Reklama

Temat suszy powrócił

18/09/2018 07:00

Proces weryfikowania strat, chaos organizacyjny i prawny oraz to, jakie były zbiory podczas tegorocznych żniw omawiano podczas sesji Rady Gminy Złotów

Czwartkowa sesja odbyła się w innych niż zazwyczaj okolicznościach. Samorządowcy obradowali w nowej, wyremontowanej sali wiejskiej w Nowym Dworze. Zwracali przy tym uwagę na jej przestronność oraz wielofunkcyjność m.in. za sprawą dużego zadaszonego tarasu czy ewentualnych miejsc noclegowych na poddaszu. Przy okazji omówiona została inwestycja budowy sieci kanalizacyjnej we wsi, która, choć napotykano na problemy, zakończyła się pomyślnie.

Piotr Lach poinformował radnych i gości m.in. o prowadzonych w okresie międzysesyjnym przetargach. Wśród zadań pojawiła się np. dostawa i montaż 85 kolektorów słonecznych i 219 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych w gminie Złotów. Wójt wskazał, że temat może okazać się trudny ze względu na konieczność dotrzymania warunków dofinansowania, głównie terminu.

Reklama

Komentowano, że sfinansowanie tego zadania w całości z budżetu gminy jest pomysłem karkołomnym ze względu na jego wartość, określaną  łącznie na około 5 mln złotych. Potencjalni wykonawcy, z którymi gmina prowadziła rozmowy, obawiają się natomiast, że nie zdążą z realizacją do wyznaczonej przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu daty, czyli do końca tego roku Z gminy wystosowano pismo opisujące sytuację i zwracające uwagę na potrzebę wydłużenia czasu realizacji. Od trzech tygodni nikt z UM się do niego nie ustosunkował. W podobnej sytuacji mają być też inne samorządy, które zakwalifikowały się do udziału w programie.

Reklama

O sytuacjach związanych z przetargami mówił wójt Piotr Lach


W najbliższym czasie rozstrzygnięty ma być przetarg na budowę świetlicy wiejskiej w Stawnicy wraz z zagospodarowaniem terenu. W pierwszej połowie września powinien być również wyłoniony wykonawca budowy oświetlenia ulicznego w Międzybłociu. W budżecie gminy na ten cel zabezpieczono 40 tys. złotych.

479 wniosków

Taka ilość dokumentów opracowanych przez komisję szacującą straty wywołane suszą przeszła przez Urząd Gminy Złotów, by następnie trafić na biurko wojewody. 

Reklama

To rekord w skali powiatu

– mówił wójt. Temat omawiano m.in. w kontekście zawiłości i nieścisłości organizacyjno–prawnych, dotyczących np. zasad szacowania  czy udzielania pomocy, określanych na wyższych niż lokalny samorząd szczeblach. Piotr Lach odniósł się też do doniesień medialnych.

Minister zapomniał, wskazując samorządy za winne tej sytuacji, że to wojewoda, czyli organ państwowy te działania koordynuje i organizuje

– mówił. Nawiązał też do spotkania w Międzybłociu, gdzie dyskutowano o szacowaniu szkód. W stronę gminy Złotów miały tam paść zarzuty, że działania przez nią prowadzone były nieprawidłowe.

Reklama

Udaliśmy się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia tym zarzutom. Stwierdzono, że w działaniach komisji nie było żadnych uchybień

– mówił wójt. Dodał, że zdaje sobie sprawę ze skali strat, które ponieśli rolnicy.

Mamy nadzieję, że protokoły przesłane do wojewody dadzą efekt w postaci rekompensat z tego tytułu i chociaż w jakiejś części te starty zostaną pokryte.

Uważam, że straty wywołane suszą, jeśli chodzi o zboża ozime, są niedoszacowane. Jestem po żniwach, każdy zebrany plon przejeżdża u mnie przez wagę. Pola są mierzone GPS–em, więc dokładnie znam ich powierzchnię. Między 30 a 50% zbóż ozimych też powinno zostać zakwalifikowanych na próg 70% strat. Nie mówię o tym, licząc na szeroko obiecaną mannę z nieba. Mówię to z praktyki, bo skosiłem te zboża. One dużo lepiej wyglądały niż sypały

Reklama

– mówił radny Jacek Januszewski. Wskazywał, że tegoroczna susza była specyficzna, bo zdarzyła się po okresie mokrym, przez co zboża nie wytworzyły głębokiego systemu korzeniowego.

Ziarno jest bardzo drobne, bardzo nierówne, są duże problemy z uzyskaniem odpowiednich parametrów. Firmy skupujące drwią sobie z rolników, gdzie za podstawowy parametr w badaniu pszenżyta podają gęstość ziarna. Jakie to ma znaczenie w przypadku zboża paszowego?

– pytał retorycznie radny. Dodał, że skutki tegorocznej suszy rolnicy będą odczuwali jeszcze długo i bez pomocy zewnętrznej w wielu gospodarstwach mogą pojawić się problemy finansowe. W dyskusji wskazywano m.in., że problem może odbić się czkawką właśnie w dużych gospodarstwach, gdzie czynione są milionowe inwestycje, a i skala strat jest większa, choćby ze względu na areał.

Reklama

Komentowano też wypowiedzi polityków i ministrów w ogólnopolskich mediach, uznając je za niezgodne z rzeczywistością. Wyliczenia, jak straty przekładają się na opłacalność produkcji, przedstawiał radny Tadeusz Brzeziński.

Przy naszej, średniej wydajności na poziomie 6–7 ton z hektara, gdy mamy 50% osiągamy zaledwie 3 tony. Przy cenie 700 zł za tonę wychodzi 2100 zł z hektara. Nawet jeśli ta pomoc to będzie 500 czy 1000 zł do hektara, to niewielka rekompensata

– mówił. Dyskusję podsumował wójt, stwierdzając, że w zaistniałej sytuacji trudno wskazać na winnych, bo zawiniła pogoda.

Reklama

Ponadto radni wrócili do tematu wysokości stawek za wynajem świetlic wiejskich. Padła propozycja, żeby sprawę przedyskutować na specjalnej komisji wspólnej.

Sz. Chwaliszewski

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-09-18 08:05:15

    W dzisiejszych czasach rolnikom się dobrze powodzi dopłaty itp. tylko ze oni jak janusze prywaciarze będą płakać bo są przyzwyczajeni do życia na wysokim poziomie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-09-18 08:39:10

    Jestem ciekawa czy wstawanie o świcie, praca do późnych godzin, przede wszystkim wyrzeczenia i brak wolnego czasu jest dla Pana/Pani życiem na wysokim poziomie to gratuluję. Wystarczy zamienić się chociażby na jeden dzień z rolnikiem, a uwierzcie zmienilibyście zdanie. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-09-18 10:52:36

    Na gorze ! wladza czyli Rzad ! rozkradli pieniadze teraz dla nas rolnikow zabraklo ! tak zle nie bylo nigdy !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości