Reklama

Parkingowy horror w Jastrowiu. Jak rozwiązać ten problem?

04/10/2018 07:30

Stoją na zakazie, na chodnikach, przed drzwiami kościoła. Parkingowy problem trwa, a władze miasta szykują apel do mieszkańców

Najciaśniej jest wieczorem. Po pracy mieszkańcy Jastrowia zostawiają auta na ulicy, jak najbliżej wejścia do domu. Ci mieszkający po lewej, stają po lewej, ci z przeciwka – po prawej. Tunelem między ich samochodami ledwie przeciśnie się osobówka. A co, jeśli taką zwężoną ulicą przejechać będzie musiała straż pożarna? A co z odśnieżaniem dróg zimą? Na problem z parkowaniem aut w Jastrowiu uwagę zwraca Grzegorz Białas, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych.

– Parkowanie po dwóch stronach ulicy utrudnia życie firmie, którą kieruję, ale i służbom ratowniczym – uważa. Rację przyznają mu zarówno radni Rady Miejskiej w Jastrowiu, jak i burmistrz. To na barkach Piotra Wojtiuka, jako zarządcy dróg w mieście, leży rozwiązanie tego problemu.

Reklama

Na parkingowy problem składa się kilka rzeczy. Pierwszą jest wygodnictwo i lenistwo kierowców. Grzegorz Białas jest nawet gotów założyć się z Piotrem Kurzyną, przewodniczącym Rady Miejskiej w Jastrowiu, że co drugi kierowca parkujący na ulicy ma podwórko, na które mógłby wjechać. Jego obserwacje potwierdza włodarz miasta.

– Stawiam jeden samochód do garażu, drugi na podjazd. A są ludzie, także na mojej ulicy, którzy nie wjeżdżają na podwórko, bo mają trawę, bo się nie chce, bo trzeba otworzyć bramę, bo to się nie opłaca wstawiać… – mówi P. Wojtiuk. Przykładem na wygodnictwo kierowców jest sytuacja przed „czerwonym kościołem”. Kilka lat temu, na prośbę proboszcza, wymalowano tam pasy. Po to, by ludzie nie wjeżdżali pod same drzwi świątyni. I co?

Reklama

– Niektórzy radni mówili: po co te zakazy?! Ludzie muszą gdzieś parkować! Takie były awantury – przypomina burmistrz.

– I jest msza, [ktoś] pakuje się pod same drzwi. (…) Na Poznańskiej ludzie już na chodnikach parkują! Możemy apel wystosować do ludzi, którzy mają podwórka. Zgodzę się, że jest lenistwo tych, którzy mają budynki jednorodzinne, bo wystarczy wjechać… – uważa burmistrz Wojtiuk.

Kolejnym problemem jest brak miejsc parkingowych. Choćby przy ulicy Kilińszczków.

– Proszę mi wskazać, gdzie ci ludzie mają zaparkować. Jak pan wskaże, to poproszę ludzi, żeby tam stawali – do G. Białasa zwraca się P. Kurzyna. Przy Kilińszczków sytuacja jest znamienna o tyle, że auta stoją tam pomimo zakazu.

Reklama

– Policja jedzie i nie widzi? Policja wie, że jest problem z parkowaniem – zauważa burmistrz.

Zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Złotowie o to, ile mandatów wystawili w tym roku policjanci w Jastrowiu za niezgodne z przepisami parkowanie. Żadnego. Za to skierowali dwa wnioski do sądu o ukaranie kierujących niestosujących się do znaku zakazu. Zwykle jednak stosują wobec mieszkańców pouczenia. Widać mundurowi zdają sobie sprawę z sytuacji kierowców. Tym bardziej, że liczba aut w gminie wciąż rośnie. W 2017 roku mieszkańcy Jastrowia i okolic mieli zarejestrowanych 3701 samochodów osobowych, a dziś mają ich 4100. A miasto z gumy nie jest.

Reklama

Skoro tak, to w Jastrowiu muszą powstawać nowe miejsca parkingowe. Tak jak to miało miejsce przy ul. Mickiewicza, gdzie takich punktów samorząd zbudował 20. Niegdyś sąsiedzi kłócili się tam o kawałek miejsca, rysowali sobie auta ze złości, a dziś jest tam spokój. Podobnie problem trzeba rozwiązywać przy innych ulicach. Władze miasta rozważają np. budowę parkingu przy ul. Jagiellońskiej, na terenie po byłej synagodze i przyległym. Zastanawiają się także nad budową w centrum miasta garaży pod wynajem. Stanąć one mogłyby np. na terenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Reklama

Zanim jednak samorząd podejmie się inwestycji, zamierza wystąpić z apelem do mieszkańców, by, parkując, myśleli nie tylko o sobie, ale też o innych.

Łukasz Opłatek

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pwi - niezalogowany 2018-10-04 08:44:53

    wyje... te trawniki komu to potrzebne kolo plusa poczty i całą resztę i tak one wyglądają jak klepisko!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-10-04 09:54:36

    zapraszamy na Grunwaldzką, tam się minąć

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2018-10-04 10:34:11

    Na kolejowej mozna zrobic parkingi doa mieszkancow poznanskiej chociazby I tak maja przejscia przez podworka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości