Reklama

Zakład karny zamiast aresztu

01/02/2018 07:00
Nie będzie likwidacji złotowskiego aresztu – od kwietnia jednostka będzie oddziałem zewnętrznym zakładu karnego w Czarnem

Czytasz tekst premium, który został udostępniony dla wszystkich Czytelników portalu.
Zostań stałym Czytelnikiem. Zaloguj się i subskrybuj treści portalu .


Kilka dni temu niektóre media poinformowały o tym, że areszt śledczy w Złotowie będzie zamknięty. Autorzy informacji powołali się na Ministerstwo Sprawiedliwości, które miało ogłosić listę aresztów śledczych, które w najbliższych tygodniach przestaną istnieć. Miało to dotyczyć również trzech jednostek w Wielkopolsce: leszczyńskiej, śremskiej i złotowskiej. Wszystkie miały być zamknięte do końca marca. Decyzja miała być pokłosiem ministerialnej zapowiedzi z kwietnia ubiegłego roku, tłumaczono ją wysokimi kosztami utrzymania niektórych jednostek penitencjarnych.

Jak wyjaśniono nam w Okręgowej Służbie Więziennej w Koszalinie, zmiany w zakresie więziennictwa rzeczywiście nastąpią, ale w przypadku większości jednostek będą one miały jedynie administracyjny charakter. Areszt śledczy w Złotowie rzeczywiście przestanie istnieć, ale jedynie w zakresie nazewnictwa. Zastąpi go Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Czarnem.

Reklama

Jest to kolejny etap zapowiedzianej w kwietniu ubiegłego roku reformy więziennictwa. Do końca marca zmiany organizacyjne obejmą 23 zakłady karne i areszty śledcze. W kwietniu ubiegłego roku, podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział gruntowną reformę więziennictwa. Przypominał, że po 1989 roku Służba Więzienna była jedyną formacją nieobjętą ustawą modernizacyjną. Natomiast teraz przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej została przygotowana pierwsza taka ustawa, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa

– mówi kpt. Izabela Wojtalik-Loranc, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.

Reklama

Dyrektor, osadzeni…

Do końca marca przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie. Nie zabraknie miejsc dla osadzonych. W więzieniach przebywa obecnie ponad 74 tysiące osadzonych, a liczba miejsc to ponad 83 tysiące

– obrazuje rzecznik. Jak dodaje, z wypracowanych oszczędności mają powstać trzy nowoczesne więzienia, kilka dużych, nowoczesnych pawilonów mieszkalnych dla osadzonych, a także hal produkcyjnych, dających im możliwość nauki zawodu i wykonywania pracy. Jak podkreśla rzecznik OSW w Koszalinie, rzeczywiście są jednostki (te najstarsze mają blisko dwieście lat), które generują koszty i nie spełniają współczesnych wymogów, ale złotowskiego aresztu do nich nie zaliczono.

Reklama

Podczas nieoficjalnej rozmowy z jednym z pracowników złotowskiego aresztu przekonaliśmy się, że kadra jednostki obawia się o dalsze zatrudnienie. Jak przekonuje jednak kpt. Izabela Wojtalik-Loranc, obawy te są nieuzasadnione.

Zmiany nie wpłyną na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Nikt nie zostanie zwolniony, reforma nie zakłada kadrowych zwolnień

– zapewniła.

Czy podległość pod zakład w Czarnem wpłynie na to, że w Złotowie będą osadzani przestępcy z poważniejszymi zarzutami? Czy zmieni się ilość osadzonych w złotowskiej jednostce? Na te pytania rzecznik OSW póki co nie odpowiada, jej zdaniem jest na to za wcześnie i, jak przypuszcza, takich informacji nie ujawni na tę chwilę również dyrektor jednostki w Czarnem.

Reklama

Czy zmieni się osoba kierująca złotowską jednostką penitencjarną? Jak stwierdziła rzecznik, do 31 marca aresztem kieruje podpułkownik Dorota Wróbel, a od kwietnia jednostkę będzie prowadzić zastępca dyrektora zakładu w Czarnem. Informacji o personalnej obsadzie funkcji póki co nie ma.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bogdan - niezalogowany 2018-02-02 10:44:44

    reforma ??? hihihi ....polegajaca na zmianie nazwy .... hihihi

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czerwonykapitan - niezalogowany 2018-02-01 08:32:46

    Niech wróci do pracy pan Fidurski. Zaczynał za komuny, to i teraz sobie poradzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama