75 lat Piasta Zalesie. „To zawsze był klub, który jednoczył wieś”

23/06/2026 16:48

Jacek Wrzeszcz od wielu lat jest prezesem Piasta Zalesie, klubu, który 27 czerwca będzie obchodził 75–lecie swojego istnienia. – To zawsze był klub, który jednoczył wieś. Szkoda, że tak niewiele takich klubów już zostało. Zabiły je biurokracja i brak chętnych do grania – mówi, dodając, że Piast nadal istnieje i ma się dobrze.

Od Piasta do Syrenki i z powrotem 

Klub z Zalesia od samego początku nosił nazwę Piast.

– Większość klubów na naszym terenie nosiła taką nazwę. Miała ona podkreślać, że zawsze tu była Polska. Powojenna władza tak chciała, to był warunek, żeby klub można było założyć – mówi, opierając się na historii przekazanej mu przez starszych mieszkańców. Po kilku latach klub jednak przestał istnieć. Miejscowi nauczyciele reaktywowali go, ale nazwali Syrenka Zalesie.

– Nie mam pojęcia, skąd ta Syrenka. Czy od warszawskiej syrenki, czy od marki samochodu – mówi z uśmiechem.

Po kilku latach powrócono do nazwy Piast. Widocznie mieszkańcy nie mogli przyzwyczaić się do Syrenki. I tak już zostało do dziś.

Jacek Wrzeszcz ma 54 lata. Od 40 lat gra w Piaście.

– Zacząłem wtedy grać w seniorach, bo nie miał kto grać. Grałem do ubiegłego roku – mówi z dumą. Piast stawiał nie tylko na piłkę nożną, ale także na siatkówkę.

– Było tylu chętnych do grania w siatkę, że...

Płatny dostęp do treści

Chcesz czytać dalej? Wykup subskrypcję e-wydania Aktualności Lokalnych! Zapłać za pomocą BLIK lub przelewem ze swojego banku

Pozostało 82% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 16:48

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Najnowsze wiadomości