Miasto szuka chętnych na mieszkanie. Ponad 85 m kw., 3 pokoje, kuchnia i łazienka. Jest nawet kominek. W centrum! Można je wynająć, ale najpierw trzeba w nie włożyć jakieś... 40 tys. złotych.
To pierwsza tego typu akcja w Złotowie. Miejski Zakład Gospodarki Lokalami zamiast wydawać pieniądze na kapitalny remont (wymiana okien, instalacji elektrycznej, c.o. i wodno-kanalizacyjnej, tynkowanie i malowanie, wymiana podłóg i konserwacja drzwi) szuka kogoś, kto zrobi to za niego. We własnym zakresie, czyli taniej (MZGL, wynajmując firmę, mógłby zapłacić nawet o 1/3 więcej).
Ogłoszenie o naborze wywieszone zostało 26 stycznia. Kilka dni później do MZGLu zgłosiło się sześcioro chętnych. Obejrzeli położone przy ulicy Chrobrego mieszkanie i zdawali się być na „tak”. Bo też propozycja miasta ma kilka plusów. Pierwszy jest taki, że po remoncie (są na to cztery miesiące) najemca podpisze umowę na czas nieokreślony. To z kolei da mu prawo do ubiegania się o wykupienie lokalu. Być może na preferencyjnych warunkach. Okazać się więc może, że 85 m kw. można mieć za około 100 tys. złotych. Plusem jest to, że wkrótce mieszkanie to ma być podłączone do miejskiej sieci grzewczej.

Urzędnicy remont wycenili na 40 tys. zł, ale kwota może być inna
Gdzie tkwi haczyk? W ograniczeniach dotyczących przyszłego najemcy. Propozycja dotyczy mieszkańców Złotowa, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, a ich dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1500 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1000 zł w gospodarstwie wieloosobowym. To niewiele, co stawia pod znakiem zapytania zasadność takiego rozwiązania. Zwłaszcza, że nakłady poniesione w związku z realizacją umowy na remont lokalu nie podlegają rozliczeniu i zwrotowi. Poza tym pierwszeństwo skorzystania z oferty mają osoby znajdujące się na liście przydziału komunalnych mieszkań, czyli często o niskim statusie materialnym.
Mimo to do UM w Złotowie wpłynęły wnioski w tej sprawie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
No tak, włożyć ze 40tyś na remont, ale mieszkanie nie dla wszystkich - "dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1500 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1000 zł w gospodarstwie wieloosobowym",....."prawo do ubiegania się o wykupienie lokalu"..."85 m kw. można mieć za około 100 tys. złotych" , dodam że małżeństwo to już min. dwie osoby. do tego miesięczne dodatki typu czynsz, prąd, woda, gaz itd. w miejscu wynajmowanym (bo przecież.."Propozycja dotyczy mieszkańców Złotowa, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych...") już woła o pomstę do nieba. Do "codziennych" wydatków należy doliczyć opłaty związane z "nowym nabytkiem do remontu" - czyli czynsz, prąd, woda itd. i co nam zostaje ? aaaa i remont wykonać najlepiej samemu bo najtaniej tyle ze w tym wszystkim brakuje jeszcze kasy na materiały, ewentualne projekty, odbiory instalacji itd. Miasto - MZGL szuka jeleni, wystarczy kilka rozstawionych w mieście, nie róbcie sobie jaj z ludzi!! mieszkanie "socjalne" znaczy się ->SPECJALNE.
Jaki w tym sens?
czynsz +śmieci +ogrzewanie +prąd =strach
A najlepsze to koszty miesięczne. ..
Dokładnie tak! Wpakowałam się kilkanaście lat temu w taki układ. Wyremontowałam lokal socjalny od podstaw, plany , elektryka, kanaliza, tona cementu w skośne podłogi. Potem stopniowo drzwi, okna, wszystko na cacy - bo dla siebie, a oni przyszli i wycenili na 270 tyś za 47 m2, uwierzycie? Wysoki standard. Bo nawet okno w łazience mamy. Ale żeby je wstawić to sam projekt nas 600 zł kosztował. To mały domek byśmy sobie za ten remont i koszt wykupu postawili.Albo dają Wam cenę i wycenę od razu, albo niech sami remont robią. Inaczej się nie dajcie...
W dziesiątkach miast są plany związane z programem MieszkaniePlus. Już nie chce mi się wymieniać ale w promieniu kilkudziesięciu kilometrów będzie budowane kilkaset mieszkań. Złotów jest beznadziejny!!!
Szkoda ze takie kryteria, ja nie mam mieszkania ale bym chętnie przyjął mieszkanie do remontu od miasta może miasto ogłosi mieszkania które są opuszczone można wyremontować. Opłacać i miasto zadowolone i ludzie maja gdzie mieszkav
To coś jak wakat na urzędnicze stanowisko. Warunki skrajne które z tysiąca chętnych wyłonią trzech z czego jeden to szwagier Małgorzaty z pokoju 11
a właśnie że każdy a ty i d i o t o zdaj sobie sprawę, że te wnioski składają ludzie, którzy mają hajs na koncie a nie wykazują dochodów pacanie
Byłem chętny na to pójście tylko haczyk w tym że nieruchomość jest warta w tej chwili ok 60 tyś w remont ponad 50tyś a pożniej ci wycenią na ponad 200 tyś jak poprosiłem nie zależnego rzeczoznawce to się nie zgodzili by wycenić tą nie ruchomość i wystawić to ile jest warte na dzień dzisiejszy to ja dziekuję wyremontować wyrzucić pieniadze w błoto i pożniej ci wycenią mieszkanie na 250-300tyś zł i płać za coś co to co masz
Przeczytaj raz jeszcze ostatnie zdanie artykułu, to może ten głupi uśmiech, koniu, zejdzie ci z twarzy. Nie każdy jest nieudacznikiem życiowym mającym dwie lewe ręce do roboty.
Umowa bezterminowa. Wyremontuj, a jutro żegnaj. Szukanie frajera do inwestycji.
Kogoś zbyt poniosło wyremontuj i wynajmij parodia
głupszego pomysłu te urzędasy nie mogły wymyślić, w d*** się im poprzewracało, jak ktoś kto zarabia takie pieniądze ma od tak wydać 40 tysi na remont ?
No tak, włożyć ze 40tyś na remont, ale mieszkanie nie dla wszystkich - "dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1500 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1000 zł w gospodarstwie wieloosobowym",....."prawo do ubiegania się o wykupienie lokalu"..."85 m kw. można mieć za około 100 tys. złotych" , dodam że małżeństwo to już min. dwie osoby. do tego miesięczne dodatki typu czynsz, prąd, woda, gaz itd. w miejscu wynajmowanym (bo przecież.."Propozycja dotyczy mieszkańców Złotowa, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych...") już woła o pomstę do nieba. Do "codziennych" wydatków należy doliczyć opłaty związane z "nowym nabytkiem do remontu" - czyli czynsz, prąd, woda itd. i co nam zostaje ? aaaa i remont wykonać najlepiej samemu bo najtaniej tyle ze w tym wszystkim brakuje jeszcze kasy na materiały, ewentualne projekty, odbiory instalacji itd. Miasto - MZGL szuka jeleni, wystarczy kilka rozstawionych w mieście, nie róbcie sobie jaj z ludzi!! mieszkanie "socjalne" znaczy się ->SPECJALNE.
Jaki w tym sens?
czynsz +śmieci +ogrzewanie +prąd =strach