Łódź. Wszystkie ważne, lecz bez Złotowa nie byłoby pozostałych. Tam ujrzałem świat, tam go poznawałem".

Reklama

Podczas tej podróży sporo do powiedzenia miała małżonka pana Andrzeja Aleksandra. Opowiadała bowiem o systemie uczniowskiej wymiany Rotary. Złotowscy goście przybyli wraz z dwójką chłopców 17 - letnim uczniem z Meksyku i młodszym o dwa lata uczniem z Tajwanu. Chłopcy dobrze posługiwali się językiem polskim. Obaj lubią podróże i dobre książki. Z przyjemnością opowiadali o sobie i swoich domach. Wymiana w programie Rotary trwa rok. Polska była pierwszym krajem wyboru dla obu podróżników. Dla mieszkańców tak odległych zakątków świata środkowoeuropejski kraj jakim jest Polska stanowił ciekawostkę i nie lada wyzwanie. Chłopcy łączyli kraj nad Wisłą z egzotyką  i przygodą. I co nieco z tego wyobrażenia udało się odzwierciedlić we wspólnych  podróżach. Co tydzień w każdy weekend państwo Świetlik wyruszają w Polskę, by pokazać młodym podróżnikom urokliwe zakątki naszego kraju. Gdańsk, Wrocław, Warszawa, Toruń, Puszcza Białowieska i oczywiście Złotów, wszystkie te miejsca zostały już przez nastoletnich obieżyświatów zwiedzone. Przygoda z poznawaniem kraju wciągnęła nie tylko młodzież, także ich opiekunowie z zaciekawieniem odwiedzają kolejne miasta i miasteczka.  

Reklama

Pani Aleksandra zachwalała program Rotary, bo choć nie jest on najtańszą formą zwiedzania świata, to jednak stwarza doskonałe możliwości poznania innych kultur. Mowa o odmiennej kulturze pracy, uczenia się, a także poznawaniu odmiennej obyczajowości w gestii spraw rodzinnych. Wymiana Rotary to doskonała forma nabywania ogłady w kontaktach z innymi nacjami i rozwijania w dzieciach tolerancji. Dzieci poznają inne kraje, a przy okazji uczą się nowych języków. Wymiana to także nawiązywanie nowych znajomości i zawiązywanie więzi. Chłopcy z wymiany mówili o swoich opiekunach jak o rodzicach i z wielką wdzięcznością wspominali pobyt w gościnnej Polsce.Wyprawa wybitnego fotografa z rodziną do Złotowa nie łączyła się z żadnym projektem artystycznym. Nie chodziło o fotografię czy artystyczne inspiracje, lecz pokazanie młodzieży rodzinnego miasta i uczczeniu pamięci przodków. 

Jak widać fotograf gwiazd wraz z małżonką Aleksandrą pokazują młodym podróżnikom esencję polskości. Bo czymże Polska stoi jeśli nie rodziną?

Reklama

Dziękujemy za miłe spotkanie i poświęcony czas.

 

 

Karol Potapowicz

 

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości